Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Inginerie mecanica, Autovehicule rutiere

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Chs

Chs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.05.2015
Mersi de sfat. Cred ca ai trecut si tu prin asta si stii cum este.
Sunt optimist si sper sa ma descurc.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Am trecut si de asta spun ce spun, ca sa nu faca si altii greselile mele.

#21
cosell

cosell

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.05.2015
Buna seara! Am descoperit intamplator acest forum, in mod special acest topic si ca urmare m-am inscris in urma cu cateva minute.
Motivul: am si eu un baiat care e in aceeasi situatie cu Chs si de aceea il inteleg ce vrea sa spuna.
Eu sunt absolventa de Mecanica, dar asta se intampla acum foarte multi ani (inainte de revolutie).
Am sa-ti spun Chs, ceea ce ii spun si baiatului meu, ca sa nu-ti faci sperante ca ai sa treci usor prin facultate fara sa stii fizica, chiar daca iti place matematica. Chiar daca vei incerca sa memorezi toate cursurile fara sa intelegi logic, nu stiu daca iti va conveni sa iei note mici la examene.
Nu cred ca e diferenta mare intre cele doua facultati, ca si structura de invatamant, poate in ultimii doi ani cand se fac specializarile.
Dar alegerea e numai a ta, a voastra, nimeni nu poate hotari in locul vostru.
Succes la luat decizia potrivita!

#22
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Si eu am terminat anul acesta la Politehnica, specializarea Autovehicule Rutiere.
Pot sa iti spun ca din punctul meu de vedere in primul si in al doilea an mie unul nu mi s-a parut nicio diferenta intre liceu si facultate. Faceam tot aceleasi chestii...tot un calcul si o formula.
Din anul 3 se schimba treaba, o sa incepi cu materiile de specializate...simti ca esti la facultate ( imi era mai mare dragul sa merg la o materie de genul Motoare cu ardere interna ale Autovehiculelor Rutiere unde chiar invatai ceva interesant ).

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Daca vrei sa te apuci de fizica, invat-o peste vara (inainte de a incepe facultatea), macar la nivel de liceu.
In rest, nu poate stii nimeni cat de usor/greu iti va fi s-o intelegi sau daca vei reusi la timp sau vei merge din restanta in restanta.

Edited by dani.user, 02 May 2015 - 21:00.


#24
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Baiatul doreste sa intrebe daca la examenele din sesiune merge sa copiezi sau trebuie sa si cotizezi...Posted Image

#25
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008

 eug3n92, on 02 mai 2015 - 19:09, said:

Si eu am terminat anul acesta la Politehnica, specializarea Autovehicule Rutiere.
Pot sa iti spun ca din punctul meu de vedere in primul si in al doilea an mie unul nu mi s-a parut nicio diferenta intre liceu si facultate. Faceam tot aceleasi chestii...tot un calcul si o formula.
Din anul 3 se schimba treaba, o sa incepi cu materiile de specializate...simti ca esti la facultate ( imi era mai mare dragul sa merg la o materie de genul Motoare cu ardere interna ale Autovehiculelor Rutiere unde chiar invatai ceva interesant ).

Si eu care credeam ca s-a schimbat ceva in acesta facultate in ultimele decenii. Deci ceea ce faci la aceasta facultate foarte rar iti trebuie si in practica - adica mecanica. Acum masinile sunt mai mult calculatoare decat parti mecanice.

Eu unul n-as mai sta intr-o facultate 3 ani ca sa fac matematica, fizica (relativa!), mecanica, mecanisme, metalurgie, rezistenta materialelor (ih!), desen tehnic, etc, si apoi in ultimii doi ani sa invat ce se facea in anii 60 despre masini.

Nu as vrea sa ma intelegi gresit: daca simti ca-ti place sa repari masini si un mediu dominat in general de barbati, atunci inscrie-te la AR.

Examenele le treci pana la urma. Am avut vreo 5 colege in an (din 125) care nici pana la terminarea facultatii nu au inteles cum sa citeasca un desen tehnic, dar au diploma de AR!.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 marceltapi, on 03 mai 2015 - 11:34, said:

Deci ceea ce faci la aceasta facultate foarte rar iti trebuie si in practica - adica mecanica. Acum masinile sunt mai mult calculatoare decat parti mecanice.
Asta-i buna ! Ia mecanica de la o masina si vezi daca te mai poti deplasa din punctul A in B.

 marceltapi, on 03 mai 2015 - 11:34, said:

Eu unul n-as mai sta intr-o facultate 3 ani ca sa fac matematica, fizica (relativa!), mecanica, mecanisme, metalurgie, rezistenta materialelor (ih!), desen tehnic, etc, si apoi in ultimii doi ani sa invat ce se facea in anii 60 despre masini.
Inginerul e proiectant si constructor, fara cele enumerate nu merge.

 marceltapi, on 03 mai 2015 - 11:34, said:

sa repari masini
Pai asa zi, tu amesteci ingineria cu reparatiile dintr-un service auto. Nu aici devii mecanicul la care faci tu referire, aici inveti ce inseamna inginerul de mai sus.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2015 - 11:58.


#27
Chs

Chs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.05.2015

 titacodita, on 03 mai 2015 - 10:38, said:

Baiatul doreste sa intrebe daca la examenele din sesiune merge sa copiezi sau trebuie sa si cotizezi...Posted Image

Pai daca as copia ce as iesi din aceasta facultate : unu cu diploma care nu stie sa faca nimic.
Ai inteles gresit postarea mea.

#28
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008

 neagu_laurentiu, on 03 mai 2015 - 11:55, said:

Asta-i buna ! Ia mecanica de la o masina si vezi daca te mai poti deplasa din punctul A in B.


Inginerul e proiectant si constructor, fara cele enumerate nu merge.


Pai asa zi, tu amesteci ingineria cu reparatiile dintr-un service auto. Nu aici devii mecanicul la care faci tu referire, aici inveti ce inseamna inginerul de mai sus.

Nu vreau sa subestimez importanta mecanicii, ci vreau sa spun ca aceasta facultate pune prea mult accent pe partea mecanica si mai deloc pe partea de electronica/informatica. Mai mult, putini din absolventii de AR fac proiectare; cei mai multi se duc in serviceuri, vanzari, asigurari sau alte domenii. Repet ce-am spus mai sus: daca-ti place sa stai ore intregi sa migalesti la o masina, atunci aceasta e facultatea pentru tine, daca nu, atunci fa o autoanaliza si vezi ce-ti place sa faci cu adevarat. Am vazut multi absolventi de liceu care s-au dus la o facultate pentru ca li s-a parut ca suna bine numele facultatii sau au facut-o la indrumarea parintilor pentru ca apoi sa renunte in anul 1 sau 2 pentru ca nu se potriveste cu caracterul lor.

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 marceltapi, on 03 mai 2015 - 15:56, said:

aceasta facultate pune prea mult accent pe partea mecanica si mai deloc pe partea de electronica/informatica
Deja vorbim de doua domenii cu scoli diferite.

 marceltapi, on 03 mai 2015 - 15:56, said:

Am vazut multi absolventi de liceu care s-au dus la o facultate pentru ca li s-a parut ca suna bine numele facultatii sau au facut-o la indrumarea parintilor pentru ca apoi sa renunte in anul 1 sau 2 pentru ca nu se potriveste cu caracterul lor.
De acord. De asta si:

 marceltapi, on 03 mai 2015 - 15:56, said:

putini din absolventii de AR fac proiectare; cei mai multi se duc in serviceuri, vanzari, asigurari sau alte domenii


#30
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Mergi inainte cu incredere si nu uita:
- un inginer nu trebuie sa stie totul, trebuie sa stie de unde sa ia informatia si cum sa o foloseasca;
- ca sa repari ceva trebuie sa intelegi cum functioneaza;
- fizica si chimia sunt in jurul nostru tot timpul, trebuie doar sa intelegi fenomenul;
- incerca sa fii profesionist si nu apleca urechea la nea Vasile ca stie el... ia cartea, manualul si convingete singur ca este asa cum spune el, sau completeaza ceea ce spune el...
SUCCES!

Parerea mea...

#31
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Primii doi ani au fost doldora de matematică și fizică (inclusiv două semestre de mecanică). Profesorii ne-au abordat ca și cum trebuia să știm anumite teorii, principii, indiferent de cât de buni fusesem în liceu.
Ultimii doi ani au fost un pic mai practici, în care ni s-au arătat efectiv fenomenele explicate de formulele din anii anteriori.
Depinde de tine cat de silitor ești și cât de bine poți tine pasul cu ce vei fi învățat. În plus , foarte important, este să fii sociabil cu toată lumea, în special cu studentii buni.

Apropo, mai presus de cunoștințele științifice trebuie să ai vedere în spațiu, să-ți poți imagina anumite obiecte și ansambluri cum arată ele în funcționare. Acest aspect este cu atât mai important cu cât la noi în țară nu prea mai sunt fabrici, uzine (să vezi cu ochii tăi piesele).

#32
cosell

cosell

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.05.2015
Foarte bune sfaturi, LordRevan!
Nu sta nici un profesor sa te invete ce trebuia sa stii din liceu, indiferent de care materie vorbim. Asta explica si faptul ca multora li se pare prea dur, au rezultate slabe si renunta la facultate.
Iar daca nu ai vedere in spatiu - ma refer la facultatile care au la baza mecanica - poate printr-un noroc termini facultatea, dar vei ajunge un inginer fara simt practic, pt care desenul tehnic si geometria descriptiva sunt niste visuri urate pe care le vei trai in fiecare zi cand pe monitor vei avea orice sistem de proiectare.
Despre partea practica, ce sa zic? Eu am avut norocul sa vad cum e intr-o uzina, am facut practica, m-am manjit de ulei si vaselina ca sa pot pricepe cum functioneaza ceva. Chiar nu stiu in ziua de azi, copiii nostri unde mai fac practica?

Si inca ceva, pt cei care sunt pe punctul sa-si aleaga viitorul: daca nu va place sa stati la birou, daca va place miscarea, ganditi-va de doua ori inainte: munca de proiectare e foarte sedentara.

#33
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012
primii 4 ani is grei, pan-ajungi in  anul 3!

#34
Artur2280

Artur2280

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2019
Salut,sunt curios,pina la urma,ce scrie pe diploma,inginer sau mecanic auto?

#35
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Vulcanizator.

#36
Artur2280

Artur2280

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2019
😂

Serios acum,fara gluma!Dupa ce termini politehnnica(AR) ce titlu iti scriu pe diploma?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate