Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Pret constructie pensiune 8 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
zamolxe888

zamolxe888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2008
@lenny13: imi trbuie 4 prize in serie per camera plus un fir pentru lustra
2 sigurante + 1 pentru baie (boiler, instant) - se leaga la tabloul de pe fiecare etaj
nu stiu excat cat costa materialul dar electricianul iti face doar tabloul; nu imi trebuie doze prin perete pt ca tabloul e aproape (cablajul prin perete se poate realiza independent)

@barbosa: nu inteleg ce inseamna ieftin la tine?
mobila este noua!
sanitare noi!
saltea pat noua!
constructie noua!

#20
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postzamolxe888, on 05 mai 2015 - 09:22, said:

@lenny13: imi trbuie 4 prize in serie per camera plus un fir pentru lustra
2 sigurante + 1 pentru baie (boiler, instant) - se leaga la tabloul de pe fiecare etaj
nu stiu excat cat costa materialul dar electricianul iti face doar tabloul; nu imi trebuie doze prin perete pt ca tabloul e aproape (cablajul prin perete se poate realiza independent)


  Eu ma indoiesc ca vei iesi la liman cu 1000 euro la partea de electrice, care sa includa si materialele si manopera. Nu am vrut decat sa te pun in garda in privinta asta. Vorbeste cu un electrician , in mare, despre ceea ce vrei sa faci si iti va da o parere mai aproape de realitate, zic eu.

        Ceea ce iar nu vad luate in considerare sunt cheltuielile cu proiectul si actele de avizare, cheltuielile cu geologul, ridicare topo, certificat de urbanism,autorizatia de constructie. Si pentru aceste lucruri se platesc niste bani buni, cel putin 2000 de euro, zic eu. Noi am platit cel putin 3600 euro pentru aceste lucruri, proiectul numai costand 2000 euro.

Edited by lenny13, 05 May 2015 - 09:37.


#21
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Atunci multa bafta. Lumea incearca sa spuna ca ceea ce vrei tu sa faci este foarte "low", ti s-au dat sfaturi foarte pertinente cu privire la faptul ca arata ca un hostel care are baia in camera.
Inca de la inceput va arata ieftin, imagineza-ti cum va arata peste 5 ani...Usa de intrare + geam + usa la baie totul la 400E? Pai sunt de unica folosinta?? Caut si eu o usa decenta pentru camera tehnica, da-mi si mie furniztorii tai...

Sfat prietenesc: daca vrei sa faci ceva ok si sa-ti respecti clientii, sa-i faci sa revina sau sa te recomande, uita de cum ai "plecat" acum. Ceea ce vrei tu acum seamana cu abordarea "sa dau un tun", poate imi recuperez banii si fac ceva profit inainte sa "cada" de tot si sa fii nevoit sa o refaci.

#22
Tamer

Tamer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.04.2015
Salut,

Desi 40k e o suma relativ mica pentru ce aveti in plan, cred ca veti putea duce proiectul la sfarsit daca aveti dinainte o imagine clara a situatiei. Totusi, trebuie sa existe pensiuni care sa se adreseze mai multor segmente de turisti si, atata timp cat la dumneavoastra in zona exista cerere, va puteti adresa turistilor cu buget limitat. Chiar si asa va puteti recupera investitia repede.

DAR VA ROG DIN SUFLET NU MAI CALCULATI PRETUL TOTAL FOLOSIND FORMULA:
PRET TOTAL = SUPRAFA ori PRET ESTIMATIV PE m^2 !!!!

Stiu zeci de persoane care au ajuns la faliment (unii chiar "dezvoltatori" imobiliari) din cauza costurilor mai putin evidente(transportul materialelor, avize, fluctuatii ale preturilor, accidente etc.)
Va incurajez sa investiti intr-un deviz! Va va oferii o imagine mult mai clara asupra costurilor.

Va felicit pentru initiativa!

#23
zamolxe888

zamolxe888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2008
@Lenny13: constructia este simpla, respectiv un patrat cu latura de 10 m, care se imparte in 4 parti egale
Sunt necesari 9 stalpi de sustinere
Proiectul nu este complicat si nu se ajunge niciodata la 2000 E (aproximez un maxim 600 E pentru proiect)
Avizele nu intra in acest buget de 40 000 E. Eu sunt interesat doar de pretul pentru constructie

#24
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostTamer, on 05 mai 2015 - 09:37, said:

Salut,

Desi 40k e o suma relativ mica pentru ce aveti in plan, cred ca veti putea duce proiectul la sfarsit daca aveti dinainte o imagine clara a situatiei. Totusi, trebuie sa existe pensiuni care sa se adreseze mai multor segmente de turisti si, atata timp cat la dumneavoastra in zona exista cerere, va puteti adresa turistilor cu buget limitat. Chiar si asa va puteti recupera investitia repede.

DAR VA ROG DIN SUFLET NU MAI CALCULATI PRETUL TOTAL FOLOSIND FORMULA:
PRET TOTAL = SUPRAFA ori PRET ESTIMATIV PE m^2 !!!!

Stiu zeci de persoane care au ajuns la faliment (unii chiar "dezvoltatori" imobiliari) din cauza costurilor mai putin evidente(transportul materialelor, avize, fluctuatii ale preturilor, accidente etc.)
Va incurajez sa investiti intr-un deviz! Va va oferii o imagine mult mai clara asupra costurilor.

Va felicit pentru initiativa!

Un deviz real se face doar dupa un proiect complet. Altfel este doar o alta varza, la final cand tragi linie o sa vezi cum planificatul este muuult sub ceea ce ai realizat.
Nimeni nu incurajeaza bugetarea ca si cost/mp, insa iti da totusi o imagine cat de cat. Adica in cazul de fata, oricat de simpla ar fi forma constructiei, NICIODATA nu vei putea face o constructie de 200mp la cheie cu 40kEUR, 200 EUR/mp nu scoti nici cu cele mai ieftine materiale posibile.
Se vede din abordarea pe care o are ca nu-l intereseaza nimic care sa semene cu o calitate cat de cat....doar investitie mica si apoi sa curga banii. Spunea cineva mai sus ca abordeaza o alta clasa de clienti...100 lei ca sa stai in ceva in care investitorul a avut abordarea "ma doare in cur de confortul clientului", nu mi se pare foarte putin.

Edited by the_lion, 05 May 2015 - 10:09.


#25
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postzamolxe888, on 05 mai 2015 - 09:22, said:

@lenny13: imi trbuie 4 prize in serie per camera plus un fir pentru lustra
2 sigurante + 1 pentru baie (boiler, instant) - se leaga la tabloul de pe fiecare etaj
nu stiu excat cat costa materialul dar electricianul iti face doar tabloul; nu imi trebuie doze prin perete pt ca tabloul e aproape (cablajul prin perete se poate realiza independent)

@barbosa: nu inteleg ce inseamna ieftin la tine?
mobila este noua!
sanitare noi!
saltea pat noua!
constructie noua!

Faptul ca e nou nu inseamna ca nu e ieftin si de proasta calitate. Calitate proasta inseamna clienti pierduti si 0 recomandari.
Numai o saltea buna costa 400€. Tu in banii astia vrei sa iei toata mobila plus sanitarele. Adica pat, saltea, noptiere, sifonier, masa, scaun, chiuveta, wc, dus, port prosop etc. Cam greu...

#26
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005

View Postzamolxe888, on 05 mai 2015 - 07:44, said:

pret la rosu 20.000 e unul corect? (regie proprie, manopera 0 lei)
rigips direct pe zidarie per camera = placa rigips 1mp + adeziv - 6 E
suprafata 40 mp per camera = 40 x 6 = 240 E
lavabila per camera = 30 E
izolatie intre parte si etaj + pod= 1500 E
(usa intrare+usa baie, fereastra) per camera = 400 E
parchet+gresie baie per camera = 400 E
mobila + sanitare per camera = 400 E

total per camera = 1500 E
total= 1500 x 8 = 12 000 E
instalatie electrica = 1000 E

15 000 E ...pana acum


ce funny e ... eu zic sa cumperi doar caramida, vezi tu cum o asezi, inchiriezi apoi camerele si torni betonul dupa.

aia cu 1000 la electrice e criminala. Daca ai curentul la poarta te costa 700EURO doar ca sa il dai jos de pe stalp si il aduci la limita de proprietate.

#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postzamolxe888, on 05 mai 2015 - 07:44, said:

pret la rosu 20.000 e unul corect? (regie proprie, manopera 0 lei)
Pare a fi foarte mult! Daca esti econom si alegi materialele cu mana ta, te va duce undeva la maxim 6-7.000 Euro. Nu te lua dupa haterii care asteapta totul la botul calului, ei invidie pe orice combatant hipster.

#28
zamolxe888

zamolxe888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2008

View PostQuantum, on 06 mai 2015 - 08:01, said:

Pare a fi foarte mult! Daca esti econom si alegi materialele cu mana ta, te va duce undeva la maxim 6-7.000 Euro. Nu te lua dupa haterii care asteapta totul la botul calului, ei invidie pe orice combatant hipster.

Multumesc de informatie!

Suprafata zidariei este de 250 mp. Daca folosesc Porotherm 25/30 mi-ar trebui undeva la 3500 de bucati (3 lei bucata)
Fundatia 2000 E, e corect Quantum? (100 mp amprenta la sol pentru un patrat cu latura de 10 taiat in 4 camere egale- 9 stalpi)
Placa intre parter si etaj tot 2000 E? Ma gandesc sa folosesc grinzi de lemn pt ca dureaza foarte mult sa construiesti structura (calareti, etc)
Cu grinzi de lemn si izolatie din vata minerala de 20 cm si rigips ma gandesc ca e mai bine. La etaj pot sa torn si o sapa autonivelanta?
Acoperisul il vreau in 2 ape si sa treaca 2 [m] peste balconul de unde sunt intrarile in camere. Cat ar costa un acoperis va rog?

#29
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Colegul a dat de inteles clar ca nu calitatea este pe primul loc. Sunt sigur ca gaseste 2 usi si un geam chiar mai ieftin de 400 de euro (pe la Dede... sunt usi de interior de la 300 lei bucata). Saltea gaseste si la 100 de euro, patul o sa fie din 4 bucati de PAL batute in cuie, inca 100 de euro maxim (chiar mai putin, ca poate primeste discount pentru volum).

Ideea e alta.

Chiar si in Sibiu ai nevoie de autorizatie de constructie, iar pentru asta ai nevoie de un proiect de arhitectura si rezistenta (printre altele). Arhitectura nu e cine stie ce complicatie, asa ca poate o scoti ieftin, si cu rezistenta cu tot sa zicem ca iesi in 1000 euro.

Eu zic ca faci intai asta, dupa care in baza proiectului vezi exact cati stalpi ai, cat de mari, ce armatura ai la fundatie, cat beton intra si asa mai departe. Poti sa iti faci un deviz cat de cat apropiat de realitate cel putin la partea de structura si vezi daca esti mai aproape de 6000 sau de 20.000. Nu de alta, dar de cele mai multe ori socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din targ. In cel mai rau caz, renunti si pierzi aia 1000 de euro pe proiect. E mai bine decat sa te apuci de construit si sa ramai fara bani pe la jumatate. Au fost destule cazuri pe aici...

#30
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postzamolxe888, on 06 mai 2015 - 09:49, said:

Multumesc de informatie!

Suprafata zidariei este de 250 mp. Daca folosesc Porotherm 25/30 mi-ar trebui undeva la 3500 de bucati (3 lei bucata)
Fundatia 2000 E, e corect Quantum? (100 mp amprenta la sol pentru un patrat cu latura de 10 taiat in 4 camere egale- 9 stalpi)
Placa intre parter si etaj tot 2000 E? Ma gandesc sa folosesc grinzi de lemn pt ca dureaza foarte mult sa construiesti structura (calareti, etc)
Cu grinzi de lemn si izolatie din vata minerala de 20 cm si rigips ma gandesc ca e mai bine. La etaj pot sa torn si o sapa autonivelanta?
Acoperisul il vreau in 2 ape si sa treaca 2 [m] peste balconul de unde sunt intrarile in camere. Cat ar costa un acoperis va rog?

Hai sa facem un exercitiu: ai fundatia aia de 10x10m, cu patre camere egale. Consideram ca ai o situatie ideala in studiul geo si o sa fundezi doar dincolo de cota de inghet, adica doar 1m adancime. Latime fundatie 0.6m.
Elevatia o consideram la 0.5m peste CTN, cu o latime de 40cm.

O sa ai asa (fac exercitiul doar pentru fundatie+elevatie+placa cota 0):
1. Beton
- fundatie: daca aduni lungimile rezultate din fundatia aia vei avea cca 55 ml de fundatie, cu latimea de 0.6m si adancimea de 1m => 55 x 0.6 x 1= 33 mc beton C8/C10
- elevatie: 55 ml x 0.4 x 0.4 =9 mc beton C16/C20
- placa: 100 mp x 0.1 = 10 mc beton C16/C20
Avem deci:
- 33 mc C8/C10 cu un pret de 210 lei/mc, rezulta 6930 lei.
- 19 mc C16/C20, cu un pret de 230lei/mc, rezulta 4370 lei.
cu un total de cost la beton de 11300 lei.

2. Fier beton
- estimez doar 1.5 t de fier in fundatie+elevatie (desi s-ar putea sa fie mai mult dupa ce o sa ai proiectul) x 3.1 lei/kg (fier fasonat) =>1500 x 3.1=4650 lei
- plasa sudata fi5, ochiuri 100x100  - 10 buc 2x5m => 10 x 90 lei/buc = 900 lei
- distantieri pentru plasa : 50 lei

3. Polistiren sub placa de la cota 0
- EPS 80, grosime 10cm (ca minim), 2.5 mp/bax => 80 mp (cam atat o sa ai in casetele rezultate in fundatie) : 2.5 mp/bax = 32 baxuri x 45 lei/bax = 1440 lei
- folie polietilena 100 mp = cca 100-150 lei

4. Pietris rupere capilaritate (sub placa): 80 mp x 0.15m (strat de 15cm) = 12mc. La un pret de cca 60 lei/mc => 720 lei.

5. Lemn cofraj elevatie: cca 2.5 mc x 600 lei/mc => 1500 lei

6. Sarma fi 1.2 pentru fier si sarma fi 3 pentru cofraj : cca 30-40 kg x 5 lei/kg => 200 lei


Nu am pus niciun cost pentru pompa turnare (depinde cum te intelegi si cum negociezi tu cu statia de betoane), nu am pus tevi de scurgere pentru canalizare, nu am pus niciun fel de folie/membrana pentru fundatie, etc
Daca adunam rezulta un cost de cca 20860 lei, adica pe la 4750 EUR.
Manopera zero.

Cum ti se pare fata de cei 2000 EUR estimati de tine? Nu sunt decat de 2.4 ori mai multi. Si atentie, ceea ce am spus eu acolo este fara pierderi la beton, la fier/ plasa, etc.
Fa-ti bine temele...

Edited by the_lion, 06 May 2015 - 11:00.


#31
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Ce ai spus acolo este si fara manopera la sapat, la compactat, la armat, la cofrat, la turnat beton.

Pt initiatorul topicului: in varianta clasica NU ai nici-o sansa sa o faci in banii astia.
Variantele ramase pt tine sunt: lemn sau containere.

#32
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostAlxdava, on 06 mai 2015 - 11:03, said:

Ce ai spus acolo este si fara manopera la sapat, la compactat, la armat, la cofrat, la turnat beton.

Pt initiatorul topicului: in varianta clasica NU ai nici-o sansa sa o faci in banii astia.
Variantele ramase pt tine sunt: lemn sau containere.

Exact asta am spus si in postul meu, manopera este zero in calculul de mai sus.
Mie imi plac oamenii astia care vor sa-si faca case de 200mp, mobilate si cu toate untilitatile trase, la pret de garsoniera. Si imi place ca asculta doar de cei care le spun prin vorbe ca se poate, daca le dai argumente devii "hater".

Titularului topicului ii doresc numai bine, insa daca se apuca de construit in faza asta in care crede ca tot ce zboara se mananca o sa ajunga in etapa in care isi cheltuie bugetul si o sa mai aiba muuuuuuult pana o sa poata deschide "pensiunea" asta.

Scopul postului de mai sus nu este o pretentie de a calcula costurile unei constructii la care nu exista inca proiect ci doar de a exemplifica, cu o mai multa apropiere fata de realitate, care sunt costurile la care sa se astepte. Ceea ce am spus acolo este la minim, in functie de proiectant si de conditiile din teren, costurile din pacate nu se vor duce decat in sus.

Edited by the_lion, 06 May 2015 - 11:28.


#33
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Alta varianta de constructie ieftina si rapida ar fi cu panouti SIP. Cauta panouri/case sip.

#34
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostAlxdava, on 06 mai 2015 - 11:41, said:

Alta varianta de constructie ieftina si rapida ar fi cu panouti SIP. Cauta panouri/case sip.

Nu exista nici o varianta de constructie care sa-ti permita realizarea unei constructii de 200 mp in bugetul de 40.000 EUR la cheie, mobilata, si cu toate utilitatile trase.
Nu spun asta ca sa-l descurajez pe titularul topicului, ci doar pentru ca multi necunoscatori citind astfel de indrumari ar putea ajunge la concluzia ca exista alternative.

Poate doar daca nu te intereseaza absolut deloc ce iese si nici cum va sta in picioare o astfel de constructie. Daca insa se doreste o pensiune, eu cred ca totusi trebuie sa arate la limita decentei, nu lux insa nici sa-ti ploua in cap, sa-ti suiere vantul pe la geamuri. Nimeni nu vine sa stea intr-un loc care iti lasa impresia ca sta sa cada pe tine...si asa va arata orice constructie pe care vrei sa o faci la cheie in banii aia.

Inca un sfat dezinteresat pentru preotul dac: nu te gandi ca iesi mai ieftin daca nu faci placa de beton peste parter. O pardoseala construita pe structura de lemn, pentru a o aduce la un minim de confort fonic, sa nu vibreze si sa nu se "lase", te va costa mult mai mult decat o placa de beton. Solutia asta este buna pentru un tavan peste care ai un pod, cel mult circulat rareori si doar pentru depozitare lucruri nu foarte grele.
Tu te gandesti sa iesi tu mai ieftin, insa gandeste-te ca daca iti vine un turist care o sa auda vrand-nevrand tot ce se vorbeste la parter...nu cred nici ca mai revine, nici nu te recomanda.

Edited by the_lion, 06 May 2015 - 11:55.


#35
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Zamolxe era zeu, nu preot. Posted Image

In rest, total de acord.

#36
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postzamolxe888, on 06 mai 2015 - 09:49, said:

e corect Quantum?
Foarte corect!
Propunere: daca tot ai forta de munca, de ce sa mai dai banii pe caramizi Porotherm care oricum sunt friabile si se mai sparg, de ce nu incerci sa-ti faci caramizile singur?
Poti reduce si timpul de uscare la beton. Unii mi-au zis ca e de 21 de zile, dar fiindca tu te grabesti, ce se poate intampla daca il lasi 5-6 zile?
Acoperisul cel mai ieftin e sindrila bituminoasa, pe care o poti bate tu cu cuie de Al, dar exista si niste placi ondulate, transparente, verzi sau albatre, care am impresia ca costa cam de 10 ori ami putin decat sindrila. Nu stiu daca mai exista placi de azbociment.
Daca vrei, poti! Fa-o teapan, ca vantul, ploaia si soarele bat tare!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate