Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De unde mai cumparati sare romaneasca neiodata?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
sarveno

sarveno

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2015
Ce de raspunsuri! Si inca foarte interesante.
Nu ma asteptam sa primesc atatea raspunsuri si vreau sa va multumesc tuturor.
Acum o sa raspund pe rand mai jos...

 Dany_Darke, on 05 mai 2015 - 06:20, said:

la salina ai cautat?
La care salina?
La una anume? Sau se vinde in fata salinei? Fii mai explicit te rog.

 Mizu, on 05 mai 2015 - 06:28, said:

La magazinele naturiste.
Am gasit ceva azi si am intrebat deja. Astept un raspuns pe email de la ei.
Nu e specificat daca e sare marina sau sare de munte. Pe mine ma intereseaza sarea de munte neiodata, aia clasica de se gasea mai demult in magazine.

 FreeThinker, on 05 mai 2015 - 06:35, said:

Se gasesc pungi de 5 Kg sare neiodata, pentru conserve(la noi aduce de la Slanic).
Am sa iti trimit PM sa imi dai si mie detalii. Mersi.

 sammydo, on 05 mai 2015 - 06:50, said:

Eu cumpar din piata Obor, sunt comercianti care vand sare extrasa din mare, si spun ca este neiodata, nu stiu cum sa verific asta, sau poti incerca pe net, sunt magazine care vand sare neiodata, ceva mai scumpa desigur
Am fost chiar ieri si n-am gasit. Posted Image

 nicu131, on 05 mai 2015 - 06:51, said:

Am vazut la Kaufland si Carrefour
Chiar am fost la Carrefour saptamana trecuta si n-am vazut. Poate au doar d-aia marina. Eu vreau clasica de munte, cum era o data in magazine.

 ammazon, on 05 mai 2015 - 06:57, said:

Încearcă la Kaufland. Am un prieten ce lucrează pe tir și aprovizionează depozitul acestui magazin. Sarea o încarcă de la salina Slănic.
Am sa iti dau PM pentru detalii. Multumesc.

 liviu_np, on 05 mai 2015 - 07:06, said:

In hala la Obor la cei care vand mirodenii, biscuiti si alte produse vrac.
Acum daca nu ne spui si noua de unde esti, noi dam cu presupusul.
Am vazut doar d-aia marina in ambalaje exotice. Vreau de salina nu marina. La cate chestii se arunca acum in mari si oceane, e mai sanatoasa si aia iodata de munte. Posted Image
Locuiesc chiar la Bucur-Obor, langa primaria sector 2. (pe Chiristigiilor)

Edited by sarveno, 05 May 2015 - 15:25.


#20
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 sarveno, on 05 mai 2015 - 15:23, said:

Am vazut doar d-aia marina in ambalaje exotice. Vreau de salina nu marina. La cate chestii se arunca acum in mari si oceane, e mai sanatoasa si aia iodata de munte. Posted Image
Locuiesc chiar la Bucur-Obor, langa primaria sector 2. (pe Chiristigiilor)

In Hala Obor (cea veche) se gaseste sare de la salina la sac (aceea grunjoasa mai negricioasa).

Cum intri pe prima intrare, treci de covrigarie si cei care vand branza si carne, mergi pana la intrarea in hala de carne (cea veche) si pe partea stanga sunt cativa vanzatori care au sare grunjoasa la sac de la salina romaneasca.
Pretul este 1,5~2 lei kilogramul de sare.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 05 May 2015 - 17:50.


#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

Quote

Am gasit ceva azi si am intrebat deja. Astept un raspuns pe email de la ei.
Nu e specificat daca e sare marina sau sare de munte. Pe mine ma intereseaza sarea de munte neiodata, aia clasica de se gasea mai demult in magazine.
E sare de mare, ca... nu stiu, o fi mai usor de procesat, o fi mai calitativa, cine stie. Sau e importata de prin tari cu iesire la ape.
Sarea de munte, cum ii zici tu, iese murdara ca nisipul, amestecata cu pamant, apoi o proceseaza. Sarea de mare mi se pare mult mai ok.

#22
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Grija mare cu noile fantezii apropo de sare. Doza zilnica nu trebuie sa depaseasca 2g si omul modern trece peste cu brio peste din cauza mancarurilor procesate care deja au din plin, cand gatesti chiar nu mai e nevoie sa adaugi sare indiferent de provenienta.
Zilele trecute tocmai ce am gasit o paine raw cu 1g de sare la suta de grame de produs si lumea le mai si considera sanatoase.

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

 DKN1, on 05 mai 2015 - 19:08, said:

Grija mare cu noile fantezii apropo de sare. Doza zilnica nu trebuie sa depaseasca 2g si omul modern trece peste cu brio peste din cauza mancarurilor procesate care deja au din plin, cand gatesti chiar nu mai e nevoie sa adaugi sare indiferent de provenienta.
Zilele trecute tocmai ce am gasit o paine raw cu 1g de sare la suta de grame de produs si lumea le mai si considera sanatoase.
Bravo! Bravo!

Eu nu pun sare pe nimic pentru ca nu simt nevoia, dar cu cat inaintezi in varsta cu atat pierzi din capacitatea de a simti gustul sarat, de aia daca mergi la bunica sa mananci o ciorba risti sa lasi in farfurie.

#24
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Salut!
Chiar azi am vazut sare la saculet de 5 kg, neiodata, grunjoasa, de la salina Slanic Prahova.
Locatia: bd. Al. Obregia(Metalurgiei), piata Straduintei, la pescaria de vis-a-vis de Evidenta Populatiei sector 4.
Cobori scarile si dai, pe colt, chiar de pescarie. Aveau expuse in vitrina vreo 5 saculeti de polietilena.
Imi pare rau ca n-am retinut pretul, dar sigur nu costa mult.
Ai in atasament cladirea cu pescaria(in dreapta sunt aia cu bet...)


Attached File  pescaria piata Straduintei.png   3.13MB   47 downloads

#25
sarveno

sarveno

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2015

 xmanyacs77, on 05 mai 2015 - 17:41, said:

In Hala Obor (cea veche) se gaseste sare de la salina la sac (aceea grunjoasa mai negricioasa).

Cum intri pe prima intrare, treci de covrigarie si cei care vand branza si carne, mergi pana la intrarea in hala de carne (cea veche) si pe partea stanga sunt cativa vanzatori care au sare grunjoasa la sac de la salina romaneasca.
Pretul este 1,5~2 lei kilogramul de sare.Posted Image

Voi verifica azi. Multumesc pentru informatie.

 Mizu, on 05 mai 2015 - 18:27, said:

E sare de mare, ca... nu stiu, o fi mai usor de procesat, o fi mai calitativa, cine stie. Sau e importata de prin tari cu iesire la ape.
Sarea de munte, cum ii zici tu, iese murdara ca nisipul, amestecata cu pamant, apoi o proceseaza. Sarea de mare mi se pare mult mai ok.

Nu nici gand. Am primit ieri de la cineva un bulgare de sare. Cred ca are jumatate de kilogram. Trebuie doar spalat in apa curata un pic, apoi lasat la uscat si rupt din el si pisat cat ai nevoie.
Sarea de munte e mult mai curata. Pe vremea cand s-a facut nu exista poluare. Pe cand in mari si oceane se deverseaza toate alea.
Si e vorba si de gust. Cea de munte are gustul ala de potroaca. Sarea de mare mai fada.
(Apropo de chestia cu poluarea, japonezii cara cate un aisberg pana la ei, apoi topesc straturile interioare de gheata sa obtina apa dulce. Si apa aia de aisberg e foarte scumpa tot din acelasi principiu, ca e dintr-o era in care nu exista poluare.)

 Socrate1970, on 05 mai 2015 - 21:29, said:

Salut!
Chiar azi am vazut sare la saculet de 5 kg, neiodata, grunjoasa, de la salina Slanic Prahova.
Locatia: bd. Al. Obregia(Metalurgiei), piata Straduintei, la pescaria de vis-a-vis de Evidenta Populatiei sector 4.
Cobori scarile si dai, pe colt, chiar de pescarie. Aveau expuse in vitrina vreo 5 saculeti de polietilena.
Imi pare rau ca n-am retinut pretul, dar sigur nu costa mult.
Ai in atasament cladirea cu pescaria(in dreapta sunt aia cu bet...)


pescaria piata Straduintei.png

Intai voi incerca la Obor ca e foarte aproape de mine si daca nu e, atunci e de luat in considerare si informatia ta.
Multumesc pentru informatie. :)
Sunt convins ca altii din zona o sa fie interesati de ea.

#26
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

 sarveno, on 06 mai 2015 - 08:20, said:

Intai voi incerca la Obor ca e foarte aproape de mine si daca nu e, atunci e de luat in considerare si informatia ta.
Multumesc pentru informatie. :)
Sunt convins ca altii din zona o sa fie interesati de ea.

Ai reusit sa gasesti la Obor? Mai este valabila informatia colegului de mai sus? Merci :)

#27
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Au trecut totuși patru ani...
În toamnă, am luat din Selgros, la sac mare.

#28
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
De la orice plafar. Cea mai buna e sarea romaneasca "Sarea Baciului" de la Solaris (au si pe vegis cred, naturanoastra.ro), neprocesata, de la mama ei din salina.

https://vegis.ro/ali...-baciului-500g/

Edited by burkina, 23 March 2019 - 09:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate