Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

iasi cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Pe unde se merge mai rapid pe la vatra dornei, campulung, bistrita sau tg neamt, toplita, reghin? Plecare dimineata devreme, week end...merci de rasp

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
pe la vatra dornei, bistrita ai serpentine modernizate, asfalt nou si foarte lat in serpentine, in unele locuri sunt asa de late de incap 5 benzi desi sunt doar 3 ca sa incapa lejer 3 camioane in acelasi timp
ideea e ca pe acesata varianta nu stai dupa alte masini pt. ca pe urcare ai 2 benzi aproape pe orice urcare

pe la tg neamt, toplita ai serpentine inguste si drum prost cu gropi si denivelari

intre cele doua variante nu exista nici un fel de discutie, prin vatra dornei e incomparabil mai bun, singura varianta cu toplita e daca locuiesti sa traiesti sau esti obligat sa treci prin p. neamt sau tg. neamt altfel nu merita

Edited by Kroghy, 13 May 2015 - 20:46.


#3
cotusca

cotusca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.10.2011

 cris26, on 13 mai 2015 - 20:30, said:

Pe unde se merge mai rapid pe la vatra dornei, campulung, bistrita sau tg neamt, toplita, reghin? Plecare dimineata devreme, week end...merci de rasp
tg neamt

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Vatra Dornei daca nu e perioada aglomerata si prinzi ore bune.
Eu am fost in mijlocul iernii pe la Toplita, nu cred c-am vazut 5 masini in zona montana :lol: Si nici zapada pe drum nu era ( era batuta, de nici gropile nu le simteai ).

#5
KillerRapid

KillerRapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.01.2009
Eu fac de la Pascani la Cluj (sau invers) cam 5 ore jumate - 6 cu pauza de ~ 30 minute la Borsec ca sa iau apa minerala. Drumul e rau intre Petru Voda si Pataligeni (cam 10 km), cu multe gropi, daca nu l-or fi peticit de la Paste pana acum. O alta portiune de drum destul de rau e de la Reghin catre Cluj, cam 20 de km destul de rau, iar in rest mai sunt portiuni denivelate, dar fara gropi. Oricu, intre Reghin si Cluj nu stau radare prin sate, mai ales in weekend, se poate merge destul de repede (ca idee duminica cand merg eu catre CJ de obicei se circula cu ~100 - 110 prin sate si asta in coloana, nu cate 1, 2 masini). Pe la Vatra Dornei ai cam ~50 de km in plus, dar drumul este mai bun.

#6
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Diferenta kilometrica intre cele doua rute este de cca 30km. Ambele rute le-am facut de cateva ori in ultimii ani.
Per ansamblu ruta 1 (prin Campulung) este mult mai buna ca asfalt si, parerea mea, este de preferat. Ruta 2 (prin Toplita) are o parte destul de proasta/obositoare dupa Reghin.
Vezi aici si harta interactiva a calitatii drumurilor:

http://enjoymaps.ro/...or-din-romania/

Attached Files



#7
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
de ceva ani tot facul drumul asta, iar prin vatra dornei mi se pare de departe cel mai bun, in 6 ore esti la cluj. 4 ore pana in bistrita si inca 2 de acolo.

Singura portiune mai aglomerata, cu masini este in campulung. Iar in vatra dornei daca prinzi trenul cumva, nu sta la bariera, mergi prin centru si ai scapat de tren (stanga la unicarm). Altfel, ai 7 sau 8 bariere de tren la care stai, nu poti scapa altfel.

#8
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Eu mai am o recomandare: nu o lua prin Targu Frumos-Pascani-Motca, sunt portiuni de drum cu multe denivelari (in special Pascani-Motca). Ca alternativa este continuarea drumului pe E576 din Targu Frumos pana la intersectia cu E85 si apoi pe acesta.

N-am mai mers prin Toplita de cativa ani dar din postari imi dau seama ca nu s-a schimbat nimic.
In Bistrita si soseaua de centura era cam dezastru, daca nu te deranjeaza intarzierea, iti recomand sa mergi prin oras.

#9
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Ok, merg pe drumu mai bun ...merci

#10
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
in bistrita soseaua de centura este asfaltata toata si ese impecabilia de jumatate de an. Recomand pe ea, e mai rapida si toata lumea merge cu 60 constant. Mai sta radarul pe centura, precum si la intrare in bistrita sunt vreo 2 locuri in care sta. Idem viisoara, (iesirea din bistria spre cluj)

#11
yaniss32

yaniss32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 17.05.2015
Mergi pe varianta cu Bistrita ca e mult mai bun drumul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate