Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

ce era slava domnului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
101 replies to this topic

#91
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004

 dapix, on 03 ianuarie 2017 - 17:23, said:

ce le mai amesteci! Si Iov a fost laudat de Dumnezeu atunci cand a fost dat exemplu de om fara prihana, curat la suflet si temator de Dumnezeu dar nu se pomeneste despre nici o slava personala a lui Dumnezeu care a fost data lui Iov si in care Iov a venit sau s-a infatisat. Posted Image

De ce nu te așezi matale frumos frumușel la un studiu serios al Sfintelor Scripturi???

Eu le-am dat slava pe care Mi-ai dat-o Tu, pentru ca ei sa fie una, cum si Noi suntem una - (Ioan.17:22)

Cine a primit slava de la Isus? Aud? Nu cumva ucenicii Săi?

#92
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
aha, deci l-ai gasit pana la urma? Pai si daca l-ai gasit nu te-a interesat contextul? Pentru ca e vorba de cei care sunt si care raman in Fiul. Intelegi? Cei care sunt in Fiul primesc slava pe care Tatal a dat-o Fiului. A dat-o doar celor care raman in El pentru ca si ei sa fie una in Fiul si Tatal . Daca nu ar fi primit slava Tatalui inseamna ca nu ar fi fost in El.
Cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu ramane in Mine, si Eu raman in el. (Ioan.6:56)
Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca si ei sa fie una in Noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis. (Ioan.17:21)

Daca citesti pe sarite, alegand versete scoase din context doar pentru ca au cuvintele care le cauti, normal ca nu intelegi despre ce vorbesc. Contextul e cel care da intelesul si nu franturile.

Edited by dapix, 03 January 2017 - 22:05.


#93
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007
voi discutati de o slava teoretica, ceva ce nu exista fizic, eu propusesem o discutie despre " slava domnuluui'" pe care o decrie exechiel, acea slava care se ridica de la pamant, zbura si era prezenta in multe locuri unde a "calatorit ezechiel". acea slava nu are nimic a fce cu a onora pe cineva :)

#94
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004

 dapix, on 03 ianuarie 2017 - 22:00, said:

A dat-o doar celor care raman in El pentru ca si ei sa fie una in Fiul si Tatal .

Deci și fiii ăștia care primesc slava (prin asta fiind egali cu Tatăl ???), devin ființa unică divină.Posted Image
zdrang!

#95
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Deci și fiii ăștia primesc slava pentru ca Dumnezeu sa fie totul în toți:

Si cand toate lucrurile Ii vor fi supuse, atunci chiar si Fiul Se va supune Celui ce I-a supus toate lucrurile, pentru ca Dumnezeu sa fie totul in toti. (1Cor.15:28)

#96
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004
Nu, Dumnezeu va fi în toți, fiindcă Fiul dă împărăția lui Dumnezeu, prin supunere.

Ai scris prostia că dacă Isus primește slava de la Tatăl, înseamnă că este egal cu Tatăl. Ți-am dovedit nerozenia aiureala în sensul că, deoarece și fiii primesc slava, atunci ar trebui să devină egali și ei, cu Tatăl.
zdrang!

Edited by dark, 03 January 2017 - 22:29.


#97
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Nu. Dumnezeu e totul in toti doar daca Tatal e in Fiul, Fiul e in Tatal si crestinii sunt in Fiul. Atunci Dumnezeu e totul in toti. Ce spui tu sunt vorbe goale. Supunerea de acolo nu vorbeste despre subordonare cand Dumnezeu e totul in toti. Intr-un trup nu sunt relatii de subordonare.

 dark, on 03 ianuarie 2017 - 22:24, said:

Ai scris prostia că dacă Isus primește slava de la Tatăl, înseamnă că este egal cu Tatăl. Ți-am dovedit nerozenia fiindcă și fiii primesc slava, deci ar trebui să devină egali și ei, cu Tatăl.
Egal in sensul ca intr-un trup nu exista subordonare, nu ca e sef pentru ca nici Tatal nu e sef cand vorbim despre totul in toti.

Edited by dapix, 03 January 2017 - 22:29.


#98
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004

 dapix, on 03 ianuarie 2017 - 22:25, said:

Intr-un trup nu sunt relatii de subordonare.

Ba da.
Mădularele se subordonează creierului. Probabil nu în cazul tău. :lol:

#99
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
... și creierul, madularelor. Posted Image

Edited by dapix, 03 January 2017 - 22:40.


#100
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007
dumnezeu e peste tot si in toate , nu va mai cramponati , e foarte simplu.

#101
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
unde scrie asta? Eu stiam ca El este doar in cei care sunt si raman in El.

 adifox, on 03 ianuarie 2017 - 22:06, said:

voi discutati de o slava teoretica, ceva ce nu exista fizic, eu propusesem o discutie despre " slava domnuluui'" pe care o decrie exechiel, acea slava care se ridica de la pamant, zbura si era prezenta in multe locuri unde a "calatorit ezechiel". acea slava nu are nimic a fce cu a onora pe cineva Posted Image
da, mai adifox, de aia vorbim. De cea fizica. Dar dark, cand e prinsa pe picior gresit si i se arata versete care nu-i sustin ideile schimba subiectul si redefineste cuvintele. Asa a ajuns a pune semnul egal intre slava Tatalui si actiunea de a onora. Sa-i iasa pasentele.

uite o mostră, a la dark:

 dark, on 03 ianuarie 2017 - 16:52, said:

A da slavă, nu înseamnă că Fiul primește un obiect, ci laudă, onoare, glorie.
Of, of...greu de tot!

Mai deunăzi, când vorbeam de închinarea pe care oamenii o aduceau Fiului, ea mi-a reproșat că vorbesc despre închinarea paharului la ospețe. Ca să vezi tupeu ...

Edited by dapix, 03 January 2017 - 22:58.


#102
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004

 dapix, on 03 ianuarie 2017 - 22:47, said:

Mai deunăzi, când vorbeam de închinarea pe care oamenii o aduceau Fiului, ea mi-a reproșat că vorbesc despre închinarea paharului la ospețe. Ca să vezi tupeu ...
Oh, nu, asta ai înțeles? De fapt, nu mă mai miră...
Eu îți dădusem un exemplu de cuvânt polisemantic, ”a închina”, care are multe semnificații, diferite între ele.
La fel, cuvântul ”baie”.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate