Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Franța: Primii spermatozoizi umani creați în laborator

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
din banii viitoarelor gestante...

#20
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postcasablanca1000, on 08 mai 2015 - 21:50, said:

ce prostie, uite cu ce cacaturi isi ocupa unii asa-zisi cercetatori timpul. din banii cui sunt platiti cretinii astia?

de parca n-ar fi destule testicole producatoare de sperma pe planeta

Sunt convins ca fondurile de cercetare au insumat milioane de euro. In loc sa combata boli, ei cauta creerea spermatozoizilor artificiali.

#21
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View Post-Diana-, on 08 mai 2015 - 13:14, said:

Naspa, baieti!

Da...probabil ca la sex shopuri o sa fie puse la vanzare kit-uri de reproducere umana care contin un vibrator si doi spermatozoizi obtinuti in laborator.
Naspa specia umana (Homo Sapiens Sapiens) daca doamnele renunta la alegerea partenerului potrivit (dupa criterii doar de ele stiute - instinct probabil) pentru a perpetua specia. Daca, de exemplu, se pun in vanzare spermatozoizi, noi masculii pe cine mai curtam? Cui ii mai ducem un buchet de flori? In fata cui ne mai laudam cu ultima masina cumparata?
=============
Adica cum au obtinut "ceva" prin prelevarea unui tesut testicular?
Aia care si-au oferit "nucile" pentru a fi taiate cu bisturiul (brrr..) chiar cred ca, fara sacrificiul lor, specia umana nu se poate perpetua ca in ultimele sute de mii de ani sau milioane de ani?

Edited by gabicen, 08 May 2015 - 23:59.


#22
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postcasablanca1000, on 08 mai 2015 - 21:50, said:

ce prostie, uite cu ce cacaturi isi ocupa unii asa-zisi cercetatori timpul. din banii cui sunt platiti cretinii astia?

de parca n-ar fi destule testicole producatoare de sperma pe planeta

E o industrie foarte dezvoltata de tratarea sau ocolirea infertilitatii la batrbati si femei si devine din ce in ce mai dezvoltata din cauza ca virsta de conceptie creste.
De exemplu eu vad enorm de multi gemeni in ziua de azi, dupa aia am inteles  ca sint de la fertilizare in vitro unde se fac 2-3-4 copii.
Tinta acestei descoperiri nu sint "homosexualele" - btw asta pare fi o obsesie paranoica pe forumul asta - care oricum se pot duce la banca de sperma, ci barbatii infertili. Credeam ca e evident. Mai bine homosexual decit prost, parerea mea :)

Edited by wizardofoz, 09 May 2015 - 03:25.


#23
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View Postwizardofoz, on 09 mai 2015 - 03:23, said:

E o industrie foarte dezvoltata de tratarea sau ocolirea infertilitatii la batrbati si femei si devine din ce in ce mai dezvoltata din cauza ca virsta de conceptie creste.
De exemplu eu vad enorm de multi gemeni in ziua de azi, dupa aia am inteles  ca sint de la fertilizare in vitro unde se fac 2-3-4 copii.

Pe unde ai vazut "enorm de multi gemeni" care "sint de la fertilizare in vitro"?

#24
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View Postfredy2007, on 08 mai 2015 - 13:04, said:

'am obținut, prin prelevarea a câțiva milimetri cubi de țesut testicular, destui spermatozoizi pentru a da naștere unui copil prin fecundare in vitro'. ''
Decat sa le taie nu mai bine le freaca ? Obtine acelasi lucru..

#25
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postgabicen, on 09 mai 2015 - 03:39, said:

Pe unde ai vazut "enorm de multi gemeni" care "sint de la fertilizare in vitro"?

California.

#26
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
California....cred ca pe aia i-a batut prea mult soarele in cap.

#27
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Nu e chiar as asoare in California cum se vede din Romania. Mark Twain spunea ca cea mai friguroasa iarna din viata lui a fost o vara in San Francisco.
Fertilizarea in vitro a ajuns o banalitate in orice tara civilizata.

#28
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View Postwizardofoz, on 09 mai 2015 - 08:58, said:

Nu e chiar as asoare in California cum se vede din Romania. Mark Twain spunea ca cea mai friguroasa iarna din viata lui a fost o vara in San Francisco.
Fertilizarea in vitro a ajuns o banalitate in orice tara civilizata.

E, dar costa destul in momentul in care eu nici macar purtatoare de sarcina nu pot fi.
Trebuie mama-surogat si cate cheltuieli, plus ca tehnologia de obtinere de ovule din tesut feminin...nu stiu daca s-a implementat, cand se va implementa, si, ca orice lucru nou aparut, cat o costa....
Numai mama-surogat costa intre 15 si 30k euro.  Apoi fertilizarea in vitro, cat balamuc...de ti se ia.
Practic intorci lumea cu fundul in sus si o scuturi bine, nu mai zic de buzunare.

Nu m-am gandit serios ca as face asta, mai mult consolare si vise.
E dezamagitor sa stii ca oricum nu e parte din tine. Asa, infiezi si tot aia e, si-i mai ieftin.
Singura chestie ar fi ca e o parte din partener.

Merita oare efortul? Pe bune intreb.

#29
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da de ce??? nu-s destui copii orfani? n-ai de unde alege daca s-a trezit instinctul matern in tine?
e si mult mai ieftin (ba poate mai iei si un ban daca te bagi asistent maternal), nici nu te mai chinui, e si pe alese, ai si perioada de proba!
si fara cercetare, si fara riscuri

Edited by Nero-d, 09 May 2015 - 10:15.


#30
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Oamenii vor copilul lor, infierea e alta treaba.
In vitro e diferit de surogatie.
Treaba cu mama surogat e scumpa si mult mai rara. Dar la IVF se implanteaza embrionii fecundati in afara inapoi la mama lor, numai fecundarea se face in afara. Si nu-i asa scump. De aia si e banal.

Edited by wizardofoz, 09 May 2015 - 10:19.


#31
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Vara trecuta am avut la mine un baietel de 11 ani (acum are 12)
L-am vrut, e doar cu bunica-sa, dar a ales sa mai stea cu ea, si e destul de mare, sa aleaga.
In locul lui nu as ezita.
Probabil el va ramane, nu stiu daca vom merge mai departe cu alte planuri.
Treptat vine resemnarea, mai ales ca e atat de dificil si obtii atat de putin.

Nu as avea incredere in cei ce manipuleaza material genetic.
Sa ceri ulterior un test ADN si sa iasa altfel....ce scandal....

Edited by Rixthinna, 09 May 2015 - 11:36.


#32
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Păi normal că trebuie să verifici după aceea la alt laborator independent, ai tot dreptul să faci asta. Că doar nu crești copilul altui maimuțoi.

Sunt sigur că sunt stipulate chestii din astea în contract.

Mai plauzibil și mai utilă e ideea că poți selecta sperma și ovulele perechii astfel încât să te asiguri că puiul nu iese cu vreo boală genetică. Dau exemplul mucoviscidozei, 6 % din populația globului are gena dar e boală recesivă (trebuie ca ambele gene de la fiecare părinte să fie stricate). De ce să nu evităm o astfel de tragedie? Rahaturi gen să fie cu păr brunet și ochi albaștrii sunt mofturi.

#33
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Lasa ca, curtam femeile nu ptr copii ci ca sa ne simtim bine pur si simplu, ai nevoie de o companie placuta, ai nevoie de sex, in rest nici nu mai conteaza cum se fac copiii ca doar nu ptr asta neaparat faci relatie.
Si femeile o sa vrea barbat tot ptr distractie pana la urma.

Edited by TheFlooder, 12 May 2015 - 03:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate