Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

De ce nu există mântuire în afara Bisericii apostolice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
61 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Ieri, în timp ce citeam despre Reforma lui Luther, am avut o revelație. M-a trimis Dumnezeu la următorul verset:

Matei 16:17 Isus a luat din nou cuvântul și i-a zis: „Ferice de tine, Simone, fiul lui Iona, fiindcă nu carnea și sângele ți-au descoperit lucrul acesta, ci Tatăl Meu, care este în ceruri.

Și mi-a zis Dumnezeu, prin Duhul: iată de ce Luther a mers din rău, în mai rău și din erezie, în erezie! Pentru că Luther s-a bazat pe înțelepciunea și ”sfințenia” lui, dar înțelegerea Evangheliei și a Cuvântului nu ține de om, ci de Dumnezeu, care o dăruiește cui vrea El. Așa se face că nu a dăruit-o celui mai înțelept dintre apostoli, ci celui mai prost și nepriceput dintre ei, care era Petru. Ca toată lumea să vadă că mântuirea nu se face prin faptele omului, de înțelepciune sau de sfințenie, ci mântuirea este darul lui Dumnezeu care se face prin alegere. Iar alegerea se face în funcție de inima omului care, dacă a fost bună o dată, bună rămâne până la sfârșit. Iar o dată ce a fost făcută o alegere, aceasta rămâne în veci.
De aceea, așa cum orice om înțelept, care vrea să construiască o casă mare, sapă mai întâi până la stâncă și abia apoi pune temelia, așa a făcut și Dumnezeu. A săpat în Israel până a dat de Stâncă și stânca era Petru. Pe această Stâncă a pus apoi temelia apostolilor, iar peste temelie a început să pună apoi cărămidă după cărămidă, credincios lângă credincios. Și a început să zidească, să zidească și să zidească: Ierusalim, Efes, Antiohina, Roma și tot așa. Zid după zid, încăpere după încăpere și mai continuă și azi. Pentru ca toți veniți, în număr oricât de mare, să fie zidiți pe aceeași Stâncă și aceeași Temelie.
Ce a făcut Luther când a venit? În înțelepciunea lui lumească a zis: ”zidurile sunt strâmbe și Zidarul este prost”. Mă voi apuca să construiesc eu însumi de acum înainte. Numai că tot ce zidea Luther pe temelia apostolilor și pe stânca lui Petru se dărâma, nu ținea. Atunci Luther a spus: mă voi duce oriunde și îmi voi zidi propria biserică și propria temelie. Așa se face că, pe temelia propriilor apostoli, Luther a început să zidească propria biserică. Pentru că, a zis El, ”Hristos este oriunde și oricine are destulă minte să priceapă Scriptura, care este destul de simplă dealtfel, poate fi preotul și apostolul unei noi biserici”. Numai că, ceea ce i-a scăpat lui Luther, cu toată înțelepciunea lui și cu tot doctoratul lui în teologie, a fost acest mic verset dat mai sus. Ceea ce nu știa Luther era faptul că toată înțelegerea apostolilor și a întregii Biserici se baza pe stânca credinței lui Petru, prin care Dumnezeu dezăluia tuturor cine este Hristosul. Dar nu tuturor celor care citesc, ci tuturor celor care citesc și se țin de Petru. Cum te-ai rupt de Petru, cum te-ai rupt de înțelegerea Evangheliei, oricine ai fi tu!
De aceea Pavel, cu toată înțelepciunea lui, cu toate minunile convertirii lui și cu tot Duhul pe care îl avea din plin, s-a dus spășit la Petru să-i arate ce învață și să-i ceară aprobare! Dacă făcea și Luther la fel, azi s-ar fi numit ”Cel Mare”. Dar așa se numește doar ”Luther”, ”Luther rătăcitul”. Și la fel ca el sunt și vor fi toți protestanții, în vecii vecilor, până vor pricepe un lucru tare simplu: cel mai tare și mai tare în Scripturi, doctorul doctorilor în teologie este Satana. De aceea, cine părăsește Stânca lui Petru și Temelia apostolilor este dat pe mâna lui Satan. Și atunci fie omul acela de o mie de ori mai înțelept ca Solomon, Einstein și Hawking la un loc, va da din groapă în groapă și din erezie în erezie, împreună cu toți cei care se vor lăsa conduși și amăgiți de el!

Amin

P.S. Pentru că m-am săturat să mă cert și pentru că mi-a arătat Dumnezeu acum că niciodată nu voi putea aduce la credință un protestant încăpățânat, nu că vrea el să fie căpos, ci că așa vrea dracul din el, pe mâna căruia l-a dat Dumnezeu pentru că a părăsit Stânca Bisericii primare, căscați bine urechile la ce vă spun și analizați cu tot creierul vostru, nu doar cu zece la sută din el. Apoi decideți ce tren vreți să apucați. Numai nu uitați că trenul nu-i mașină mică și nu oprește decât la distanțe lungi, de zeci sau sute de kilometri. Iar eu am plecat cu trenul acesta și, cum l-am rugat pe Dumnezeu de mult să nu mai întârzii mult în stația Softpedia, poate mă va asculta. Așa că vă voi mai scrie din compartimentul meu de pe blogul meu, dar nu cel de aici, ci cel indicat în profil. Iar dacă Dumnezeu va voi să stau în continuare să mă cert cu moderatori și useri căpoși, facă-se voia Lui, dar de va voi să mă scutească de aceste certuri, știți unde mă găsiți, de considerați că am vreo valoare. Dar, din punctul meu de vedere, valoare are doar Biserica cea construită pe Stânca numită Petru, pe ea să o căutați. În afara ei... vă așteaptă neantul, nu învierea! Oricâte promisiuni și vorbe frumoase v-ar prezenta ”sfinții” și ”înțelepții” ”luminii”, pastori, guruși, doctoranzi, savanți șamd, șamd, șamd.

#2
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Isus se certa?
Apropo, te consideri un misionar?

#3
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 tudorel666, on 12 mai 2015 - 07:18, said:

P.S. Pentru că m-am săturat să mă cert și pentru că mi-a arătat Dumnezeu acum că niciodată nu voi putea aduce la credință un protestant încăpățânat,
Un protestant nu poate fi intors pentru ca e indoctrinat din placere.
Protestantul trebuie combatut unerori, ca sa nu faca prozeliti. Sunt unii care se afla in cumpana si usor de manipulat de propaganda protestanta.

#4
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 altul2, on 12 mai 2015 - 07:31, said:

Un protestant nu poate fi intors pentru ca e indoctrinat din placere.
Protestantul trebuie combatut unerori, ca sa nu faca prozeliti. Sunt unii care se afla in cumpana si usor de manipulat de propaganda protestanta.
Si tu cum esti indoctrinat? cu forta?

#5
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 babalaul, on 12 mai 2015 - 07:51, said:

Si tu cum esti indoctrinat? cu forta?

Pai eu nu sunt protestant deci inseamna ca nu sunt indoctrinat
Protestantismul e o politica, de aia se numeste ca protesteaza, adica face politica in religie

Edited by altul2, 12 May 2015 - 07:55.


#6
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 altul2, on 12 mai 2015 - 07:53, said:

Pai eu nu sunt protestant deci inseamna ca nu sunt indoctrinat
Protestantismul e o politica, de aia se numeste ca protesteaza, adica face politica in religie
pai parca o facea din placere. protestantul.
cum e indoctrinarea din placere?

#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 tudorel666, on 12 mai 2015 - 07:18, said:

...așa vrea dracul din el, pe mâna căruia l-a dat Dumnezeu...
Al dracu' dumnezeul asta...sadic si orgolios...

#8
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 babalaul, on 12 mai 2015 - 08:01, said:

pai parca o facea din placere. protestantul.
cum e indoctrinarea din placere?

Ca si politica.
Iei la tinta un partid si incepi sa injuri. Cu scopul de ai lua locul in general

#9
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Mantuire exista oriunde, conteaza sa gasesti calea lui Dumnezeu.

#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Dl Isus spune: „Va rătăciți pentru ca nu cunoașteți Scripturile”. Mântuirea este o experiență personala, în urma unei relații personale cu Dumnezeu. Mântuirea nu aparține de drept unei grupări religioase, unui popor sau etnii. Orice om poate fi mântuit doar dacă acceptă verdictul lui Dumnezeu că este păcătos, crede în iertarea Tatălui, mijlocită desăvârșit pe cruce de Fiul și dorește cu toată ființa o schimbare de la rău către bine. Toate celelalte discuții ce ies din acest parametru sunt inutile. Dumnezeu să vă binecuvânteze.

#11
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 Daian95, on 12 mai 2015 - 08:49, said:

Mantuire exista oriunde, conteaza sa gasesti calea lui Dumnezeu.

Posted Image
Care dumnezeu? ca e important daca e diavolul.

 orlandobarbulescu, on 12 mai 2015 - 08:49, said:

Dl Isus spune: „Va rătăciți pentru ca nu cunoașteți Scripturile”. Mântuirea este o experiență personala, în urma unei relații personale cu Dumnezeu. Mântuirea nu aparține de drept unei grupări religioase, unui popor sau etnii. Orice om poate fi mântuit doar dacă acceptă verdictul lui Dumnezeu că este păcătos, crede în iertarea Tatălui, mijlocită desăvârșit pe cruce de Fiul și dorește cu toată ființa o schimbare de la rău către bine. Toate celelalte discuții ce ies din acest parametru sunt inutile. Dumnezeu să vă binecuvânteze.

Ai un exemplu personal (in sensul de persoana) pentru ce zici?
Sau doar citesti ce scrie in Biblie?

Edited by altul2, 12 May 2015 - 08:52.


#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Tu poți fi „persoana”. Asta însemna „ experiență personala” Problema ta e mândria. Dacă realizezi asta poți începe să înțelegi că ceea ce „scrie in Biblie” ți se potrivește.

#13
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 altul2, on 12 mai 2015 - 08:53, said:

Posted Image
Care dumnezeu? ca e important daca e diavolul.


Categoric nu diavolul, exista un singur Dumnezeu pentru toti.

#14
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 tudorel666, on 12 mai 2015 - 07:18, said:

Ieri, în timp ce citeam despre Reforma lui Luther, am avut o revelație. M-a trimis Dumnezeu la următorul verset:
Te rog sa explici din punct de vedere stintific , dovedind desigur o oarecare intelegere a fenomenelor fizice ,chimice si de prelucare a informatiei care au avut loc la nivelul creierului atunci cand imaginatia ti-a luat-o razna si nu ai mai putut deosebi realitatea de fictiune.

#15
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Daian95, on 12 mai 2015 - 09:14, said:


Categoric nu diavolul, exista un singur Dumnezeu pentru toti.
Dumnezei sunt mulţi , depinde pe cine ţi-l alegi cap . Uite ce spune apostolul Pavel .

1Timotei 8
5. Căci chiar dacă ar fi aşa numiţi „dumnezei” fie în cer, fie pe pământ (cum şi sunt în adevăr mulţi „dumnezei” şi mulţi „domni”),
6. totuşi pentru noi nu este decât un singur Dumnezeu: Tatăl, de la care vin toate lucrurile şi pentru care trăim şi noi, şi un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile, şi prin El şi noi.

iniţiatorul trebuie să ne explice cum de tâlharul de pe cruce a primit mântuirea în afara bisericii apostolice ?

#16
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
de unde vone expresia " uciga-l toaca " ?

#17
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 pacopaco1967, on 12 mai 2015 - 09:37, said:


iniţiatorul trebuie să ne explice cum de tâlharul de pe cruce a primit mântuirea în afara bisericii apostolice ?

Tâlharul de pe cruce era mort în păcatele lui. Și a zis atunci ”Doamne, pomenește-mă întru Împărăția Ta”. Dar care este Împărăția lui Hristos? Este Biserica Sa. Care Biserică? Cea pusă pe Stânca numită Petru. Și cum a fost mântuit acest tâlhar mort? Prin POMENIRE. Dar nu în altă Biserică, ci în cea construită pe Petru. Tâlharul de pe cruce este o dovadă în plus că nu există mântuire în afara Bisericii lui Petru și a apostolilor!
La fel vor fi mântuiți și toți morții protestanți: prin pomenire de către preoții ortodocși. Cei vii însă, vor trebui să vină singuri la Ortodoxie, dacă nu vor să aștepte până când vreun urmaș de-al lor îi va scoate din iad, prin pomenire, după ce va trece la ortodoxism.

#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
tudorele, are baiatul asta 3 intrebari, poate il ajuti cu raspunsurile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate