Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Disc de tăiat lemn : vă rog o lămurire

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

 loock, on 12 mai 2015 - 18:33, said:

In mod normal nu se foloseste polizorul unghiular cu panze circulare cu dinti, dar exista o exceptie:

Exista polizoare unghiulare care au variator de turatie.

La 10000 -11000 RPM sigur ca nu se folosesc la taiat cu dinti.
Chiar si daca nu sare, pt. ca este prins intr-un dispozitiv rabatabil, sau doar ai noroc chior si nu da in noduri, cuie etc., la turatia normala da foc la lemn si plastic.

Daca poti sa reduci turatia la 2000 - 2800 RPM, cu un model cu variator, atunci poti sa tai cu el, mai ales cu un disc de 100 - 125mm, care nu are o circumferinta foarte mare, deci viteza este cat de cat OK.
Folosit cu raspundere, netinut in loc, nu da nici foc la lemn ( insa exista risc sa carbonizeze si sa aprinda )
Ramane insa risc mare sa sara daca loveste in noduri, cioturi, cuie, etc., motiv pt. care nu este oricum recomandat, decat cu dinti fini !, exclus cu dinti mari.
Un model contemporan de marca, poate avea si protectie electronica - se opreste motorul daca apar socuri in sarcina, insa astfel de dotari nu gasesti la sculele ieftine.

Exista ferastraie circulare care seamana cu un polizor unghiular, dar nu sunt !, si diferenta la ele este ca au turatie si mai mica decat se poate seta un flex cu variator, motiv pt. care se pot utiliza si cu dinti mari. Sunt mai rare in RO, dar am vazut si asa ceva.
mulțumesc pt postare,dar rămân la cel manual,din poza respectivă. Nu sunt nici de meserie,am să caut unul mai ieftinuț să mi fac treaba cu el. Vorba aia : încet dar sigur.

#20
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Pekiasan, on 12 mai 2015 - 17:41, said:

Un amic a vrut sa taie o scandira slefuita de nuc sa faca niste rafturi pentru bucatarie. Cu flexul cu ,,panza pentru lemn". A taiat un pic, a dat intr-un ciot, i-a sarit si cum tinea scandura fixa jos cu piciorul rezultatul ... are piciorul drept cu 2 degetele in minus. Alta cunostinta a vrut sa taie tot cu aceasta ,,unealta minune" niste oase de vita congelate. Rezultatul... tendon/tendoane semitaiat/taiat. ..acum misca degetele de la mana stanga un pic mai ciudat.  Deci, nici in gluma nu incercati sa puneti asemenea panza la flex.

 _Dadi_, on 12 mai 2015 - 17:26, said:

Nu se taie lemn cu polizorul unghiular...e FOARTE periculos...

Un amic a vrut sa taie un pom...cind i-a zburat scula in picior a facut pe el...noroc ca l-a lovit aparatoarea si nu pinza...
Voi vorbiti serios sau faceti mishto? Cum sa tai pomul sau oasele de vita cu flexul?

#21
quamis

quamis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2007
Adica http://www.stern-aus...g125b-900w.html + http://www.stern-aus...entru-lemn.html nu e recomandat? E asa greu sa tii flexul sub control la 3000rpm?

Nu sunt de meserie, si experienta mea cu flexul e minima (am folosit odata pt a taia un fier, supravegheat), dar ma tenteaza sa imi iau un flex prin casa, pentru ca am mai avut nevoie in trecut, iar acum am nevoie sa tai cateva scanduri. Sa le tai la mana dureaza f mult si nu as vrea sa iau un ferastrau pendular doar pentru 2-3 zile de folosire. Nici nu am de unde sa imprumut.

#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pai cam asa incep stirile de la ora 5: "Taia un lemn cu flexul cand..."

#23
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Exista discuri metalice taiat lemn pt polizor unghiular dar au forma speciala si sant facute pt 12000 rot/min

http://www.venusdsh....t-lemnpvc1.html

Sau cea mai sigura varianta DAR SI PRETUL E PE MASURA   pt fierastrau circular de mana  este discul cu lant aparut mai nou daca discul da in cuie sarme sau noduri lantul se blocheaza discul se invarte in continuare impiedicand ranirea celui ce il utilizeaza...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q9aPX5upMQ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.hobbytool...00-dinti-p-3855

http://tor-online.ro...line-86012.html

Edited by eboda, 28 June 2016 - 11:32.


#24
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
interesant,, sunt mai scumpe da tot iesi mai ieftin decat sa cumperi circular
la acel Lancelot scrie ca nu trebuie folosit cu polizoare makita!? de ce?

#25
samur1

samur1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.07.2010
Doamne, multumesc baieti pentru acest topic...voiam sa tai lemn cu flexul.... waw.... deabea mi-a trecut degetul de la picior ca mi-am scapat o polita grea pe el... mersi inca odata!

#26
mvochin

mvochin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2007
Salutare,

Exista disc de flex pentru taiat lemn. Am achizitionat din Dedeman si taie foarte bine, evident manuit cu multa grija si manusi/ochelari de protectie.

Firma e ok si pretul asemenea:

https://www.dedeman....08761/p/1027782

Spor la lucru!

#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Firma e o prastie chinezeasca, de-aia gasesti disc de lemn pentru flex. Producatorii care se respecta nu iti dau ocazia sa ai cu ce te rani. Daca ai vazut vreodata circular impanat in taietura, te-ai **** pe tine sa folosesti chestia aia din mana.
Cu un ferastrau de mana bun scoti cam 10cm/minut in dulap de 45mm. De diferenta de timp ai siguranta ca ramai cu 10 degete. Sau, din alt punct de vedere, un circular no name e cateodata si 100 lei la oferta, nou. De suta aia de lei abia-ti vei schimba de doua ori pansamentele la degetele lipsa.

#28
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Asteapta pana baga in oferta la Lidl fierastraie de mana, sant de calitate decenta, o sa tai fara probleme si in siguranta.

L.E. De unde esti?

Edited by pufarin, 28 March 2018 - 10:11.


#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Cat ai de taiat? Pentru uz ocazional sunt la Leroy  Merlin fierastraie circulare de mana cu disc de 180 pe la 150 de lei bucata. Nu sunt nu stiu ce calitate dar iti faci treaba cu ele daca nu le folosesti intens. Eu am  facut fara probleme cateva sute de taieturi in scandura de 2cm grosime. Inca e in stare perfecta dar nu mai am ce lucra cu el. L-am luat fix pentru lucrarea aceea.
Pentru uz casnic e suficient si e mult mai sigur decat discul apa pe flex. Pentru uz profesional, sau chiar si uz caznic mai intens unde e folosit aproape zilnic nu stiu cat fac fata.

Am taiat si cu disc pe flex si e diferenta enorma intre flex si circular de mana. Si in ceea ce priveste usurinta cu care lucrezi si in ceea ce priveste siguranta.

https://www.leroymer...200w-185mm/6073

Edited by PoeOvidiu, 28 March 2018 - 11:08.


#30
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
am luat doua cu 50 de lei de 160 mm, 18 si 48 dinti, de la "magazinul cu scule" + vreo 20 de dalti, 5 freze si cateva burghie pt lemn. marca dorel &yato.
am platit pe toate cat am platit pe un singur disc festool de 160 mm / 48 dinti.
inca n-am apucat sa fac o comparatie practica, dar estetic se vad clar diferente. daltile cred ca sunt inutile ca nu par sa taie deloc si daca le ascult probabil ca se tocesc repede.

#31
mrtz_69

mrtz_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.08.2012
Salut... Am și eu o problema..am un perete de rigips montat pe parchet.Vreau sa schimb parchetul din camera....cu ce pot sa tai parchetul de lângă peretele de rigips?

#32
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 mrtz_69, on 27 iulie 2019 - 11:59, said:

Salut... Am și eu o problema..am un perete de rigips montat pe parchet.Vreau sa schimb parchetul din camera....cu ce pot sa tai parchetul de lângă peretele de rigips?


Iti trebuie o multiunealta dinasta cu vibratii:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WlVnFZY1U80?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sunt multe modele, de la toti producatori, cumperi in functie de nevoie.

Nu face mult praf, si poti taia langa perete.

#33
iceberg

iceberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.07.2004
Cum iti pierzi degetele? se sparge discul? scapi scula din mana?...?

un video relevant din 2020...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0Xn8t1OHmyk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spor !!!

#34
holver

holver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.10.2008
Pt oricine intra aici va rog eu frumos nu taiati cu flex ul lemn e cel mai rau lucru pe care il faci din viata ta lucrez la spital e plin de automutilati

#35
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Corect . Total deacord cu ce spui . Si eu m-am saturat sa contest sau sa intorc persoane cind am vazut ca puneau pinza circulara pe flex si taiau lemn . Am criticat si youtub-ari care faceau acelasi lucru si mam ales cu statut de hater profesionist .
Nu exista in industria lemnului procedee prin care sa tai lemnul cu flexul . Lemnul se taie in fel si chip ca sa zic asa pe masini automate CNC , DAR NUuuuuu MANUAL  cu polizorul unghiular (flex)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate