Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Priză conectată la ea însăși, alimentând electronice?!

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
EnZz0

EnZz0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.01.2012
Salutări,

Am găsit un filmuleț în care un tip ia un prelungitor cu 4 prize și îl conectează chiar în el însuși. Introduce puțin curent în circuit cu bateria unei brichete sau așa ceva, apoi începe să alimenteze câteva aparate cu el. Clip: https://www.facebook...657&pnref=story (este pe Facebook, din păcate).
Vreau să vă cer explicația. Cum este posibil? Dar precis, vă rog.
Mulțumesc.

Edited by EnZz0, 16 May 2015 - 14:40.


#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
fake

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cati ani ai, de crezi toate tampeniile?

#4
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Tu abea acuma aflii ? Este un fenomen cat se poate de normal pentru circuitele electrice ( vezi legea Kirchhoff 5) , insa aceste informatii sunt strict secrete pentru ca altfel lumea ar deveni independenta energetic...
Poti sa faci si tu acasa, dar vezi sa nu te prinda pentru ca este ilegal.
Eu am ascuns in beci o automatizare cu 50 de elemente piezoelectrice extrase din brichete si reusesc sa produc energia necesara ca sa ma incalzesc iarna... de 15 ani nu mai stiu ce inseamna facturi la curent.

Edited by lestef, 16 May 2015 - 14:56.


#5
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010

 EnZz0, on 16 mai 2015 - 14:38, said:

Salutări,

Am găsit un filmuleț în care un tip ia un prelungitor cu 4 prize și îl conectează chiar în el însuși. Introduce puțin curent în circuit cu bateria unei brichete sau așa ceva, apoi începe să alimenteze câteva aparate cu el. Clip: https://www.facebook...657&pnref=story (este pe Facebook, din păcate).
Vreau să vă cer explicația. Cum este posibil? Dar precis, vă rog.
Mulțumesc.

Eu am testat si a mers. Doar ca laptopul nu il alimenteaza asa. Trebuie sa ridici cablul cam 50cm in aer ca sa curga mai rapid curentul si astfel mi-a mers sa alimentez si laptopul. Succes!

#6
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 tzaq93, on 16 mai 2015 - 14:51, said:

Eu am testat si a mers. Doar ca laptopul nu il alimenteaza asa. Trebuie sa ridici cablul cam 50cm in aer ca sa curga mai rapid curentul si astfel mi-a mers sa alimentez si laptopul. Succes!

+ jos sa incalzesti cablul si conform regulii ca ce e mai cald se  ridica atunci electronii se vor duce sus  si vor cadea iar cand ajung la 50cm deoarece acolo gravitatia si racirea lor pe cablu ii face sa cada iar ... si urca/coboara alternativ ca asa trebuie la prize ...

Edited by superm, 16 May 2015 - 15:05.


#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010
Deci a aparut in sfarsit adevaratul perpetuum mobile! De cand astept... Acum pot sa mor linistit... Criza energetica a luat sfarsit...

#8
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 EnZz0, on 16 mai 2015 - 14:38, said:

Salutări,
Am găsit un filmuleț în care un tip ia un prelungitor cu 4 prize ....(este pe Facebook, din păcate).....
Si din fericire pentru creduli  youtube-ul e plin de astfel de clipuri, uite acelasi clip  pe youtube.   (daca mai vrei si alte, mai cauta) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WXuzGnUydAs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 16 May 2015 - 15:31.


#9
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
Este cat se poate de real. Am vorbit cu un profesor despre acest lucru. Insa calitatea energiei este foarte proasta si in timp (destul de scurt) se defecteaza aparatele. Electronice in principal care sunt foarte sensibile.

De asemenea efectul ala nu dureaza la nesfarsit ci in functie de socul dat de acel magnetou.

Edited by MooF2010, 16 May 2015 - 15:34.


#10
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Filmuletul e fake. Aparatele alea sunt alimentate de altundeva, probabil cu cabluri ascunse pe undeva. Sunt o droaie de clipuri pe youtube cu tipi care aparent leviteaza sau umbla pe apa, dar nu te apuci sa crezi imediat ca aia chiar leviteaza nu ?

#11
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Din cand in cand trebuie racit. (la instalatiile de mare putere se foloseste azot lichid)
Firele se ridica mai sus de 50 cm, de aici au aparut acei stalpi foarte inalti.
Prizele sunt in diferite orase, sa nu se prinda curentul de poanta.
Deci e mai complicat putin.  Misto, trai pe vatrai nenica!

Oricum, e brevetat deja, doar ne minunam.
De-aia vin extraterestrii pe aici, mai invata cate ceva.
Ai vazut pe net (unde altundeva?) sunt verzi, urati, slabi...
Vai mama lor....

Edited by Rixthinna, 16 May 2015 - 15:38.


#12
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Daca voi va apucati sa injurati pe cineva care nu stie ce-i electricitatea sau legea conservarii energiei, atunci inseamna ca aia de la vax populi (cautati vax populi pe youtube) va provoaca anevrisme, aia nu stiu care e capitala tarii sau pe ce planeta traim , sau ce-i ala creier ... si chiar nu e vina lor.

#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Hai ca sa fiu serios ! uitati-va la filmul asta poate va intereseaza [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1R50suvJ070?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 16 May 2015 - 15:56.


#14
internetmax

internetmax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.02.2015
@EnZz0
Ce te împiedică să testezi? Lipsa prelungitorului sau a brichetei?Posted Image

#15
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Am 6 magneti pe turul de la benzina , pun 10 litrii in rezervor si dupa 200Km incep si vind, baga benzina inapoi in rezervor , a costat 100lei setul .

#16
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
cati fraieri au dat like,

ca sa vedeti caty de papagali pot fi unii. Plecam de la faptul( absurd) ca omul chiar are un prelungitor normal si ca energia bagata in el este cea de la o bricheta, intrebare unde se inmagazineaza energia produsa de pricheta  ca apoi sa fie consumata de becuri, aeroterma si alte dracii...?......( intrebarea se adreseaza celor care cred ca respectivele imagini sunt reale si nu este implicat niciu acumulator ascuns in priza.)

#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu-i nicio baterie, ar fi prea complicat, mai trebuie si invertor pt 230V. Mai simplu o gaura in masa, apoi 2 fire ce trec prin ea, fie din tripla, fie din colacul de cablu asezat strategic pe masa.

#18
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Valeu, cablul e innodat, nu are cum sa treaca curentul prin el...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate