Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Vacanta in Grecia, dar unde?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2112 replies to this topic

#37
zion12345

zion12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.05.2007

View Postgeticul, on 22nd January 2010, 22:26, said:

ne intereseaza un sejur de cca 7 zile. m-am uitat prima data pentru Bulgaria, dar acum ma gandesc sa mergem in Grecia, dar nu pot sa ma hotaresc unde.

ca si conditii ne intereseaza:
- ca perioada ar fi in prima jumatate a lui iunie;
- o locatie langa plaja;
- plaja sa fie nisipoasa nu cu pietre;
- apa sa nu fie adanca din prima, fundul marii sa coboare lin (pentru pici);
- am inteles ca in Grecia nu e necesar sa iei all inclusive, deci ma intereseaza micul dejun si cina inclus in pret (sau numai micul dejun daca e mai convenabil asa);
- mergem cu masina, si daca locatia e o insula, sa putem ajunge acolo cu masina sau sa o lasam in alta parte in siguranta;
- in general m-ar interesa o pensiune decat un hotel.

astept sfaturi si multumesc de indicatii!

Neos Marmaras, in Halkidiki, pe bratul Sithonia. In perioada mentionata de tine poti gasi cazare si la 25 de euro pe noapte un studio cu 3 paturi, care arata mai mult decat decent. Plaja e foarte buna, numai nisip.

#38
spring_time

spring_time

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.02.2010
Salutare tuturor...

Vreau sa plec la inceputul lunii mai(3-4) in Grecia... pentru o saptamana de miere... ce-mi recomandati?
Zakynthos, Creta, Santorini ? Sau poate stiti alte locatii mai ok decat cele mentionate de mine?

Multumesc anticipat :)

#39
madairina

madairina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 11.04.2007
Noi am fost in Creta la Hotel Chrissi Amoudia pe langa Hersonisos. Am facut excursie la Kolokita, Spinalonga, Agios Nikolas, Elunda am fost la seara greceasca. Am inchiriat masina si ne-am plimbat mult. A fost excelent.

#40
grecuadrian

grecuadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.01.2010

View Postspring_time, on 15th February 2010, 10:52, said:

Salutare tuturor...

Vreau sa plec la inceputul lunii mai(3-4) in Grecia... pentru o saptamana de miere... ce-mi recomandati?
Zakynthos, Creta, Santorini ? Sau poate stiti alte locatii mai ok decat cele mentionate de mine?

Multumesc anticipat :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gt_3CO_oRpc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] MI SE PARE CEA MAI INSICATA LOCATIE PT. LUNA DE MIERE

#41
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
voi ce a-ti alege ? Thassos sau Corfu ?
precizez ca am fost acum 2 ani in Paralia ... si nu stiu unde sa merg anul acesta. astept pareri pertinente !

#42
grecuadrian

grecuadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.01.2010

View Postdemential, on 19th February 2010, 19:32, said:

voi ce a-ti alege ? Thassos sau Corfu ?
precizez ca am fost acum 2 ani in Paralia ... si nu stiu unde sa merg anul acesta. astept pareri pertinente !
Dca v

rei sa stai doar la plaja , putina miscare su ceva cumparaturi este bine In Tasos daca vrei sa stai 14 zile si sa colinzi mai mult mai bine Corfu .
Sau insula lesvos mai putin vizitata de turisti

Edited by grecuadrian, 19 February 2010 - 18:53.


#43
barbualexx

barbualexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2008

View Postgiovi_buru, on 19th January 2010, 12:02, said:

1.as merge in Kalithea pe bratul kasandra (anul trecut al meu baiet avea 4 ani). Am stat la vila erato chiar in centru, plaja buna, taverne, suprmarketuri. nu se merita sa iei allinclusive, mancarea la taverne este f buna si daca luati 2 portii de la voi ii dati si copilului pt ca sunt destul de mari.
2. as merge in Vourvouru o locatie putin mai salbatica, plaja super. dar fara magazine prea multe si fara taverne la discretie ca in prima locatie.
Masina te-ar face mai mobil oriunde ai merge. Si inca ceva, cred ca in Grecia anul asta va fi super de mers pt ca situatia economica este acum  f grea si preturile vor fi atractive. Cred ca si anul asta voi face o tura prin Elada.
    Buna,
  Am vazut ca ai fost in Kalithea la Erato Studios. Ai putea sa imi spui cum este acolo? Am rezervat pentru vara asta 11 cupluri pentru ca am gasit o oferta buna insa nu am gasit nimic despre ei .
Multumesc.

#44
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
nevoit de imprejurari am ales thassos :D limenaria, lina.

Edited by demential, 22 February 2010 - 16:59.


#45
dincaemanoil

dincaemanoil

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.05.2008

View Postspring_time, on 15th February 2010, 10:52, said:

Salutare tuturor...

Vreau sa plec la inceputul lunii mai(3-4) in Grecia... pentru o saptamana de miere... ce-mi recomandati?
Zakynthos, Creta, Santorini ? Sau poate stiti alte locatii mai ok decat cele mentionate de mine?

Multumesc anticipat :)
Sa mor daca inaite de "89 nu eram cu toti mai destepti si gindeam cu totii mai bine:litoral=ne interesa in primul rind calitatea plajei si a apei, restul elemente secundare.
Cea mai tare plaja din Grecia:    http://www.elafonissos.gr/

cazare la SIMOS: www.simoscamping.gr Au casute complet echipate pe plaja.............

Nu reusesc sa conving nevasta si cei 2 copii( 6 resp. 10 ani).Vor doar all inclusive Bulgaria. Doamne noi romanii sintem cel mai obsedat popor, dupa haleala si mancam mult si f. prost.

#46
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View Postdincaemanoil, on 22nd February 2010, 17:15, said:

Nu reusesc sa conving nevasta...
Cum nu reusesti sa convingi nevasta?????
Ai la indemana urmatoarele,,argumente": :death:  :kisstogether: :argue: :bandit:  :ciocan:  :bicycle:  :boxing:

#47
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

View Postbarbualexx, on 21st February 2010, 18:21, said:

Buna,
  Am vazut ca ai fost in Kalithea la Erato Studios. Ai putea sa imi spui cum este acolo? Am rezervat pentru vara asta 11 cupluri pentru ca am gasit o oferta buna insa nu am gasit nimic despre ei .
Multumesc.

da,anul trecut in iunie. Conditiile sunt bune! Cum intri in incapere ai bucataria cu ceea ce-ti trebuie, insa daca mai ai la tine un cutit care taie bine sau o fata de masa este de bun augur. Apoi cobori cateva trepte (2-3) si ai un pat pt o persoana plus televizorul, apoi intri in balcon care are vedere la un parc. Urci cateva trepte si ajungi la etajul camerei unde ai un pat dublu confortabil. Baia este la parter. Gunoiul iti este luat din camera! Are gratar in curte insa nu l-am folosit. Am mancat f bine la Taverna Elena, deschisa anul trecut din ce am inteles atunci. Vila Erato este aproape de magazinele din Kalithea,(traversezi parcul de care ziceam mai sus ca se vede din balcon si incep tavernele si magazinele). Un sfat ar fi daca vrei sa cumperi ceva sa mergi in Salonic, preturi cu 30-40% mai mici decat in Kalithea. Raport calitate-pret la vila erato= super. Am uitat, pana la plaja pe jos  aprox 300m, insa la intors ar fi ceva de urcat (e mai greu pt copii daca sunt obositi).Se poate si cu masina, este parcare!

#48
kk-2009-vl

kk-2009-vl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.02.2010

View Postgiovi_buru, on 19th January 2010, 13:02, said:

1.as merge in Kalithea pe bratul kasandra (anul trecut al meu baiet avea 4 ani). Am stat la vila erato chiar in centru, plaja buna, taverne, suprmarketuri. nu se merita sa iei allinclusive, mancarea la taverne este f buna si daca luati 2 portii de la voi ii dati si copilului pt ca sunt destul de mari.
2. as merge in Vourvouru o locatie putin mai salbatica, plaja super. dar fara magazine prea multe si fara taverne la discretie ca in prima locatie.
Masina te-ar face mai mobil oriunde ai merge. Si inca ceva, cred ca in Grecia anul asta va fi super de mers pt ca situatia economica este acum  f grea si preturile vor fi atractive. Cred ca si anul asta voi face o tura prin Elada.

poti sa-mi dai mai multe detalii despre vila erato; noi vom merge cu copilul de 2 ani in aceasta vara acolo.

#49
dorothy1501

dorothy1501

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2010
Buna!


Suntem un grup de tineri (vreo 20, aproximativ, cu media de varsta 27 de ani) care vrem sa mergem in Grecia, dar nu stim unde. Ca idee, avem experienta vacantei in grup, anul trecut am fost in Tenerife si am inchiriat o vila cu 11 camere, piscina proprie si alte facilitati, pentru care am platit 3500 euro/saptamana. A fost ceva de vis!!!!!! Vrem sa repetam aceasta experienta si in Grecia. Asa ca, in cazul in care imi puteti oferi ajutorul, iata ce caut (concret):
1. plaja cu nisip fin,
2. apa azul,
3. plaje amenajate, cu baruri, taverne, muzica... (in Tenerife am realizat ca in Mamaia ne-am fi distrat mai bine pe plaja :D , in schimb... erau muuuuuulte alte lucruri de apreciat...),
4. distractie - dar nu drogati, nu locuri periculoase...

Nu stiu daca cer prea multe, dar astept opiniile voastre! :P


Va multumesc frumos!

PS: de precizat este faptul ca vacanta trecuta ne-am organizat-o singuri si nu dorim ceva foarte scump, cum nu stim daca sa plecam cu auto sau cu avionul - e in functie de destinatie.

#50
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

View Postkk-2009-vl, on 28th February 2010, 01:58, said:

poti sa-mi dai mai multe detalii despre vila erato; noi vom merge cu copilul de 2 ani in aceasta vara acolo.

exact mai sus este descrierea! raspund la orice intrebare

#51
dorothy1501

dorothy1501

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2010

View Postdorothy1501, on 1st March 2010, 00:58, said:

Buna!


Suntem un grup de tineri (vreo 20, aproximativ, cu media de varsta 27 de ani) care vrem sa mergem in Grecia, dar nu stim unde. Ca idee, avem experienta vacantei in grup, anul trecut am fost in Tenerife si am inchiriat o vila cu 11 camere, piscina proprie si alte facilitati, pentru care am platit 3500 euro/saptamana. A fost ceva de vis!!!!!! Vrem sa repetam aceasta experienta si in Grecia. Asa ca, in cazul in care imi puteti oferi ajutorul, iata ce caut (concret):
1. plaja cu nisip fin,
2. apa azul,
3. plaje amenajate, cu baruri, taverne, muzica... (in Tenerife am realizat ca in Mamaia ne-am fi distrat mai bine pe plaja :D , in schimb... erau muuuuuulte alte lucruri de apreciat...),
4. distractie - dar nu drogati, nu locuri periculoase...

Nu stiu daca cer prea multe, dar astept opiniile voastre! :P


Va multumesc frumos!

PS: de precizat este faptul ca vacanta trecuta ne-am organizat-o singuri si nu dorim ceva foarte scump, cum nu stim daca sa plecam cu auto sau cu avionul - e in functie de destinatie.


Inca mai astept un raspuns....  Poate daca va spun ca plecam in luna iunie, ajuta cu ceva?  :D

#52
nena

nena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2006
@paslarucristian
Doresc sa merg cu masina, nu-mi place sa stau 7 zile cu burta la soare, vreau sa mai vad si ceva. Ma gandesc sa ma duc prin Serbia, dar mai studiez.
[/quote]

Buna,

Eu am fost anul trecut in Grecia 2 saptamani, in Sarti, in luna septembrie. Este o localitate ideala pentru cine are copil mic (1-5 ani), pentru ca nu se stramba nimeni la tine cand incepe odrasla sa urle, toti te inteleg... Ca sa nu mai zic ca plaja e mare, nisip fin, si intrarea in apa lina...mergi de ti se apleaca ca sa dai de apa mai adanca. Noi am stat intr-un hotel-studio (camerele aveau si chicineta), mai la capatul statiunii, asa ca era si liniste seara cand se culca fiica-mea. In statiune, daca nimeresti la un hotel/pensiune pe strada principala (unde sunt magazinele si tavernele) e galagie pana pe la miezul noptii.
Si eu zic ca nu merita all inclusive, mancarea la taverna este foarte ieftina si foarte buna. Iar daca nu iti place micul dejun de la hotel, poti sa cumperi de la supermarket (noi dupa vreo 5 zile ne-am plictisit de meniul de la hotel de la micul dejun, asa ca am inceput sa ne cumparam). Daca te plictisesti de plaja din Sarti si ai masina, ai o gramada de alte locuri unde te poti duce sa faci baie. E plin de indicatoare pe drum.
Stand doua saptamani, am prins si trei zile cu ploaie (chestie foarte rara, ni s-a explicat). Am plecat catre Meteora, ne gandeam sa dormim o noapte acolo si sa vizitam manastirile, dar cand am ajuns langa Meteora, ne-am razgandit si am mers mai departe in Atena. Drumul este insa destul de lung, asa ca am stat doua nopti in Atena, ca sa vizitam orasul pe indelete.
In ceea ce priveste drumul prin Serbia eu nu il recomand. In primul rand stai mult la vami (pentru ca nici Serbia, nici Macedonia nu sunt in UE, trebuie sa se verifice fiecare pasaport in parte). Noi l-am facut din doua bucati (venind din Bucuresti, am dormit la Nis o noapte), deci un cost in plus. Depinde insa de unde pleci tu. Este autostrada, dar nu ai autostrada tot drumul, asa ca castigi intr-o parte, pierzi in alta. Ce e drept, nu am vazut masini oprite de politie ca in Bulgaria.
La intoarcere, ne-am intors prin Bulgaria. Am plecat la 6 dimineata din Sarti, si la 6 dupa-masa eram acasa. Am oprit pe drum de cateva ori (mai ales pentru copil, care avea un 1 an atunci), am respectat toate restrictiile de viteza (unde era 30 km, asa am mers), si nu am avut niciun fel de problema. Politia bulgara este a naibii, isi pun radarele fix in zonele cu restrictii din astea (si sunt multe zone), dar opresc orice fel de masini care nu respecta legea (nu doar romani, ci si bulgari de-ai lor). In Sofia am ratacit drumul (GPS-ul se stricase) si ne-a scos un localnic, care ne-a pus sa ii urmarim masina, facand un ocol pentru noi - si acolo sunt oameni de treaba.
Sper ca ti-au fost de ajutor informatiile.

Edited by nena, 03 March 2010 - 11:37.


#53
sissi691

sissi691

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.05.2009
Intrebare intrebatoare: daca negociez costul sejurului direct cu proprietarul vilei si stabilesc cum platesc avansul, voi primi un voucer sau ceva de la el in contul avansului. Trebuie sa cer o confirmare de rezervare sau altceva in mod special?

#54
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Postsissi691, on 4th March 2010, 17:44, said:

Intrebare intrebatoare: daca negociez costul sejurului direct cu proprietarul vilei si stabilesc cum platesc avansul, voi primi un voucer sau ceva de la el in contul avansului. Trebuie sa cer o confirmare de rezervare sau altceva in mod special?
Se primeste un mail cu confirmarea rezervarii. Un mesaj simplu, nu un tipizat sau ceva mai formal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate