Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Whiskey & Rom natural

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#127
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009
Mie Lagavulin-ul mi se pare excesiv de afumat.
Eu sunt mai pe blended dar am gustat un Balvenie de 12 ani si mi s-a parut deosebit.
Plus ca mi s-a pus pata pe un irlandez ,Jameson, f bun.

#128
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View PostDarkEnemy, on 28 noiembrie 2018 - 13:28, said:

Ce recomanzi intre un Talisker 10 yo, Laphroaig 10 yo?
Ambele sunt ok. Talisker 10 am baut o singura data, dar temeinic. am lichidat o sticla cu un prieten, la o parola intr-o ploioasa seara londoneza.
Tin minte un complex de arome, destul de fine, un afumat nu foarte pregnant, note dulci fructate si un mic spicy pe final.
Un whisky placut, usor de digerat, mai ales pentru cei care nu sunt incantati de whisky-urile puternic afumate.

Laphroaig 10 yo am baut de 2 ori, o data la un amic si alta data la un cocktail de corporatie.
Am avut aceeasi senzatie: full body, very smoked. Il simti destul de sarat si medicinal la inceput, apoi se mai domoleste si capata chiar note usor dulcege.
Cica ar fi preferatul printului Charles.
Nu e simplu sa te obisnuiesti cu el si de aceea daca am de ales un alt smoked, Lagavulin sau Bowmore de exemplu, merg pe cele din urma.
Daca vrei sa incerci ceva din aceeasi gama de intense smoked, dar mai complex si interesant, iti recomand Ardbeg 10 yo.

Intre cele doua, clar as alege Talisker 10 yo, un whisky complex si evident mai abordabil. La pret cred ca sunt cam pe acolo, 35-40 euro la 70 cl.

Edited by nniki, 28 November 2018 - 22:46.


#129
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postrichelieu, on 20 decembrie 2016 - 20:00, said:

Inclusiv? �� O spui de parca ar fi vreun vârf de gama. Gusturile nu se discuta, eu nu suport bourbonul, tot timpul mi s-a părut ca beau colonie, atât de aromat e. Eu beau scotch, dar in special single malt. Chivas însă...e comercial shit...sunt altele, nu neaparat cu mult mai scumpe, cu mult mai bune.

Glenfiddich nu e whiskey.
E whisky :))

#130
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Amen bro :D
Cu asta am avut o experiența foarte plãcutã azi :)
Interesant de la mirosit și pana la after taste.
Și e sub 200 lei....e adevãrat...in Diplomatic shop :)
Litrul :D

Attached Files



#131
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009

View Postrichelieu, on 24 decembrie 2018 - 00:24, said:

Amen bro Posted Image
Cu asta am avut o experiența foarte plăcută azi Posted Image
Interesant de la mirosit și pana la after taste.
Și e sub 200 lei....e adevărat...in Diplomatic shop Posted Image
Litrul Posted Image

Asta e marca proprie a lui Auchan?Posted Image

#132
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
:roflmaofast:

#133
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,269
  • Înscris: 19.07.2008
Vreau sa iau un Distillers Edition imbuteliat in 2013. E vreo problema ca a stat extra 5 ani in sticla?

Si am vazut ca sunt multe cu Provenance sau Particular si imbuteliate la ~300 de sticle. Majoritatea, daca nu chiar toate, par a fi "culoare naturala", fara nuanta de ambra caracteristica multor whiskyuri.
La Mortlach sunt cel putin 6 distilerii care fac fiecare un soi si toate sunt vandute ca Mortlach. Inteleg ideea daca este o companie mica si se foloseste de diferite distilerii, dar cele mari?

#134
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Dupa Connemara am gustat si un Glenmorangie https://www.glenmora...es/the-original
Mult mai fin Connemara dupa parerea si gustul meu, chiar daca e putin mai ieftin.

#135
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
@nniki : o parere despre Hankey Bannister ? Am ocazia sa dau o comanda si nu stiu daca merita. E vreo 40 de lei pe bautura-online.
Ar fi pentru un eveniment si nu stiu cat de apreciat ar fi, daca chiar e baubil de toata lumea.
Deci, ce zici, sa il comand, pe langa un Glenfiddich de 12 ani (care ricum va fi achizitionat) ?

#136
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009

View PostMagicwisewolf, on 17 ianuarie 2019 - 14:18, said:

@nniki : o parere despre Hankey Bannister ? Am ocazia sa dau o comanda si nu stiu daca merita. E vreo 40 de lei pe bautura-online.
Ar fi pentru un eveniment si nu stiu cat de apreciat ar fi, daca chiar e baubil de toata lumea.
Deci, ce zici, sa il comand, pe langa un Glenfiddich de 12 ani (care ricum va fi achizitionat) ?

E foarte bun, afara e mult mai cunoscut si baut pentru entry level.
Daca iti place blended.
Mi-ai facut pofta, imi iau si eu unul in weekend.

#137
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postnniki, on 28 noiembrie 2018 - 22:27, said:

Intre cele doua, clar as alege Talisker 10 yo, un whisky complex si evident mai abordabil. La pret cred ca sunt cam pe acolo, 35-40 euro la 70 cl.

De acord cu tot ce ai spus atat despre Talisker 10 cat si despre Laphroaig 10. Doar ca mie personal dintre cele 2 as alege Laphroaig-ul, tocmai pentru gustul sarat si medicinal de care ai pomenit.

Edited by icrobert, 17 January 2019 - 16:54.


#138
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

View PostDANANDREI2001, on 17 ianuarie 2019 - 15:51, said:

E foarte bun, afara e mult mai cunoscut si baut pentru entry level.
Daca iti place blended.
Mi-ai facut pofta, imi iau si eu unul in weekend.
Nu vreau sa semene deloc cu JB, Teachers, Jack, Ballantines and other shits comerciale de care m-am saturat si pe care nu le inghit de niciun fel.
Chiar daca e un entry, blended, vreau sa fie baubil, sa ofere ceva in afara de alcool.
Ok, o sa iau in considerare sfatul si il cumpar. Are pret bun, 40.5 lei, la 1 L, pe bautura-online.ro

Edited by Magicwisewolf, 17 January 2019 - 17:22.


#139
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Vad ca nu prea se vorbeste despre rom, desi apare in titlul topicului. Dintre cele pe care le-am baut, recomanda gama El dorado, in special cel de 15 ani- ok si la pret pentru timpul cat a stat in butoi- care aduce mai mult a cognac decat a rom in sensul traditional de amestecat in coctail. Ar mai fi si romurile de la Plantation, de la care mi-a placut Plantation xo 20 anniversary si de la care am mai comandat Plantation Grande Reserve si Plantation Overproof, un amestec de 3 romuri din Jamaica, Barbados si Guyana, cu 69% alcool, pe care abia astept sa il gust.

#140
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Cea mai recenta comanda, nu si ultimaultima Posted Image

Attached Files



#141
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View PostMagicwisewolf, on 17 ianuarie 2019 - 14:18, said:

@nniki : o parere despre Hankey Bannister ? Am ocazia sa dau o comanda si nu stiu daca merita. E vreo 40 de lei pe bautura-online.
Ar fi pentru un eveniment si nu stiu cat de apreciat ar fi, daca chiar e baubil de toata lumea.
Deci, ce zici, sa il comand, pe langa un Glenfiddich de 12 ani (care ricum va fi achizitionat) ?
Parere excelenta. Merge si cu si fara gheata.
Hankey e un blend de multe soiuri care are un raport pret-calitate cum rar gasesti.
Am deja unul acasa, altfel m-as fi bagat. La pretul din oferta e super-achizitie.

Edited by nniki, 18 January 2019 - 23:03.


#142
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009
Am luat si eu 2 l plus un chivas la 1l sa nu pltesc transportul

#143
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View PostDarkEnemy, on 24 decembrie 2018 - 19:56, said:

Vreau sa iau un Distillers Edition imbuteliat in 2013. E vreo problema ca a stat extra 5 ani in sticla?

Niciuna. Cât timp stă în sticla nedesfăcută e ok. Nu se „strică”, dar nici nu mai învechește, spre deosebire de vin.
Problema este de la momentul deschiderii: începe să piardă aromele, iar procesul se accentuează cu cât sticla e mai goală. Deci... dacă mai ai 1/3 din sticlă, pune-te pe băut rapid.

#144
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Gemenele, una de baut si una pentru colectie Posted Image

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate