Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Program C . Nu pot sa formez conditia.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
Dima1994

Dima1994

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 29.03.2015
Salut baieti am facut un program  un meniu in care putem alege sa  citim matricea de incidenta de la tastatura si  sa afisam matricea citita  .
Acuma totul mi-a reusit programul poate citi si afisa o matrice , dar are unele neajunsuri . De exemplu o matrice de incidenta nu poate sa contina decit elementele ( -1 ,  0  , 1  si 2 [pentrut ciclu]) . Deaceea  am creat urmatoarea conditie  :
if(!(g[i][j]>=-1 && g[i][j]<=2)){ // am notat matricea prin g
printf("\a\n\nMatricea de incidenta poate sa contina doar ( -1 ,0 ,1 si 2 )\n");
printf("Incercati din nou!\n");
system("pause");
goto eq; // aici se face trimiterea inapoi la scanarea repetata a acestui rind unde a aparut eroarea



Acuma o matrice de incidenta pe  acelasi rind  nu poate sa contina elementele -1, 1, 2  concomitent . Trebuie sa contina sau -1 ,1(concomitent)   sau doar 2 ( pentru cilcu aici -1 si 1 coincid . )  .. Ma ajutati sa compun aceasta conditie ca sa-mi pot finisa programul  ? Multumesc .
Sper ca e clara ce am vrut sa spun  .  Sunt aici pentru orice intrebare suplimentara .

Edited by Dima1994, 12 May 2015 - 19:22.


#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
De fiecare data cand citesti un element al unui rand verifici daca e egal cu -1, 1 sau 2 si daca este setezi o variabila booleana pe true. Cand ai trei variabile toate true atunci conditia este validata. Nu e greu.

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Tu ai o problema mai grava decat neputinta de a forma conditia: e neputinta de a arata respect fata de cei de la care ceri ajutor, postand pe aria corecta.

Warn pentru recidiva incalcare regulament Programming. Posteaza pe aria corecta, si in modul corect: ai grija de exemplu la standardele de formatare a codului si de denumire a identificatorilor, altfel risti sa mai incasezi o avertizare.

Scopul meu nu e sa-ti dau tie warn, ca nu esti chiar atat de important. Scopul meu e sa mentin aria curata - si o voi face cu orice pret.

Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate