Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

ce era slava domnului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
101 replies to this topic

#19
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007
si ca o completare, ca sa fie clar pentru cei care nu vor sa deschida biblia sa citeasca :

Ezechiel 10

4. Atunci slava Domnului s-a ridicat de pe heruvimi si s-a indreptat spre pragul Casei, asa incat Templul s-a umplut de nor, si curtea s-a umplut de stralucirea slavei Domnului.
5. Vajaitul aripilor heruvimilor s-a auzit pana la curtea de afara ca glasul Dumnezeului celui Atotputernic cand vorbeste.
6. Cand a poruncit deci omului aceluia imbracat in haina de in sa ia foc dintre roti, dintre heruvimi, omul acesta s-a dus si s-a asezat langa roti.
7. Atunci un heruvim a intins mana intre heruvimi, spre focul care era intre heruvimi; a luat foc si l-a pus in mainile omului aceluia imbracat cu haina de in. Si omul acesta l-a luat si a iesit afara.
8. La heruvimi se vedea ceva ca o mana de om sub aripile lor.
9. M-am uitat, si iata ca langa heruvimi erau patru roti; o roata langa un heruvim, si o roata langa celalalt heruvim; dar rotile acestea straluceau ca o piatra de crisolit.
10. Dupa infatisare, toate cele patru roti aveau acelasi chip; fiecare roata parea ca este in mijlocul altei roti.
11. Cand mergeau, mergeau de cele patru laturi ale lor si nu se invarteau in mers, ci mergeau incotro mergea capul, fara sa se invarteasca in mersul lor.
12. Tot trupul heruvimilor, spatele lor, mainile lor si aripile lor erau pline de ochi ca si cele patru roti dimprejur.
13. Am auzit cu urechile mele ca rotile erau chemate: "roti invartitoare".


se pare ca heruvimii care umblau pe sub slava domnului  aveau niste roti !  si foc intre ele !
nici un credincios traditional  nu mi-a spus acest lucru ! si daca le zic eu, nu ma cred, ma intreaba in ce biblie am citit Posted Image

Edited by adifox, 14 May 2015 - 22:09.


#20
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 adifox, on 14 mai 2015 - 22:08, said:

se pare ca heruvimii care umblau pe sub slava domnului  aveau niste roti !  si foc intre ele !
nici un credincios traditional  nu mi-a spus acest lucru ! si daca le zic eu, nu ma cred, ma intreaba in ce biblie am citit Posted Image
Sfanta Lumina se poate vedea la Ierusalim de pastele ortodox.
Se misca printre oameni ca si foc, fara sa-i arda

#21
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007
eu vorbesc de una tu zici alta. heruvimii aveau roti si foc intre ele. si zburau cu tot cu roti . iar slava domnului era prezenta si deasemenea zbura decolo colo colo.
ce treaba au lucrurile astea cu lumina sfanta si cu pastele ortodox  si mormantul lui Isus ?
pe vremea aia nu era vorba despre asa ceva si ezechiel ne descrie ce i s-a intamplat cu lux de amanunte. ca multora nu le convine  ca exista aceste pasaje in biblie nu e ceva nou. eu insa nu ma multumesc cu mesajul : noi trebuie sa credem si atat.
slava domnului este descrisa extrem de clar pentru oricine vrea sa priceapa si este vorba de un vehicul metalic care avea motor ce facea zgomot si foc si care  care avea si un om care il conducea.  citez:

26. Deasupra cerului care era peste capetele lor, era ceva ca o piatra de safir, in chipul unui scaun de domnie; pe acest chip de scaun de domnie se vedea ca un chip de om, care sedea pe el.

#22
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 orlandobarbulescu, on 14 mai 2015 - 09:57, said:

Teologii mă lasă rece. ...
-Intr-adevar,asa este ;Rece ca gheata..Sorry.
-La cel de al 2-lea Conciliu (sinod) ecumenic de la Niceea din anul 787 convocat de împărăteasa Irina Ateniana mama lui Constantin al VI-lea,sa procedat la indepartarea unor pasaje biblice si chiar a unor capitole si carti,ca fiind neconcludente cu noua religie crestina.Se pare ca acest pasaj cu ,,Slava Domnului''a scapat necenzurat producand ulterior atatea dureri de cap clerului incapabil sa explice doctrinar scena vizitei unor entitati extraterestre descrise amanuntit in vechile carti,,apocrife''.carti din care s-au inspirat mai apoi(foarte precar si incoerent) cei care au tot scris si rescris noua biblie...,,Slava''insemna nava reprezentantilor unor civilizatii superioare (vechii Zei) care in urma cu milenii au organizat viata pe Terra dupa care s-au retras lasand in urma lor marile constructii megalitice,pe Homo Sapiens,impreuna cu toate animalele,plantele si invataturile necesare lui
Din pacate religiile sant ca niste pietre de moara legate de piciorul bietului Homo Sapiens de-a lungul existentei sale.
"Omul are nevoie de religie ca pestele de bicicleta"-   W. Raymond Drake
  "Religia s-a nascut atunci cand primul smecher a intalnit primul fraier!"-.Pavel Corut

Edited by Arayan, 15 May 2015 - 01:24.


#23
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 adifox, on 14 mai 2015 - 23:30, said:

eu vorbesc de una tu zici alta. heruvimii aveau roti si foc intre ele. si zburau cu tot cu roti . iar slava domnului era prezenta si deasemenea zbura decolo colo colo.
ce treaba au lucrurile astea cu lumina sfanta si cu pastele ortodox  si mormantul lui Isus ?
pe vremea aia nu era vorba despre asa ceva si ezechiel ne descrie ce i s-a intamplat cu lux de amanunte. ca multora nu le convine  ca exista aceste pasaje in biblie nu e ceva nou. eu insa nu ma multumesc cu mesajul : noi trebuie sa credem si atat.
slava domnului este descrisa extrem de clar pentru oricine vrea sa priceapa si este vorba de un vehicul metalic care avea motor ce facea zgomot si foc si care  care avea si un om care il conducea.  citez:

26. Deasupra cerului care era peste capetele lor, era ceva ca o piatra de safir, in chipul unui scaun de domnie; pe acest chip de scaun de domnie se vedea ca un chip de om, care sedea pe el.

Pai si ce ti-am spus eu de Sfanta Lumina e tot un vehicul: Sfanta Lumina e o sfera sau roata ce se depalseaza prin multime cu viteza fara sa se rostogoleasca si fara sa arda pe cineva.

Ce ai descris tu nu reprezinta absolut nimic. E ceea ce a vazut un om in legatura cu puterile ceresti.

Biblia are nenumarate pasaje unde oamenii vad ingeri in fata lor. Tu vrei sa concluzionezi ca asta inseamna ca exista extraterestrii?

Nu e niciun extraterestru si nicio nava.
Sunt ingeri, si Sfanta Lumina

 Arayan, on 15 mai 2015 - 01:19, said:

  "Religia s-a nascut atunci cand primul smecher a intalnit primul fraier!"-.Pavel Corut
De ce crezi ca practicile personale pot deveni citate morale?

Daca Pavel Corut practica sarlatania pe teme religioase inseamna ca toti sunt la fel? Nu rezulta ca e doar el si inca doi care-i fac propaganda? Era o doamna evreica si aici pe forum intr-o vreme apusa care-l zeifica.

Edited by altul2, 15 May 2015 - 04:34.


#24
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 altul2, on 15 mai 2015 - 04:34, said:

1 Sfanta Lumina e o sfera sau roata ce se depalseaza prin multime cu viteza fara sa se rostogoleasca si fara sa arda pe cineva.

2 Tu vrei sa concluzionezi ca asta inseamna ca exista extraterestrii?
1 Este prima datã cînd aud asta. Dacã era adevãrat, se dechidea orice emisiune tv cu acea filmare..nu doar sã te cred pe cuvînt...
Singura luminã filmatã ce s-a apropiat și a dispãrut rapid e pe tubunieu... Ozn surprins deasupra ierusalimului ..cautã așa...
2 exact. Mãcar despre ei ai filmãri, inclusiv ce au declasificat rușii.

Edited by sarac.lipit, 15 May 2015 - 12:32.


#25
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 sarac.lipit, on 15 mai 2015 - 12:03, said:

1 Este prima datã cînd aud asta. Dacã era adevãrat, se dechidea orice emisiune tv cu acea filmare..nu doar sã te cred pe cuvînt...
De ce crezi ca s-ar face asta?
De ce crezi ca emisiunile tv ar fi interesate sa prezinte adevar?
Pai uite Giulgiul din Torino un adevar incontestabil si vizibil

Ai vazut tu vre-o televiziune care sa inceapa sa se inchine?

Edited by altul2, 15 May 2015 - 14:38.


#26
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

 altul2, on 15 mai 2015 - 04:34, said:

Pai si ce ti-am spus eu de Sfanta Lumina e tot un vehicul: Sfanta Lumina e o sfera sau roata ce se depalseaza prin multime cu viteza fara sa se rostogoleasca si fara sa arda pe cineva.

Ce ai descris tu nu reprezinta absolut nimic. E ceea ce a vazut un om in legatura cu puterile ceresti.

Biblia are nenumarate pasaje unde oamenii vad ingeri in fata lor. Tu vrei sa concluzionezi ca asta inseamna ca exista extraterestrii?

Nu e niciun extraterestru si nicio nava.
Sunt ingeri, si Sfanta Lumina



nu am descris eu ci ezechiel a descris cu lux de amanunte. pentru el era ceva dincolo de puterea de intelegere si a descris cu cuvinte pe care el le cunostea la vremea aceea. iar descrierea facuta de un om primitiv comparativ cu lumea actuala este destul de precisa.
heruvimii umblau cu niste vehicule cu roti si foc intre ele iar slava deasemenea facea zgomot mare, foc si fum si  avea si un scaun de domnie pe care era un om. nu era nici un dumnezeu acolo, era un om !
pentru religiosi insa este prea greu sa accepte aceste lucruri caci le da toata teoria peste cap.

Edited by adifox, 15 May 2015 - 19:19.


#27
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 adifox, on 15 mai 2015 - 19:18, said:

nu am descris eu ci ezechiel a descris cu lux de amanunte. pentru el era ceva dincolo de puterea de intelegere si a descris cu cuvinte pe care el le cunostea la vremea aceea. iar descrierea facuta de un om primitiv comparativ cu lumea actuala este destul de precisa.
heruvimii umblau cu niste vehicule cu roti si foc intre ele iar slava deasemenea . iar slava avea si un scaun de domnie pe care era un om. nu era nici un dumnezeu acolo, era un om !
pentru religiosi insa este prea greu sa accepte aceste lucruri caci le da toata teoria peste cap.

Pai cum sa le dea teoria peste cap daca exista si acum crestinism?

Nu reusesti sa intelegi chestia de baza? Iezechiel a descris ce a vazut facand niste asemanari. Atata tot

Daca o sa citesti chiar la inceputul Bibliei o sa vezi ca Moise descrie in Rai niste pomi.

Ce o sa faci? , o sa zici ca sunt farfurii zburatoare extraterestre?

#28
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007
ca oricare alt religios deviezi discutia de la ideea de baza. moise in primul rand nu a fost in rai sa vada ce era sau nu era, lui i s-a spus cum a fost. si bineinteles ca erau pomi atata timp cat raiul are o locatie binedefinita pe pamant.
revenind la tema, ezechiel a descris exact ceea ce a vazut si i s-a intamplat si totul conduce la o singura concluzie: slava domnului era ceva fizic,  care se ridica de la pamant si se muta, ba era in curtea nustiu care, ba era pe munte si avand in vedere ca avea un scaun pe care era asezat un om, cel mai probabil era un vehicul condus de acel om. la fel si heruvimii, aveau niste hevicule cu aripi si roti si motor care scotea foc si nu erau deloc divini.
teoria crestina este data peste cap de aceste relatari deoarece slava domnului nu e ceea ce crestinii sustin ci de fapt este un vehicul care zboara. si in vehicolul respectiv nu era deloc dumnezeu atotputernic ci erau uniii dintr-o civilizatie care cel mai probabil ne-au invatat primii pasi in evolutia noastra.

#29
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 adifox, on 15 mai 2015 - 20:15, said:

ca oricare alt religios deviezi discutia de la ideea de baza. moise in primul rand nu a fost in rai sa vada ce era sau nu era, lui i s-a spus cum a fost. si bineinteles ca erau pomi atata timp cat raiul are o locatie binedefinita pe pamant.
revenind la tema, ezechiel a descris exact ceea ce a vazut si i s-a intamplat si totul conduce la o singura concluzie: slava domnului era ceva fizic,  care se ridica de la pamant si se muta, ba era in curtea nustiu care, ba era pe munte si avand in vedere ca avea un scaun pe care era asezat un om, cel mai probabil era un vehicul condus de acel om. la fel si heruvimii, aveau niste hevicule cu aripi si roti si motor care scotea foc si nu erau deloc divini.
teoria crestina este data peste cap de aceste relatari deoarece slava domnului nu e ceea ce crestinii sustin ci de fapt este un vehicul care zboara. si in vehicolul respectiv nu era deloc dumnezeu atotputernic ci erau uniii dintr-o civilizatie care cel mai probabil ne-au invatat primii pasi in evolutia noastra.

Iar ai revenit la extraterestrii.

Deci repet in Rai omul avea in jur niste pomi. Daca o sa te uiti la unii pomi in special meri, o sa vezi ca au sus o farfurie mare verde si dedesupt o forma ce iese din farfurie si sta pe pamant. Deci e cat se poate de clar ca e un vehicul spatial extraterestru pentru ca Raiul evident nu e pe pamant.

Ce o sa faci? O sa zici ca Adam vedea extraterestrii si ca Biblia nu mai e Biblie?

Edited by altul2, 15 May 2015 - 20:48.


#30
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 altul2, on 15 mai 2015 - 14:38, said:

Ai vazut tu vre-o televiziune care sa inceapa sa se inchine?
Nu
Dar o minune ar televiza-o ...
Oricum, despre acel incident s-a pãstrat tãcere totalã...încã sunt interese în a se ascunde marele adevãr...

#31
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

 altul2, on 15 mai 2015 - 20:48, said:

Iar ai revenit la extraterestrii.

Deci repet in Rai omul avea in jur niste pomi. Daca o sa te uiti la unii pomi in special meri, o sa vezi ca au sus o farfurie mare verde si dedesupt o forma ce iese din farfurie si sta pe pamant. Deci e cat se poate de clar ca e un vehicul spatial extraterestru pentru ca Raiul evident nu e pe pamant.

Ce o sa faci? O sa zici ca Adam vedea extraterestrii si ca Biblia nu mai e Biblie?

nici tu nu mai stii ce vobesti. o dai din idee in idee si incerci sa duci discutia intr-o zona satirica. daca tie ti se pare ca un pom seamana cu o farfurie atunci zic sa mergi la un medic oftalmolog.
atat timp cat ni s-a spus clar ca adam si eva au fost primii oameni de pe pamant si se plimbau prin rai ....rezulta ca ...raiul era pe pamant.
asa ca nu e deloc evident ca raiul nu e pe pamant.
si ca sa fie mai clar, te intreb : erau ingerii de pe pamant? nu !  atunci inseamna ca nefiind de pe pamant, erau extra-terestri.
demonstratia e simpla dar foarte greu de acceptat de catre credinciosii traditionali care se ateapta ca Dumnezeu sa fie vreun mos cu barba alba. si la fel de greu de acceptat este ca heruvimii aveau roti si foc intre ele si ca slava se ridica si umbla de colo colo.
as vrea sa nu fie asa, dar ce sa fac daca asta scrie in sfanta biblie? pot eu sa o schimb ?

#32
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 adifox, on 15 mai 2015 - 23:14, said:

atat timp cat ni s-a spus clar ca adam si eva au fost primii oameni de pe pamant si se plimbau prin rai ....rezulta ca ...raiul era pe pamant.
asa ca nu e deloc evident ca raiul nu e pe pamant.
si ca sa fie mai clar, te intreb : erau ingerii de pe pamant? nu !  atunci inseamna ca nefiind de pe pamant, erau extra-terestri.
Pai uite ce scrie:

Facerea 3.24 Şi l-a izgonit pe Adam şi l-a aşezat în faţa raiului Edenului; şi heruvimi a pus, şi sabia de pară rotitoare să păzească drumul către pomul vieţii.

Deci daca zici ca Raiul e pamantean evident si ingerii sunt de pe pamant deci nu e niciun extraterestru

#33
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007
pai hotaraste-te ! dumnezeu si ingerii ori sunt  din ceruri ori de pe pamant Posted Image

si mai vezi ca biblia ta e cam eronata . versetul corect este :

24. Astfel a izgonit El pe Adam; si la rasaritul gradinii Edenului a pus niste heruvimi, care sa invarteasca o sabie invapaiata, ca sa pazeasca drumul care duce la pomul vietii.

24 After he drove the man out, he placed on the east side[e] of the Garden of Eden cherubim and a flaming sword flashing back and forth to guard the way to the tree of life.

Edited by adifox, 16 May 2015 - 08:27.


#34
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 adifox, on 16 mai 2015 - 08:20, said:

pai hotaraste-te ! dumnezeu si ingerii ori sunt  din ceruri ori de pe pamant Posted Image

Eu am zis de la inceput ca si Raiul si pomii din Rai si ingerii erau in Ceruri
Tu ai declarat ca nu crezi si ca defapt sunt pe pamant

Ideea e ca daca declari ca sunt in ceruri atunci va trebui sa vezi in pomi nave extraterestre evidente

Daca declari ca sunt pe pamant atunci va trebui sa declari ca ce a descris Iezechiel erau dinste lucruri aratate pe pamant.
Orice varianta alegi in opinia mea, te pune intr-o fundatura.

Edited by altul2, 16 May 2015 - 08:26.


#35
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007
pai nu ma pune deloc in infundatura. tu le tot sucesti pentru ca nu ai raspunsuri.
ai declarat gresit ca raiul este in ceruri. dumnezeu si ingerii e clar ca nu sunt de pe pamant, este scris in biblie. in schimb raiul este plasat geografic pe pamant. chiar trebuie sa citez ?

8. Apoi Domnul Dumnezeu a sadit o gradina in Eden, spre rasarit; si a pus acolo pe omul pe care-l intocmise.
9. Domnul Dumnezeu a facut sa rasara din pamant tot felul de pomi, placuti la vedere si buni la mancare, si pomul vietii in mijlocul gradinii, si pomul cunostintei binelui si raului.
10. Un rau iesea din Eden si uda gradina; si de acolo se impartea si se facea patru brate.
11. Numele celui dintai este Pison; el inconjoara toata tara Havila, unde se gaseste aur.
12. Aurul din tara aceasta este bun; acolo se gaseste si bedelion si piatra de onix.
13. Numele raului al doilea este Ghihon; el inconjoara toata tara Cus.
14. Numele celui de al treilea este Hidechel: el curge la rasaritul Asiriei. Al patrulea rau este Eufratul.

Edited by adifox, 16 May 2015 - 08:55.


#36
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 altul2, on 15 mai 2015 - 20:48, said:

Iar ai revenit la extraterestrii.

uite ce bine seamănă cu cele scrieri vechi...
acum comentează cu vorbele actuale... aceleaşi fenomene
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6MIw2zfLNZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate