Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Disc de tăiat lemn : vă rog o lămurire

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
salut. Vreau să cumpăr un disc să tai o bucată de lemn gen ușă veche de debara. Vă rog să mă lămuriți ce înseamnă P80 din specificația următoare : DISC SMT 627 LEMN 125MM P80 . Am văzut pe site ul respectiv același tip de disc dar cu specificația P40 . Care este diferența între cele 2 modele ?


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Granulatia.

#3
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009
La cum vad eu tu ai gasit ala pe site la Dedeman. Daca e asa, atunci DISC SMT 627 LEMN 125MM P80 numai disc de taiat nu e, ci de slefuit(cu lamele de smirghel). In cazul asta, P80 si P40 e granulatia smirghelului. (Cu cat cifra mai mare cu atat smirghelul e mai fin)
Apropo, pe ce masina de taiat vrei sa pui discul de care ai nevoie?

#4
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
E granulatia.
Nu este disc de taiat, ci de slefuit.

#5
Sniperug

Sniperug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.08.2009
granulatie
P4o -cel mai de jos grosier = indeparteaza rapid materialul
P8o - cel mai de sus mediu = indeparteaza pete de lac (primul pas catre finisare lemn)

astea sint pentru slefuit

#6
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Daca vrei sa tai lemne cu flexul (dupa cum banuiesc eu) sa ai  si telefonul la indemana sa poti suna rapid la urgenta. Scapi usor daca iti tai doar un  deget.

#7
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View Postvj_click, on 12 mai 2015 - 15:39, said:

La cum vad eu tu ai gasit ala pe site la Dedeman. Daca e asa, atunci DISC SMT 627 LEMN 125MM P80 numai disc de taiat nu e, ci de slefuit(cu lamele de smirghel). In cazul asta, P80 si P40 e granulatia smirghelului. (Cu cat cifra mai mare cu atat smirghelul e mai fin)
Apropo, pe ce masina de taiat vrei sa pui discul de care ai nevoie?
Aoleu,vă rog să mă scuzați. Am crezut că e disc din acela cu dințișori. Am văzut că scrie lemn în denumire și m-am păcălit. Vă rog,îmi puteți indica modelul de disc care să fie ok pt. ce vreau eu să tai ? Folosesc un flex cu discuri de 125 mm și vreau să fac un raft la o boxă. Nu trebuie să iasă perfectă tăietura. Mulțumesc.

#8
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009
Folosește un motofierastrau. Ce vrei tu sa faci la multi s-a transformat în automutilare. În cel mai fericit caz distrugi doar polizorul care sigur nu a fost conceput sa taie lemn.

#9
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
http://cdn.allshops....osch-583912.jpg

Asa ceva?

#10
Sniperug

Sniperug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.08.2009
nu fa prostii - cauta un fierastrau pendular de la un cunoscut. pentru ce vrei tu sa faci este deajuns.

#11
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View PostSniperug, on 12 mai 2015 - 16:22, said:

nu fa prostii - cauta un fierastrau pendular de la un cunoscut. pentru ce vrei tu sa faci este deajuns.
Am înțeles. Este periculos. Nu am nici un cunoscut cu pendular. Am să tai încet încet cu o pânză de bonfaier , din aia cu dinți mai mari. Am una pe aici.

Edited by gerys, 12 May 2015 - 16:36.


#12
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Daca nu ma insel in Carefour aveau pendulare la vre-o 40-50 lei. Nu sunt super-scule dar iti faci treaba cu ele pe acasa la nevoie.

#13
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Nu arunca banii pe prostii . Cumpara un fierastrau de mana cu dinti desi si lama subtire dar lata . Cu asta poti taia foarte drept si cu efort minim . Pret aproximativ 20lei. Ceva de genul asta : [ http://images7.bizoo.eu/image/img360/sale/2012/4/17/Fierastrau-de-mana-profesional-Kennedy_6153571_1334662507.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cu pendularul nu vei putea taia suficent de drept . Cu flexul este  mai periculos si cere ceva experienta .

Edited by Dexter Dude, 12 May 2015 - 16:58.


#14
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Nu se taie lemn cu polizorul unghiular...e FOARTE periculos...

Un amic a vrut sa taie un pom...cind i-a zburat scula in picior a facut pe el...noroc ca l-a lovit aparatoarea si nu pinza...

#15
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Ceea ce vrei tu sa faci este atat de periculos incat nici n-o sa gasesti asa ceva in magazinele consacrate, sau de la producatori seriosi.
Discul ala Bosch nu se potriveste la flex.

#16
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Un amic a vrut sa taie o scandira slefuita de nuc sa faca niste rafturi pentru bucatarie. Cu flexul cu ,,panza pentru lemn". A taiat un pic, a dat intr-un ciot, i-a sarit si cum tinea scandura fixa jos cu piciorul rezultatul ... are piciorul drept cu 2 degetele in minus. Alta cunostinta a vrut sa taie tot cu aceasta ,,unealta minune" niste oase de vita congelate. Rezultatul... tendon/tendoane semitaiat/taiat. ..acum misca degetele de la mana stanga un pic mai ciudat.  Deci, nici in gluma nu incercati sa puneti asemenea panza la flex.

#17
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View PostDexter Dude, on 12 mai 2015 - 16:57, said:

Nu arunca banii pe prostii . Cumpara un fierastrau de mana cu dinti desi si lama subtire dar lata . Cu asta poti taia foarte drept si cu efort minim . Pret aproximativ 20lei. Ceva de genul asta : [ http://images7.bizoo.eu/image/img360/sale/2012/4/17/Fierastrau-de-mana-profesional-Kennedy_6153571_1334662507.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cu pendularul nu vei putea taia suficent de drept . Cu flexul este  mai periculos si cere ceva experienta .
Vă mulțumesc mult la toți că m ați făcut să văd pericolul. Este ok, am să iau mâine un fierăstrău ca cel din poză și mă pun pe treabă. Sper să găsesc la magazinul D. din giurgiului. E aproape de mine. Mulțumesc încă o data.

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
In mod normal nu se foloseste polizorul unghiular cu panze circulare cu dinti, dar exista o exceptie:

Exista polizoare unghiulare care au variator de turatie.

La 10000 -11000 RPM sigur ca nu se folosesc la taiat cu dinti.
Chiar si daca nu sare, pt. ca este prins intr-un dispozitiv rabatabil, sau doar ai noroc chior si nu da in noduri, cuie etc., la turatia normala da foc la lemn si plastic.

Daca poti sa reduci turatia la 2000 - 2800 RPM, cu un model cu variator, atunci poti sa tai cu el, mai ales cu un disc de 100 - 125mm, care nu are o circumferinta foarte mare, deci viteza este cat de cat OK.
Folosit cu raspundere, netinut in loc, nu da nici foc la lemn ( insa exista risc sa carbonizeze si sa aprinda )
Ramane insa risc mare sa sara daca loveste in noduri, cioturi, cuie, etc., motiv pt. care nu este oricum recomandat, decat cu dinti fini !, exclus cu dinti mari.
Un model contemporan de marca, poate avea si protectie electronica - se opreste motorul daca apar socuri in sarcina, insa astfel de dotari nu gasesti la sculele ieftine.

Exista ferastraie circulare care seamana cu un polizor unghiular, dar nu sunt !, si diferenta la ele este ca au turatie si mai mica decat se poate seta un flex cu variator, motiv pt. care se pot utiliza si cu dinti mari. Sunt mai rare in RO, dar am vazut si asa ceva.

Edited by loock, 12 May 2015 - 18:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate