Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Script ptr. salvarea bazei de date pe un server Debian cu mysql..la care nu mai pot folosi interfata Plesk Panel ptr. a putea lua baza de date.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Vali400

Vali400

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.05.2015
Buna

Am un server cu Debian Os de 4 ani si interfata de legatura  Plesk Panel care la fiecare update anual imi facea figuri ..erori. In ultimul an la ultimul update a Plesk P. nu am mai putut intra in Plesk dar cele 4 site-uri pe net apar. Nu m-au putut ajuta nici cei de pe forumul plesk ...am tot incercat cu gramada de comenzi dar nimic. Intre timp cei de la Plesk si-au dat seama de eroriile scriptului lor si au scos alte variante drept ptr care vreau sa renunt la serverul asta si chiar am luat un altul. Problema e ca intrand cu Winscp pe server nu-mi mai gasesc in folder backupul bazei de date incepand de acum un an caci Pleskul nu mi-o mai facea., deci nu am cum sa recuperz datele dar datele in plus adunate exista.
Intotdeauna m-am folosit de backupul lor  nefiind administrator de retea ci doar programator si nici nu am folosit din nenumaratele variante care exista pe net vreo varianta de salvare a bazelor de date a site-urilor.
Mi-ar putea recomanda un administrator care are de multe ori problema asta vreun script simplu dar eficient , nu ptr cron..backup zilnic...ci doar odata ca sa imi pot salva baza de date la zi a site-urilor pls? Mentionez cum e normal sa am datele bazelor ,user, passw ptr fiecare site si acces la fisierele lor.

Va multumuesc anticipat

Vali


Ps. Am cancelat vechiul server luand alt server pe care voi pune site-urile si am timp pana in 25 luna asta sa-mi recuperez bazele de date ptr fiecare site

Edited by Vali400, 02 May 2015 - 14:20.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
https://dev.mysql.co.../mysqldump.html

#3
Vali400

Vali400

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.05.2015
Merci mult Dani

nu am timp acuma ... dar in folderul dump cum e normal sa am tot backu-pul nu mi se mai salveaza nimic de un an , de cand cu ultimul update al Plesk Pane-lului.
Voi citi insa maine link-ul trimis de tine.

Multumesc mult si sa ai un weekend fain

Edited by Vali400, 02 May 2015 - 14:58.


#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Ai zis ca au rezolvat intre timp aia de la Plesk problemele, nu-l poti reinstala?

#5
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 20.11.2005
To export a MySQL database into a dump file, simply type the following command syntax in the shell. You can use Telnet or SSH to remotely login to the machine if you don’t have access to the physical box.
mysqldump -u username -ppassword database_name > dump.sql

Replace username with a valid MySQL user ID, password with the valid password for the user (IMPORTANT: no space after -p and the password, else mysqldump will prompt you for password yet will treat the password as database name, so the backup will fail) and database_name with the actual name of the database you want to export. Finally, you can put whatever name you like for the output SQL dump file, here been dump.sql.
The while data, tables, structures and database of database_name will be backed up into a SQL text file named dump.sql with the above command.

#6
Vali400

Vali400

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.05.2015
Nu am cum , cine a lucrat cu Plesk p. de multi ani stie ca mereu erau erori la fiecare update . Vreo 3 ani la fiecare update cand apareau erori puteam reintra in Plesk dupa multe cautari doar cu comanda: mysqld -P 3305 . Repet , nu le am cu administratia serverelor dar daca tot l-am luat in urma cu multi ani am invatat multe erori - II stiu de 4 ani si mereu am fost pe forumul lor. Acuma au facut mai multe variante de Plesk mult mai ieftine si a disparut cea veche. Pe noul server unde am luat varianta Pro va voi putea spune in timp daca e bun sau nu. Cel vechi e dezastru ca afacere - de aceea nu mai raspundeau pe forum de un an stiindu-le cam toate problemele.
Poate va fi ok  mai ales din pct. de vedere material - ca pe ala vechi plateam 27Euro pe luna iar pe asta doar 5Eu Posted Image
Legat de ce m-ai intrebat, nu poti trece ce la 25 + cu tva la alta noua optiune mai mica ca pret....

Hi mberila
Am aplicat si comanda asta in ssh mai demult - nici o sansa
mysqldump -u username -ppassword database_name > dump.sql  ....
cred ca prin eroarea softului lor nu ma lasa...
Toata noaptea am reconfigurat noul server iar acuma merg si eu cu ai mei sa sarbatoresc 1-ul 1 mai intarziat Posted Image
Las netul deschis - poate ma pot ajuta admnins. de servere.
Pe plan mondial citiind forumurile din lumea intreaga cei cu Pl mereu au avut probleme.
O zi faina sa ai

Edited by Vali400, 02 May 2015 - 16:38.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View PostVali400, on 02 mai 2015 - 16:37, said:

Am aplicat si comanda asta in ssh mai demult - nici o sansa

Adica? Da mai multe detalii.

#8
Vali400

Vali400

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.05.2015
ei dani, legat d ecare din ele? Incepand de acuma 4 ani...? Iti dau doar raspunsul de pe  forum.parallels.com
cu userul meu - mi-au sters toate postarile de 3 ani si apar doar forumurile ptr noile variane de P. P.

Concluzia e inainte sa plec - ce comanda sa dau ssh ptr recuperarea bazei - nu va merge niciuna - din incercari

vreau un script ptr recuperarea bazelor de date.

O zi buna si sa ai pofta

#9
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 30.01.2003
Dacă tu ești sigur că acea comandă va eșua, de ce ceri un script?
Un script este o colecție de comenzi, deci nu vei rezolva nimic pentru că așa știi tu din încercări.

Aici nu te poate ajuta nimeni dacă tu nici măcar nu încerci ce ți se spune.
Cel mai probabil tu ai nevoie să angajezi pe cineva pentru o oră sau cât durează să-ți mute bazele de date.

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View PostVali400, on 02 mai 2015 - 16:50, said:

ei dani, legat d ecare din ele?

Legat de ce ai scris in randul urmator.

View PostVali400, on 02 mai 2015 - 16:37, said:

mysqldump -u username -ppassword database_name > dump.sql  ....

Edited by dani.user, 02 May 2015 - 20:37.


#11
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostVali400, on 02 mai 2015 - 14:07, said:

Buna

Am un server cu Debian Os de 4 ani si interfata de legatura  Plesk Panel care la fiecare update anual imi facea figuri ..erori. In ultimul an la ultimul update a Plesk P. nu am mai putut intra in Plesk dar cele 4 site-uri pe net apar. Nu m-au putut ajuta nici cei de pe forumul plesk ...am tot incercat cu gramada de comenzi dar nimic. Intre timp cei de la Plesk si-au dat seama de eroriile scriptului lor si au scos alte variante drept ptr care vreau sa renunt la serverul asta si chiar am luat un altul. Problema e ca intrand cu Winscp pe server nu-mi mai gasesc in folder backupul bazei de date incepand de acum un an caci Pleskul nu mi-o mai facea., deci nu am cum sa recuperz datele dar datele in plus adunate exista.
Intotdeauna m-am folosit de backupul lor  nefiind administrator de retea ci doar programator si nici nu am folosit din nenumaratele variante care exista pe net vreo varianta de salvare a bazelor de date a site-urilor.
Mi-ar putea recomanda un administrator care are de multe ori problema asta vreun script simplu dar eficient , nu ptr cron..backup zilnic...ci doar odata ca sa imi pot salva baza de date la zi a site-urilor pls? Mentionez cum e normal sa am datele bazelor ,user, passw ptr fiecare site si acces la fisierele lor.

Va multumuesc anticipat

Vali


Ps. Am cancelat vechiul server luand alt server pe care voi pune site-urile si am timp pana in 25 luna asta sa-mi recuperez bazele de date ptr fiecare site

Salut. Dacă-mi dai o parolă de admin de Plesk, pot arunca un ochi să văd dacă mai e ceva de salvat de pe acolo.

View PostVali400, on 02 mai 2015 - 16:37, said:

Nu am cum , cine a lucrat cu Plesk p. de multi ani stie ca mereu erau erori la fiecare update .

Mai pot apărea mici probleme la ugradeuri majore de Plesk, dar nimic nerezolvabil.

#12
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru a face backup la bazele de date:

1. Creezi in directorul userului fisierul .my.cnf (atentie, are un punct la inceput!) cu urmatorul continut:
[client]
user=root
password=mysqlrootuserpassword



2. Creezi fisierul /sbin/backup-databases cu urmatorul continut:
#!/bin/bash
for db in `mysql -Bse "show databases" `; do 
echo Backing up $db;
mysqldump --single-transaction --insert-ignore $db > /cale/catre/unde/salvezi/bazele/de/date/$db.sql
done



3. Ca sa faci restore la o baza de date:
mysql NUMEBAZADEDATE < /cale/catre/unde/salvezi/bazele/de/date/NUMEBAZADEDATE.sql

Poti face un script sa faca restore la bazele de date automat, problema e ca in 99% din cazuri nu vei dori sa faci restore la toate bazele de date ci doar la una singura.

#13
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostHuza, on 03 mai 2015 - 13:52, said:

Pentru a face backup la bazele de date:

1. Creezi in directorul userului fisierul .my.cnf (atentie, are un punct la inceput!) cu urmatorul continut:
[client]
user=root
password=mysqlrootuserpassword



2. Creezi fisierul /sbin/backup-databases cu urmatorul continut:
#!/bin/bash
for db in `mysql -Bse "show databases" `; do
echo Backing up $db;
mysqldump --single-transaction --insert-ignore $db > /cale/catre/unde/salvezi/bazele/de/date/$db.sql
done



3. Ca sa faci restore la o baza de date:
mysql NUMEBAZADEDATE < /cale/catre/unde/salvezi/bazele/de/date/NUMEBAZADEDATE.sql

Poti face un script sa faca restore la bazele de date automat, problema e ca in 99% din cazuri nu vei dori sa faci restore la toate bazele de date ci doar la una singura.

N-o să meargă. Plesk folosește admin pe post de MySQL admin user și la versiunile mai noi Plesk automatic update se strică dacă ai chestia aia în /root/.my.cnf

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate