Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

ce era slava domnului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
101 replies to this topic

#1
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007
Ezechiel 1

4. M-am uitat si iata ca a venit de la miazanoapte un vant naprasnic, un nor gros si un snop de foc care raspandea de jur imprejur o lumina stralucitoare, in mijlocul careia lucea ca o arama lustruita, care iesea din mijlocul focului.

26. Deasupra cerului care era peste capetele lor, era ceva ca o piatra de safir, in chipul unui scaun de domnie; pe acest chip de scaun de domnie se vedea ca un chip de om, care sedea pe el.

27. Am mai vazut iarasi o lucire de arama lustruita ca niste foc, inauntrul caruia era omul acesta si care stralucea de jur imprejur; de la chipul rinichilor lui pana sus, si de la chipul rinichilor lui pana jos, am vazut ca un fel de foc, si de jur imprejur era inconjurat cu o lumina stralucitoare.

28. Ca infatisarea curcubeului care sta in nor intr-o zi de ploaie, asa era si infatisarea acestei lumini stralucitoare care-l inconjura. Astfel era aratarea slavei Domnului. Cand am vazut-o, am cazut cu fata la pamant si am auzit glasul Unuia care vorbea.

Ezechiel 3

12. Si Duhul m-a rapit si am auzit inapoia mea dardaitul unui mare cutremur de pamant: slava Domnului s-a ridicat din locul ei.

13. Am auzit si vajaitul aripilor fapturilor vii care se loveau una de alta, uruitul rotilor de langa ele si dardaitul unui mare cutremur de pamant.

23. M-am sculat si m-am dus in vale; si iata ca slava Domnului s-a aratat acolo asa cum o vazusem la raul Chebar. Atunci am cazut cu fata la pamant.

Ezechiel 8

1. In al saselea an, in ziua a cincea a lunii a sasea, pe cand sedeam in casa, si batranii lui Iuda sedeau inaintea mea, mana Domnului Dumnezeu a cazut peste mine.

2. M-am uitat si iata ca era un chip care avea o infatisare de om; de la coapse in jos era foc, si de la coapse in sus era ceva stralucitor ca niste arama lustruita.

3. El a intins ceva ca o mana si m-a apucat de zulufii capului. Duhul m-a rapit intre pamant si cer si m-a dus, in vedenii dumnezeiesti, la Ierusalim, la usa portii de la curtea dinauntru, care cauta spre miazanoapte, unde era locul idolului geloziei care starnea gelozia Domnului.

4. Si iata ca slava Dumnezeului lui Israel era acolo, asa cum o vazusem in vale.

Ezechiel 9

3. Slava Dumnezeului lui Israel s-a ridicat de pe heruvimul pe care era si s-a indreptat spre pragul Casei;

Ezechiel 10

4. Atunci slava Domnului s-a ridicat de pe heruvimi si s-a indreptat spre pragul Casei, asa incat Templul s-a umplut de nor, si curtea s-a umplut de stralucirea slavei Domnului.

18. Slava Domnului a plecat din pragul Templului si s-a asezat pe heruvimi.

Ezechiel 11

22. Dupa aceea, heruvimii si-au intins aripile, insotiti de roti, si slava Dumnezeului lui Israel era sus deasupra lor.
23. Slava Domnului s-a inaltat din mijlocul cetatii si s-a asezat pe muntele de la rasaritul cetatii.


am postat mai sus niste citate referitoare la slava domnului. din ceea ce vedem se pare ca slava era ceva fizic, nu ceva filozofic. intrebarea mea este : ce era aceasta slava care se ridica, se aseza....si era prezenta la niste evenimente importante?

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pare descrierea unei rapiri extraterestre.

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Bã, dacã nici negru pe alb nu se înțelege ce-i scris acolo, veniți la mine cu cîte 10 lei și vã explic exact.
Mai am un pretin ce vã poate explica exact pe dosul explicațiilor mele...Nu vã dau bon fixal cã nu se dã...nici el...
Oricum, premiile la tombolele fixale sunt jenant de distractive...

Edited by sarac.lipit, 14 May 2015 - 05:27.


#4
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 adifox, on 14 mai 2015 - 00:36, said:

Ezechiel 1

4. M-am uitat si iata ca a venit de la miazanoapte un vant naprasnic, un nor gros si un snop de foc care raspandea de jur imprejur o lumina stralucitoare, in mijlocul careia lucea ca o arama lustruita, care iesea din mijlocul focului.

26. Deasupra cerului care era peste capetele lor, era ceva ca o piatra de safir, in chipul unui scaun de domnie; pe acest chip de scaun de domnie se vedea ca un chip de om, care sedea pe el.

27. Am mai vazut iarasi o lucire de arama lustruita ca niste foc, inauntrul caruia era omul acesta si care stralucea de jur imprejur; de la chipul rinichilor lui pana sus, si de la chipul rinichilor lui pana jos, am vazut ca un fel de foc, si de jur imprejur era inconjurat cu o lumina stralucitoare.

28. Ca infatisarea curcubeului care sta in nor intr-o zi de ploaie, asa era si infatisarea acestei lumini stralucitoare care-l inconjura. Astfel era aratarea slavei Domnului. Cand am vazut-o, am cazut cu fata la pamant si am auzit glasul Unuia care vorbea.

Ezechiel 3

12. Si Duhul m-a rapit si am auzit inapoia mea dardaitul unui mare cutremur de pamant: slava Domnului s-a ridicat din locul ei.

13. Am auzit si vajaitul aripilor fapturilor vii care se loveau una de alta, uruitul rotilor de langa ele si dardaitul unui mare cutremur de pamant.

23. M-am sculat si m-am dus in vale; si iata ca slava Domnului s-a aratat acolo asa cum o vazusem la raul Chebar. Atunci am cazut cu fata la pamant.

Ezechiel 8

1. In al saselea an, in ziua a cincea a lunii a sasea, pe cand sedeam in casa, si batranii lui Iuda sedeau inaintea mea, mana Domnului Dumnezeu a cazut peste mine.

2. M-am uitat si iata ca era un chip care avea o infatisare de om; de la coapse in jos era foc, si de la coapse in sus era ceva stralucitor ca niste arama lustruita.

3. El a intins ceva ca o mana si m-a apucat de zulufii capului. Duhul m-a rapit intre pamant si cer si m-a dus, in vedenii dumnezeiesti, la Ierusalim, la usa portii de la curtea dinauntru, care cauta spre miazanoapte, unde era locul idolului geloziei care starnea gelozia Domnului.

4. Si iata ca slava Dumnezeului lui Israel era acolo, asa cum o vazusem in vale.

Ezechiel 9

3. Slava Dumnezeului lui Israel s-a ridicat de pe heruvimul pe care era si s-a indreptat spre pragul Casei;

Ezechiel 10

4. Atunci slava Domnului s-a ridicat de pe heruvimi si s-a indreptat spre pragul Casei, asa incat Templul s-a umplut de nor, si curtea s-a umplut de stralucirea slavei Domnului.

18. Slava Domnului a plecat din pragul Templului si s-a asezat pe heruvimi.

Ezechiel 11

22. Dupa aceea, heruvimii si-au intins aripile, insotiti de roti, si slava Dumnezeului lui Israel era sus deasupra lor.
23. Slava Domnului s-a inaltat din mijlocul cetatii si s-a asezat pe muntele de la rasaritul cetatii.


am postat mai sus niste citate referitoare la slava domnului. din ceea ce vedem se pare ca slava era ceva fizic, nu ceva filozofic. intrebarea mea este : ce era aceasta slava care se ridica, se aseza....si era prezenta la niste evenimente importante?
e pedeapsa pentru tine.

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 babalaul, on 14 mai 2015 - 06:32, said:

e pedeapsa pentru tine.
Aoliouuuu ți-a ieșit cã e de rãu? Trebuiesc mutate virgulele?
Sau traducerea are cîteva lacune...?
Slava sã însemne altceva...platformã de ex....?

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Biblia ne arată că sunt taine de neînțeles de către oameni. Înțelegerea lor poate fi un exercițiu interesant dar în același timp unul inutil. Pentru credincios, acestă problema nu devine o obsesie pt ca „atunci când vom fi cu El, vom fi cu El și vom știi toate lucrurile”.
Ceea ce este important în acest pasaj este mesajul pe care textul îl transmite: un popor, chiar și unul ales, dacă se depărtează de Dumnezeu prin neascultarea poruncilor este părăsit, la rândui, de Dumnezeu.
Creștinul este, prin Har, Templul Duhului Sfânt aici pe pământ. Dar dacă trăiește lumesc,în păcat, va fi părăsit de Duhul pe care Domnul i l-a dăruit. Așa că trăiți curat, în lumina zilei pt că Domnul Isus spune: "Ferice de cei cu inima curata, caci ei vor vedea pe Dumnezeu." Matei 5:8

#7
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 adifox, on 14 mai 2015 - 00:36, said:

am postat mai sus niste citate referitoare la slava domnului. din ceea ce vedem se pare ca slava era ceva fizic, nu ceva filozofic. intrebarea mea este : ce era aceasta slava care se ridica, se aseza....si era prezenta la niste evenimente importante?
Slava lui Dumnezeu este Sfanta Lumina care se arata doar la pastele ortodox la Biserica Mormantului lui Hristos de la Ierusalim

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,529
  • Înscris: 16.03.2004
Shekinah, adica Duhul sfant, asta era "slava".

#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Păi evreii nu erau ortodocși. Cum de s-a arătat și lor?

#10
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 orlandobarbulescu, on 14 mai 2015 - 08:34, said:

Păi evreii nu erau ortodocși. Cum de s-a arătat și lor?

Evreii au fost preortodocsi

#11
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Slava lui Dumnezeu este Sfanta Lumina care se arata doar la pastele ortodox la Biserica Mormantului lui Hristos de la Ierusalim

Pe ce te bazezi când afirmi cele de mai sus?

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Vreo 20 de comentarii biblice ai consultat cu privire la versetele respective ? Cred ca si pe net gasesti vreo 10. Ma refer la teologi clasici.

#13
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Teologii mă lasă rece. Singurul expert în „cuvântul lui Dumnezeu” este Domnul Isus Cristos și Biblia este cuvântul lui Dumnezeu. Nicăieri in Scripturi nu găsim preemțiune ( nou testamentar vorbind) cu privire la vreun cult sau popor. „Poporul lui Dumnezeu” în înțelesul Noului Testament sunt toți aceia care se pocăiesc de faptele lor rele, cred în Domnul Isus ca fiind singurul Fiu al lui Dumnezeu, ce a murit pe cruce ca să poată ierta desăvârși păcatele tuturor celor ce, cu credință. cer asta. A afirma că doar cultului ortodox i se revelează Dumnezeu denotă un partizanat neștiutor și chiar mai grav: nociv.

Edited by orlandobarbulescu, 14 May 2015 - 10:14.


#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

 orlandobarbulescu, on 14 mai 2015 - 06:56, said:

Biblia ne arată că sunt taine de neînțeles de către oameni. Înțelegerea lor poate fi un exercițiu interesant dar în același timp unul inutil. Pentru credincios, acestă problema nu devine o obsesie pt ca „atunci când vom fi cu El, vom fi cu El și vom știi toate lucrurile”.
Ceea ce este important în acest pasaj este mesajul pe care textul îl transmite: un popor, chiar și unul ales, dacă se depărtează de Dumnezeu prin neascultarea poruncilor este părăsit, la rândui, de Dumnezeu.
Creștinul este, prin Har, Templul Duhului Sfânt aici pe pământ. Dar dacă trăiește lumesc,în păcat, va fi părăsit de Duhul pe care Domnul i l-a dăruit. Așa că trăiți curat, în lumina zilei pt că Domnul Isus spune: "Ferice de cei cu inima curata, caci ei vor vedea pe Dumnezeu." Matei 5:8

ai scris 6 randuri dar nu ti-ai spus parerea referitor la intrebarea topicului... tipic celor care vorbesc sa se auda: politicieni/preoti/manageri de mantuiala!!!

#15
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Ceea ce am scris e simplu: sunt întrebări fără rost ce pot gâdila mintea dar care lasă sufletul tot nemântuit.
„Cine are urechi să audă”

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
cand ai invatat la scoala ca 1+1 = 2, nu era fara rost; si te-ai bucurat ca stiind carte nu vei fi furat de negustori
cand incercam sa invatam lucruri certe si din credinta - deja acelea sunt informatii "fara rost"

de ce nu suntem consecventi?

#17
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Este "forma"  sub care entitatea numită divinitate  există . Cercetările la CERN  se fac în sensul acesta , nu că ar vrea ei să descopere începuturile BigBang-ului .

#18
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 orlandobarbulescu, on 14 mai 2015 - 10:16, said:

Ceea ce am scris e simplu: sunt întrebări fără rost ce pot gâdila mintea dar care lasă sufletul tot nemântuit.
„Cine are urechi să audă”
părerea mea e că cine are ochi să citească
ce sens are să-mi explice careva

4. Atunci slava Domnului s-a ridicat de pe heruvimi si s-a indreptat spre pragul Casei, asa incat Templul s-a umplut de nor, si curtea s-a umplut de stralucirea slavei Domnului.

că ar fi altceva cu motor , presiunea motorului stîrneşte praful şi jetul luminează....

citeşte chestia asta unui copil de 5 ani şi va fi de părerea mea! Şi el este un îngeraş!!!!

 gushpi, on 14 mai 2015 - 10:31, said:

cand ai invatat la scoala ca 1+1 = 2, nu era fara rost; si te-ai bucurat ca stiind carte nu vei fi furat de negustori
cand incercam sa invatam lucruri certe si din credinta - deja acelea sunt informatii "fara rost"

de ce nu suntem consecventi?
eee, tătă lumea crede...doar că eu sunt mai sceptic... uneori cînd văd diferenţele între maşina mea şi a celui ce-mi explică ce ar trebui să cred... şi probabil nu sunt singurul...

exemplu mai clar că e o navă nu cred să existe...doar dacă vrei cu adevărat să crezi că e altcceva...

12. Si Duhul m-a rapit si am auzit inapoia mea dardaitul unui mare cutremur de pamant: slava Domnului s-a ridicat din locul ei.

Edited by sarac.lipit, 14 May 2015 - 11:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate