Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Din: Aici se posteaza primele fotografii pe forum

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
INuda

INuda

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.04.2015

View PostTinkerbelle, on 14 mai 2015 - 20:58, said:

Adică tu ai pretenția de fotograf amator fără să fi citit măcar bazele teoriei culorilor? Posted Image
Cele 2 cadre sunt jenante, neechilibrate, haotice, peste tot frunzulițe, subiect ars, Ăźncadrare deficitară...

Păpădii la Interlaken...știți că nu prea obișnuiesc să fotografiez flori, deci chiar aștept sfaturi de Ăźmbunătățire din partea celor experimentați:
Attachment DSC01862.jpg

Nici a ta nu sta prea bine, daca e sa vorbim de compozitie. Linia orizontului campului de papadii are o curba ciudata de parca cineva a taiat aleator cu foarfeca. Celelalte linii, ale muntilor si ale cerului, bananaie nesigure catre un punct neales cu grija atunci cand ai fotografiat. Nici cu armonia culorilor nu stai prea bine, alb-griul cerului si nuantele albastrii n-au nici o legatura cu verdele si galbenul papadiilor.
Dar papadiile tale imi plac. Si casele din fundal se potrivesc foarte bine acolo. :)

Edited by INuda, 15 May 2015 - 07:00.


#2
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Draga INuda, ce facem? Nu mai fotografiem peisaje pentru ca cerul este albastru?

Sfatul meu: incearca intai sa inveti, apoi, dupa ce intelegi, dupa ce aprofundezi notiunile si tehhnicile fotografiei treci si la critica.

Lytro: si eu tot varianta ieftina am luat-o si tot pe post de experiment. Se poate inca gasi foarte bine redusa. Din pacate scoate cadre de 1024x1024 si nu prea sta de loc bine la zgomot (~ o compacta slabuta). Pentru vizualizare este nevoie de program special (au si varianta web, nu am incercat). Focus stacking face automat ca optiune si il face bine.

Edited by DSops, 15 May 2015 - 08:48.


#3
INuda

INuda

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.04.2015

View PostDSops, on 15 mai 2015 - 08:44, said:

Draga INuda, ce facem? Nu mai fotografiem peisaje pentru ca cerul este albastru?

Sfatul meu: incearca intai sa inveti, apoi, dupa ce intelegi, dupa ce aprofundezi notiunile si tehhnicile fotografiei treci si la critica.

Eu am criticat compozitia. Compozitia nu tine neaparat de tehnica si notiunile foto.

Daca Tinkerbelle isi permite sa critice la modul grosolan o compozitie, eu de ce n-as putea?
Pana la urma, ce ai de reprosat observatiilor mele?

Edited by INuda, 15 May 2015 - 08:54.


#4
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Linia orizontului campului de papadii are o curba ciudata de parca cineva a taiat aleator cu foarfeca. Nu exista asa ceva, linia orizontului este numai una si este definita clar in limba romana. Curbura pe care o vezi tu este efectul de perspectiva normal la o focala wide si este o tehnica de fotografiere.

Celelalte linii, ale muntilor si ale cerului, bananaie nesigure catre un punct neales cu grija atunci cand ai fotografiat. Ceea ce spui tu este exact linia de orizont si nu banabaie nesigura, ci formeaza un V destul de echilibrat, cu pondere spre dreapta, cea ce este ok.

Nici cu armonia culorilor nu stai prea bine, alb-griul cerului si nuantele albastrii n-au nici o legatura cu verdele si galbenul papadiilor. Nuantele albastrii apar intotdeauna la obiectele indepartate. Dupa logica ta nu ar trebui sa fie in acelasi cadru si munti si iarba, deci nu este corecta. Armonia culorilor nu este o chestiune pur teoretica, culorile in fotografie nu se definesc la fel ca si la rochite, ele sunt date de natura subiectului si oricat ne-ar placea o combinatie de culori, nu putem sa fortam natura sa se coloreze dupa imaginatia noastra.

Fotografia in discutie are destule metehne, nu le detaliez aici, le vei putea descoperi singura, dupa ce treci de faza in care ti se pare ca stii totul si chiar vei incepe sa studiezi.

Edited by DSops, 15 May 2015 - 09:15.


#5
INuda

INuda

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.04.2015

View PostDSops, on 15 mai 2015 - 09:13, said:

Armonia culorilor nu este o chestiune pur teoretica, culorile in fotografie nu se definesc la fel ca si la rochite, ele sunt date de natura subiectului si oricat ne-ar placea o combinatie de culori, nu putem sa fortam natura sa se coloreze dupa imaginatia noastra.


Fotografia in discutie are destule metehne, nu le detaliez aici, le vei putea descoperi singura, dupa ce treci de faza in care ti se pare ca stii totul si chiar vei incepe sa studiezi.

Multumesc pentru sugestii. Totusi, daca ati adus vorba despre teoria culorilor si despre armonie, ne puteti destainui care este autoritatea dv. in domeniu? Ati absolvit vreo universitate Bele-Arte, vreun curs, ceva? :)


Daca nu aici, atunci unde o sa avem onoarea de a citi critica dv., Excelenta?

#6
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Adica eu imi pierd timpul cu tine si tu ma iei la misto? Du-te tu la belearte si apoi mai citesc posturile tale. Chiar nu ai pic de rusine?

Edited by DSops, 15 May 2015 - 09:42.


#7
INuda

INuda

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.04.2015
Eu am vorbit serios. Tu ai facut misto de mine, cu rochitele, si d-aia te-am si intrebat ce competente ai. :)

#8
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Mai jos aveti discutia:

#9
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostDSops, on 15 mai 2015 - 09:42, said:

Adica eu imi pierd timpul cu tine si tu ma iei la misto? Du-te tu la belearte si apoi mai citesc posturile tale. Chiar nu ai pic de rusine?

Adevarul e ca voi meritati sa fiti luati numai la misto fiindca nu sunteti oameni seriosi. Ultima concluzie pe care o trag in legatura cu aceasta arie este ca singurul ei rost este pentru a va revarsa voi fotografii de profesie, sau aspiranti la a deveni de profesie, ce aveti mai rau in voi.. Aveti impresia ca da bine daca va manifestati in mod rautacios, ori cu aroganta, fata de cei care va acorda incredere si intra aici pentru un sfat sau o vorba buna..

Uite Nicolae ca mai citesc si eu cate ceva chiar scris de fotografii profesionisti:http://www.foto-maga...fotografia.html
Am dat link-ul direct la articolul despre cum se face critica fotografiilor.. Dau cateva fragmente din acest articol:

"Motto: "Cel care traieste insingurat risca sa se creada mai bun decat ceilalti si sa foloseasca critica asupra societatii ca o ideologie in interesul sau." Theodor Adorno"
De unde s-ar trage concluzia ca se pare ca asta e soarta voastra... fiindca sunteti extrem de neprimitori..

"10. Adaptati critica dvs. experientei si priceperii fotografului
Este inutil sa reprosati fotografului lipsa sa de viziune, daca acesta nu stie cum sa instaleze corect un trepied in locatie. Este bine sa aveti in vedere un set ierarhic de nivele de cunostinte, asa cum am prezentat in imaginea de mai jos. Nu puteti critica cu aceeasi masura un incepator, la fel cum analizati lucrarile unui fotograf cu 40 ani de experienta. Facind asa, nu doar ca este incorect, este chiar absurd.

De aceea trebuie sa va ajustati criticile in concordanta cu nivelul, cunostintele si priceperea fiecarui fotograf. Scopul final al educatiei fotografului este de a crea imagini de inalta calitate, iar scopul criticii este de a estima la cel nivel de educatie se afla exponentul si ce poate face pentru a trece la un nivel urmator."

Trebuie sa va felicit pe toti agreatii acestei arii ca aceasta recomandare o respectati cu totii intru totul!!!

#10
INuda

INuda

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.04.2015
Domnilor si madam Tinker, e o atmosfera nasparlie rau acilea, pe aceasta arie. As recomanda, in primul rand moderatorului, sa reciteasca aria de critica foto. Nimeni, nici un incepator, n-ar putea vreodata invata ceva, cat de putin, din "sfaturile" "meseriasilor". Acestea fiind spuse, ma retrag, glorios, prin recycle bin. :)

#11
INuda

INuda

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.04.2015

View Postnicolaie, on 15 mai 2015 - 10:05, said:

Am mutat mesajele rautacioase ale lui iNuda si polemica starnita de ele la Recycle Bin. Haideti sa judecam impartial fara sa tinem seama de animozitati personale.

:lol:
Se oftica rau Tinkeruța, ha!?

#12
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View Postkaruna, on 15 mai 2015 - 10:13, said:

Trebuie sa va felicit pe toti agreatii acestei arii ca aceasta recomandare o respectati cu totii intru totul!!!

Karuna, recomandarile se urmeaza sau nu. Legile sunt acelea care se respecta.
Fiecare poate face critica asa cum doreste atata timp cat aceasta respecta regulamentul. Ideal este sa respecte si legile bunului simt.
Ce-ai pus tu acolo nici macar recomandare nu este. Eu as spune ca e o opinie, punct de vedere, in orice caz e o chestie care n-are nicio legatura cu forumul nostru. Aici recomandarile vin din partea moderatorilor.

In momentul in care postezi, poti sa te astepti la orice fel de critica. Este treaba ta sa filtrezi, sa alegi ce crezi ca e bun si iti foloseste.
Este si o provocare aici, sau pe forum in general : vii in contact cu diverse stiluri si feluri de oameni. Te poti descurca intr-o astfel de situatie intr-un mod onorabil ? Daca da, atunci asta este un castig mai mare decat fotografiatul.

De-a lungul timpului au venit aici pe forum fotografi mari. Partea fotografica era pe culmi inalte, partea cu relatiile umane...foarte subtire.
Se pare ca daca ajungi mare fotograf, asta nu te ajuta foarte mult si cu restul.

Edited by katran, 15 May 2015 - 11:09.


#13
INuda

INuda

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.04.2015

View Postkatran, on 15 mai 2015 - 10:52, said:



Karuna, recomandarile se urmeaza sau nu. Legile sunt acelea care se respecta.
Fiecare poate face critica asa cum doreste atata timp cat aceasta respecta regulamentul. Ideal este sa respecte si legile bunului simt.
Ce-ai pus tu acolo nici macar recomandare nu este. Eu as spune ca e o opinie, punct de vedere.

In momentul in care postezi, poti sa te astepti la orice fel de critica. Este treaba ta sa filtrezi, sa alegi ce crezi ca e bun si iti foloseste.

Pana sa filtreze ea, filtreaza moderatorul & friends. :lol:

#14
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Nu sunt fotograf, nu am experienta insa zic din postura  "clientului": Ma cam dor ochii cand ma uit la poza.

#15
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
karuna, nu este tocmai asa. Daca cineva nu are notiunile de baza si termenii in vocabular, nu am cum sa critic o fotografie folosind numai termeni comuni. Pe de alta parte de unde sa ghicesc ce stie sau ce nu stie cel care posteaza? Este mai util sa imi spun parerea folosind termenii cei mai adecvati, iar cine nu intelege sa faca o cautare pe Internet: astfel va avea mai mult mai castigat.

LE: si eu am fost nu demult incepator si eram iritat de criticile celorlalti la poze pe care eu le consideram deosebite. Si sa stii ca acest forum, cu toate neajunsurile lui, m-a ajutat sa progresez, sa citesc, sa experimentez, sa invat, lucru pentru care multumesc celor care au avut rabdare cu mine.

Edited by DSops, 15 May 2015 - 11:12.


#16
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postkatran, on 15 mai 2015 - 10:52, said:

Karuna, recomandarile se urmeaza sau nu. Legile sunt acelea care se respecta. Fiecare poate face critica asa cum doreste atata timp cat aceasta respecta regulamentul. Ideal este sa respecte si legile bunului simt. Ce-ai pus tu acolo nici macar recomandare nu este. Eu as spune ca e o opinie, punct de vedere, in orice caz e o chestie care n-are nicio legatura cu forumul nostru. Aici recomandarile vin din partea moderatorilor. In momentul in care postezi, poti sa te astepti la orice fel de critica. Este treaba ta sa filtrezi, sa alegi ce crezi ca e bun si iti foloseste. Este si o provocare aici, sau pe forum in general : vii in contact cu diverse stiluri si feluri de oameni. Te poti descurca intr-o astfel de situatie intr-un mod onorabil ? Daca da, atunci asta este un castig mai mare decat fotografiatul. De-a lungul timpului au venit aici pe forum fotografi mari. Partea fotografica era pe culmi inalte, partea cu relatiile umane...foarte jos. Se pare ca daca ajungi mare fotograf, asta nu te ajuta foarte mult si cu restul.

Deci eu sau INuda trebuie sa ma descurc cu voi.. Dar meritul vostru care este? Sa fiti ca niste satane credeti ca este laudabil?

View PostDSops, on 15 mai 2015 - 11:06, said:

karuna, nu este tocmai asa. Daca cineva nu are notiunile de baza si termenii in vocabular, nu am cum sa critic o fotografie folosind numai termeni comuni. Este mai util sa imi spun parerea folosind termenii cei mai adecvati, iar cine nu intelege sa faca o cautare pe Internet: astfel va avea mai mult mai castigat.

Exagerezi. Bineinteles ca se poate si mai pe intelesul omului critica si nu neaparat in termeni "adecvati". Ori crezi ca trebuie sa fii mult mai inteligent ca sa poti face asa ceva?..

#17
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Bun, deci sa inteleg ca o tii pe a ta, orice argumentatie ar aduce altii. E bine si asa, nu trebuie sa inveti termenii si notiunile de baza (cel putin eu nu mai imi bat capul). "Succesuri" si lumina buna! Din fericire nu ai reusit sa ma jignesti. Sunt "mult mai inteligent" si fara contributia ta (altfel spus ma retrag).

Edited by DSops, 15 May 2015 - 11:31.


#18
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostINuda, on 15 mai 2015 - 07:00, said:

Nici a ta nu sta prea bine, daca e sa vorbim de compozitie. Linia orizontului campului de papadii are o curba ciudata de parca cineva a taiat aleator cu foarfeca. Celelalte linii, ale muntilor si ale cerului, bananaie nesigure catre un punct neales cu grija atunci cand ai fotografiat. Nici cu armonia culorilor nu stai prea bine, alb-griul cerului si nuantele albastrii n-au nici o legatura cu verdele si galbenul papadiilor.

View PostINuda, on 15 mai 2015 - 10:50, said:

Se oftica rau Tinkeruţa, ha!?
Tinkeruţa nu se oftică din pricina unui habarnist notoriu în domeniul foto şi care foloseşte noţiuni absolut comice atunci când face o "critică". Posted Image
Tinkeruţa se oftică când apare un troll pe o arie tehnică cu scopul de a acumula 50 de postări. Căci e limpede pt. toată lumea că dumneata n-ai aterizat aici cu scopul de a învăţa fotografie. Posted Image

View PostINuda, on 15 mai 2015 - 08:52, said:

Daca Tinkerbelle isi permite sa critice la modul grosolan o compozitie, eu de ce n-as putea?
Cadrele karunei erau ele însele grosolane. Iar aria de critică nu-i una de diplomaţie.

View PostINuda, on 15 mai 2015 - 10:47, said:

e o atmosfera nasparlie rau acilea, pe aceasta arie.
Pentru tine aşa o fi, motiv în plus să-ţi iei catrafusele în altă parte... :)

Edited by Tinkerbelle, 15 May 2015 - 11:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate