Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

anestezie generala fetita 5 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,525
  • Înscris: 03.10.2013
Salut!
Am o fetita, 5 ani, care nu coopereaza la dentist, adica din momentul in care aude sau vede freza , nu mai deschide gura.
Are cam 15 vizite la dentist, ieri a fost ultima.Stomatologul a zis ca anestezia generala e ultima solutie si estimeaza ca ar fi nevoie de 3 ore pentru a repara tot ce e stricat.Am fost la xxxx.La o estimare, toata tarasenia ar costa peste 2.000 lei,maine mergem la radiografie, dupa asta se paote face o estimare mai clara.
Intrebare: exista in Bucuresti alte clinici care fac anestezie generala  mai ieftin?la xxxx anestezia generala e 1.200 lei/90 minute.
Multumesc!

Edited by ripper, 15 May 2015 - 20:06.


#2
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
La 5 ani are dentitia de lapte...are rost anestezia generala?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcollina1976, on 15 mai 2015 - 08:46, said:

Intrebare: exista in Bucuresti alte clinici care fac anestezie generala  mai ieftin?la dentestet4kids anestezia generala e 1.200 lei/90 minute.
Sunt destule mai mici dar nu poti sa stii nivelul de pregatire si sa apreciezi riscurile.

View Posthunab, on 15 mai 2015 - 08:51, said:

La 5 ani are dentitia de lapte...are rost anestezia generala?
Corect e sa spui ca dentitia de lapte nici nu se lucreaza la ea, se amana pana sunt permanenti Posted Image Dar cine stie, sunt si masele permanente mai in spate, poate acolo e problema... ma intreb cum a facut sa aibe atatea problemela varsta asta... bomboane non-stop sau lipsa calciu.

Edited by andreic, 15 May 2015 - 08:54.


#4
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"anestezie generala  mai ieftin?"
Parerea mea e sa cauti calitate , in situatia data este cel mai important , da-i in saracie de bani, conteaza enorm de mult medicul , substantele folosite, urmarirea in timpul anesteziei, revenirea din anestezie s.a.

#5
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,525
  • Înscris: 03.10.2013

View Postandreic, on 15 mai 2015 - 08:52, said:

Sunt destule mai mici dar nu poti sa stii nivelul de pregatire si sa apreciezi riscurile.


Corect e sa spui ca dentitia de lapte nici nu se lucreaza la ea, se amana pana sunt permanenti Posted Image Dar cine stie, sunt si masele permanente mai in spate, poate acolo e problema... ma intreb cum a facut sa aibe atatea problemela varsta asta... bomboane non-stop sau lipsa calciu.

e inexplicabil, I-am facut analize,are calciu in sange, iar dulciurile nu sunt in exces, plus de asta o spal imediat ce a mancat dulce
nu se mai poate amana, cariile sunt atat de profunde, incat o doare la periaj, cand mananca inca nu o doare
ieri, medicul a zis ca o masea nu mai poate fi plombata, ci trebuie coaroana, e macinata pana la nivelul gingiei.
precizez ca dintii din fata sunt impecabili, problemele sunt la maselute

#6
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postcollina1976, on 15 mai 2015 - 08:59, said:

plus de asta o spal imediat ce a mancat dulce
Tu nu ştii că nu e bine să te speli pe dinţi imediat ce ai mâncat ?

#7
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcollina1976, on 15 mai 2015 - 08:46, said:

Salut!
Am o fetita, 5 ani, care nu coopereaza la dentist, adica din momentul in care aude sau vede freza , nu mai deschide gura.
Are cam 15 vizite la dentist, ieri a fost ultima.Stomatologul a zis ca anestezia generala e ultima solutie si estimeaza ca ar fi nevoie de 3 ore pentru a repara tot ce e stricat.Am fost la dentestet4kids.La o estimare, toata tarasenia ar costa peste 2.000 lei,maine mergem la radiografie, dupa asta se paote face o estimare mai clara.
Intrebare: exista in Bucuresti alte clinici care fac anestezie generala  mai ieftin?la dentestet4kids anestezia generala e 1.200 lei/90 minute.
Multumesc!
Cum s-a ajuns in situatia asta? La 5 ani sa mergi la stomatolog.....Sigur imi scapa ceva......

#8
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,525
  • Înscris: 03.10.2013

View PostClovis, on 15 mai 2015 - 10:18, said:

Cum s-a ajuns in situatia asta? La 5 ani sa mergi la stomatolog.....Sigur imi scapa ceva......


nu-ti scapa nimic, sunt pline clinicile stomatologice pentru copii, de copii

#9
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Sigur nu e  vorba de inhalosedare ?

Incearca si aici :

http://www.dentistcopii.com.ro/tarife/

http://www.germanden...atologie-copii/

Later edit : Acum e tardiv, dar poate-ti va folosiin viitor: spalati-va pe dinti impreuna si invat-o sa foloseasca ata dentara (floss), in felul asta previi probleme similare la dentitia definitiva...

Edited by Alka10, 15 May 2015 - 11:16.


#10
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postgenius, on 15 mai 2015 - 09:06, said:

Tu nu ştii că nu e bine să te speli pe dinţi imediat ce ai mâncat ?

de ce?

#11
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,525
  • Înscris: 03.10.2013

View PostAlka10, on 15 mai 2015 - 11:15, said:

Sigur nu e  vorba de inhalosedare ?

Incearca si aici :

http://www.dentistcopii.com.ro/tarife/

http://www.germanden...atologie-copii/

Later edit : Acum e tardiv, dar poate-ti va folosiin viitor: spalati-va pe dinti impreuna si invat-o sa foloseasca ata dentara (floss), in felul asta previi probleme similare la dentitia definitiva...


multumesc
facem asta impreuna,dar se pare ca isi mosteneste mama,si ea si maica-sa au mari problem la dantura

#12
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Pfff...atunci chiar nu e nimic de facut Posted Image Probabil sigilare la dintii definitivi si controale la 6 luni, ca sa nu degenereze situatia. Al doilea link e recomandarea unui coleg care merge cu baiatul acolo, e multumit.

Si un alt aspect important : e posibil sa o fi speriat si dentistul. Chiar daca la o clinica de copii, nu toti au "chimie" cu copiii si rabdare. Uneori desenele de pe pereti nu sunt suficiente.

Fi-mea n-are nici 4 ani si deja a bifat control la dentist (de adulti), a stat pe scaun fara probleme si sa i se uite in gura. Dar dentista la care a fost, desi teoretic de adulti, are gemeni ceva mai marisori si stie cum sa procedeze cu copiii Posted Image Am luat-o si cu mine la dentist sa vada care e treaba cu freza, deci nu  eceva ce nu a mai vazut.

Edited by Alka10, 15 May 2015 - 11:45.


#13
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,525
  • Înscris: 03.10.2013
e foarte fricoasa,tipa daca o urc pe bicicleta:(, bicicleta de copii, cu roti ajutatoare
a dus-o ma-sa la gimnastica la Steaua, la a doua sedinta am fost eu s-o iau, mi-a zis antrenoarea ca n-are rost sa vina, ca ii e frica si cere voie la baie din 5 in 5 min

#14
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"cere voie la baie din 5 in 5 min"
Nu la ea e problema !
contactat un psiholog si vorbit , restul meseria isi spune cuvintul , banii nu au importanta cind e vorba de copil !

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postcollina1976, on 15 mai 2015 - 08:46, said:

Salut!
Am o fetita, 5 ani, care nu coopereaza la dentist, adica din momentul in care aude sau vede freza , nu mai deschide gura.
Are cam 15 vizite la dentist, ieri a fost ultima.Stomatologul a zis ca anestezia generala e ultima solutie si estimeaza ca ar fi nevoie de 3 ore pentru a repara tot ce e stricat.Am fost la dentestet4kids.La o estimare, toata tarasenia ar costa peste 2.000 lei,maine mergem la radiografie, dupa asta se paote face o estimare mai clara.
Intrebare: exista in Bucuresti alte clinici care fac anestezie generala  mai ieftin?la dentestet4kids anestezia generala e 1.200 lei/90 minute.
Multumesc!

acum foarte multi ani, cand sotul meu a avut nevoie de o interventie mai complicata la nivelul danturii, s-a internat in spitalul facultatii de stomatologie, operatia s-a efectuat cu anestezie generala. erau internati si copii, cu diverse probleme sau malformatii la nivelul danturii/fetei, care fusesera operati cu anestezie generala.
incearca sa te interesezi daca aici se pot efectua anestezia si lucrarile de care are nevoie copila ta, poate e mai ieftin ?

http://www.instituti...-bucuresti.html

cat despre inhalosedare, la fetita mea nu a mai tinut figura a doua oara (prima data a fost cat de cat ok, adica a apucat medicul sa-i scoata dintisorul, intr-un moment de neatentie din partea ei; dar cooperanta nu pot sa spun ca a fost decat 80%, chiar si sedata).
a doua oara, am stat doua ore, 4 adulti, sa ne rugam de ea sa deschida gura pentru extragerea unui amarat de dinte de lapte care abia se mai tinea in gingie.
desi sedata, pe jumatate ametita, nu a cooperat deloc, tinea gura inclestata si dadea din maini. am renuntat in final, am platit inhalosedarea, ne-am cerut scuze pentru deranj si am asteptat ca dintele sa cada singur.
asa ca stiu ce inseamna sa ai un copil total necooperant la stomatolog. si in general necooperant cand se pune problema durerii fizice, de aceea nici analize de sange nu-i pot face, urla si se zbate pana vomita. iar folosirea fortei nu are nici-un rost, mai rau se accentueaza frica si reactiile.
mare lucru nu poate rezolva psihologul la varsta de 5 ani, si oricum urgenta de acum este rezolvarea problemelor dentare.
sunt destui parinti care la fel au procedat, anestezie generala si tratarea tuturor problemelor dentare intr-o singura sedinta.
pana la 31.12.2014 puteai descarca de pe un site un cupon de reducere 10% pentru dentestet4kids, acum nu mai este valabila oferta, din pacate.

#16
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

View Postandreic, on 15 mai 2015 - 08:52, said:


Corect e sa spui ca dentitia de lapte nici nu se lucreaza la ea, se amana pana sunt permanenti Posted Image Dar cine stie, sunt si masele permanente mai in spate, poate acolo e problema...

La 5 ani, slabe sanse, desi exista si cazuri precoce.

Dar se lucreaza si la dentitia de lapte.

#17
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostMichidoo, on 15 mai 2015 - 11:29, said:


de ce?
"Contrar perceptiei generale, spalatul pe dinti imediat dupa ce-ai mancat poate dauna sanatatii danturii. Mai ales dupa ce ai consumat alimente acide, periajul dintilor agreseaza suplimentar dantura, favorizand astfel aparitia cariilor."

#18
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Dupa ce se mananca fructe acide, portocale, clementine, mandarine, grepfruit chiar si banalul mar este interzis periajul, chiar este indicata clatirea gurii cu apa ca sa dilueze acizii din aceste fructe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate