Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Se mai poate emigra la 48 de ani ?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

View PostMichidoo, on 10 mai 2015 - 15:25, said:

Eu zic ca e mai realist sa va indreptati spre o tara din Uniune, din urmatoarele motive:

1. Nu e nevoie de viza
2. Puteti cauta de munca si sa va asigurati un loc fiind inca in tara, ba va puteti prezenta la interviuri cu o minima investitie
3. In cazul in care ceva nu merge bine, va puteti repatria cu costuri infinit mai mici

Nu stiu ce meserii aveti, dar cred ca aveti sanse chiar si daca ati incepe ca necalificati. Am vazut joburi in Franta cu 1500-2000 euro (impozabili) la care ati avea acces usor. Daca mai stiti si o limba straina, aveti un atuu in plus. In orice caz, merita efortul pentru copila - chiar nu mai e cazul sa mai stea pe-aici. In cel mai rau caz, procedati cum s-a spus mai sus, o trimiteti la facultate afara si sigur nu se va mai intoarce. Atentie, pregatirea trebuie sa inceapa de acum (note bune, limbi straine, activitati extracuriculare, recomandari etc).

    Fata face engleza de 4 ani in particular, vorbeste si scrie bine in engleza zic eu, a fost la concursuri de limba engleza , Iar noi am face absolut orice sacrificiu sa i creem conditiile pt un viitor mai bun. Decat sa stea aici sa si bata joc de ea toti incultii ajunsi pt ca au furat milioane de euro de la stat, mai bine sa ma sacrific eu total , poate va avea o viata mai buna ea. Asta suntem eu si sotia, generatia de sacrificiu, sa ne scapam copilul de talharii din tara noastra.
    Va multumesc tuturor pt sfaturile voastre.

#20
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostNero-d, on 10 mai 2015 - 13:07, said:

fa de-asa fel sa fie pusi pe liber... sa vedem cine-i mai angajeaza!!!

Ai o parere proasta.\
Ccrezi ca sunt platiti ca in Romania sa sprijine scaunele?

View PostREAKKTOR, on 09 mai 2015 - 22:48, said:

Salut. O familie în care tatăl are 48 de ani, soţia 46 de ani şi copilul,o fată de 15 ani,mai poate emigra în Canada ? Sau vârsta părinţilor e prea înaintată ? Unde se pot interesa ? La ambasada Canadei ? Vă rog,dacă puteţi ajuta cu un sfat ...

De ce Canada?
Dupa parerea mea nu mai merita Canada, de ce nu Europa?

48 de ani????
Pana nu inchizi ochii nu e cazul sa-ti pui problema varstei
Totul e lupta

View PostREAKKTOR, on 13 mai 2015 - 11:09, said:

Fata face engleza de 4 ani in particular, vorbeste si scrie bine in engleza zic eu, a fost la concursuri de limba engleza , Iar noi am face absolut orice sacrificiu sa i creem conditiile pt un viitor mai bun. Decat sa stea aici sa si bata joc de ea toti incultii ajunsi pt ca au furat milioane de euro de la stat, mai bine sa ma sacrific eu total , poate va avea o viata mai buna ea. Asta suntem eu si sotia, generatia de sacrificiu, sa ne scapam copilul de talharii din tara noastra.
Va multumesc tuturor pt sfaturile voastre.

Nu te sacrifica.
Fa-o si pentru tine de ce trebuie sa arati ca un samurai?

#21
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014

View PostNero-d, on 10 mai 2015 - 13:07, said:



fa de-asa fel sa fie pusi pe liber... sa vedem cine-i mai angajeaza!!!
arogantule, la vârstă aia vei ajunge si tu..daca ai noroc :)

#22
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostRUN_SLOWLY, on 14 mai 2015 - 22:41, said:

arogantule, la vârstă aia vei ajunge si tu..daca ai noroc Posted Image

Sa stii ca are dreptate, unu de 50 de ani care nu stie sa faca nimic are sanse infinit mai mici decat unu de 20 care nu stie sa faca nimic
Dar unu de 50 care are experienta serioasa.. bate la ORICE ORA un pustan de 30.
Capitalismul nu este despre diplome sau varsta, ci despre bani
Daca aduci profit serios, esti angajat. Ala care cere certificatul de nastere nu ajunge prea departe ca afacere, si deci nu vrei sa lucrezi pentru el

#23
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostREAKKTOR, on 09 mai 2015 - 22:48, said:

Salut. O familie în care tatăl are 48 de ani, soţia 46 de ani şi copilul,o fată de 15 ani,mai poate emigra în Canada ? Sau vârsta părinţilor e prea înaintată ? Unde se pot interesa ? La ambasada Canadei ? Vă rog,dacă puteţi ajuta cu un sfat ...
Se poate, dar intrebarea e: Mai are rost? Adica crezi ca mai ai timp sa-ti faci un viitor?

Edited by Clovis, 15 May 2015 - 10:10.


#24
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostClovis, on 15 mai 2015 - 10:09, said:

Se poate, dar intrebarea e: Mai are rost? Adica crezi ca mai ai timp sa-ti faci un viitor?

Absolut.
Niciodata nu e prea tarziu sa gusti o experienta noua

#25
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
O vorba am sa-ti spun: "You are as young as you allow yourself to be". Asa ca de ce nu? Tu esti singurul care decizi daca se poate sau nu.

Edited by s-brody, 01 July 2015 - 20:53.


#26
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 02.10.2009

View Posts-brody, on 01 iulie 2015 - 20:52, said:

O vorba am sa-ti spun: "You are as young as you allow yourself to be". Asa ca de ce nu? Tu esti singurul care decizi daca se poate sau nu.
Asta nu se aplica aici, fiind de fapt o "cugetare" a unuia care a vrut sa para filozof.
Dupa o varsta apar probleme mult mai greu de controlat si care nu mai depind de ce vrei tu. Simplu, peste 50 ani, sansele de a avea probleme de sanatate sunt mult mai mari. De asemenea este mult mai dificila adaptatea la nou, invatarea sau acceptarea de catre societate in anumite cercuri sau activitati. Astea pot fi invinse sau compensate cu vointa sporita, munca mai multa decat ar fi fost necesara la alta varsta, fapt care poate accentua uzura organismului. Nu comparati cu ceea ce se intampla cu altii,fiecare persoana e diferita. De ex, cetatenii vestici care au trait toata viata acolo sunt mai sanatosi la 50+ decat cineva trait in Ro ( se poate si invers, depinde). Ei pot spune ca viata se poate incepe de la inceput de la orice varsta, altii nu pot sa spuna sau vor trebui sa traga foarte tare pentru a reusi.

#27
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostRosebud09, on 05 iulie 2015 - 06:17, said:

De ex, cetatenii vestici care au trait toata viata acolo sunt mai sanatosi la 50+ decat cineva trait in Ro ( se poate si invers, depinde).
Asta daca nu au murit deja de cancer...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate