Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Hemoroizi

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#37
gargaritzaritza

gargaritzaritza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2013
Am înțeles!multumesc pentru răspuns!!
O seara buna!

#38
wyo68

wyo68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2013
buna ziua.sunt nou printre dumneavoastra si am si eu aceiasi problema hemoroizii.va scriu pentru caam o reteta facuta deun medic chirurg din orasul meu..acesta este la pensie acum dar sa stiti ca eu am folosit toate alifiile disponibile in farmacii dar nici un nu ma facut bine ca aceasta.nu ma vindecat dar cind am probleme apelez la ea si dupa a treia zi incep sa dea inapoi.inclusiv cei care singereaza i am linistit in doaua trei zile.am fost si la celebrele clinici si dupa ce ma u operat la patru luni au aparut din nou.nu este scumpa .la noi in oras o cunosc majoritatea farmacistilor , in special cei mai in virsta.daca doriti sa stiti mai multe va stau la dispozitie.nu mi trebuie nici un leu  pentru ca stiu ce inseamna durerea de hemoroizi.

#39
Bebbe

Bebbe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.04.2013
Am o mare problema. Am un scaun foarte rar. Merg foarte rar la toaleta. De ce? (Ma gandesc ca am hemoroizi) Stie cineva ce sa fac? exista anumite ceaiuri/pastile pentru a ma ajuta la digestie? sau unguente/bai care la fel sa ma ajute? Multumesc!

#40
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Bei cafea des?

#41
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Incearca cu prune uscate/suc de prune sau in general fructe uscate, cereale bogate in fibre, etc.

Cica si uleiul de masline, extra-virgin, ingurgitat direct, 1-2 linguri.

Slava Domnului n-am probleme si nici n-am avut vreodata, atribuiesc asta si faptului ca zilnic consum multe fructe, proaspete/uscate dimineata cereale intotdeauna (corn flakes cat mai natural spre exemplu e foarte bun si nici scump). Iaurturile, ai ales probiotice sunt si ele bune.

E important sa faci si activitate fizica daca este sedentar.

View PostBebbe, on 07 aprilie 2013 - 16:12, said:

Ma gandesc ca am hemoroizi

De ce ? Ce simptome ai ? :huh:

Edited by lawrence38, 07 April 2013 - 16:37.


#42
Dragos-020578

Dragos-020578

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.03.2013

View PostBebbe, on 07 aprilie 2013 - 16:12, said:

Am o mare problema. Am un scaun foarte rar. Merg foarte rar la toaleta. De ce? (Ma gandesc ca am hemoroizi) Stie cineva ce sa fac? exista anumite ceaiuri/pastile pentru a ma ajuta la digestie? sau unguente/bai care la fel sa ma ajute? Multumesc!

Posibil sa ai un tranzit intestinal mai lent nu este obligatoriu sa ai hemoroizi.

#43
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

View PostBebbe, on 07 aprilie 2013 - 16:12, said:

Am o mare problema. Am un scaun foarte rar. Merg foarte rar la toaleta. De ce? (Ma gandesc ca am hemoroizi) Stie cineva ce sa fac? exista anumite ceaiuri/pastile pentru a ma ajuta la digestie? sau unguente/bai care la fel sa ma ajute? Multumesc!
Nu exista nici o legatura intre boala hemoroidala si faptul ca mergeti des/rar la toaleta.
Legatura apare atunci cand scaunul este de consistenta foarte tare iar defecarea provoaca rupturi/sangerari a vaselor sfincterului.Acestea se inflameaza si se umfla,provocand dureri si usturimi.

Pentru scaun rar/constipatie puteti folosi cafeaua (are proprietati laxative naturale care se amplifica atunci cand o combinati cu lapte).
Daca intr-adevar aveti hemoroizi,laxativele (de oricare/supozitoare cu glicerina) vor trata cauza iar supozitoarele cu hemorzon (2/zi) vor ameliora simptomele hemoroizilor.
Puteti opta si pentru reducerea chirurgicala (ligatura) hemoroizilor dar fara schimbarea factorului care-i declanseaza,acestia vor reaparea.
Sanatate!

#44
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Aș vrea și eu să am scaune rare. Ți-o zice un om care are vreo 5 pe zi, din care 3 până la ora 12 la amiază. Posted Image

#45
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View PostBebbe, on 07 aprilie 2013 - 16:12, said:

Am o mare problema. Am un scaun foarte rar.
Cat de rar , nu oferi nici un reper ? Poate e chiar normal , mai ales daca nu stii la ce sa te raportezi si nu produce nici un efect grav .

Consumi peste 2 litri de lichide pe zi , asa cum se recomanda permanent in massmedia ?

#46
Bebbe

Bebbe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.04.2013

View Postarcond, on 07 aprilie 2013 - 18:13, said:

Cat de rar , nu oferi nici un reper ? Poate e chiar normal , mai ales daca nu stii la ce sa te raportezi si nu produce nici un efect grav .

Consumi peste 2 litri de lichide pe zi , asa cum se recomanda permanent in massmedia ?

2-3 ori pe saptamana...adevarul este ca nu consum asa de multe lichide.

#47
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View PostBebbe, on 08 aprilie 2013 - 09:14, said:


2-3 ori pe saptamana..
Normal ar fi cel putin o data pe zi . Incearca sa realizezi asta , chiar daca nu simti senzatia de scaun , mergi la toaleta , aseaza-te pe tron , si , fara fortare incearca sa determini aparitia scunului . Evita alimentele care " strang " la stomac si incearca o cat mai buna masticatie - " Fiecare dumicat trebuie mestecat de 50-100 de ori " - http://www.femeia.ro...ica-zen-1783550

   Multa sanatate !

#48
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostClerik, on 07 aprilie 2013 - 18:00, said:

Aș vrea și eu să am scaune rare. Ți-o zice un om care are vreo 5 pe zi, din care 3 până la ora 12 la amiază. Posted Image
Si eu tot cam pe-acolo sunt Posted Image desi n-as zice chiar 5....un 2-3 e media. Probabil, ca si mine, esti mare consumator de fructe ? Eu unul imi incep dimineata cu cereale, apoi pana la pranz cel putin 2-3 sau mai multe fructe. Si beau si destul de multa apa, minim 2 litri zilnic (vara mai mult) ceai, cafea doar din cand in cand si nu foarte tare (chestii gen cappuccino  Posted Image). Cred ca unul din factorii principali, in cazul constipatiei ma refer e si consumul de lichide deficitar. Eu unul nu beau apa ca trebui ci pentru ca simt nevoia uneori ma enerveaza pentru ca am si o vezica nu prea incapatoare asa ca fac probabil 1 drum/ora la toaleta in timpul orelor de serviciu. Daca stau doar acasa, in week-end spre ex. fara multa activitate, nu simt nevoia sa beau atat de multa apa. Prin multa inteleg 2-3 litri/zi, daca e vara 3-4.

Edited by lawrence38, 10 April 2013 - 18:52.


#49
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013

View Postlawrence38, on 10 aprilie 2013 - 18:43, said:

Si eu tot cam pe-acolo sunt Posted Image desi n-as zice chiar 5....un 2-3 e media. Probabil, ca si mine, esti mare consumator de fructe ? Eu unul imi incep dimineata cu cereale, apoi pana la pranz cel putin 2-3 sau mai multe fructe. Si beau si destul de multa apa, minim 2 litri zilnic (vara mai mult) ceai, cafea doar din cand in cand si nu foarte tare (chestii gen cappuccino  Posted Image). Cred ca unul din factorii principali, in cazul constipatiei ma refer e si consumul de lichide deficitar. Eu unul nu beau apa ca trebui ci pentru ca simt nevoia uneori ma enerveaza pentru ca am si o vezica nu prea incapatoare asa ca fac probabil 1 drum/ora la toaleta in timpul orelor de serviciu. Daca stau doar acasa, in week-end spre ex. fara multa activitate, nu simt nevoia sa beau atat de multa apa. Prin multa inteleg 2-3 litri/zi, daca e vara 3-4.

Bag zilnic fructe. Cel puțin 2 mere și o banană, o cană de cafea dimineața și vreo 3-4 litri de apă zilnic. Acu mi-e ciudă că nu-mi mai face bine apa de la robinet și trebuie să beau doar îmbuteliată. Nu e plăcut ca de fiecare dată când mergi să iei pâine să iei și un bidon de 5 litri de apă :)

#50
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostClerik, on 10 aprilie 2013 - 19:11, said:

Nu e plăcut ca de fiecare dată când mergi să iei pâine să iei și un bidon de 5 litri de apă Posted Image

:lol: Mda...eu mai mult beau pe la serviciu, adica moca :D dar oricum, si pentru acasa, 1-2 baxuri pe saptamana tot se consuma, mai ales ca nevasta-mea mai nou face ceai cu apa imbuteliata (aici e apa foarte dura). Oricum, nici in Romania nu beam apa de la robinet, desi nu era chiar nasoala, comparativ cu cea de Bucuresti spre exemplu.

Acum revenind on-topic, sunt curios daca printre suferinzii de hemoroizi se numara si unii care mananca multe fructe/beau multe lichide. :huh:

#51
Corinass

Corinass

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.04.2013
Buna tuturor!
Si eu ma chinui cu acesti hemoroizi nenorociti de vreo 3 ani. Am fost acum 2 ani la Proctoline si mi-a facut ligatura elastica la H gr 2. Dupa un an au reaparut si am fost in buc la Ghenea Adrian si mi-a spus ca am H gr 3 spre 4 si bineinteles mi-a recomandat op clasica. Am zis ca nu-mi doresc asa ceva si m-am tot documentat pe net. Mi-am facut 2 programari la 2 doctori din viena la 2 spitale private diferite, sa aflu cat mai mute pareri. Primul mi-a spus ca am H gr 3 = 200 euro consultatia si ca imi recomanda metoda Hal-Rar care...surpriza...costa cu totul 8000 de euro. :)))) Putin ...nu?. Iar la o zi distanta am fost la al 2-lea care mi-a spus ca am 3 H= 2 H gr II si un H gr 3 .consultatia de data asta a fost 350 euro. Acesti din urma a zis ca efectueaza orice operatie dar ca cea cu inele recidiveaza...Doppler si clasica este prea brutala pentru o femeie tanara (. 29 ani) si fara sarcini..urmand sa fiu si eu mamica. :) plus ca la aceste metode daca se fac in tinerete,este foarte posibil ca dupa 20-30 de ani sa nu-ti mai poti controla muschii si sa faci pe tine. M-a speriat f tare si am zis Hal-Rar . Aces doctor a dat un cost total de 6500 euro. Oricum totul este extrem de scump...pentru o simpla operatie...zic eu..
Acum sunt in stadiul de cugetare...
As dori sa imi spune-ti care dintre voi a facut Hal-Rar ? Unde? Si cat?
Ma intereseaza tot ce stiti de aceasta metoda. Doctorul mi-a spus ca la 7 din 100 de pacienti operati prin metoda Hal-Rar ..H au recidivat. Ar fi culmea sa dai7-8000 de euro si sa iti reapara.. :((((
Help me please ! Cine a facut Hal-Rar ?
Va multumesc pt timpul acordat!
O seara placuta  tuturor !

#52
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostCorinass, on 22 aprilie 2013 - 20:58, said:

Buna tuturor!
Si eu ma chinui cu acesti hemoroizi nenorociti de vreo 3 ani. Am fost acum 2 ani la Proctoline si mi-a facut ligatura elastica la H gr 2. Dupa un an au reaparut si am fost in buc la Ghenea Adrian si mi-a spus ca am H gr 3 spre 4 si bineinteles mi-a recomandat op clasica. Am zis ca nu-mi doresc asa ceva si m-am tot documentat pe net. Mi-am facut 2 programari la 2 doctori din viena la 2 spitale private diferite, sa aflu cat mai mute pareri. Primul mi-a spus ca am H gr 3 = 200 euro consultatia si ca imi recomanda metoda Hal-Rar care...surpriza...costa cu totul 8000 de euro. Posted Image))) Putin ...nu?. Iar la o zi distanta am fost la al 2-lea care mi-a spus ca am 3 H= 2 H gr II si un H gr 3 .consultatia de data asta a fost 350 euro. Acesti din urma a zis ca efectueaza orice operatie dar ca cea cu inele recidiveaza...Doppler si clasica este prea brutala pentru o femeie tanara (. 29 ani) si fara sarcini..urmand sa fiu si eu mamica. Posted Image plus ca la aceste metode daca se fac in tinerete,este foarte posibil ca dupa 20-30 de ani sa nu-ti mai poti controla muschii si sa faci pe tine. M-a speriat f tare si am zis Hal-Rar . Aces doctor a dat un cost total de 6500 euro. Oricum totul este extrem de scump...pentru o simpla operatie...zic eu..
Acum sunt in stadiul de cugetare...
As dori sa imi spune-ti care dintre voi a facut Hal-Rar ? Unde? Si cat?
Ma intereseaza tot ce stiti de aceasta metoda. Doctorul mi-a spus ca la 7 din 100 de pacienti operati prin metoda Hal-Rar ..H au recidivat. Ar fi culmea sa dai7-8000 de euro si sa iti reapara.. Posted Image(((
Help me please ! Cine a facut Hal-Rar ?
Va multumesc pt timpul acordat!
O seara placuta  tuturor !

Imi pare rau, nu am informatiile de care ai nevoie, sper sa ma fereasca Dumnezeu de astfel de probleme si imi pare foarte rau sa aud ca ti s-a intamplat asta, mai ales la o varsta foarte frageda. :(  Este vreun factor anume care a condus la aceasta afectiune in cazul tau ? Suferi de alte probleme de sanatate ? Spui ca nu ai avut sarcini pana acum deci ma gandesc ca nu are cum sa fie legat de asta.  

Ce ti-au spus doctorii ? Care sunt factorii care conduc la aparitia/gravitatea hemoroizilor in cazul tau particular ?

#53
Corinass

Corinass

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.04.2013

View Postlawrence38, on 22 aprilie 2013 - 22:35, said:



Imi pare rau, nu am informatiile de care ai nevoie, sper sa ma fereasca Dumnezeu de astfel de probleme si imi pare foarte rau sa aud ca ti s-a intamplat asta, mai ales la o varsta foarte frageda. :(  Este vreun factor anume care a condus la aceasta afectiune in cazul tau ? Suferi de alte probleme de sanatate ? Spui ca nu ai avut sarcini pana acum deci ma gandesc ca nu are cum sa fie legat de asta.  

Ce ti-au spus doctorii ? Care sunt factorii care conduc la aparitia/gravitatea hemoroizilor in cazul tau particular ?

Multumesc pt. rasp!
Hemoroizii mei au aparut :1- datorita faptului ca de cand ma stiu am avut probleme cu constipatia.
                                                           2- posibil ereditar...candva demult au avut si parintii mei probleme dar ffff mici..pt ca asa cum au aparut au si disparut...de la sine.
Problemele de sanatate au inceput dupa descoperirea hemoroizilor..si anume o gastrita din cauza cruditatilor pt a combate constipatia..si uneori am dureri groaznice.
Nu am niciun bebe si imi doresc f mult dar prioritara este rezolvarea problemelor cu H. Nu pot tine o sarcina in halul asta.
Totusi eu fac sport si nu imi ies in momentele alea..ci doar dupa scaun...pe care il am in fiecare dimineata. Acum am reglat acest aspect ..caci inainte faceam la cateva zile. In fiecare dimineata beau o cana cu apa in care amestec o lingurita de tarate psyllium pe care o beau imediat iar apoi imi beau cafeaua ( pe care mi-a recomandat-o medicul...eu nefiind fana) si dupa ies imediat. Ma spal cu sapun de alep si ma dau cu  procto-glyvenol. ) . Cam asta este tot.


#54
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Din ce am observat eu sint 2 tipuri de baza.
Unii ce sint de fapt veruci, negi. Nu se mai retrag de la sine. Aceia e posibil sa se vindece numai prin cauterizare, si revin daca nu sint tratati. De fapt nu se retrag niciodata singuri.
Si hemoroizii clasici, un fel de vene umflate.
Daca maninci mai putin, si mai ales carne mai putina, nu mai apar.
Sint de la ficat (?). Am pus semn de intrebare, fiindca am observat ca apar la sfirsitul iernii, in special, de la acel mincat f mult de peste iarna.
De la spirulina nu mai apar practic deloc. Decit daca se maninca cantitati ffff mari de mincare.

Legumele si fructele crude evita aparitia ambelor tipuri.
Verucile cresc incet, mai ales de la carne multa, si se irita de la alimentele moarte, carnuri si mincare gatita. Se amelioreaza ambele de la legume in special, crude. Morcovii sint ideali.
Si fructele sint bune, dar cele acre dau iritatii.
Daca se tine un regim numai cu cruditati, e posibil sa dispara a doua categorie. Dar verucile doar stau pe loc si nu se irita.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate