Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Site lista firme

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014
Buna ziua,
Am si eu o intrebare. Ceea ce fac site-urile precum listafirme[punct]ro este legal? Si anume faptul ca vand acces la datele tuturor firmelor din Romania?

Problema se pune ca acestea ofera si numarul de telefon al administratorului tuturor agentiilor care vand prostii si pe urma nu e zi in care sa nu te trezesti cu cate unul ca te suna sa te intrebe daca vrei contabilitate, marketing, etc.
Alt numar de telefon nu poate fi dat deoarece trebuie sa poti tine legatura cu cei de la finante, in eventualitatea unui control, etc.

Exista vreo modalitate de a avea firma inlaturata de pe astfel de siteuri sau sa nu o indexeze deloc cand o deschizi? Sau macar sa nu iti mai publice datele de contact?
Am incercat sa ii contactez in urma cu ceva timp pentru inlaturarea datelor, dar nici nu s-au obosit sa raspunda.

Multumesc

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Opereaza la limita legalitatii. De vina este Registrul Comertului pentru ca publica numerele de telefon si alte date de contact.

Listafirme si restul nu iau datele de la finante, ci de la Registrul Comertului. NICIODATA nu o sa te sune nimeni de acolo pe acel numar. Cand depui ceva la RC, poti sa dai o cartela pe care o arunci sau un numar fictiv. Nu are niciun rost sa dai acolo email sau website, nu te ajuta cu nimic decat sa populezi astfel de baze de date utilizate pentru spam.
La finante poti sa completezi linistit pe raportari numarul de telefon real, acela nu se publica.

Ca sa scapi de spam, iti faci cont pe listafirme.ro si apoi stergi sau modifici inregistrarile pentru telefon cu ceva fictiv sau o cartela reincarcabila sau un numar VOIP.

#3
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014

View Postbladhaund, on 15 mai 2015 - 15:37, said:

Opereaza la limita legalitatii. De vina este Registrul Comertului pentru ca publica numerele de telefon si alte date de contact.

Listafirme si restul nu iau datele de la finante, ci de la Registrul Comertului. NICIODATA nu o sa te sune nimeni de acolo pe acel numar. Cand depui ceva la RC, poti sa dai o cartela pe care o arunci sau un numar fictiv. Nu are niciun rost sa dai acolo email sau website, nu te ajuta cu nimic decat sa populezi astfel de baze de date utilizate pentru spam.
La finante poti sa completezi linistit pe raportari numarul de telefon real, acela nu se publica.

Ca sa scapi de spam, iti faci cont pe listafirme.ro si apoi stergi sau modifici inregistrarile pentru telefon cu ceva fictiv sau o cartela reincarcabila sau un numar VOIP.

Merci pentru sfat

Edited by iflorin123, 15 May 2015 - 15:40.


#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Ai grija ce date de contact pui in bilantul anual. Acelea s-ar putea sa ajunga la RC si deci la spameri.

#5
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
datele firmei ,precum  numele administratorului si adresa.... sunt date publice, in momentul in care faci o modificare , sau inregistrezi firma acestea se publica in monitorul oficial, acesta fiind un document public, iar datele financiare se iau din bilantul public de pe site-ul ministerului de finante.

#6
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Si Oficiul Registrului Comertului ofera, contracost, datele unei firme.

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Deci, orice firma inregistrata in Romania ar trebui sa fie gasibila cu un simplu search in google?

#8
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014

View Postshiva, on 27 mai 2015 - 14:36, said:

Deci, orice firma inregistrata in Romania ar trebui sa fie gasibila cu un simplu search in google?
Da, probabil statul roman o vede ca pe publicitate gratis, nu ca pe invadarea intimitatii.
Daca vrei sa faci afaceri in Romania, trebuie sa stie toata tara cine e administratorul fiecarei firme, numarul de telefon, etc.

Urmatorul pas e probabil sa se gaseasca CNP+CI+ADRESA ale fiecarei persoane, cu un simplu search in google.

Edited by iflorin123, 27 May 2015 - 14:41.


#9
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postiflorin123, on 27 mai 2015 - 14:40, said:

Daca vrei sa faci afaceri in Romania, trebuie sa stie toata tara cine e administratorul fiecarei firme, numarul de telefon, etc.
Mi se pare foarte normal  sa pot sa aflu detalii despre o firma sau despre administratorul/administratorii ei, atunci cand am interese comerciale cu acea firma.
Dar sunt si persoane care au dat tepe, care au avut incidente de plata, samd, si care nu vor sa se stie ca si-au facut o noua firma. Nu? Posted Image

#10
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014

View PostVenboteam, on 27 mai 2015 - 15:12, said:

Mi se pare foarte normal  sa pot sa aflu detalii despre o firma sau despre administratorul/administratorii ei, atunci cand am interese comerciale cu acea firma.
Dar sunt si persoane care au dat tepe, care au avut incidente de plata, samd, si care nu vor sa se stie ca si-au facut o noua firma. Nu? Posted Image

Listafirme si site-urile de genul nu posteaza informatii despre care firma a dat tepe, care firma e serioasa, si ce ai spus tu mai sus.
Nu stiu de unde le scoti. Chiar as vrea si eu un site in care sa bag numele firmei si sa imi spuna daca a avut incidente de plata, daca e serioasa, etc.
Iti dai seama cate minuni ar face, daca informatiile ar fi corecte totusi?

Problema se pune ca listafirme si restul vand informatiile despre firme catre brokeri, catre firme de marketing si altor hoti din tara asta care nu fac decat sa trimita spam-uri, telefoane inutile si alte prostii.
Eu despre asta vorbeam. Ti-ar place sa ai o microintreprindere si sa te trezesti o data la cateva zile cu un idiot care te suna, te saluta, stie cum te cheama si abia dupa 1 minut iti spune ca el vrea sa te prosteasca sa joci la bursa? Si daca ii inchizi frumos si il rogi sa nu te mai sune, el tot te mai suna de 10 ori si iti da numarul la toti colegii lui ca sa te sune si aia fiecare de cate 10 ori apoi, de pe un numar diferit de fiecare data?

Si nu, ca administrator, nu poti sa arunci cartela sau sa iti schimbi numarul, ca poate iti gresesc cei de la registru vreo hartie si apoi trebuie sa aiba pe ce sa te sune ca sa iti spuna ce prostii au facut.

Zici ca traim intr-o tara in care nu exista hoti, invidie, ura, ca sa ne putem fiecare lauda cu ce afaceri si averi avem, postate pe internet.
In fine, nu se ajunge niciunde cu astfel de discutii. Asta e tara in care traim. Totul se vinde, si dupa cum spuneam, in curand se vor vinde si datele personale ale oamenilor, ca sa le poti gasi cu un simplu search pe Google.

#11
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Ce nenorociti, fir-ar mamitica lor a naibii.
Nu mi se pare normal!

D-aia ma sunau toti terminatii si imi trimiteau mesaje pe telefon la cateva zile dupa ce mi-am deschis PFA. "Doriti un contabil sau poate doriti un rahat?".
Daca bag numarul de telefon pe google, imi vad numele, adresa, codul postal pe o multime de site-uril. Mai da-i in gatu' ma-sii!
Chiar sa fie legala treaba asta?

Datele mi-au aparut pe:
termene.ro
firmeit.ro
firme.info
listafirme.net
rcompanies.com
entrepries-roumanies.fr

Edited by MrDerpson, 27 May 2015 - 16:16.


#12
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014

View PostMrDerpson, on 27 mai 2015 - 15:46, said:

Ce nenorociti, fir-ar mamitica lor a naibii.
Nu mi se pare normal!

D-aia ma sunau toti terminatii si imi trimiteau mesaje pe telefon la cateva zile dupa ce mi-am deschis PFA. "Doriti un contabil sau poate doriti un rahat?".
Daca bag numarul de telefon pe google, imi vad numele, adresa, codul postal pe o multime de site-uril. Mai da-i in gatu' ma-sii!
Chiar sa fie legala treaba asta?

Datale mi-au aparut pe:
termene.ro
firmeit.ro
firme.info
listafirme.net
rcompanies.com
entrepries-roumanies.fr
Uite aici cati bani face administratorul unui astfel de site, cu datele oamenilor intreprinzatori: http://tinyurl.com/odxn88z .

#13
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postiflorin123, on 27 mai 2015 - 15:34, said:


Listafirme si site-urile de genul nu posteaza informatii despre care firma a dat tepe, care firma e serioasa, si ce ai spus tu mai sus.
Nu stiu de unde le scoti.
Pe mine listafirme.ro m-a scapat de niste palpitatii, avand in vedere ca am descoperit firme al caror administrator sau patron/asociat era trecut pe alte site-uri cu incidente de plata.

View Postiflorin123, on 27 mai 2015 - 16:10, said:

Uite aici cati bani face administratorul unui astfel de site, cu datele oamenilor intreprinzatori: http://tinyurl.com/odxn88z .
Pai, hai sa facem si noi niste site-uri de acest gen, daca e asa de simplu!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate