Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Plecare in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

Griffin2015

Griffin2015

New Member

• Grup: Junior Members
Buna tuturor, as dorii sa cer parerea celor care au fost sau inca sunt prin Germania la munca , daca regreta plecarea sau nu. Eu find la un moment in viata in care ar trebui sa iau decizia daca ma stabilesc definitiv in romania sau ma iau si imi incerc norocul altundeva.
Limba germana si engleza le stiu pe ambele , atat scris cat si vorbit nivel C1, ca profesie inginer mecanic , cu experienta in proiectare de aproape 4 ani.

Poate puteti da informatii concrete cu ce salar s-ar putea primi, in ce zone e mai cautata profesia etc

multumesc anticipat.

Edited by Griffin2015, 13 May 2015 - 22:51.

adipelcz

adipelcz

Senior Member

• Grup: Senior Members
Mai bine mergi in Germania. Ca inginer, daca-ti gasesti aici de lucru sigur o sa o duci mai bine decat in Romania pe un post similar. Salariul depinde de loc, oras, firma, de tine si de multi alti factori.

PS. Ai scris cam multi de "i" prin text: dorii, trebuii, primii. Sa vezi ce o sa-ti sara lumea in cap pt astea :D

Byblos4

Byblos4

Senior Member

View Postadipelcz, on 13 mai 2015 - 22:46, said:

PS. Ai scris cam multi de "i" prin text: dorii, trebuii, primii. Sa vezi ce o sa-ti sara lumea in cap pt astea Posted Image

Lasa ba, ce conteaza astea?

"Salar" mare sa fie, injineri sa fim, sa curga miile da' euro.

Pai noo?

Ce ba, esti profesor pe 300 d euro pe luna? Pleaca ba d'aci ca n-ai valoare!

chinezu1992

chinezu1992

Junior Member

Salut.parerea mea e ca daca nu ai nimic si pe nimeni in romania pleaca din tara un timp si intoarce-te in romania cu portofelul incarcat si apuca-te de o afacere sau ceva.
Sunt de 8 ani in grecia si desi nu am multe motive sa ma intorc in romania tot imi este dor de tara.

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Posturile le gasesti pe siturile de recrutare. Daca stii germana, ai rezolvat multe. Fa-ti un CV beton si eu zic ca nu vei avea mari probleme sa iti obtii un loc de munca.
Salar? De la 1500 euro in sus in functie de firma.

Eu nu regret plecarea. Viata e prea linistita aici asa cum imi place mie.

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

View PostGriffin2015, on 13 mai 2015 - 22:33, said:

Buna tuturor, as dorii sa cer parerea celor care au fost sau inca sunt prin Germania la munca , daca regreta plecarea sau nu. Eu find la un moment in viata in care ar trebui sa iau decizia daca ma stabilesc definitiv in romania sau ma iau si imi incerc norocul altundeva.
Limba germana si engleza le stiu pe ambele , atat scris cat si vorbit nivel C1, ca profesie inginer mecanic , cu experienta in proiectare de aproape 4 ani.

Poate puteti da informatii concrete cu ce salar s-ar putea primi, in ce zone e mai cautata profesia etc

multumesc anticipat.
Salariul depinde de multi factori, un neamt cu experienta ta ar primi de la 3k in sus (salariile se calculeaza in brutto, nu netto).

DAR eu te sfatuiesc sa mai scazi 200-300 de euro pana prinzi un loc, stai acolo 2 ani, si apoi neaparat sa-ti schimbi locul.

http://www.lohnspieg...echaniker-innen

danirosan

danirosan

Junior Member

• Grup: Members
In zona Stuttgart poti avea ca si inginer minim 1700 in mana. Ei zic tot timpul oferta brut asta ar fi undeva in jur de 2500. Asta ar fi pentru new entry, insa daca ai si ceva experienta poti lua si mai mult. Engleza nu prea ii intereseaza pe nemti, insa daca stii germana cu siguranta iti vei gasi de lucru. Inginerii romani sunt bine vazuti in Germania.

fezo

fezo

Active Member

Eu lucrez ca inginer proiectant in Germania. Joburi sunt, insa nici pe departe pe salarii care se vehiculeaza in Romania. Net cistigi undeva intre 1800-2500. Ca incepator ia in considerare 1800-2000. Daca esti singur banii iti ajung lejer pentru un trai decent, insa pentru o familie sunt putini. Ca si job de proiectare nu vei gasi nimic la firme consacrate, singura sansa e sa incepi de jos pe la firme ca ofera servicii de inginerie gen Ferchau, Bertrandt, etc. Daca esti bun dupa un timp clientul te va angaja si viata ta devine mai usoara. Nu exista o perioada anume ca extern, daca ai noroc dupa un an esti angajat la client, daca n-ai, esti puturos sau nu stii cu prima ocazie scapa de tine. Cel mai important lucru e sa nu minti.

Ca sa-ti faci o idee uite bilantul meu lunar:
+ salariu 2050 euro
- chirie si intretinere 750 euro (stau la casa cu curte si gradina, la bloc e mai ieftin)
- internet 45 euro (inclus optiune de a suna nelimitat in Ro)
- curent 48 euro
- taxa TV 18 euro
- abonament autobuz 62 euro (asta numai iarna, vara merg cu bicicleta)

De luna viitoare imi inmatriculez masina in De deci vor mai fi si alte costuri (impozit si asigurare).
Daca mai scad si banii pentru trai nu ramin cu mare lucru, pot sa spun ca nu exista diferenta intre Ro si De, insa banii nu sunt totul. In Ro toate firmele sunt pline de lingai si pilosi din cauza carora nu poti sa evoluezi, aici daca te tii de treaba avansezi, trebuie sa ai numai un pic de rabdare si sa incepi de jos. Aici nu intra lumea pe usa din dos si ajunge direct in scaun de director.

RazvanLupu

RazvanLupu

New Member

Salut!
Vin si eu cu o intrebare la care sper sa primesc un raspuns de la cineva; m-a sunat un prieten din Germania cum ca ar avea nevoie un neamt la o firma de constructii de diploma unui inginer constructor. Eu momentan sunt angajat in Romania pe alt domeniu si nu vreau sa-mi parasesc locul actual de munca.
Tipul asta are nevoie doar ne numele meu ca angajat pe postul de inginer pentru a avea ceva avantaje la licitatiile lor.
In fiecare luna imi va reveni o suma de bani in baza unui contract. Taxele si impozitele banuiesc ca nu poate opta daca sa le plateasca sau nu, fiind obligatorii, pentru a nu ma trezi eu ca persoana cu datorii.
Multumesc anticipat!
Rog moderatorii daca nu m-am incadrat in sectiunea care trebuie sa muta/stearga postul.

fezo

fezo

Active Member

Tu chiar crezi ce ti-a spus acel prieten?

alexuts2oo4

alexuts2oo4

Member

View Postfezo, on 14 mai 2015 - 11:31, said:

- chirie si intretinere 750 euro (stau la casa cu curte si gradina, la bloc e mai ieftin)

de curiozitate, in ce oras stai, de platesti doar 750€ warm, la casa? Sau e un WG?

Edited by alexuts2oo4, 16 June 2015 - 16:18.

fezo

fezo

Active Member

Stau in Braunschweig (un sat satelit), intr-o casa impartita in 3: beci, parter, mansarda cu inca doua familii de tineri pina in 30 de ani. Eu stau la mansarda, casa scarilor, curtea si gradina sunt comune.

alexuts2oo4

alexuts2oo4

Member

View Postfezo, on 16 iunie 2015 - 19:02, said:

Stau in Braunschweig (un sat satelit), intr-o casa impartita in 3: beci, parter, mansarda cu inca doua familii de tineri pina in 30 de ani. Eu stau la mansarda, casa scarilor, curtea si gradina sunt comune.

Super :) Eu in Flensburg platesc 500 la apartament. Si nici Flensburg nu e cine stie ce oras.

lukas43

lukas43

Member

Alege Germania. Mentalitatea ,bunul simt al nemtilor si multe lucruri care le vei vedea in Germania te vor face sa te hotarasti. Romania sa o vizitezi doar in concedii ca sa-ti reincarci bateriile.

alexuts2oo4

alexuts2oo4

Member

View PostGriffin2015, on 13 mai 2015 - 22:33, said:

Buna tuturor, as dorii sa cer parerea celor care au fost sau inca sunt prin Germania la munca , daca regreta plecarea sau nu. [...]
Limba germana si engleza le stiu pe ambele [...]

Salut, revenind la intrebarea ta, iti voi spune parerea mea.
Noi suntem de aproape 5 ani in Germania, am venit aici pentru master, insa de la inceput cu gandul de a ramane si de a ne face o viata aici. Eu limba o stiam la nivel B2, sotia mea nu stia deloc. Nu pot spune ca a fost greu la inceput, dar asta datorita faptului ca am fost impreuna. Presupun ca atunci cand vii singur, nu e asa usor. De regretat, nu regretam plecarea absolut deloc. Ce ne lipseste aici cel mai mult sunt fratii si parintii, pe care i-am lasat in urma, dar si in tara daca ramaneam, tot in urma i-am fi lasat, mutandu-ne in capitala sau in vest.

Oricum, depinde de la persoana la persoana, eu te-as sfatui sa vii si sa incerci, daca iti place ramai, daca nu, te intorci. In cel mai rau caz te intorci in Romania cu experienta in strainatate, ceea ce sigur iti imbunatateste si CV-ul.

icstrim7

icstrim7

New Member

View PostBursul, on 13 mai 2015 - 23:35, said:

Posturile le gasesti pe siturile de recrutare. Daca stii germana, ai rezolvat multe. Fa-ti un CV beton si eu zic ca nu vei avea mari probleme sa iti obtii un loc de munca.
Salar? De la 1500 euro in sus in functie de firma.

Eu nu regret plecarea. Viata e prea linistita aici asa cum imi place mie.

Salut , prin ce firma ai reusit sa pleci ?
Te intreb pentru ca si eu caut o firma sau o persoana care sa ma ajute sa plec pentru un job in strainatate
Multumesc.

Edited by icstrim7, 22 July 2015 - 15:32.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate