Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Despre Lego

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003

 light_flame, on 08 mai 2015 - 00:23, said:

Categoric merita.O astfel de jucarie dezvolta anumite abilitati ale copilului.

Clar ca merita. Deocamdata am luat Lego Duplo, piesele sunt mai mari ca cele normale (pentru copii mai mici). Nu se plictiseste deloc de ele.
Am facut cea mai buna investitie in jucarii pana acum. Partea buna e ca se devalorizeaza greu. Seturile second hand sunt putin mai ieftine ca originalele :D Daca imi amintesc fac o poza cu tot arsenalul.

#38
lyrics_song

lyrics_song

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.01.2016

 _Dadi_, on 05 mai 2015 - 14:51, said:

Mie mi se pare cea mai tare jucarie, Lego...
Am avut in anii 70, cind eram pusti, ...si acum m-as mai juca cu ele...

Noroc ca au nepotii nu 3 galeti ci 3 lazi ca de scule...multe cumparate de mine..
Ultimul joc, o sectie de politie mobila...

Noi aveam la gradinita, prin anii 80, erau super.

#39
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007

 Bursul, on 05 mai 2015 - 14:02, said:

Care aveti Lego acasa? Am inteles ca sunt scumpe. Merita sa investesti pentru cel mic in jocurile Lego?
Eu ma gandeam sa incerc sa cumpar si second-hand.

Ieri am fost prin magazin si ma gandeam ce jucarii l-ar tine mai mult ocupat pe kinder. Ideea e ca sa imi placa si mie, ca sa ne jucam impreuna, si cred ca mi-ar place sa ma joc Posted Image
Al meu adora trenuletele. Aveam de gand sa-i cumpar un set adevarat... apoi am vazut stickerul +15...  
Avem un set misto, dar am grija de el si-l am de 25 de ani. Eu am avut grija de jucariile mele.
Trenuletele adevarate sunt mega scumpe, 150+  euro doar o locomotiva.
boon.
Apoi am descoperit pe you tube zeci de canale cu jocuri cu LEGO.
Adevaruleste ca un trenulet de LEGO este mai potrivit pentru copii,  mai rezistent- plastic de calitate, dar sunt foarte scumpe.
Anul trecut am.
comandat de pe net de la o firma un set care era mai ieftin cu vreo 20% comparativ cu magazinele..  dar nu a venit la timp, asa ca am refuzat coletuk, trecuse ziua fiului meu de o saptamana si a primit alt set de la bunici  dar nu lego.

Ultima data cand am fost la auchan, fiul meu s-a lipit de un set lego de macaze.. degeaba am explicat ca nu are trenulet, si ca sunt doar 8 piese in set..  s-a cumparat.
Urmeaza sa-i cumpar si un set de trenulet, dar numai dupa ce se mai disciplineaza, si invata sa aibe grija de  jucarii. Are multe si nu le apreciaza.  O sa golesc garajul de porcariile din el, (sa-i chem pe aia de la emisiunea aia cu licitatii pe garaje), si apoi amenajam acolo spatiu de joaca si depozit de jucarii.


 Bursul, on 06 mai 2015 - 15:26, said:

Pe bune? Ti-ai luat Lego numai pentru tine? Baga o aici o poza (Petre69 ®).
Uite lego pt adulti...  si costa pe masura..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RqbM-h8Yw-Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite ce fac unii din LEGO
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qHQZcRPqUkY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jxMMtIxDrGk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru trenulete Brio sau la Ikea.

Prima data am luat un set de sine cu trenulete de la Ikea. Apoi am mai luat un set de sine si ne jucam. Sinele si trenurile sunt din lemn. Apoi am fost la niste japonezi si aveau aia o camera imensa plina cu jucarii, trenuri si alte prostii.
Aveau si ei sine si trenulete de la Ikea, dar aveau si locomotive electrice si mergea destul de OK. Asa ca am fost la magazin si am luat si eu o locomotiva de la Brio (16 euro). Merge destul de incet, dar e distractv.
Saptamana asta am gasit la anunturi un set intreg sine + vagoane + locomotiva electrica de la Brio cu 25 euro (numai locomotiva face 25 de euro). Eu ma distrez super fain Posted Image

Acum asta mic al meu are 2,5 ani si nu prea are rabdare. Pentru unu ca el e indeajuns acest tip de trenulet. Singurul neajuns e ca sinele din lemn nu se potrivesc asa bine si cateodata mai sare trenul de pe sine, iar locomotiva merge destul de incet, dar se gasesc si altele care merg repede.

Piesele de la Brio sunt destul de scumpe, e bine ca numai locomotiva electrica sa o iei. In rest se gasesc la ikea sine si locomotive. Din pacate nu prea este Ikea in Timisoara Posted Image

[ https://images.otto.de/asset/mmo/formatz/eisenbahn-zubehoer-strassen-und-schienen-kran-set-brio-26tlg-12598846.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ha, ha, acum vad ca am aceleasi piese din poza, si nu stiam cum se foloseste strada aia Posted Image

Edited by Bursul, 12 May 2016 - 11:09.


#41
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007
Brio mi se par scumpe,  si nici nu se gasesc  prea usor.  Are niste seturi mai no name , dublura, tot in genul ala, o firma elvetiana,  fabricate in Bulgaria.
Trenuletul LEGO are telecomanda, e mai sofisticat.

Nu este ikea in timisoara, dar este dracul mai mic, fratele JYSK,  practic cam un kkt mai mic. Vand marfa mediocra la pret uneori supraevaluat. Mobila din china sau polonia.

#42
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 06.10.2003

 Bursul, on 21 martie 2016 - 09:29, said:

Clar ca merita. Deocamdata am luat Lego Duplo, piesele sunt mai mari ca cele normale (pentru copii mai mici). Nu se plictiseste deloc de ele.[...]

Cumparat 3 seturi Duplo (Around the World) de Pasti pt. kinderi. Vreo 2 ore continuu m-am jucat io. Acum stau cu gura pe copchii sa nu le imprastie prin casa.

Va fi bai, mai ales ca am magazin oficial Lego in apropriere (si mi-am facut si card VIP).

Ce m-a iritat au fost seturile albastre/roz, vezi doamne, pt. baieti si fete. N-am inteles de ce un baietel nu s-ar putea juca cu horse trailer-ul

#43
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007
Attached File  uploadfromtaptalk1464634965244.jpg   74.4K   28 downloads  peste 100 kg, 22xxx piese, sute de ore de munca.

#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007
Cu ocazia ca fiu meu rateaza si serbarea de sfarsit de gradi, trei sferturi din copii  au varicela,  i-am luat un LEGO -60085.  5-12 ani, el are 4jumate. I-a placut dar fiind asa de tanar inca nu se pricepe , si nici nu are putere sa apese piesele sa se imbine.  A preferat sa se uite cum asamblam eu jucariile.

#45
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003
Eu i-am mai luat vreo 2-3 cutii Duplo: una cu aeroport, alta cu pescuit. Se joaca la inceput singur vreo cateva minute.apoi le uita. Cu masina de pompieri se mai joaca. Seara inainte de culcare ne uitam in cartea cu pompieri, desene animate vrea numai cu pompieri ... :D Sunt buni si pompierii astia la ceva :D

#46
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 shiva, on 13 mai 2016 - 11:29, said:

Cumparat 3 seturi Duplo (Around the World) de Pasti pt. kinderi. Vreo 2 ore continuu m-am jucat io. Acum stau cu gura pe copchii sa nu le imprastie prin casa.


Decat sa stai cu gura pe ei mai bine nu le cumparai Lego....Lasa copii in pace sa le imprastie pe unde vor.....bine recomandat ar fi sa varzuiasca o singura camera......
Le strici toata placerea daca stai cu gura pe ei.....

#47
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Cumperi frumusel o lada mare de plastic si cu ocazia asta ii inveti sa stranga dupa ei. La mine a functionat...in cele din urma Posted Image

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007
Am la lazi de jucarii , una de la ambalajul AC, so altele de genul ala. Dar e vraiste acolo cu modele si tipuri diferite de la macarale chinezarii la carti de colorat   lego  trenulete din alea ieftine toate prostiile.

#49
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
A, pai aia mare e pentru Lego Duplo. Cum am promovat deja la liga superioara (damn !!), o sa iau cutii compartimentate pentru componente electronice, ceva de genul asta : http://www.dedeman.r...ange-07767.html

Edited by Alka10, 21 July 2016 - 10:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate