Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Anti-„goy”-ismul iudaic: conținut, cauze, manifestări

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
120 replies to this topic

#109
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Edgaroropsitul, on 05 iunie 2015 - 16:21, said:



Dobitocia nu sa terminat aci. Fiecare roman care a fost acuzat de fapte penale  este "imediat" desvaluit ca evreu deghizat in roman cu nume roman.  Asa ca puslamale romani nu exista azi ci numai puslamale evrei.

Asta imi adduce aminte de o situatie nostima cand unii dintre potlogarii, delapidatorii sau chiar ucigasii din Israel
Cum ajung la process ii vezi cu kipaua pe cap, bolborosind despre intoarcerea la credinta.
Doar doar or face ecva impresie de "oameni seriosi"

#110
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

 neur0, on 04 iunie 2015 - 21:38, said:

Rabbi Yitzhak Ginsburg a afirmat (...)
Astfel de citat, de ziceri NU sunt în niciun caz niște excepții în sânul iudaismului, așa cum vor să dea de înțeles negaționiștii. Problema cu iudaismul este că în mediul occidental au fost forțați la presiunile catolicismului (și poate și ale protestanților, nu știu sigur) să mai "purifice" literatura lor religioasă, în special Talmudul, de astfel de ziceri împotriva "goilor" și în special împotriva creștinilor. De aceea, rabinii au șters de prin cărți anumite ziceri, însă au păstrat mentalitatea care era în spatele lor și pe care au perpetuat-o în mediile lor educaționale. De aceea, această mentalitate, care nu era atât de vehementă și de radicalizată în perioada vechiului testament, a dăinuit până azi și este foarte vie în sânul iudaismului, chiar dacă de cele mai multe ori este ascunsă pentru a nu trezi "antisemitism". Însă, după cum bine ai văzut din cartea la care ai dat trimitere, mentalitatea este foarte vie și în ziua de azi; și mai sunt multe altele, care se pot găsi prin literatura lor (cine știe să o citească și să o interpreteze). Ei ascund de multe ori această mentalitate, mai ales din oportunism, nu din convingere, însă faptele, acțiunile, discursul lor este îmbinat și modelat de anti-"goy"-ism.

#111
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Iochanan, on 05 iunie 2015 - 20:08, said:

Astfel de citat, de ziceri NU sunt în niciun caz nişte excepţii în sânul iudaismului, aşa cum vor să dea de înţeles negaţioniştii. Problema cu iudaismul este că în mediul occidental au fost forţaţi la presiunile catolicismului (şi poate şi ale protestanţilor, nu ştiu sigur) să mai "purifice" literatura lor religioasă, în special Talmudul, de astfel de ziceri împotriva "goilor" şi în special împotriva creştinilor. De aceea, rabinii au şters de prin cărţi anumite ziceri, însă au păstrat mentalitatea care era în spatele lor şi pe care au perpetuat-o în mediile lor educaţionale.

Te cam vad in corzi, amice.......
Evreii nu au schimbat o litera din cartile lor.

diferente pot fi intre varianta orala si cea transcrisa.

Edited by vio69a, 05 June 2015 - 20:11.


#112
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Edgaroropsitul, on 05 iunie 2015 - 16:21, said:

Evreii,cei romani in trecut se afla azi in tara lor
Țara lor fiind SUA? Nu de alta, dar în afară de cei mai fanatici sioniști, mai toți au plecat din Israel în SUA datorită mizeriei.

 Edgaroropsitul, on 05 iunie 2015 - 16:21, said:

Dobitocia nu sa terminat aci. Fiecare roman care a fost acuzat de fapte penale  este "imediat" desvaluit ca evreu deghizat in roman cu nume roman.
Infractorul Solomon Wigler, proaspăt arestat pentru un prejudiciu de 200 000 de euro ce-o fi? http://anticoruptie....25-000-euro.htm

#113
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 neur0, on 08 iunie 2015 - 10:12, said:


Infractorul Solomon Wigler, proaspăt arestat pentru un prejudiciu de 200 000 de euro ce-o fi? http://anticoruptie....25-000-euro.htm
Voiculescu infractorul arestat pentru un prejudiciu de multe milioane de euro ce este?

 neur0, on 08 iunie 2015 - 10:12, said:

Țara lor fiind SUA? Nu de alta, dar în afară de cei mai fanatici sioniști, mai toți au plecat din Israel în SUA datorită mizeriei.
Ai vizitat Israelul ca sa poti face o asemenea afirmatie?
Este un stat destul de curat si intretinut.

#114
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Eu nu stiu unde vede antigoysmul evreiesc initiatorul topicului cand din 14 milioane de evrei,
traiesc printer goy 8 milioane.
Si traiesc bine.
Multi, foarte bine.
Alaturi de goy au facut averi bunicele , au proprietati, au o viata linistita.

In Israel sunt aproape 6 milioane evrei, iar 750.000 israelieni traiesc in afara Israelului.
parte din motive de liniste, altii de studii, altii de a se realiza profesional si economic, casatorie, foarte putini pentru a se alinia cercurilor religioase ultraortodoxe.
In general creierele si profesionistii foarte buni, lucreaza de multi ani in America, Canada si cateva tari Europene,
pastrand cetatenia israeliana
Asta pentru siguranta si pentru ca o parte se intorc dupa un timp, unii mai putin reusiti primesc ceva avantaje care ii ajuta sa se reintegreze.

Asa ca Iohanan, macar sa continue asa.

#115
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
M-am luat cu treaba si uitai poza...

http://www.capital.ro/uploads/RTEmagicC_20120728_srm001.png.png

#116
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
La pagina 1 am fost admonestat pt. că am zis că din cauza unor atitudini de-a evreilor unii ne-evrei se supără pe ei. Nu am nimic cu religia lor, dar "mă atac" (ca să folosesc un termen din cartier) când îi aud pe unii cum bălăcăresc creştinismul (nu am nimic cu religia voastră, nu aveţi nimic cu a mea), se victimizează prea mult, uneori dau impresia că-s prea închişi în ale lor. Bine, poate am descoperit eu în viaţa reală şi pe internet numai evrei aiurea.

#117
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 djl, on 16 iunie 2015 - 19:01, said:

La pagina 1 am fost admonestat pt. că am zis că din cauza unor atitudini de-a evreilor unii ne-evrei se supără pe ei. Nu am nimic cu religia lor, dar "mă atac" (ca să folosesc un termen din cartier) când îi aud pe unii cum bălăcăresc creştinismul (nu am nimic cu religia voastră, nu aveţi nimic cu a mea), se victimizează prea mult, uneori dau impresia că-s prea închişi în ale lor. Bine, poate am descoperit eu în viaţa reală şi pe internet numai evrei aiurea.
Hai sa facem ceva ordine.
Lasa evreii in general.
Aia sunt americani, englezi sau francezi
Sa ne concentram pe evreii israelieni
Am sa incep cu un lucru trivial.
Romanii care au lucrat in Israel si au nimerit la firme corecte doresc nespus sa se intoarca.
s-au simtit bine.
Au avut comunicare, au avut parte de empatie.
Fug din Germania sa lucreze in Tsrael.
Israelianul este activ, spirt, ii place sa traiasc bine dar lasa si pe altul.
Nu are fobia functiilor si a gradelor.
"Toti suntem Mose"...ca sa zic asa....!
Oameni abordabili, simpli mare parte dintre ei, fara farafastacuri universitare sau masterate cum se umfla gusa la cei veniti din Romania.
Si pentru ca veni vorba, cea mai dezlanata, barfitoare, neunita, fara sprijin reciproc, mai mult, fara a se declara fatis ca sunt romani, sunt evreii veniti din Romania.
Nu se compara cu rusii, cu marocanii, cu yemenitii, cu etiopienii, irakienii, iranienii, buhari, grupari inchegate, care se ajuta, se informeaza, care pastreaza folclorul de acasa si obiceiurile tarii de unde vin, mancarea si dansurile ei.
Si romanii pastreaza bucate traditionale, dar nu stiu cum, la romani simti ca este de parada si din varful limbii, nu sincer, fara nicio afectiune
Se fac mititei pentru ca sunt rentabili si romanii cumpara.
Sec.Atat
Si evreii din Romania, mai au cate o Romaniada dar mai mult este prilej de barfa decat de distractie


Asa ca DJL nu stiu de ai intrat in sinagoga pana la urma, ai parasit topicul, dar daca vrei sa te simti bine, degajat, cool, fara fasoane, poti sa vizitezi Israelul.
Pe romani nu te baza insa.
Deodata toti or sa fie ocupati, toti au copii de luat de la scoala, toti cu ore suplimentare la service,  sau daca nu, o  sa-ti povesteasca ce greu au dus-o ei in 50, in 55, in 65, in 75, cum la altii s-a dat si lor nu.
Vrei sa faci o viata ?
Orienteaza-te ca d-l Oropsitul....Lipeste-te langa yemeniti

Edited by vio69a, 16 June 2015 - 20:58.


#118
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am intrat în sinagogă. Dar unde era acel topic (thread), că am uitat. Că poate dau peste un evreu o.k. şi-mi satisfac curiozitatea de a vedea o sinagogă.

#119
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Oare ma inseala memoria ? nu ai deschis tu un topic."Au crestinii voie sa intre intre in sinagoga ??"

Doar ca nu te-am legat cu funia, sa te trag inauntru.....!!!!!!

 djl, on 16 iunie 2015 - 23:24, said:

Nu am intrat în sinagogă. Dar unde era acel topic (thread), că am uitat. Că poate dau peste un evreu o.k. şi-mi satisfac curiozitatea de a vedea o sinagogă.

Nu evreul trebuie sa fie OK.
Daca te simti OK, intra si gata....!

Edited by vio69a, 16 June 2015 - 23:49.


#120
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Una dintre cauzele anti-„goy”-ismului unora dintre iudei se poate datora spre exemplu doctrinelor de tipul „rasismului spiritual” răspîndită printre alții de rabi Laitiman. Această formă de rasism nu se referă explicit la substratul genetic, deși poate fi luat și așa ceva în calcul, avînd în vedere că totuși există corelativă și concepția unui conservatorism identitar cu privire la etnia iudaică, însă chiar și referindu-se doar la o anumită „superioritate spirituală” natural constitutivă a „sufletelor” iudaice, fapt care se poate constata ascultînd prelegerea lui rav Laitman, și această teorie poate fi catalogată tot ca o formă de „rasism”, anume ca un „rasism spiritual”. Rabi Laitman vorbește foarte clar despre o superioritate ontologică și constitutivă pentru „sufletele iudaice”, ca fiind un dar de la Dumnezeu, iudeii fiind văzuți ca fiind din naștere cu o superioritate ontologică la nivel spiritual față de toți ceilalți oameni, această superioritate spirituală fiind văzută ca un aspect constitutiv și specific „sufletelor iudaice”, dobîndită în mod ontologic prin creația divină și aparte de specificul naturii umane pe care o au „sufletele neiudaice”, termenul de „Israel” referindu-se la o particularitate specifică exclusiv „sufletelor iudaice” a unei legături cu Dumnezeu.

Teza teologului evreu Rav Laitman în legătură cu natura reală a poporului Israel, cu scopurile acestui popor. Teza lui rabi Laitman cum că evreii sînt ca niște „extratereștri” (față de ceilalți oameni), ba chiar un „comando de extratereștri” care au menirea, dată de la Dumnezeu, și pe care trebuie să o împlinească de a cuceri Pămîntul și de a îi cuceri, stăpîni pe cei de pe Pămînt, adică pe noi, ceilalți, neevreii, „goimii”. Este adevărat că se așterne și o variantă mai alegorică, mai metaforică referitoare la raportul între sinele spiritual și înclinațiile rele care există în oameni, însă și dimensiunea expusă mai sus este foarte clar expusă, dacă asculți „printre rînduri”.

Întreaga înregistrare (cel puțin din câte am văzut) poate fi văzută la pagina:
https://archive.org/...vMichaelLaitman
Înregistrările de pe youtube care conțineau pasajele „compromițătoare” au fost îndepărtate de pe platforma aceea.
Precizez foarte clar că nu asum în niciun fel comentariile făcute pe pagina respectivă; eu doar dau legătura de rețea unde se mai poate avea acces la înregistrarea respectivă, care a fost ștearsă și ea de pe youtube la un moment dat.


#121
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
lături peste lături

Edited by vio69a, 16 June 2018 - 21:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate