Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce producator de polistiren sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
joe87

joe87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.05.2015
Buna ziua.

Inainte de perioada caniculara vreau sa pun termoizolatie pe fatadele casei. Am primit mai multe oferte, dar pretul variaza mult in functie de producator.

Vreau sa pun polistiren expandat eps80 de 15 cm grosime - Arcon, Adeplast (cel mai ieftin), Swisspor, Termofix
Ce producator recomandati?
Are cineva experienta?

Adeziv - Arcon, Knauf, Ceresit thermo universal, Termofix
Ce producator recomandati?

Plasa - 145 sau 160 gr/mp?

Ce experienta aveti cu tencuielile decorative? Am vazut ca se face ceva similar cu adeziv+sort 2-3mm, ce iese mult mai ieftin dar asta trebuie vopsit.

#2
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
E foarte bun Adeplast.
Sugestie personala: foloseste Ceresit CT84 ca adeziv, si Thermouniversal ca masa de spaclu peste plasa.
CT84 iti permite sa umpli rosturile foarte bine, incarca f. putin peretele si poti sa dai gaurile pentru ciuperci dupa 2 ore.

#3
joe87

joe87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.05.2015
Am vazut prezentarea produsului CT84 si am auzit ca se poate pune si in rosturi la imbinare placilor polistiren. Trebuie sa verific . . . nu stiu in ce masura se expandeaza, nu cumva sa impinge placile de polistiren si ce sa calculez costuri suplimentare aduce fata de thermouniversal. Un spray din asta cam la cate mp ajunge?

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Am folosit eu, chiar si la tavan, si nu impinge nimic. Incearca o data si n-o sa-ti mai trebuiasca adeziv clasic.
Nu e spuma obisnuita, nu expandeaza semnificativ.
Iti ajunge pentru 10 mp. Mie mi-a ajuns cam la 8 mp, dar am pus ceva mai mult decat recomanda ei si am umplut si rosturi.

#5
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
polistiren am folosit marca STO de 10 cm. extraordinar. ma declar multumit.  facturile la incalzire is de 3 ori mai mici decat cand eram fara izolatie.
adezivul chiar nu cred ca e important cel de lipire ca oricum cred ca bagi dibluri de alea.
la plasa insa cumpara ceva de calitate. adica nici cel mai ieftin, dar nici cel mai scump.

Edited by D3an, 12 May 2015 - 23:32.


#6
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Eu am luat swisspor grafitat de 12 - nu am gasit altceva grafitat de 12 pe stoc. L-au adus de la fabrica din Ploiesti direct la santier cu camionul. Ca adeziv recomand pe cel mai "proaspat" din depozit si sa nu fi stat pe afara prin polaie (am vazut paleti tinuti afara...) Am folosit spuma la mansarda la OSB, clasic la parter. Izolatie 0.031.

Edited by Oxigen1234, 13 May 2015 - 09:19.


#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
cauta EPS100 (sau daca vrei, ia-te dupa densitate: macar 15kg/mc - altfel spus 4 pachete sa cantareasca cel putin 15 kg).
astfel va avea rezistenta necesara sa dureze cat mai mult in timp...
din experienta, EPS80 (densitate 11-13 kg/mc) se desface in bilute foarte repede :(
excelenta ideea cu 15 cm grosime - dar va trebui sa faci comanda!
daca tot faci comanda, intreaba daca iti pot aduce placi mari (la mine in fabrica scoteam si placi de 1m x 3m); astfel vor fi mai usor de pus (parca e vb de o casa, nu? ca la bloc nu merge chestia asta!)

#8
joe87

joe87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.05.2015
...interesant idea. Folosind placi mai mari izolatie e mai eficienta, cu mai putine rosturi, cu mai putine zone critice. La tine in fabrica? Sunteti producator?

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
fusei acum fo' 7 ani; chiar cred ca s-a inchis (durerea era ca distribuitorii aveau adaos comercial mai mare decat producatorul)

#10
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
cel mai bun polistiren e vata asa ca mai bine schimbi tactica ...

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
sa vezi cand se va "aseza" vata in timp...
nu uitati ca suntem zona seismica, cu umiditate atmosferica destul de ridicata pe parcursul anului si ca vata e higroscopica si fara rezistenta
(da, daca vrei sa pui pe podeaua podului ar merge, dar sa nu mai circuli p'acolo deloc)

#12
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 gushpi, on 14 mai 2015 - 10:45, said:

sa vezi cand se va "aseza" vata in timp...
nu uitati ca suntem zona seismica, cu umiditate atmosferica destul de ridicata pe parcursul anului si ca vata e higroscopica si fara rezistenta
(da, daca vrei sa pui pe podeaua podului ar merge, dar sa nu mai circuli p'acolo deloc)

Quote

HIGROSCĂ“PIC, -Ă, higroscopici, -ce, adj. Care are calitatea de a absorbi umiditatea din aer. – Din fr. hygroscopique.  
    

Firele de vata, fie ca e de sticla, fie ca e bazaltica, nu absorb nimic. Poate ai vrut sa spui ca este permeabila la vaporii de apa.


Lana de oaie este higroscopica, absoarbe apa cam 25-30% din greutatea ei fara a-si modifica proprietatile izolante. Fibra de sticla nu poate asa ceva.

Edited by draculescu, 14 May 2015 - 11:41.


#13
joe87

joe87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.05.2015
Vata e mas cumpa de 3 ori, iar caracteristicile nu sunt atat de bune ca sa merita investitia.
Ca si tencuiala decorativa ce ati utilizat, sau pur si simplu ati vopsit pe masa de spaclu?

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
praf de piatra!
(fara culoare, astfel nu voi avea niciodata probleme cu decolorarea, cu praful, cu urmele de ploaie) - a iesit gri deschis, dar va rezista 15 ani fara bataie de cap

#15
joe87

joe87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.05.2015
praf de piatra . . . va referiti la Baumit - Edepluts special? Ppraful de piatra poate fi vopsit?

#16
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Eu am dat amorsa (obligatorie) si 2-3 maini de lavabila de exterior.
La vreo 5-6 ani mai dau o lavabila. Ca apar tot felul de pete pe unde se atinge de vietuitoare si orice fatada atrage gainatul.
Peste decorativa nu mai poti da nimic.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
exact: edelputz!

#18
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Citez din fisa Adeplast Edelputz

ATENTIE!!
NU SE APLICA PE TERMOSISTEME

Edited by Oxigen1234, 20 May 2015 - 14:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate