Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Note 5 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
1696 replies to this topic

#55
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Și de edge ziceau anul trecut ca fac câteva de proba și ui la el... în fine. Dacă îl aduc îl iau, dacă nu, scapă banii. Asa-i in tenis :)

#56
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
http://www.gsmarena....-news-13534.php

Rog un moderator sa inchida threadul :)))))))))))))))))))))))

#57
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Crezi ca nu o sa vina cu ele în sacoșă?  Da-le o luna la quickmobile :)

#58
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Dar fără garanție oficială Samsung va fi atât de trist încât nu merită efortul.

#59
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Hai mă ca se repara la service quick ce vorbești. ..nici nu îți trebuie garanție samsung  :-)

#60
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Fara promovare, fara prezenta la operatori, pot sa se pise pe el de note 5.  Cota Iphone din europa se pregateste sa creasca. Inteleg ca Samsung are probleme cu telefonia mobila and shit, dar de ce or vrea sa se sinucida nu stiu..
Nu sunt fan samsung sau android in mod special, dar chiar nu-mi place cand cineva isi sapa singur mormantul si lasa piata pe mainile apple si ale chinezilor, chiar speram ca samsung sa mai niveleze cumva avantul apple pe piata high end dar nu vom pupa asa ceva.
Super..

Edited by n-amname, 13 August 2015 - 21:08.


#61
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 10.06.2008
Daca tot au ales sa aiba acumulatorul incorporat de ce naiba nu l-au facut waterproof... ?!
Raman la Note 4... e mult mai frumos.

#62
alexmaster

alexmaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 12.07.2009

View Postn-amname, on 13 august 2015 - 21:04, said:

Fara promovare, fara prezenta la operatori, pot sa se pise pe el de note 5.  Cota Iphone din europa se pregateste sa creasca. Inteleg ca Samsung are probleme cu telefonia mobila and shit, dar de ce or vrea sa se sinucida nu stiu..
Nu sunt fan samsung sau android in mod special, dar chiar nu-mi place cand cineva isi sapa singur mormantul si lasa piata pe mainile apple si ale chinezilor, chiar speram ca samsung sa mai niveleze cumva avantul apple pe piata high end dar nu vom pupa asa ceva.
Super..
Daca nu esti fan Samsung si android degeaba existi pe topicul asta  :)))

#63
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Domnilor,discutii pro si contra vor fi intotdeauna si asta datorita gusturilor,asteptarilor fiecaruia dintre noi insa privind din punct de vedere tehnologic este un pas inainte,este o bijuterie,o linie inceputa cu S6.Bateria nedetasabila,eliminarea slotului sdcard sunt perfect motivate de Samsung si acesta este viitorul,cloud.Probleme au fost de-a lungul timpului si cu bateriile neconforme si cu carduri piratate care dau erori si incetinesc sistemul iar Samsung vrea sa se tina departe de probleme si progresul o cere.De ce sticla?Are un design cool,premium fata de plasticul ieftin iar transferul termic se face foarte bine.

#64
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Din păcate puțini dintre clienții Samsung au cultul evoluției și sunt dispuși sa dea 7-800 de euro pe un telefon. Nu vor design premium ci infrarosu, card obosit și bateria de rezerva din portofel.

#65
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010

View Postlawrence74, on 13 august 2015 - 21:40, said:

De ce sticla?Are un design cool,premium fata de plasticul ieftin iar transferul termic se face foarte bine.
Ai uitat sa spui ca se sparge rapid si asta nu se acopra din garantie => bani pentru Samsung.
Sau poate credeti ca sticla este vreun material minune. Nu este. Vedeti mai sus.
Note 5 numai in...alta parte decat la noi... Nu as crede. De fapt, nu cred deloc. Asta-i ca greseala de la eMag.
In 2016 nici naiba nu va mai cumpara Note de 6 luni. Si nu, preturile nu vor creste pe pietele pe care il scot ei, pentru ca daca nu-l vand international, suportul dezvoltatorilor, adica ce ne doar epe noi, va fi mic.

#66
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
La fel de rapid se sparge și ecranul altui telefon. Da, vor apărea zgârieturi fine pe spate. So what? O sa îl tratez ca pe un telefon din secunda 1. Fără huse si cu asigurare ca am reușit sa sparg 2 ecrane la iphone. Dacă stau cu grija sa nu mi se zgârie spatele la telefon și tabla la mașină, pe langa grija ridurilor și firelor albe, pot sa mă internez de acum la nebuni :)

Cu lansarea is de acord ca au dat-o de gard. Cum cacat sa lansezi ceva și nu peste tot, nici măcar nu anunți unde și când și nici măcar prețul. Și te mai și grăbești sa ce?


#67
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Diferenta dintre un roman si un occidental este data de modul in care privesti acest obiect numit telefon si asta datorita nivelului de trai.Credeti ca degeaba a aparut in Romania telefonul,Dorel?Ieftin,destept si-l calci cu vaporul si n-are nimic.:D

#68
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Interesant. Eu vad huse pe telefoane din Suedia pana in State.
Iar in Romania, desi se vaita lumea ca-i greu, stam chiar bine cu banii fata de vecinii nostri. Dar daca vrem ca un produs de 900E sa arate bine tot timpul, nu inseamna ca suntem cocalari. Cocalar e cel care arunca cu banii. Si de aici decurg multe.

Lawrence, pe aceeasi idee, ma intreb de ce nu se fac si masinile la fel de..fragile. Nu de alta, dar exista telefoane mai scumpe decat o masina sh.
Culmea, este pentru prima data cand la aparitia unui model nou, repet este pentru prima data in aceasta situatie cand vad cu ochi buni modelul anterior.
Si nu-mi pasa mie de politica Samsung. Daca imi iau telefon de 900 E si card de 3 E, eu imi bat capul cu el. Si care e treaba cu cloud-ul? In Romania, operatorii care se lauda cu cel mai tare net, inca dau 100 mega la abonamente. Cum fac sync unei filmari 4K, hm? Nici cu un giga pe luna nu e mare lucru. Legat de memorii, este vorba despre un prag psihologic. Dar daca esti destep, nu faci telefoane din gama Note cu sub 64 giga. Asa mi-ar fi inchis gura si as fi ramas numai cu grija bateriei.
Repet, Korea e numai o tara si Asia, oricat de mare, numai un continent. Daca ar fi ascultat parerile clientilor si nu numai pe ale angajatilor disperati dupa bonusuri si inovatia lu' Peste, nu le-ar fi scazut profitul pe partea de telefonie mobila.
Acum ani de zile, Samsung era un nimeni pe partea de telefonie. Cativa ani de glorie se pot transforma intr-o eternitate de esecuri. Vezi Nokia.
Dar nu fac previziuni. Vom trai si vom vedea, cine stie, poate ma insel. Poate ca N5 va fi Sfatul Graal.
Baterie de 3000?! Downgrade?!

#69
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Orice modificari in linia unui produs nu se i-au aiurea de catre un sef;este un departament de analiza si marketing si au ajuns la concluzia ca se poate merge pe linia S6 fiindca feedback.ul a fost bun.V-a fi un echilibru intre cei ce vin pe segment cu cei ce vor pleca,care sunt utilizatori de conjunctura fiind atrasi mai mult de faptul ca poate fi folosit ca telecomanda decat de pen si soft.Vis a vis de mediul de stocare implicit sdcard,cred ca stim ca un procent destul de mare de erori se datoreaza cardului,din acest motiv au incercat in timp sa-l inlature;oricat ar fi un card de bun,mai devreme sau mai tarziu din varii motive are sa cedeze,deci clodul sau copierea de siguranta in pc,laptop e obligatorie.Nu mai vorbesc de design,ca trendul e sa fie cat mai slim,unisex :) Concluzia e ca tehnologia evolueaza si trebuie sa ne adaptam din mers,chiar daca avem prejudecati,iar la N6 o sa avem un telefon capabil de holograme si desigur,tot fara card sd. :)


#70
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Dintre card si telefon, primul crapa telefonul, nu invers.
Segment de piata? Bineinteles ca exista studii. Existau si la Nokia.
Nu stiam ca i-au scos infrarosu. Inca un minus, nu de alta, dar cu Note 4, chiar am inceput sa-l folosesc.

#71
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Raspuns oficial Samsung Romania: "Galaxy Note5 va fi lansat întâi pe piețele din America și Asia, urmând ca apoi să se exploreze lansarea și pe alte piețe. In Europa, portofoliul nostru va fi centrat pe Samsung Galaxy S6 Edge+."

Evident, se va gasi si la noi pe ici pe colo, dar nu oficial, ceea ce e nasol. Probabil vor sa vanda mai multe S6 si S6+, ca si iPhone-ul. Sa aibe 2 marimi la flagship, ca Apple.
Oricum, eu daca as alege ceva intre S6 Edge+ si Note 5, cred ca as fi ales S6 Edge+. Nu am folosit atat de mult SPen-ul pe cat credeam initial. Dar nici S6 edge-ul nu-mi prea place cu ecranul ala curbat.
Cu lansarea asta nu m-au multumit pe mine personal, ca si client. Preferam un S6+, nu edge. Telefoanele sunt performante, arata bine, dar nu mi se mai par la fel de practice ca pana acum.

#72
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011
Daca il cumpăram din America neverlocked, va putea fi folosit in România ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate