Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Se mai poate emigra la 48 de ani ?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015
Salut. O familie în care tatăl are 48 de ani, soția 46 de ani și copilul,o fată de 15 ani,mai poate emigra în Canada ? Sau vârsta părinților e prea înaintată ? Unde se pot interesa ? La ambasada Canadei ? Vă rog,dacă puteți ajuta cu un sfat ...

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 24.05.2010
Parca se anuntase ca s-au ridicat vizele pentru romanii care vor in canada... Nu stiu sigur, nu am verificat informatia ca nu m-a interesat.

#3
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
S-a ridicat pentru cei care au mai avut vize

#4
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

View PostMooF2010, on 09 mai 2015 - 22:50, said:

Parca se anuntase ca s-au ridicat vizele pentru romanii care vor in canada... Nu stiu sigur, nu am verificat informatia ca nu m-a interesat.
  Înțeleg, dar nu de excursie e vorba, ci de plecat definitiv. Ar fi vârsta o problemă ?

#5
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostMooF2010, on 09 mai 2015 - 22:50, said:

Parca se anuntase ca s-au ridicat vizele pentru romanii care vor in canada... Nu stiu sigur, nu am verificat informatia ca nu m-a interesat.

ce legatura este intre vizele turistice si imigrare ?!

Edited by avenirv, 09 May 2015 - 23:00.


#6
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostREAKKTOR, on 09 mai 2015 - 22:48, said:

Salut. O familie în care tatăl are 48 de ani, soţia 46 de ani şi copilul,o fată de 15 ani,mai poate emigra în Canada ? Sau vârsta părinţilor e prea înaintată ? Unde se pot interesa ? La ambasada Canadei ? Vă rog,dacă puteţi ajuta cu un sfat ...

De ce nu? Ce legătură are vârsta? Sau în ce caz crezi că ar putea fi relevantă vârsta?

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Se mai poate emigra la 48 de ani ?  
nu!
sectiunea pentru canada si in care trebuia sa postezi dupa ce citeai desigur... e aici:
http://forum.softped...rum/495-canada/

ia vezi... ca oamenii astia vor sa se repatrieze... ia legatura cu ei, poate le luati locul
http://forum.softped...ati-nedumeriri/

Edited by Nero-d, 09 May 2015 - 23:30.


#8
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

View PostNero-d, on 09 mai 2015 - 23:25, said:


nu!
sectiunea pentru canada si in care trebuia sa postezi dupa ce citeai desigur... e aici:
http://forum.softped...rum/495-canada/

ia vezi... ca oamenii astia vor sa se repatrieze... ia legatura cu ei, poate le luati locul
http://forum.softped...ati-nedumeriri/
Nu neapărat Canada, ar putea fi și Belgia sau Suedia , atâta doar că pe zi ce trece îți vine mai mult să pleci din românica. Mai ales când ai copil și vezi cam ce viitor luminos îl așteaptă aici.

#9
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 02.10.2009
Pe sistemul canadian de punctaj, se dau puncte pentru varsta. La varste mai mari- mai putine puncte, spre nimic. Nimic e si in cazul de fata, deci trebuie ca alte capitole sa traga foarte tare.
Cu o meserie cautata si la care omul se stie foarte bine (documentat, dovedit, nu pe vorbe) n-ar fi probleme mari.

Adevaratele probleme incep dincolo, odata ajuns, nu e prea mult timp la dispozitie ca sa faci mare lucru, mai ales in ocupatiile bine platite care necesita acreditari, cerificari, scoala, experienta acolo. In plus, varsta in sine isi spune cuvantul.
Per total e mult mai dificil daca erau sa zicem la 38 ani, dar deloc imposibil sau fara sanse. Depinde mult de fiecare caz in parte.

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Se mai poate emigra la 48 de ani ?
- Da, daca te mai tin genunchii sa dai zapada multa iarna.

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai colegule... in primul rand...puterea de munca tinde spre zero (la vasrta ta)
apoi e bariera de limba!...
apoi puterea de a lua viata de la zero... sa-ti faci o casa (un camin), o cariera, o situatie... asta avand responsabilitatea unui copil din secunda zero cand ajungi acolo
deci daca pleci cu familia, n-u poti face la ghici... in primul rand pentru ca nu mai ai unde sa te intorci...
nici puterea de adaptate nu e de neglijat...
toate astea prin perspectiva varstei... si implicit a starii de sanatate
nu cunosc in amanunt situatia dar eu as proceda asa:
as face tot posibilul ca copilul sa invete foarte bine o limba straina (doua)... scris citit, vorbit... sa aiba rezultate remarcabile la invatatura... (sa-o determin si sa-o motivez)
iar peste 3 ani, cand varsta ii permite, s-o trimit la facultate in strainezia si pa!... ca oricum nu va sta cu voi pana la adanci batraneţi!!!
adica ea are toate sansele... voi, martalogii, nu!

#12
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRosebud09, on 10 mai 2015 - 00:18, said:

Pe sistemul canadian de punctaj, se dau puncte pentru varsta. La varste mai mari- mai putine puncte, spre nimic. Nimic e si in cazul de fata, deci trebuie ca alte capitole sa traga foarte tare.
Cu o meserie cautata si la care omul se stie foarte bine (documentat, dovedit, nu pe vorbe) n-ar fi probleme mari.

Adevaratele probleme incep dincolo, odata ajuns, nu e prea mult timp la dispozitie ca sa faci mare lucru, mai ales in ocupatiile bine platite care necesita acreditari, cerificari, scoala, experienta acolo. In plus, varsta in sine isi spune cuvantul.
Per total e mult mai dificil daca erau sa zicem la 38 ani, dar deloc imposibil sau fara sanse. Depinde mult de fiecare caz in parte.

pierzi la varsta dar castigi la experienta.
sunt destui romani care au plecat in Canada prin anii '90 in their forties.

dar, cum s-a mai spus, nu este usor.

am o intrebare: de ce va mai ganditi la Canada cand aveti Europa muuuuuuuuuuuuult mai aproape ?

#13
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Unde sa mai pleci la 48 de ani...poate asa sa te sustina cineva acolo o vreme pina te pui pe picioare...

Au avut ai mei un prieten care a plecat pe vremea lui Ceausescu la NY...asta a fost director in Ministerul Comertului...cind a ajuns acolo i-au rupt aia diploma de ASE in fata..

Noroc ca l-au sustinut neamurile...

#14
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostNero-d, on 10 mai 2015 - 07:01, said:

pai colegule... in primul rand...puterea de munca tinde spre zero (la vasrta ta)


Iar s-a spart conducta.

Am colegi la birou unul de 54 de ani si doi de 65 de ani (printre multi alti tineri). Astia 3 sunt niste monstri sacri in copanie, lucreaza la proiecte de cazi pe jos. Te baga sub masa la putere de munca si la nivelul calitativ, creativ si competitiv al proiectelor. Se vede experienta de la mare distanta.

Asa ca poate ar fi de preferat sa nu te mai raportezi la taicatu.

Edited by Groot, 10 May 2015 - 11:15.


#15
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
În Europa poți pleca oricând atâta vreme cât lucrezi acolo.

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Iar s-a spart conducta.
Am colegi la birou unul de 54 de ani si doi de 65 de ani (printre multi alti tineri). Astia 3 sunt niste monstri sacri in copanie, lucreaza la proiecte de cazi pe jos. Te baga sub masa la putere de munca si la nivelul calitativ, creativ si competitiv al proiectelor. Se vede experienta de la mare distanta.
Asa ca poate ar fi de preferat sa nu te mai raportezi la taicatu.

fa de-asa fel sa fie pusi pe liber... sa vedem cine-i mai angajeaza!!!

#17
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Daca ai facut toate calculele, plus mai ai si acolo ceva rude/prieteni, nu mai pierde timpul prin Romanica.
Pentru tine si sotie integrarea o sa fie un pic mai grea dar viitorul fiicei e super !Posted Image

#18
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Eu zic ca e mai realist sa va indreptati spre o tara din Uniune, din urmatoarele motive:

1. Nu e nevoie de viza
2. Puteti cauta de munca si sa va asigurati un loc fiind inca in tara, ba va puteti prezenta la interviuri cu o minima investitie
3. In cazul in care ceva nu merge bine, va puteti repatria cu costuri infinit mai mici

Nu stiu ce meserii aveti, dar cred ca aveti sanse chiar si daca ati incepe ca necalificati. Am vazut joburi in Franta cu 1500-2000 euro (impozabili) la care ati avea acces usor. Daca mai stiti si o limba straina, aveti un atuu in plus. In orice caz, merita efortul pentru copila - chiar nu mai e cazul sa mai stea pe-aici. In cel mai rau caz, procedati cum s-a spus mai sus, o trimiteti la facultate afara si sigur nu se va mai intoarce. Atentie, pregatirea trebuie sa inceapa de acum (note bune, limbi straine, activitati extracuriculare, recomandari etc).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate