Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tesla propune solutia pentru casa independenta energetic

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#37
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Nu vom găsi nimic senzațional în acest acumulator Tesla,probabil sunt celule LiFePo4 produse printr-o fabrică brănduită prin Asia,deși nu cred că sunt aceleași celule Li-Ion fabricate de Panasonic pentru automobilul Tesla,în rest au montat toate circuitele balancer în interior și probabil au turnat rășină la greu,ca să nu se mai poată repara nimic,apoi le-a venit ideea de a adăuga acel lichid de răcire care mi se pare un lucru bun,pentru unii care pot abuza de capacitatea acestui acumulator!Posted Image .Prețul în Europa la comercianți cred că nu va costa niciodată pentru început 3.500 de parai cum zic producătorii,poate undeva la vreo 5000€ să mănânce și gura lor ceva !.Eu preconizez că chinezii nu vor sta cu mâinile încrucișate și vor ieși pe piață cu soluții la fel de bune,poate și cu ceva capacitate în plus față de acumulatorii Tesla,ceea ce va fi o concurență menită să țină prețurile accesibile și pentru ”amărăștenii” care doresc independență energetică printre care mă număr Posted Image .Prefer să mai aștept încă vreo 5 ani,până vor mai scădea prețurile și prin flerul meu de om inovativ, îmi voi permite financiar să-mi achiziționez second hand un Nissan Leaf care are capacitate de stocare în acumulatori de 24Kwh și din câte am înțeles celulele Li-Ion speciale pe care le folosesc ar mai rezista câteva mii de cicluri la 80% din capacitate,altfel spus dau 5/6 mii de euro pe un Nissan Leaf second hand,acu” la second hand o cumpăr cu vreo 13 mii de euroi :http://www.mobile.de.../207967367.html ,dar rămân și cu un automobil full electric în garaj iar acumulatorii îi încarc de la instalația fotovoltaică,eoliană,hidro șamd. sau de la prieteni pe datorie Posted Image ,deci aș beneficia din calculele mele de cca. 18 kWh capacitate de stocare ,aproape dublu față de cei 10Kwh oferiți de acumulatorul Tesla Posted Image

Edited by Solarcells, 03 May 2015 - 09:24.


#38
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
un panou de 250W are minim 1.5m2 (cele mai eficiente)
5kw=30m2 doar ca tu trebuie sa iei in calcul si noaptea deci 60m2 si pierderile de transfer si pe convertor... si zilele fara soare si faptul ca 250W e maxim ce poate oferi panoul in conditii optime de iluminare... la cate hectare ajungi? Posted Image   sa fim si putin realisti zic!

cine ti-a zis tie ca daca se uzeaza primesti altele?
stocarea energiei electrice in acumulatori e foarte scumpa si de face cu pierderi destul de mari

la acumulatori la fel... ca sa-ti tina un acumulator deep cicle un timp mai mult de 5-10cicluri, nu trebuie sa-l descarci mai mult de 50% din capacitate... deci trebuie dimensionati din start cel putin dublu

Edited by Nero-d, 03 May 2015 - 11:22.


#39
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 Nero-d, on 03 mai 2015 - 11:18, said:

cine ti-a zis tie ca daca se uzeaza primesti altele?
stocarea energiei electrice in acumulatori e foarte scumpa si de face cu pierderi destul de mari

la acumulatori la fel... ca sa-ti tina un acumulator deep cicle un timp mai mult de 5-10cicluri, nu trebuie sa-l descarci mai mult de 50% din capacitate... deci trebuie dimensionati din start cel putin dublu

Aici era vorba de acumulatori pe Li nu Pb. Randamentu pe faza de incarcare ii foarte bun, peste 90%. Incarcati la un curent de 0.5-1C randamentu ajunge la 99%. Pierderi mai mari ai pe faza de descarcare la curenti mari, pe convertoru DC-AC si pe circuitu de incarcare care ii preferabil sa fie sursa in comutatie.
Daca electronica ii facut bine global nu ar trebui sa ai pierderi mai mari de 15-20%.
LiFePO4 de exemplu il descarci pana la 0%, il incarci pana la 100%, asta insemnand un ciclu complet. Dupa 2000-3000 cicluri pierde cam 20% din capacitatea initiala. Unii producatori raportau dupa 5000 cicluri o pierdere de 10% din capacitatea initiala.
La acumulatorii clasici Li-ion ai minim 200-300 cicluri de incarcare-descarcare. Banuiesc ca ai observat si tu ca nu moare acumulatoru din telefon sau laptop dupa 5-10 descarcari complete.

Edited by gabyxm, 03 May 2015 - 14:48.


#40
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
solutia e dedicata regiunilor si locuintelor izolate...
mai sunt si alte solutii pentru asemenea cazuri...
in zonele unde exista retea electrica... eu platesc curentul 200€/an... deci nu are cum sa renteze!!

#41
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Normal ca nu renteaza la noi, la fel cum in unele situatii si cu panourile solare iti platesti in avans apa calda menajera pe vreo 25 ani. Nu suntem in Japonia unde ponta lor avea in plan acum cativa ani sa subventioneze in proportie de 90% montarea de panouri solare pe locuinte si sa cumpere si surplusu de energie electrica.
Da astea nu au nici o legatura cu partea tehnica sau performantele panourilor fotovoltaice,acumulatorilor si a invertoarelor.
Personal si io astept sa apara condensatoru cu nanotucuri de carbon, da momentan nu pot sa nu remarc dezvoltarile acumulatorilor pe Li. Daca s-ar trece la montarea pe masini a bateriilor LiFePO4 ai schimba 2-3 masini la o baterie.

#42
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Tie nu ti-ar strica ..

 Nero-d, on 02 mai 2015 - 07:30, said:

niste carti de fizica, sau macar niste creier
Fii antena :

 Nero-d, on 03 mai 2015 - 11:18, said:

un panou de 250W are minim 1.5m2 (cele mai eficiente)
5kw=30m2 doar ca tu trebuie sa iei in calcul si noaptea deci 60m2 si pierderile de transfer si pe convertor... si zilele fara soare si faptul ca 250W e maxim ce poate oferi panoul in conditii optime de iluminare... la cate hectare ajungi? Posted Image   sa fim si putin realisti zic!
Pai bine mai matematica, tu primesti soare doar o ora pe zi ?
Ia imparte aia 60m^2 la 5..6 ore de soare pe zi si vezi la cat ajungi.
Hint :

 theMisuser, on 03 mai 2015 - 07:06, said:

10m^2.


#43
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da bun
cand am zis un consum de 5kw, tu ce ai inteles?
5kwh pe zi???
nu tată!!! pe ora!
o putere instalata de 5Kw disponibila 24/7

aprox 1.5m2 la 250w au cele mai eficiente panouri!!! de regula e dublu
si da! poti avea soare 1 ora pe zi, sau 0, sau -1

deci in situatia cea mai ideala (soare full, pierderi 0) iti trebuie 60m2

eu zic ca ti-am ascultat destul aberatiile Posted Image  
fugi inapoi la scoala!

Edited by Nero-d, 04 May 2015 - 07:06.


#44
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Cine dreq consuma peste 3 mii de kwh lunar ?
Eu discut de oameni normali cu consum de electricitate mediu. Carora li se si adreseaza aceasta baterie.
Ai gresit topicul cu asemenea consum.

#45
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 Nero-d, on 03 mai 2015 - 15:29, said:

in zonele unde exista retea electrica... eu platesc curentul 200€/an... deci nu are cum sa renteze!!
La pret standard ar iesi o medie de 4.5KWh/zi.

 Nero-d, on 04 mai 2015 - 06:59, said:

cand am zis un consum de 5kw, tu ce ai inteles?
5kwh pe zi???
nu tatã!!! pe ora!
o putere instalata de 5Kw disponibila 24/7
Varf de 5KWh poti absorbi din acumulatori daca is bine dimensionati. Pot merge in siguranta la descarcari de 10-20C.
Banuiesc ca la aspectu asta te refereai, altfel daca ai consum de 5KWh*24h*365zile ai plati 5000€/an, nu?

#46
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e vorba de o casa izolata!!! minim 2-3ACuri, boilere (eventual centrala), electrocasnice (plite, cuptoare, frigidere, lazi frigorifice), iluminat(intern extern), pompa, hidrofor! unelte si scule, PCuri, etc

n-ai tu de unde sa stii!!


@ gabyxm
nu varf... putere instalata si livrata 24/7

nu se aplica in cazul meu... tocmai am precizat si am specificat ca pentru mine n-ar renta o asemenea investitie!!!

Edited by Nero-d, 04 May 2015 - 07:48.


#47
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

 gabyxm, on 04 mai 2015 - 07:37, said:

La pret standard ar iesi o medie de 4.5KWh/zi.
Nici el nu stie pe unde s-o mai scalde ca a gresit calculele Posted Image
Nici cu centrala termica electrica nu reuseste sa ajunga la consumul zis de el. Mai pune plite, cuptoare, toate electrice, ca poate poate ii iese hectarul necesar de panouri solare Posted Image

#48
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu am zis un minim de 5KW putere instalata pentru o casa izolata!!! daca nu intelegi, mergi la scoala cum ti-am mai spus...
si ti-am luat in calcul conditiile ideale, cu soare si fara pierderi!!! in conditii reale, suprafata trebuie marita cu 50-100%
la o casa izolata (izolata ca asezare, nu termic) cu tot confortul, consumul mediu zilnic (24h) depaseste  75kwh (asta pe timp de vara... iarna, ca ai sa fii surprins, mai exista si iarna, deci iarna... soare mai putin si consum mai mare!!!)


ignoranta e o problema la parerologi...
pana si bazele teoriei te depasesc...

Edited by Nero-d, 04 May 2015 - 08:11.


#49
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
@Nero-d,dacă ai o casă eficientă energetic bine izolată cu pereți ventilați,n-ai nevoie de nici un AC,dar mă rog ce consumatori ai înșirat tu acolo,parcă ar fi vorba de energia electrică pentru alimentarea unui palat !.Unul ca mine care nu am curent electric de la rețea deși mă despart doar 200 m de ultima casă branșată,pentru că cei de la CEZ mi-au făcut un deviz de instalare a 6 stâlpi de la 200 m și mi-au cerut suma de 250 mil.lei vechi !,binențeles toate materialele plătite din buzunarul meu,dar până la urmă toată investiția intră în patrimoniul lor și asta pentru mine reprezintă un furt din buzunarul propriu,apoi ca orice client trebuie să plătesc consumul de electricitate până dau ortu” popii ! .Eu am decis să nu apelez niciodată la ei,să-i sfidez și să-mi investesc banii în sisteme fotovoltaice,eoliene și hidro,tocmai de aceea am învățat în timp să devin eficient energetic,să gestionez foarte bine kwh produși de sistemul meu fotovoltaic off-grid, în care investițiile totale se ridică la cca.130 mil.lei vechi.Am nevoie de un consum mediu lunar de cca.150 Kwh pe lună,de aceea o capacitate de stocare de 10 Kwh într-un acumulator tip Tesla mi-ar fi suficient pentru alimentarea unei case de locuit formată din 3 persoane.Posted Image

Edited by Solarcells, 04 May 2015 - 08:25.


#50
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
Posted Image cand ti-ai facut casa trebuia sa iei in calcul si acest inconvenient Posted Image
ce zici tu acolo, e undeva sub strictul necesar... (nu ne-ai spus cu ce incalzesti... ai ACuri)
eu vorbesc de confort... pentru ca despre asta e vorba, nu de strictul necesar, nu de limita supravietuirii
2 ACuri si 2 boilere, ai dintr-un foc 5kw
vorbim de case, nu de coteţe de caini (no offence Posted Image )... 2-300m2 locuibili + dependinte!
o casa la nivel european...

ai invatat sa devii eficient de nevoie!!!... daca erai conectat la retea, nu mai invatai... aveai o viata lipsita de griji

cand spunem ca o solutie inlocuieste cu succes o alta solutie, pai ne gandim la toate aspectele... nu?
nu umblam prin casa cu head light
de cat timp o ai si cat crezi ca te vor tine acumulatorii?

Edited by Nero-d, 04 May 2015 - 08:46.


#51
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

 Nero-d, on 04 mai 2015 - 08:11, said:

...
Te pisi contra vantului. Nu intereseaza pe nimeni fantasmagoriile tale.
5kwh/zi sunt ok pt. un om normal. Iar pt. aia ai nevoie de vreo 10m^2 panouri si un acumulator Tesla.

#52
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
doar ca intr-o casa, nu locuieste un singur om
iar omul ala normal de care zici tu e de fapt un roman rupt in cur!!! normalul tau e o cutie de chibrituri
oamenii normali au case normale... cu tot confortul...  cu venituri de peste 4000€/luna/familie! ceea ce tie inteleg ca ti-e strain!!!
stiai ca omul normal are casa de vacanta?
dar te inteleg, esti tanar si lipsit de experienta... halesti orice ineptie de pe net!

pentru un om normal, ca tine, aceasta investitie nu se justifica!!!

Edited by Nero-d, 04 May 2015 - 08:56.


#53
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Acumulatoarele Tesla se pot conecta sa lucreze impreuna.
Daca ai casa mai mare iti iei mai multe acumulatoare.

Tu ai macar idee despre ce vorbesti ? Sau doar iti place sa fii gica contra.

Edited by theMisuser, 04 May 2015 - 08:59.


#54
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca tu zici ca 2 ACuri si 2 boilere iti consuma 5kwh/zi... eu te cred
daca tu zici ca 10m2 de panouri e suficient... din nou te cred...
mai mult de atat nici n-ai cum sa te faci de ras... ai atins limita incompetentei Posted Image

poate reuseste sa-ti explice  Solarcells cum e cu panourile fotovoltaice... cu toate ca nu cred ca ai intelege!

Edited by Nero-d, 04 May 2015 - 09:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate