Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ob. nikon 70-300 fara VR/manual-tehnica folosita in afara de trepied?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
nu este mai clara?   (nu este artistica Posted Image  desigur )   . ma gandeam sa arate la focala 300 , ca si cum ar fi fost facuta cu ob de kit la 50mm , sa zicem .   adica  sa-i dau mai multa claritate .

(trebuie sa iau si eu un ob 1.8, sa vad despre ce este vorba cu obiectivele acestea  <prime>  . vad ca sunt foarte laudate .

#20
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Nu este mai clara! Este doar aplicat foarte agresiv sharp. Ai deja artefacte(contururi dublate) pe gard si pe firele de iarba de jos!

#21
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
priceput ! thanks

#22
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postscub, on 10 mai 2015 - 18:56, said:


plasa deasa de gard , a impiedicat putin . aceasta este needitata dar in ACR , si din raw , se poate scoate ceva fain
da cu niste procesare,Posted Image  iese de festival

#23
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
bagam fundalul , in 'balarii' , si scoatem subiectul in fata , atunci cand nu putem face un bokeh din obiectiv . ( chiar daca focala era 300 , subiectul se afla inacelasi plan cu gardul

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   342.15K   36 downloads


#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,887
  • Înscris: 28.12.2006
Obiectivul nu pare chiar asa de rau, se vede doar in poza cu lalele albe/negre, restul sunt degeaba. Insa iti trebuie mult exercitiu sa-l stapanesti, trebuie sa ai mare grija la focus, dupa aia sa ai grija la timpul de expunere, daca e prea lung iti trebuie trepied sau mana sigura, insa daca ai subiect in miscare iti trebuie timp scurt, deci diafragma deschisa si/sau iso ridicat, insa diafragma deschisa e si mai critica la focus, in plus zonele outof focus par foarte afectate de aberatii cromatice.

Edited by crokodilu, 10 May 2015 - 22:34.


#25
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
da , am inteles . nu va pleca de acasa fara trepied.  il pastrez .
la 300 roni nu imi fac nici o problema , mai ales ca arata impecabil  .  trebuie rabdare , asa este si multa atentie la stabilirea parametrilor expunerii. la subiectele in miscare , merg pe iso automat .

pentru zona apropiata , o sa vad ce ob. s-ar potrivi . aici trebuie calitate .

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,887
  • Înscris: 28.12.2006
Trepiedul e util cand subiectul e static, cand vrei timpi lungi de expunere sau faci timelapse de exemplu, altfel la 1/500 nu e neaparat necesar.

#27
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007

View Postscub, on 10 mai 2015 - 22:41, said:

da , am inteles . nu va pleca de acasa fara trepied.  il pastrez .
la 300 roni nu imi fac nici o problema , mai ales ca arata impecabil  .  trebuie rabdare , asa este si multa atentie la stabilirea parametrilor expunerii. la subiectele in miscare , merg pe iso automat .

pentru zona apropiata , o sa vad ce ob. s-ar potrivi . aici trebuie calitate .

Poti sa pui aparatul pe A, iso400-800 si F/8. Daca ai lumina suficienta si folosesti tehnica descrisa de DannyMC, poti sa scoti cate ceva cu el.

#28
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
La focala asta n-ar trebui sa ai nicio problema sa faci poze clare din mana in lumina buna.

Pare decalibrat.

Vorba lui Danny, incearca-l si in modul live-view. Daca ies pozele clare inseamna ca e decalibrata focalizarea.

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
E manual focus pe aparatul lui.

#30
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
daa.. domnilor !    
pastrand  , si respectand  cu strictete  , regulile DE BAZA  in fotografie  (cum bine ati sfatuit , in posturile anterioare ) , se pot obtine rezultate.  Mereu eram "paclit " de focalizare...    

( la 300mm  nici 1/2000  nu este de ajuns  cand nu ai VR si focalizare automata) ... dar  mai testam...

#31
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Trebuie cu siguranta sa-ti imbunatatesti tehnica de fotografiere! Nu se poate sa nu reusesti cadre clare din mana la timpi atat de scurti!

#32
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
Da ai dreptate !   la astfel de obiective (fara stabilizare/focalizare) , atentia trebuie sa fie maxima pe focalizare .( eu trageam cu viteze de 1000 si mai mari , dar de fapt el era defocalizat)
Acesta este pentru FF . si pe DX -ul meu 300mm , se comporta ca  la 450mm.  viteza nu trebuie sa scada sub 500  la focala maxima.  
Am inceput sa ma obisnuiesc cu el , si daca sunt foarte atent la focalizare , iese ceva bun.  am si un led de confirmare focus ce-mi apare pe culoarea verde , cand am o focalizare reusita  (citeam in manual -confirmarea electronica a adistantei..)
Acum  ca am vazut cum sta treaba cu zoomul  la dslr ,  cred ca tot un obiectiv de 50 cat mai luminos , mi-ar fi foarte util  . (neaparat cu motoras de focalizare . se pierde timp enorm la focalizare )

#33
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
Da , mi-am invatat "naravurile"  obiectivului .  Pun informatia (un test facut de profesionisti, cu acest obiectiv)  aici , poate mai utilizeaza cineva .  Am testat , si sunt informatii foarte pretioase :  
70 mm:
f/4: sharp center, a little soft corners
f/5.6: sharp center, just a tad softer in the farthest corners
f/8: sharp all over
f/11: sharp all over
100 mm:
f/4.2: sharp center, softer corners
f/5.6: sharp all over, a little bit softer corners
f/8: sharp all over
f/11: sharp all over
135 mm:
f/4.2: reasonably sharp center, soft corners
f/5.6: reasonably sharp center, slightly soft corners
f/8: sharp center, slightly softer corners
200 mm:
f/5: soft; secondary lateral chromatic aberration
f/5.6: soft; secondary lateral chromatic aberration
f/8: reasonably sharp and less secondary lateral chromatic aberration
f/11: reasonably sharp.
300 mm:
f/5.6: Soft, or pleasant spherical aberration for portraits. Secondary lateral chromatic aberration.
f/8: Soft. Secondary lateral chromatic aberration.
f/11: Much better, still has secondary lateral chromatic aberration.
At 300 mm focus isn't always dead-on, either. Watch out for narrow depth of field as well at f/5.6. Try f/5.6 for deliberate soft focus effects, since that's what happens at f/5.6.

asa este , la 300 se scot imagini bune , dar sa mergi pe diafragme inchise  (>11)  .  pentru peisaje , si obiective fixe aflate la distanta ,merge perfect  .

#34
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Daca te iei strict dupa testele de laborator risti sa nu-ti mai iei nici un obiectiv de buget.
Cel mai bine e sa ai posibilitatea sa testezi si tu inainte sa cumperi.

In cazul meu daca judec dupa testele de laborator, am facut cea mai proasta investitie (Canon 55-250) ca e super soft la focale mari, daca nu inchizi la min F8 nu iese nimic ok, aberatii cromatice, etc etc...in practica situatia nu e chiar asa de grava.
Acum fiecare cu pretentiile lui, pt mine e foarte ok raportat la pretentii si buget.
Uite exemplu fara prelucrare la peste 200 mm, cu diafragma cat si-a luat el 5.6, dupa alte poze ce am mai vazut in review-uri ar fi trebuit sa fie super soft.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate