Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

contributie asigurare sanatate persoana fara venit

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
iepurache2004

iepurache2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2009
Sotia mea este casnica, a primit o impunere de plata de la anaf ptr contributie asigurare sanatate 2012,contributie datorata ptr investitii pe care nu le/a efectuat .se invoca legea 571/2003. Sotia nu are nici un venit de 10 ani ,dupa expirarea somajului, iar ptr probleme medicale am apelat la clinici private,medicul meu   de familie precizand ca nu are drept la asistenta medicala  gratuita si nici la medic de familie. Nu este singura persoana care a primit aceasta decizie. Puteti sa imi spuneti despre ce plata stabilita este vorba , daca nu beneficiaza de serviciile medicale?Este legal ?
    Multumesc ptr orice lamurire

#2
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Are vreun cont in banca pe numele ei? Posibil de acolo sa vina tarasenia, dobanda este considerata venit.

Pana va veni un jurist sa te lamureasca, citeste aici, poate te ajuta: http://forum.softped...a-cas-sau-cass/

Am recitit postarea ta... tu esti asigurat? Daca da, nevasta se poate folosi de asigurarea ta in cazul unor probleme medicale (co-asigurat). Tot un jurist cred ca te poate ajuta si in acest caz.

Edited by Bogdansv1, 07 May 2015 - 13:02.


#3
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
"În cazul persoanelor fără venituri, dacă acestea sunt căsătorite, iar soţul/soţia are calitatea de asigurat sau au copii care au calitatea de asigurat, acestea pot deveni coasigurate (vor fi asigurate fără plata contribuţiei)."

sursa

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dobinda pe orice cont uitat, dividende oricit de mici si pe orice (actiuni de la cuponiada din anii '90, de la vreun angajator mai generos dar care oricum nu valoreaza mare lucru, etc). Mare gaselnita a nenorocitilor astora.

#5
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,289
  • Înscris: 31.08.2006

View Postf300, on 07 mai 2015 - 13:07, said:

Dobinda pe orice cont uitat, dividende oricit de mici si pe orice (actiuni de la cuponiada din anii '90, de la vreun angajator mai generos dar care oricum nu valoreaza mare lucru, etc). Mare gaselnita a nenorocitilor astora.

   Da, una dintre nenumaratele absurditati generate de nste politicieni de toata jena.

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 07.08.2008
Daca pe impunere scrie ca e vorba de niste investitii si sotia ta are dividende din 96-97(nu mai stiu cand s-au acordat) atunci asta e problema. Stiu si eu niste cazuri din astea...
Ce imi place la ANAF e ca dupa ce au trimis sute-mii de impuneri pentru tampenia asta si persoanele afectate au facut contestatie, ei nici macar nu s-au sinchisit sa raspunda la ele. Nu de mult am vorbit cu cineva care lucreaza pe la ANAF si zicea ca ei nu stiu ce sa le zica la cei care au facut contenstatie, de sus nu au primit o lamurire. Era vorba ca o sa anuleze tampeniile astea dar se pare ca momentan ANAF-ul e ocupat cu altceva Posted Image partea buna e ca momentan ei nu au aplicat majorari celor care nu au platit.
Informatiile sunt pe surse, deci nu am de unde sa stiu ce anume e adevarat si ce nu.

Sfatul meu e sa mergi la ANAF, sa faci o contestatie si sa le spui sa iti arate ce venituri a avut sotia ta(da, iti pot arata, de fapt sotiei ii poate arata). In caz ca e vorba de dividende, vezi unde sunt acum si care e situatia lor si incearca sa le vinzi, sa nu mai ai probleme pe viitor cu astea. O sa te coste ceva vanzarea dar macar scapi de o situatie din asta pe viitor.

Edited by tigerheart, 07 May 2015 - 14:04.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Grija mare cu vinzarea ca apar alte venituri!!!

Ca o paranteza mai am si eu niste actiuni de care vreau sa scap, e o firma semi-fantoma - nu raspunde nimeni la telefoane, nu mai sint bilanturi de citiva ani desi pe ultimul avea ceva angajati, nu e listata pe bursa, am tot intrebat peste tot cum se poate scapa de ele ... nu am nici un fel de raspuns clar.

#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 07.08.2008
Da, apar venituri pe care apoi le declari la ANAF si GATA! Posted Image

Din cate stiu: veniturile din dividende le poti afla prin Depozitarul Central iar ca sa le vinzi trebuie sa contactezi o firma de brokeraj.
Citeste si pe aici mai multe, in special punctul 15(banuiesc ca asta e ceva general, nu doar pentru clientii SIF Banat-Crisana): http://www.sif1.ro/r...bari-frecvente/

Edited by tigerheart, 07 May 2015 - 14:14.


#9
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
Aberatii fiscale: Contribuabilii prahoveni au fost somati sa plateasca CASS de 468 de lei pentru dividende sau dobanzi de cativa lei. ANAF a suspendat emiterea de decizii de impunere pana la clarificarea situatiei

ANAF suspendă deciziile privind impunerea nejustificată a plăţii CASS

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint suspendate doar anumite decizii ... show-ul se pare ca e fara sfirsit momentan.

Cel mai cool mi s-a parut ca erau unii din Galati parca ce au primit niste dividende asa de mici de nici macar nu puteau sa le ia impozit pe ele dar s-au trezit cu 3-4-500 lei CASS ca au avut venituri.

#11
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Se pare ca nimeni nu este interesat de oamenii cu venituri mici sau foarte mici. Daca rezistati pana la campania electorala urmatoare s-ar  sa existe sanse de scapare. Astazi am fost la fisc Valenii de Munte, intr-o speta asemanatoare.Ii explic ANAF-istei de la birou (nu am gasit alta formula de exprimare) situatia : sotia in 2012 nu realizeza venit (conditia era un venit mai mic de 250 lei ,sau suprafete de teren sub o anumita valoare) fiind trecuta la mine in intretinere (coasigurat) dar a avut nenorocul sa aiva un cont cu un venit(dobanda) de 200 lei pentru care i s-a imputat celebra suma de 468 lei ,respectiv pentru un venit ipotetic de 8400 lei .Raspunsul afost sec nu conteaza OG 5/2015 (sotiile coasigurate nu plateste CAS) si faceti contestatie care sic!  se depune simpla, fara nici un document doveditor doar cu buletinul . Aceleasi raspuns il primeau toti care se prezentau indiferent de sursa de venit. Problema principala este ca nu Decizia de impunere trebuie contestata ci legea care prevede tampenia. Toti spun faceti contestatie dar nimeni nu vine cu argumente solide care sa sustina contestatia .

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcrispolux, on 11 mai 2015 - 20:58, said:

Daca rezistati pana la campania electorala urmatoare s-ar  sa existe sanse de scapare.
Si cu ce va fi mai speciala urmatoarea campanie in raport cu anterioarele ? Ca legea asta a prins mai multe alegeri.

View Postcrispolux, on 11 mai 2015 - 20:58, said:

Problema principala este ca nu Decizia de impunere trebuie contestata ci legea care prevede tampenia. Toti spun faceti contestatie dar nimeni nu vine cu argumente solide care sa sustina contestatia .
Intradevar, legea ofera aceasta facilitate coasiguratilor pana obtin venit, pe urma pa ! Iar de contestat n-ai nici o sansa, doar e lege cu subiect si predicat. Plus Constitutia:

Quote

Art. 74 – Iniţiativa legislativă
(2) Nu pot face obiectul iniţiativei legislative a cetăţenilor problemele fiscale, cele cu caracter internaţional, amnistia şi graţierea.

Edited by neagu_laurentiu, 11 May 2015 - 21:50.


#13
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 01.10.2004
Inteleg ca aberatiile astea, precum CASS mai mare decat venitul (dividende, dobanzi sau mai stiu eu ce) se vor amnistia fiscal prin OUG incepand cu 01.06.
Marea problema este ca prevederile legii raman, nu sunt de condamnat ANAF-istii, ei nu gandesc, doar aplica legea cum este, stramba sau proasta. Cam asa a declarat Ponta, ca de la data fixata se taxeaza orice venit. Dar nu il duce mintea sa indrepte si legea...
Nu este de competenta functionarilor ANAF sa faca diferentieri la cine si cum o aplica. Aberatia este ca la un venit din dividende de cativa lei ti se percer contributii CASS de cateva sute de lei. Cum este posibil sa iei (prin lege) o contributie mai mare decat venitul? Ca in lege asa este trecut - se ia CASS ca pentru salariul minim brut/luna in anul respectiv, chiar daca dividendele sunt de 8 lei/an, ANAF-ul ia 500 lei...  
Am fost si eu intr-o situatie asemenatoare, pentru un impozit de cativa lei am facut 2 drumuri la ANAF, am completat nustiu cate formulare, decizia de impunere mi-a fost trimisa acasa prin scrisoare recomandata, iar m-am dus la ANAF, am mai scris ceva pe acolo, mi s-au eliberat niste hartii cu care am mers la un birou unde mi s-au dat alte hartii cu care am mers la casierie. In trecere am intrebat o functionara daca toata hartia consumata + timpul lor + scrisoarea recomandata + timpul meu + deplasari nu au costat de cateva ori mai mult decat cei cativa lei incasati de ei. Raspunsul a fost ca ei doar aplica legea, iar daca acolo scrie ca trebuie sa incaseze 2 lei ca impozit, chiar daca pentru asta se cheltuiesc 20, tot trebuie s-o faca.
Asta este cand in Parlament ajung tot felul de lipitori de afise, manelisti, soferi de stabi sau amante pe post de secretare, ies niste legi de te doare capul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate