Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Histograma nu valoreaza doua parale decat daca foloseste scopului artistic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
INuda

INuda

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.04.2015

View Postudreadan, on 12 mai 2015 - 10:47, said:

Ba este subexpusa, asa cum s-a spus.

Iata:
Attachment A.jpg

Comparatie (doar ca exemplu):
Attachment A1.jpg

Histograma nu valoreaza doua parale decat daca foloseste scopului artistic. Expunerea ta nu da aceeasi forta tabloului, pe cand "subexpunerea" lui, da.

#2
INuda

INuda

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.04.2015
Mie asa mi se pare, privind cele doua expuneri in discutie. Mi se pare ca cea cu expunere "corecta" este chiar banala.

#3
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
INuda, baiete sau fata (nu stiu ce esti), degeaba insisti. Imaginea e sub expusa. Daca autorul se ia dupa ce ii spui tu, va face in continuare astfel de imagini. Intelege ca are o problema cu monitorul. Trebuie calibrat. Daca tie ti se pare ca e bine, atunci inseamna ca si tu ai probleme cu calibrarea monitorului.
Si pana la urma nu inteleg de ce te tot contrazici. Ce vrei de fapt?

View PostINuda, on 12 mai 2015 - 12:13, said:

Expunerea ta nu da aceeasi forta tabloului, pe cand "subexpunerea" lui, da.
Stii sa citesti?
Eu am scris: Comparatie (doar ca exemplu). Prin asta nu am vrut sa arat cat de maestru sunt eu si cat de bine fac eu. E DOAR exemplu.

#4
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
E prima oara cand aud ca atunci cand supexpui ziua in amiaza mare dai "forta" unui portret de copil zambind asezat in iarba verde. :lol:

@sherman, poza e foarte draguta, bine surprinsa, doar du expunerea unde trebuie. un pic de vignetare (cum cred ca a facut @udreadan) ajuta la evidentierea zambetului.

#5
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postnicolaie, on 04 mai 2015 - 15:02, said:

Baieti, daca utilizatorul iNuda ar fi postat in lant ca sa stranga 50 de postari, asa cum s-a vehiculat, le-ar fi avut de mult timp. Ieri, de exemplu, nu a avut vreun mesaj postat, si aici nu mi-a parut ca ar fi spamuit, desi a postat mai putin pe gustul vostru.

Haideti sa ii acordam prezumtia de nevinovatie si sa incercam sa interactionam normal.
Există şi femei pe aria asta, chiar dacă sunt în minoritate.

Nu e nevoie să pui link către DEX, nu suntem chiar retardaţi mental încât să nu cunoaştem semnificaţia termenului "prezumţie".

Tu care nu scoţi nasul de pe aria Foto, n-ai de unde să ştii cine-i userul. Eu însă îl cunosc de multă vreme de pe aria de Religie şi şi-a pierdut dreptul la "prezumţia de nevinovăţie".
Activează sub mai multe conturi. Contul "iNuda" este unul de rezervă. Sigur că pt. moment nu-i grăbit să acumuleze 50 de postări.

#6
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostTinkerbelle, on 12 mai 2015 - 15:47, said:

Tu care nu scoţi nasul de pe aria Foto, n-ai de unde să ştii cine-i userul.
in acest caz nu pot spune decat: ignorance is bliss :lol:

#7
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postnicolaie, on 04 mai 2015 - 15:02, said:

Fiecare are dreptul sa isi spuna parerea, buna sau rea.
Aici nu-i E-Opinions! Asta-i o arie tehnică!
Tâmpeniile precum "nu e subexpusă", "histograma nu face 2 parale" pot induce în gravă eroare un debutant.

#8
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007

View Postsherman, on 12 mai 2015 - 15:02, said:

Este posibil (probabil) sa am probleme cu monitorul (un led tv LG cu diag de 82). Mie in a doua fotografie (@udreadan) fața fetiței imi apare alba. Va multumesc (tuturor)  pt intentie.
Acuma sigur ca rezolvarea ar fi o calibrare, care va veni cine stie cand. Intre timp o sa le maresc expunerea inainte de a le posta, iar daca o sa uit, n-o luati in tragic sau in nume de rau.
Multumesc tuturor inca o data pt comentarii.

Problema nu este doar la postarea pe net. Eu am avut surpriza ca dupa ce am terminat o sedinta foto, am cerut sfat lui calexe pentru un laborator foto bun, iar cand am scos  imaginile, tipul de acolo (care e un meserias) mi-a spus ca sunt cam intunecate. Si asa era. M-am dus la alt laborator si erau la fel. A trebuit sa fac imediat recalibrarea.
Daca postezi doar pe la noi, nu prea e problema, dar daca postezi si pe saituri din afara, sa stii ca aia cam au monitoarele puse la punct.
Vezi ce ai de facut. Chiar daca calibratorul pare initial ca e scump, sa stii sigur ca isi merita banii, pentru ca monitorul trebuie recalibrat periodic.

#9
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
@tinkerbelle: Da, dar daca debutantul e deja artist? Cum poti indrazni sa inabusi fiorul artistic nonconformist (dar fragil) cu necrutatoare categorisiri tehnice, reci si neinduplecate, gen histograme si reguli de compozitie?

Arta, domnule, arta e din inima, iar inima nu se pune in tipare de catre niste drone mindless cum suntem noi aici. Rusine noua, clasa muncitoare!

/sarcasm

Edited by glumetu, 12 May 2015 - 16:12.


#10
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007

View Postglumetu, on 12 mai 2015 - 15:57, said:

in acest caz nu pot spune decat: ignorance is bliss Posted Image

Da. Mi-am recalibrat si eu „monitorul„. Ce e „subexpus„ nu mai vad.

#11
INuda

INuda

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.04.2015
Nu stiu ce probleme aveti voi cu monitoarele, mai baieti si fete, dar eu stiu ca fotografia aceea, subexpusa cum spuneti voi, e mai buna decat cealalta, data ca exemplu comparativ. De ce? In primul rand, e redusa stralucirea acelei geci albastre, stralucire care nu da bine in raport cu mediul inconjurator. In al doilea rand, fata copilului e mai expresiva, toata atentia se indreapta spre singurul punct luminos, fața copilului.
Iarasi, nu stiu daca acea subexpunere a fost intentionata sau nu, daca monitoru' e defect sau nu, cert e ca a iesit bine. :lol:

Ca o completare, sa va mai spun ca am participat la destule expozitii de pictura si fotografie si am citit destul in domeniu ca sa-mi dau seama ca majoritatea acestor guru de pe aici sunt mediocri in domeniu. Nu trebuie sa fiu EU mare fotograf ca sa imi dau seama.
La buna vedere! :)

Edited by INuda, 12 May 2015 - 16:40.


#12
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostINuda, on 12 mai 2015 - 16:39, said:

Ca o completare, sa va mai spun ca am participat la destule expozitii de pictura si fotografie si am citit destul in domeniu ca sa-mi dau seama ca majoritatea acestor guru de pe aici sunt mediocri in domeniu. Nu trebuie sa fiu EU mare fotograf ca sa imi dau seama.
La buna vedere! Posted Image
inca putin si iese tot troll-ul la iveala! hai ca se poate! :lol:

View Postudreadan, on 12 mai 2015 - 16:40, said:

E o solutie, dar tot nu iti ofera certitudine. Apoi mai e si alta chestie. Unghiul de vizualizare.
ai dreptate, eu i-am sugerat un quick and dirty fix, in caz ca nu are bani de investit acum in scule gen colorimetru si ecran cu panel IPS (probabil asa e LG-ul lui oricum, cu o problema pe partea de contrast).

sincer, mie mi-e destul de stabil monitorul intre doua calibrari.

#13
INuda

INuda

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.04.2015

View Postglumetu, on 12 mai 2015 - 16:53, said:


inca putin si iese tot troll-ul la iveala! hai ca se poate! :lol:

Asta nu e flame!?

#14
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
pentru un junior member, esti cam familiarizat cu politicile Softpedia...

q.e.d.

Edited by glumetu, 12 May 2015 - 17:54.


#15
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postglumetu, on 12 mai 2015 - 16:53, said:

inca putin si iese tot troll-ul la iveala! hai ca se poate! Posted Image


Daca ati casca mai bine ochii, ati mai reduce din orgoliu, v-ati da seama ca nu e chiar asa... ca o credeti prea mult pe Tinkerbell pe cuvant si ca pe ici pe colo mai are si omul dreptate... desi in cazul pozei cu copilul nu prea sunt de acord cu el, desi daca lui ii place varianta subexpusa e doar o chestie de gust pe care trebuie sa i-o respectam..

#16
INuda

INuda

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.04.2015
Ah, mi-ati facut thread pe recycle bin!? Multumesc, multumesc! :lol:
Multumesc, Karuna, pentru sustinere. Ce mai faci? Am vazut cum te-au stuchit astia si pe tine ca fiind necorespunzatoare standardelor lor inalte. :lol:
Sigur ca trebuie sa imi respecte gustul pentru subexpuneri, draga. Mi l-au respectat deja si uite ca vorbim acum acilea, la gunoi. :lol:
Imi plac fotografiile tale! :)

#17
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Stau si ma mir, draga, cum ne stuchesc pe amandoi cand ar trebui sa fie cat mai atenti cu noi, ca am putea sa le fim potentiali clienti, la nunti, botezuri si alte paranghelii!! :lol:

View PostINuda, on 12 mai 2015 - 21:05, said:


Imi plac fotografiile tale! Posted Image

Merci! :) Si mie imi plac poeziile tale. Mai scrii?

#18
INuda

INuda

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.04.2015

View Postkaruna, on 12 mai 2015 - 21:11, said:

Stau si ma mir, draga, cum ne stuchesc pe amandoi cand ar trebui sa fie cat mai atenti cu noi, ca am putea sa le fim potentiali clienti, la nunti, botezuri si alte paranghelii!! Posted Image

Draga, stii de ce am postat aici? Adica, nu aci, la gunoi, ci la critica, tu. Pen' ca m-am enervate teribil cum a stuchit habarnista de Tinkerbelle pe unu',  saracu', care postase si el doua trei poze. Mah, cu atata naduf l-a facut p-ala cu ou si cu otet, ca nu-s bune pozele de nimica, nimica, mai avea putin si-i spargea aparatul prin intermediul softpedia si alta nu. Paranormal, draga.
Si-apoi, vine altu, asta mai profi, asa, si-I zice altui sarac, de fapt o dulceata de fata, ca ar fi trebuit sa-si stearga fotografiile alea imediat din aparat, nu cumva sa strice aparatul. :lol: Iti vine sa crezi ce se intampla pe aria asta!?
Nu mai zic ca mie mi s-au sters posture intr-o veselie, pe baza de flame, iar posturile glumetilor ramasara bine-mersi acolosa. :lol:
Sa vezi si sa nu crezi, tu!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate