Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Debian cu dubla interfata de retea.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
boghy933

boghy933

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 16.10.2009
Salutare, am niste mici pc-uri cu doua placi de retea (eth0 - dhcp, gateway 192.168.1.1, eth1 - static, gateway 192.168.110.1). As fi interesat daca exista posibilitatea de a le utiliza pe amandoua pentru a mari viteza de upload/download, iar daca una din ele cade, sa ramana doar cealalta ca retea principala.

Multumesc Posted Image
(Am cautat putin pe gogu, dar nu am gasit mai nimic)

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cum naiba se face ca eu am cautat pe gogu, si am gasit fix scenariul tau? https://www.thomas-k...o_Network_Cards

#3
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
@OriginalCopy vezi ca n-ai citit exact ce vrea omul :)
Ceea ce doresti tu se poate dar nu-i atat de simplu, ai 2 ISP diferiti? ce netmask ai pentru retelele astea, eu cred ca-i un /24 acolo.
Prioritizezi traficul in functie de ceea ce ai nevoie, de ex treci torrents, dcpp si voip pe eth0 si restul pe eth1. Sunt si moduri mai complexe de a face asta, dar ar fi prea complicat pt tine sa setezi totul, de BGP nu mai vorbim.

#4
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Cuvant cheie: "load balancing"

http://serverfault.c...ctions-on-linux

Edited by tatarduka, 06 May 2015 - 08:58.


#5
boghy933

boghy933

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 16.10.2009

View PostHuza, on 06 mai 2015 - 08:22, said:

@OriginalCopy vezi ca n-ai citit exact ce vrea omul Posted Image
Ceea ce doresti tu se poate dar nu-i atat de simplu, ai 2 ISP diferiti? ce netmask ai pentru retelele astea, eu cred ca-i un /24 acolo.
Prioritizezi traficul in functie de ceea ce ai nevoie, de ex treci torrents, dcpp si voip pe eth0 si restul pe eth1. Sunt si moduri mai complexe de a face asta, dar ar fi prea complicat pt tine sa setezi totul, de BGP nu mai vorbim.

Folosesc doua isp-uri diferite (unul prin adsl si unul prin 3g)(netmask-ul momentan nu stiu sigur dar cred ca /24, sunt mai multe dispozitive iar fiecare are configuratii diferite)
Momentan folosesc eth0 pentru a ma conecta la dispozitiv iar eth1 pentru a trimite date la server. Insa sunt interesat intr-o metoda de a le folosi pe amandoua in iesire macar.

View Posttatarduka, on 06 mai 2015 - 08:57, said:

Cuvant cheie: "load balancing"

http://serverfault.c...ctions-on-linux

Cand ajung la munca voi incerca :)

#6
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006

View Postboghy933, on 06 mai 2015 - 00:03, said:

pc-uri cu doua placi de retea (eth0 - dhcp, gateway 192.168.1.1, eth1 - static, gateway 192.168.110.1). As fi interesat daca exista posibilitatea de a le utiliza pe amandoua pentru a mari viteza de upload/download, iar daca una din ele cade, sa ramana doar cealalta ca retea principala.


nu poți. o mașină nu poate avea mai mult de 1 default gateway.

s-ar ajunge la routare asimetrică, care e foarte greu de gestionat.
ce ai putea să faci este să muți pe o conexiune rețea traficul cu prioritatea cea mai mică, iar pe interfața rămasă să ții traficul de producție.

documentația de care ai nevoie este http://www.lartc.org/

practic ai nevoie de două tabele de routare (câte una pt fiecare rețea în parte). apoi configurezi rutele în funcție de nevoi folosind ip route sau route add + iptables pt a marca pachetele

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate