Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

ob. nikon 70-300 fara VR/manual-tehnica folosita in afara de trepied?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
- fiind la inceput ,  si placandu-mi oferta , am luat acest ob. fara stabilizare , gandindu-ma ca poate voi reusi , sa fac ceva poze 'din mana'  , si la focale mari (>150). Dar fara trepied , se pare ca nu merge sa scot imagini 'nemiscate'. Cu focalizarea este ok , imi place sa focalizez manual (avantaj ar fi autonomia uriasa a acumulatorului) .
- nu am avut in mana un obiectiv , pentru a vedea cat este de eficient VR-ul la focale mari .
Asa este ca fara trepied , nu exista nici o sansa sa scoti o imagine clara , la 300mm ?  (am cumparat si trepied , dar ma gandeam ca o idee ar fi bine venita . M-am gandit sa iau si un monopied  s-au sa-mi fac unu  ..)

#2
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Depinde de timpul de expunere, mana fiecaruia......

#3
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postscub, on 10 mai 2015 - 10:42, said:

si placandu-mi [...] am luat acest ob.[...], gandindu-ma ca poate voi reusi ,

Cam mare OB-ul ala. Nu cred ca vei reusi.

#4
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
1.Tehnica de fotografiere cat mai buna: bratele pe langa corp, aparatul lipit de fata,controlul respiratiei!
2.Timpul de expunere egal sau mai scurt decat focalaxfactor de crop!
Adica 300mmx1.5=450=>t.ex.1/450

Edited by DannyMC, 10 May 2015 - 11:19.


#5
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
multam domnilor , de sugestii !
pe trepied merge de minune .  o sa-l pastrez , imaginile sunt de calitate , dar o sa incerc , sa-l folosesc doar in cazuri unde se preteaza: peisaje , ob , turistice , etc.   e clara treaba , trebuie neaparat cu vr.  
- la ob de kit 18-55 am vr2 .. si daca este aparatul in cadere libera , tot imi scoate o foto clara. (glumesc).   la focala maxima 300  la 70-300 fra vr , am incercat la viteze si de 1/2000 si mai mari . nu am nici o sansa . la distanta respectiva , aproximativ 300m , focalizand pe o bucata de stanca , nu  exista sansa sa-l tin fix , macar 2-3 secunde .  consider aceasta 'gaselnita tehnica'   cu vr-ul , deosebit de utila.  
- acum am vazut care este treaba si cu zoom-ul . urmeaza un ob. prime . ramane sa vedem care 35 sau 50 . cred ca 50 /1.8
- alt tele nu mai iau .  incet , incet , incep sa-mi dau seama , cam ce mi-ar fi cu adevarat util..
-unul pana in 135 mm , si de calitate , ar fi ok .

trips gasit:
- sa se traga in rafala . se pare ca ar trebui , sa fie prinsa si una ok. o sa testez...

Edited by scub, 10 May 2015 - 11:36.


#6
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,960
  • Înscris: 06.04.2007
Pune si tu vreo doua poze la focala max (sa dai voie sa se vada setarile).

Poza clara la 250-300 mm (si pe trepied) n-o sa scoti niciodata ca la 70-100 mm, obiectivele astea eftine sunt cam prastie la capat de focala.

#7
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005

View PostOctavian___, on 10 mai 2015 - 11:38, said:

Pune si tu vreo doua poze la focala max (sa dai voie sa se vada setarile).

... sunt cam prastie la capat de focala.
da , o sa ies cu trepiedul , si o sa scot o poza , si va arat.  (desigur , neavand alte obiective , si nici macar posibilitatea de a testa curand , perceptia mea cu privire la calitate sa fie deformata.  de obicei mai urmeaza o mica procesare (sharp etc) , dar o sa pun una fara procesare externa , cu posib citirii setarilor .

Edited by scub, 10 May 2015 - 11:47.


#8
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
am facut 3 poze ,  un album  , cocotat intr-un stalp , si  cateva lalele . am last aparatul sa decida , pe auto/fara blitz/ d3200 /temporizare/ jpeg-uri full :

http://fisierulmeu.r...L/jpeg-rar.html

mie imi par ok . pentru pretentiile mele , sa-mi satisfac pofta de zoom , cred ca e suficient.  (numai cu trepied , sau probabil sprijinit. va fi folosit) . sunt curios cum mi-ar sta cu un 70-135 ceva mai de calitate , si cu vr/autofocus .

... mda , la crop 100%  arata rau.  trebuie trecut pe manual , cu iso 100 si fortat sa expuna cum vreau eu..

Edited by scub, 10 May 2015 - 12:44.


#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Focus manual la 300mm, fara stabilizare, si cu optica slabuta.
Ai niste preferinte tare ciudate...

#10
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009

View Postscub, on 10 mai 2015 - 12:23, said:

... mda , la crop 100%  arata rau.  trebuie trecut pe manual , cu iso 100 si fortat sa expuna cum vreau eu..

Imaginile alea nu sunt miscate, sunt pur si simplu nefocalizate! Pana nu focalizezi ca lumea indiferent la ce ISO le faci tot asa vor arata.

Edited by DannyMC, 10 May 2015 - 13:31.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Pune pe trepied, activeaza live-view, foloseste lupa si fa apoi focusul (manual).
Vezi ce iese

#12
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005

View Postdani.user, on 10 mai 2015 - 14:00, said:

Pune pe trepied, activeaza live-view, foloseste lupa si fa apoi focusul (manual).
Vezi ce iese

-cu siguranta incerc .  o sa caut  subiecte , pentru care focalizarea , sa nu lase loc de  interpretari. ( un panou cu scris , etc) .
cand se opreste ploaia ies in natura ..

(si o stiam pe asta cu live view... dar mi se pareau focalizate.)
-  si daca tot e pe trepied , incerc pe iso 100 , dar fiind diafragma mica , o sa-mi lungeasca timpul . dar nu-i problema . si ma folosesc si de temporizator , pana imi iau telecomanda

Edited by scub, 10 May 2015 - 14:11.


#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu sunt miscate. Sunt de parere ca atata poate acel obictiv la capatul tele iar la ale cu lalele nici tu nu ai focusat perfect.

#14
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
daaa. pe trepied e altceva . am incercat acum pe seara , pe manual iso 100 , s-a dus aparatul pana la 1 secunda . si cu focalizare ajutat de live view e perfect.  maine pe zi  , o sa fac cateva poze  demo.
e clar ca poate mai mult , dar e pretentios la miscari la focala mare .  
- cum ziceam , am vazut cum e cu zoomul , si ar trebui sa ma concentrez pe ceva mai de soi , pana in 135mm.  eu cred ca este de ajuns . si cat mai luminos daca se poate

la ora 19.30 , multa umbra , pomi fructiferi  manual/300/ pe trepied / 1/2 sec  . eu numarul de la masina, nu puteam sa-l disting cu ochiul liber. tare chestia cu live view si zoom!

plasa deasa de gard , a impiedicat putin . aceasta este needitata dar in ACR , si din raw , se poate scoate ceva fain

Attached Files

  • Attached File  444.jpg   947.6K   41 downloads

Edited by scub, 10 May 2015 - 19:07.


#15
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
Acum am inteles , de ce ziceti ca la focala maxima este slabut. nu este sharp imaginea .  uneori merge 'dreasa' din posteditare (unsharp mask) . Probabil ob. de la 5000 ron in sus, scot imagini perfecte.
obs: cu trepied , nu cred ca este nevoie niciodata , sa sari mai sus de iso100 .  ( maine testez pe toate focalele ,si difragmele , pe lumina normala )

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Probabil ob. de la 5000 ron in sus, scot imagini perfecte.
E bine sa crezi asta, ca doar asa prospera si producatorii de obiective (scumpe).

#17
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
merge 'sharpuita' , si poza scoasa la focala 300. daca , imi 'intru in mana' , cu stabilirea claritatii  , restul se mai rezolva .  (incadrarea proasta / am taiat urechile la catel , dar ma grabeam sa prind catelul sa nu miste timp de 1 secunda , era atent la o pisica !)

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   752.8K   44 downloads


#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nu merge deloc ce ai facut acolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate