Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Hemoroizi

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#343
cryvest

cryvest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.05.2006

View PostRemicade, on 02 ianuarie 2023 - 08:17, said:

Rana dupa ligaturare se vindeca in zile/saptamani, nu ramane rana deschisa, organismul in mod normal tinde spre corectarea leziunilor, in cazul varicelor sau hemoizilor nu sunt leziuni, sunt dilatatii si astea din pacate nu se corecteaza de la sine.
Atata timp cat alimentia si implicit constipatia sunt tinute sub control e ok, am facut si eu asa vreo 5-6 ani dar de ex in fiecare vara cand mergeam in concediu aveam constipatie si treptat treptat vasele de sange se dilatau, anul asta a fost primul in care a aparut sangerarea si am zis GATA merg sa rezolv nu mai stau sa progreseze. Ligaturarea nu implica bisturiu, bisturiu probabil stadii avansate care nu se pot rezolva altfel, nu stiu ca dupa jumatate de secol m-am invatat minte sa merg cand problema e la inceput nu cand se agraveaza.

Salut , luni am inceput si eu ligaturarea, luni seara si marti au fost putine dureri dar nu mari, nu am sangerat pana acum la scaun , simt doar o mica jena acolo in rect de la acel inel...sper sa fie bine si dupa ce va cadea , probabil pe vineri si sa nu sangerez ...va tin la curent

#344
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,849
  • Înscris: 30.11.2021

View Postdannek, on 29 noiembrie 2022 - 18:53, said:

@MindArchitect
Scrie pe sticla de apa Vin sau Bere depinde ce preferi Posted Image Posted Image Posted Image Eu chiar beau celputin 2 l de lichide. Cica normal ar fi 10% din greutatea corporala
Incearca sa folosesti Redigest circa 2 ore ininate sau dupa 2 ore de la masa cite 2 pastile.
Exista pastile din plante gen Senna sau Senalax dar dimineata sa fi pe acasa.
Eu am terminat cu tratamentul inclusib cu colonscopia totul in regula. Dupa 2 luni la control!
Sarbatori cu bine
Am observat ca si daca uiti sa te hidratezi sau pur si simplu nu ai timp, ideea este sa nu stai pe wc, faci cate putin, dar sa nu stai sa te fortezi pe wc.
Cand am urmarit asta intr-un filmulet pe youtube, ma gandeam? Ce ciudat suna.
Doar ca ete, ma duc la wc, sunt constipat, nu stau pe wc, ma duc, mananc un iaurt, beau apa, beau suc.
Si miscare, ca nu te vede careva. Ceva intindere, miscare, intelegi ce zic.

View PostCellini60, on 30 noiembrie 2022 - 18:30, said:

Eu fac altceva: beau lapte.
Seara, inainte sa ma culc si peste noapte, daca mi se face sete.
In functie de cina, uneori chiar si un kil de lapte de seara pana dimineata.
In felul asta scaunul matinal, dupa cafea, e lejer si fara stres.
Eu tin sticla de apa langa pat dar daca nu este cu helas, nu stiu ce naiba ca suna fitza, nu pot sa beau, asa daca pun cateva picaturi de lamaie sau helas... pac merge sa beau.

Important este ca o las mai moale cu painea, orezul, si cel mai important, nu stiu cum sa explic? Mancarurile care zgariau, lezau. Adica? Ca suna ciudat, alune, alunele sau le pun in ama, le faram.
Oricum cred ca alunele, nucile, constipa, cred ca am zis bine. Oricum atentie cu alunele ca nu prea se digera. Intelegti ce zic alimente care agata.

View PostBachus92, on 21 decembrie 2022 - 01:50, said:

Salut! Am dat de acest topic și am simțit nevoia sã îmi expun "problema": Nu am avut niciodatã probleme de acest fel (de niciun fel, cred cã ultima iniecție a fost acum 12 ani, cu excepția vaccinului ptr Guvid). Mãnânc toate tâmpeniile posibile, dar și mâncare gãtitã (ciorba e sfântã la mine în familie).

Mananci tu ciorba dar daca ciorba si felul 2 este insotita de mancare, carbohidrati, tot degeaba.
Am început sã mã îngrijorez și am luat o cremã ptr hemoroizi și fisuri anale de la Dr. Max (hemoploptis, ceva de genul).
Rezultatul a fost aproape 0, cu excepția senzației de "swamp ass", n-am simțit/observat nicio îmbunãtãțire..

Ceva sfaturi/pãreri? Posted Image
Doctor.

View PostRemicade, on 21 decembrie 2022 - 09:22, said:

Nici o crema/supozitoare nu rezolva problema, mers la medic ptr ca daca sunt interni vor progresa pe stadii pana la cele superioare, IV, cu cat actionezi mai repede cu atat vei iesi mai castigat.
Si eu am amanat ani de zile cu tot felul de creme pana cand tot la interventie am ajuns, 4 de ligaturare, momentan sunt ca nou si sper sa raman asa timp cat mai lung.
Stilul de viata rezolva treburi, poti sa traiesti cu hemoroizi cat timp iti inveti limitele.
Eu mai ma pomenesc dimineata ca ma grabesc pe autobuz, dau sa alerg, apoi am gandesc? Ce naiba am? Mai tin minte cand abia mergeam? Ia sa fiu eu cuminte, sa merg incet.

Si cum ziceam... momente de neatentie se gasesc, am colindat KM peste KM cu sarbatorile, pic de odihna, amici cica sa mergem la dedeman, leroy merlin, jumbo, atata frecat ai hemoroizi cu mers pe jos.
Si dupa ce ii inflamezi oleaca iti dai seama cam cum trebuie procedat pe viitor, mers incet, evitat plimbarile lungi si inutile.

Stii care este chestia? Ca acuma stii toata procedura, ma refer la ligaturile.

#345
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,849
  • Înscris: 30.11.2021
Si o duceam asa de bine.
Zilele trecute m-am constipat, nimic cu sange dar a fost tare si destul cat sa irite.
Zilele astea am tot fost in picioare si s-a frecat zona respectiva si am inceput dansul.

Am cumparat procto glyvenol, m-am dus sa ma spal cu apa si sapun si bag degetul sa curat zona si simt cateva duluri, stiam de ele, cred ca de la tromboza. Si pe mijloc simt ceva tare. Poate pare scarbos cea ce scriu asa ca o sa folosesc spoiler.
Spoiler
.

Ma spalai, dadui cu unguent si mai incolo o sa bag un supozitor.
Hemoroizi astia dupa ce ii faci sunt o lupta.

O sa vad cum ma programez la doctor, acum stiu mersul treburilor. Daca este internet si poate sa-l lege, sa o faca ca stiu in ce consta procedura.
Mai mare a fost umilinta, sa stau pe o capra pe care nas femeile, cu 2 asistente sa-mi bage chestia aia in fund.

Ma si gandesc cum sa procedez cum trimiterea, sa ma duc la primul doctor sau direct la ligaturare?

Nici nu stiu ce atata deranj ca nu a fost asa de mare constipatia, zic in comparatie cu ce constipatie aveam inainte de hemoroizi de ma scremeam.
Cred ca mi-a afectat nitel starea de spirit.
Este ca naiba sa nu te poti misca asa cum doresti fara durere in fund.

O sa vad saptamana viitoare cum si gand ajung pe la doctor.
Ce nu am inteles este ca pe diagnosticul de la colonoscopie scrie "aglomeratie de hemoroizi" si doctorul cred ca a legat 1 singur hemoroid mai mare. Si apoi la control am prins alt doctor mai tanar care nu parea la fel de priceput.
Si o sa va para ciudat dar pe timpul la procedura nu m-am gandit sa intreb prea multe. Sau cred ca a si zis ca sa nu vorbesc?

Deci cum s-ar zice, am revenit pe baricade.
Ce naiba se simte zgarciul ala tare.

#346
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
La ultima sedinta cu medicul care a spus ca sunt ok in MS-DOS am primit recomandari.
1. Fara constipatie
2, Nu exces de bauturi tari
3. Nu excest de condimentat
Sincer slab condimentat si o cinzeaca folosesc dupa prima ligatura.
Daca ma mai tine MS-DOS 14 ani treaba este buna, E posibil sa ma chinuie alta parte a corpului pina atunci!
Sanatate!!!

#347
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,849
  • Înscris: 30.11.2021
O sa ma duc miercuri dupa trimitere.

Momentan beau apa, imi vine sa ma duc la wc.
Este totul umflat acolo jos.

Te seaca de energie, o sa ma duc sa mai lege din ei, sa opereze.

#348
granny

granny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.04.2005
Citesc topicurile astea de multa vreme – sunt un membru vechi , care posteaza f rar. Prefer sa citesc dar acum as vrea sa impartasesc din experienta mea. Asa cum am cautat eu , cu siguranta, vor cauta si altii.  
                  Maine se implineste o luna de la interventia chirurgicala – procedura Milligan-Morgan, inchisa- si pasesc, in continuare, prudent( dar, cu mai multa incredere decat in primele zile, prima saptamana, primele 2 saptamani), pe drumul cel bun.
                 Datele problemei: hemoroizi micsti, grad 4, prolapsati, care nu-mi permiteau sa ma deplasez in ultimele 2 luni nici 50 m fara sa trebuiasca sa-i reintroduc manual. Inutil sa mai spun ca nu dura prea mult si ieseau inapoi. La capitolul calitatea vietii eram un om distrus.
                 Am primit diagnosticul la Laurus Medical unde – in naivitatea mea – am crezut ca intru si ies in aceeasi zi cu problema rezolvata. Doctorul de-acolo, pe care il apreciez pt sinceritate, m-a lamurit ca la gradul asta , ce face el acolo (omul era chirurg generalist) amelioreaza problema pana la max 80% dar, in final, tot chirurgical,cu anestezie, spitalizare, se poate rezolva 100%. M-am simtit in mijlocul intersectiei, legata la ochi.
                 Pe scurt, am ajuns la Cluj, la Spitalul judetean - chirurgie 1. E inutil sa dau numele doctorului chiar daca e un doctor deosebit din multe puncte de vedere – spun doar atat: mi-am revizuit parerea proasta din ultimii ani despre specia ciudata din care facem parte. Ce pot sa mai spun e ca n-a cerut nimeni, nimic. Interventia a fost cu rahianestezie. Am stat in spital de vineri-ziua interventiei pana luni la amiaza.
                Cateva detalii pe care le-am cautat si nu prea le-am gasit:
- prima iesire la toaleta a fost marti seara , in a 4-a zi. Groaznic, f dureros, fara mult success. In urmatoarele zile , practic , nu m-am dezlipit de baie. Senzatia de nevoie urgenta era cu atat mai frustranta, nereusind sa fac mare lucru – simteam ca-mi sta inima in loc de durere. Nu sunt o fire sclifosita si nici vaicareata. Am nascut normal , dupa un travaliu de 17 ore. nu exagerez daca spun ca depaseste asta.
- ce nu am stiut deloc sau n-am indraznit: sa mananc cat trebuie. in primele 4-5 zile am baut apa cat n-am baut niciodata, supa, iaurt, compot de prune sau caise, ceai, pliculete de colonprotect…ceea ce a fost correct. dar, dupa a 4-a , a 5-a zi trebuia sa trec déjà la fibre. Am mancat paine dintotdeauna. aveam 7 zile de cand nu mai mancasem paine cand am indraznit sa mananc 2 feliute cu vinete coapte. a doua zi  am avut primul scaun , cu dureri groaznice. O particularitate a fost mirosul groaznic din ziua de marti, a 4-a , pana la o saptamana, cam asa. Fara sangerari masive.
- In a 11-a zi a fost prima data cand , la spalat, am gasit un fir de ata care atarna. alte griji, alte cosmaruri. eu, nefiind din Cluj, nu am putut apela la doctor de cate ori aveam o spaima. si nici nu primesti nicaieri detaliile, sa stii la ce sa te astepti. Probabil, povestita recuperarea asta, asa groaznica cum e, ar descuraja pe multi. Este ceva ce nu vreau sa fac. Doar sa inteleaga fiecare ca nu e chiar o plimbare in parc dar….din care se supravietuieste….si te intrebi de ce n-ai indraznit mai devreme?! Ata aceea am scurtat-o, era necesar, nu voiam sa o agat din greseala ca avea vreo 5 cm. Am aflat, la control, cand aveam fix 2 saptamani, ca e normal asa. cele din interior se resorb iar cele care au contact cu exteriorul se dezintegreaza dupa o vreme de la locul legat si cad…asa cum sunt.
- medicamente folosite: am luat zilnic algocalmin cam o saptamana…dupa a 10-a zi nu au mai fost necesare; am  luat si paracetamol in primele zile, alternativ cu algocalminul. e bines sa se evite medicamentele care favorizeaza constipatia: opioidele, fierul, etc..Tot din a 8-a zi, disperata sa nu ma constip, am luat Duphalac Fruit- la pliculete, contin lactuloza. Le bei intr-un pahar cu un pic de apa ca sunt f dulci. Am luat in prima zi 3 plicuri , la distanta de cateva ore. am luat a doua zi unul si dupa vreo ora…eram pe buda; am folosit Betadina pt spalaturi si bai de sezut sau dus doar cu apa…sunt f importante..si utile; am cumparat Cicatridina unguent pe care l-am folosit mai ales in prima saptamana dupa care am alternat cu Hemosan- f bun; patratele de tifon steril si absorbante zilnice pe chilot; am folosit o perna din cele pt gat,  pt stat asezat pe suprafete mai tari.
- tot cam de la a 11-a zi au aparut niste scurgeri alb-galbui, fara miros( m-am panicat din nou), normale, a zis doctorul, fac parte din procesul de vindecare. Atata timp cat nu ai febra, nu simti inflamata extra, zona respectiva. S-au oprit cam dupa o alta saptamana.Un alt aspect, pomenit de cineva pe-aici, a fost pozitia la vasul wc : cumva deasupra, neasezata pe vasul wc. Foarte util . Distribuie altfel presiunea in zona, fara sa fortezi.
              La final: constipatia a facut parte din viata mea dintotdeauna, cam 20-25. Acum am 55. E foarte important sa-ti dai seama cat de mult te influenteaza aspectul asta.De ex. dupa a 3-a saptamana m-am panicat din nou: am reusit sa merg la baie doar dupa 4 zile desi mancam la fel, beam apa, pliculete de Colon protect si cele de Duphalac. Degeaba.Sper ca declicul e definitiv. Acum sunt ok, au fost cateva zile in care n-am avut nevoie de pliculete dar...de la momentul cu pricina mai am o rutina: mananc tarate de ovaz( cam 2 linguri), seminte de in(cam o lingurita) si quinoa tricolor(o lingurita) amestecate cu o lingurita de miere si lapte cald. O data  pe zi, dimineata.
             Sper ca am fost de folos cuiva! La gradul 4 nu are rost sa te amagesti. E important sa nu ajungi la asemenea grad. Predispozitia si un stil de viata dezordonat, practic, garanteaza problema. Sa fim sanatosi!

Edited by granny, 07 October 2023 - 16:38.


#349
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010
Eu zic ca am rezolvat problemele hemoroidale ce le-am avut cu urmatorul unguent. Pun foto mai jos poate ajuta pe cineva.

Attached Files



#350
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu exista unguente care sa rezolve definitiv problema, la primul derapaj apar problemele.

#351
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010
Iaca derapajele mele, deoacamdata nu au recidivat hemoroizii de peste un an. Acum cred ca depinde si de constructia si organismul fiecaruia...de aia am si scris ca poate mai ajuta pe careva.

#352
Beowulf

Beowulf

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.12.2023

View Posturaganel, on 07 decembrie 2023 - 11:07, said:

Eu zic ca am rezolvat problemele hemoroidale ce le-am avut cu urmatorul unguent. Pun foto mai jos poate ajuta pe cineva.

multumesc frumos pentru aceasta recomandare,am hemoroizi externi cred ca de tip 3-4 si am fost constipat acum cateva zile si mi s-au umflat foarte tare de ma dureau abia puteam sa merg !

am incercat alte 2 unguente de la farmacie dar fara a avea nici un efect,eram in dureri mari si disperat (abia ma puteam misca) am incercat unguentul recomandat de tine ma costat 45 lei si din prima am simtit o usoara senzatie placuta de rece (ca de menta) si o reducere de durere si inflamare.

eu incerc sa mi tin in control hemoroizi de 7-8 ani si niciodata la cate creme,unguente am incercat nu au functionat dar se pare ca acest unguent pentru mine functioneaza ! acuma sa vedem pentru cat timp !

Am inteles ca a aparut si la noi metoda de operatie cu laser ca in strainate (chiar clinica laurus medical o are in dotare) si ma bate gandul sa o incerc

sa mai operat cineva de aici prin metoda laser? ca am inteles ca nu e nevoie de anestezie generala,timpul de recuperare e mult mai rapid,sansele de complicatii is mai mici

#353
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010
Sa dea Dumnezeu sa iti fie de bine recomandarea mea de unguent hemoroidal, atat tie cat si celor care au neaparata nevoie de el. Igiena sa nu o uiti deloc si totul va fi ok. Sanatate maxima!

#354
Shaquille

Shaquille

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2024
Salutare all,
Ma numar si eu printre cei care au trecut peste operatia de hemoroizi.
La data prezentului mesaj ma aflu la 12 zile de la interventie.
Am incercat sa gasesc pe net feedback-uri lasate de cei care au trecut prin aceasta operatie si cu ce s-au confruntat. Din pacate nu am reusit sa identific o descriere totala a ceea ce inseamna aceasta operatie si ce se petrece post operator. Chiar daca mesajul de mai jos o sa fie lung as dori sa impartasesc cu voi prin tot ce am trecut in aceste 12 zile de chin.
Hai sa oferim cateva detalii: barbat, 45 de ani, 2m inaltime, 109 kg inainte de operatie (103kg la 12 zile de la operatie).

Tipul locului de munca: din 10-12 ore de munca mai mult de 9-10 ore le petreceam pe scaun
Locatie: Bucuresti
Spitalul unde a avut loc interventia: Sanador
Medic chirurg: Gabriel Mitulescu

Odata stabilite aceste coordonate hai sa ii dam drumul.

In urma cu mai bine de 4 ani de zile am inceput sa observ ca apar picaturi de sange (deschis la culoare) in vasul de wc la fiecare scaun. Evident ca nu am bag in seama foarte mult pana cand am inceput sa fac primele crize de hemoroizi (acum 3 ani de zile). Am inceput sa fac tratament cu tot felul de crème (de la preparation H – adus din SUA, pana la hemorzom, proctoglivenol si alte cacaturi care apar la tv). La inceput se observa o ameliorare dupa care, evident ca orice om delasator nu mai bagam in seama pana la urmatoarea criza.
In ultimul an de zile am inceput sa am crize lunare. Crize care durau cam 4-5 zile si care veneau cu dureri de iti era teama sa te mai duci la baie.
In ultimele 6 luni de zile fiecare scaun era o adevarata corvoada si nu din punct de vedere durere ci din faptul ca vasul de wc se transforma in culoare rosie. Aveam CICLU efectiv. Dupa defecare trebuia sa pun servetele pentru a opri sangerarea. Nu vreau sa va spun ce inseamna acest stres. Pe langa disconfortul de a avea o hartie intre buci aparea si stresul daca nu cumva am patat chilotii pantalonii, scaunul si pe tot ce ma asezam. Uneori se intampla alte ori nu.
Evolutia la nivelul anusului a fost cam asa: acum 4 ani simteam numai usturimi, dupa care am trecut prin a simti ca ceva iese afara, urmata de varianta de acum 1 an cand simteam ca iese ceva si dupa defecare impingeam cu mana la loc “bucatile de carne” si culminand cu ultima perioada in care simteam ca la fund am un gogosar (nu foarte mare … unul dinala mic care se umple cu branza si se pune la borcan��)
Astfel mi-am luat inima in dinti am zis ca este timpul sa ma duc sa fac un control sa vad ce am.
Incepe cautarea.. la ce spital sa ma duc .. care clinica este mai buna.. care doctor este bun.. etc.
Toti imi recomandau sa ma duc sa fac o colonoscopie inainte. Bun hai sa facem colonoscopie.
Prin recomandari am ajuns la clinica Provita la doctorul Daniel Cristian.
In luna octombrie am facut colonoscopie si endoscopie. Rezultatul a fost ca pe colon nu am nimic dar pe partea de endoscopie am o hernie hiatala grad 3 din 4. Gata… trebuie sa ma operez de hernie hiatala. Prin luna noiembrie incepe sa se agraveze situatia jos la modul ca aveam servetele in cur nonstop. Toti la birou imi ziceau sunt alb la fata si ca am fata de anemic. Poate ca asa era.
Norocul meu a fost ca un coleg de serviciu a trecut si el prin asa ceva si ca are o super recomandare de la o clinica. Asa am ajuns la Clinica Everst la doctorul Adrian Ghenea (tineti mintele numele asta ca voi mai reveni la el).
Pun mana pe telefon si fac programare undeva pe la inceput de luna decembrie la clinica Everest. Ma duc acolo cu gandul ca daca imi da ceva pastille si ceva crème ma fac bine si gata. Ajung la clinica intru si fac controlul (anoscopie). Dupa control am stat de vorba cu domnul Ghenea cam 1 ora (multa rabdare pe omul asta si de un mare calm), timp in care mi-a explicat … desenat …ce am eu. Mi-a recomandat detralex de 1000 de 3/zi si mi-a dat niste crème pe care sa le dau si pe exterior si sa bag si in anus.
Concluzia a fost ca el imi recomanda procedura LONGO cu stampler (PPH). Si ma trimite la control la doctorul Gabriel Mitulescu. Asta nu inainte de a ma atentiona sa nu bag in seama modul de comportament al doctorului Mitulescu si sa ma incred in competentele sale profesionale.
Intre timp … adica am 2 saptamani am luat tratamentul si am folosit cremele date de el. Hemoragiile au inceput sa scada ca durata avand zile in care scaunul nu era purtator de sange. Am zis WOW super trece cu aceasta crema miraculoasa. Pun mana pe telefon si il sun sa ii zic ca sunt mai bine. Reactia a fost ca ceea ce mi-a dat el este provizoriu si ca nu o sa tina la nesfarsit. Imi recomanda sa ma duc totusi la dr. Mitulescu.
Astfel incep sa ma caut pe net cine este acest doctor Mitulescu. Ca despre fiecare doctor gasesti si pro si contra … de la cei care-l injura la cei care zic ca este un zeu.
Asta este….. ma bag… pun mana pe telefon si sun la asistenta dr. Mitulescu (aveam nr de la dr. Ghenea) si fac programare (asta era undeva prin 20 decembrie 2023). Imi zice tipa ca domnul doctor nu este disponibil (evident era Craciun .. revelion .. etc) si ca sa ma prezint pe 4 ianuarie la clinica Proctoclinic (langa spitalul Sanador). Pe 4 ianuarie la ora 20.30 eram la el. Erau oameni acolo ca la Mecca. Am zis ca daca sunt multi oameni inseamna ca este bun.
Intru la control, foarte vesel tipul si foarte de treaba. Hai jos textila si treci pe pat la o noua anoscopie. Ma dau jos si zice: Mda… maine dimineata te prezinti la Sanador sa te operez. Hai sa-ti explic ce operatie faci si cum o sa fie. Cica se baga un instrument care taie acolo si care capseaza. Minim invaziva si ca plec a doua zi acasa pe picioarele mele si ca imi pot relua activitatea zilnica imediat. II zic ca nu pot a doua zi dar ca sambata sunt disponibil. Ok ramane ca pe 6 sa ma internez si sa ma opereze.
SUPER… am zis ca l-am prins pe cel de sus de picior.

Pe 6 ianuarie la ora 6.30 dimineata eram la Sanador la internari. Am facut testul COVID (nu stiu de ce il mai faci .. mai platesti si pe ala 350 lei – parca). Imi comunica ca internarea si interventia este 15.000 lei. Asta este… vrei cur nou platesti 15.000 lei.
Spital particular, singur in rezerva, curat bec, personal super profi si foarte empatic.
La ora 12.00 vine tipa si zice, hai jos textila de pe tine, ia halatul asta pe tine, lasa ceas, telefon in sertar si sa mergem la sala operatorie.
Stiti cum se duce mielul ala la taiere … asa ma duceam si eu. La fel de mandru cum se duce mirele la biserica nestiind ce-l asteapta dupa �� (glumesc nu sunt misogin).
La 12.30 vine Dr. anestezist – o super doamna care imi explica ce fel de anestezie face si care sunt beneficiile … ca face hiatala.. ca nu recomanda generala … ca hiatala prezenta se face cu o substanta care nu mai produce aceleasi efecte de acum 10 ani cand trebuia sa stai la verticala nu stiu cate ore … etc.
Ok …. Super hai sa o facem. Ma duce la sala … imi baga acul ala in spate si gata incepe operatia.
A durat cam 45-50 de minute…. In care nu am simtit nimic… cand zic nimic …. Inseaman ca de la torace in jos nu mai simteam nimic.
La ora 14.00 eram deja la terapie intensiva. Colegi de salon cu mine alti 2 pacienti (operati de dimineata). I-am vazut pe aia linistiti am zis … gata coane este totul ok .. diseara dorm … maine plec acasa si luni la birou.
Tot persoanalul de la terapie intensiva super profi, veneau in 20 in 20 de min sa ma verifice, daca vreau ceva daca sunt ok daca simt durere etc.
Dr. anestezist a venit din ora in ora sa ma verifice daca sunt ok si daca incep sa misc picioarele.
Pe la ora 18.00 incep sa simt picioarele si imi zice ca nu plec pana nu urinez. Ce draq sa urinez cand eu nu simteam daca am instrument sau nu. Le zic a nu pot si ca ma duc pe salon urmand sa anunt asistenta daca ma duc la baie sau nu. Daca nu urinam urma sa-mi puna sonda. Cand am auzit de sonda am zis, chit ca fac gaura cu bormasina in vezica dar eu furtun nu bag pe instrument.
Ma duc in rezerva la ora 18.30…. pe la 19.30 ma duc pe picioarele mele la baie … dau drumul la dush… la apa la chiuveta .. si reusesc sa urinez.
Atentie aici: cand o sa urinate o sa faceti in valuri. Nu aveti controlul asupra modului de urinare… cand spui ca termini mai vine un val la fel de consistent ca primul. Am avut cam 4 asemenea valuri. Am facut pipi cat nu faceam eu in 3 zile (asta coroborat probabil cu faptul ca de cand m-au internat dimineata si pana seara am baut cam 7 flacoane dinale de 500mil prin perfuzie).

6 ianuarie ora 19.30 durere: 6/10. Gata ma pun in pat …. Reglez patul misto si dau drumul la TV.

6 ianuarie ora 21.00 durere 8/10. Opaaa se ingroasa gluma incep durerile …. Sun pe telefon vine asistenta imi baga ceva de durere in perfuzie si zic ca trece.
Ora 23.00 durere 9/10. Ma las-o dracu dupa medicament de durere tot ma doare… eh… poate trece

7 ianuarie ora 02.00 durere 10/10. Plangeam de durere si incepeam deja sa invoc toate divinitatile posibile sa vina sa faca ceva. Mi-au venit in cap toate incantatiile de la incasi pana la templieri. Simteam ca am linie directa cu mama si ca am astepta langa, “dincolo”.

7 ianuarie ora 4.00 durere 10/10. Ma plimbam prin salon si pe culoar ca am zis ca daca fac miscare pun sangele in miscare si uit… pe dracu. Durerea parca era lipita de mine si nu voia sa plece nicaieri. Ma duc la asistente si imi zic ca pentru durere imi pot da un paracetamol. Paracetamol ????? wtf ca nu sunt racit…. Altceva nu avem. Atunci am inceput sa imi dau seama cat de prost am fost ca nu am luat la mine aulin, ketonal sau alte medicamente de durere.

7 ianuarie ora 6.30 durere 10/10.  Deja ii ziceam mamei sa pregateasca locul ala frumos ca eu renunt la viata si ma duc dupa ea.
Reusesc sa adorm 30 de minute

7 ianuarie ora 9.30 durere 9/10. Deja lumina afara …. Auzisem vocea doctorului pe sala si zic ca gata este ok vine si imi baga ceva pe vena si totul este ok.
Vine la control imi zice ca operatia a fost ok ca el si-a facut treaba si ca ma externez si plec acasa.
Am voie sa mananc ceva usor si chiar sa beau o Berea seara (wtf … eu am crezut pe bune insa era la caterinca).
Fac externarea si ma urc la volan (ca boul si plec spre casa). Noroc ca de la Sanador pana acasa sunt fix 5 minute de condus. Am simtit fiecare denivelare din asfalt … fiecare gura de canal…. Fiecare viraj la stanga sau la dreapta.
Ajung acasa urc cu greu cele 2 etaje si intru in casa. Parca durerea incepuse sa fie undeva pe la 7/10. Zic ca totul o sa fie bine si ca trece si ma duc a doua zi la munca. Deja incepusem sa imi programez intalnirile.

7 ianuarie ora 18.00 durere 9/10. Revine prietena mea durerea ….. bag repede un ketonal si mananc un un iaurt.  Ce a urmat toata noaptea a fost crunt durere 10/10 de la ora 23.00 pana pe la 6.30 dimineata. Iar am vorbit cu mama si cu toti cei care se aflau pe lumea cealalta.

8 ianuarie ora 10.00 durere 6/10. Ma trezesc dupa 3 ore de somn si ma duc la baie. Dau bandajul ala de la cur jos (cand il dai jos te si epileaza) si scot dopul ala de tifon din fund. Dau drumul la dush si simt cum apa calda incepe sa-si faca efectul in sensul ca diminueaza din durere. Ma apuc sa caut pe net ce cacat se intapla dupa aceasta procedura si care sunt durerile.
Mai oameni buni ….toti de pe youtube zic ca este cea mai crunta durere. Era o gagica din SUA care zice ca ea a nascut de 3 ori natural dar ca nu a avut dureri asa de mari cum au fost dupa operatie de hemoroizi prin metoda PPH (longo cu stampler). Gasesc pe youtube un doctor proctolog (IL RECOMAND CU CALDURA SA-L URMARITI)  - Your Friendly Proctologist. Asta zice pe nume ce se intampla si cum se intampla .
Daca il ascultam inainte stiam la ce sa ma astept.
Seara de 8 ianuarie a fost iar crunta … iar cu dureri de 7-8/10

9 ianuarie ora 10.00 durere 7/10, ma apuc sa mananc niste fulgi de ovaz lasati in iaurt cam 20 de minute cu niste banana si miere. Mai bag si niste pere si niste prune uscate. Seara bag o supa de pui cu paste.
Noaptea a fost crunta iar cu dureri de ma urcam pe pereti. Stiu fiecare centimetru din casa… ma plimbam si observam fiecare bucata de parchet denivelata… fiecare fir de praf…. Am analizat toate obiectele din casa, numai ca sa nu ma mai gandesc la durere.

10 ianuarie ora 10.00 durere 5/10 ….. eeeeee altucuceva (cum zice fie-mea) durerea incepe sa scada si deja ma vedeam vindecat… gata imi faceam planuri cum ma duc la birou a doua zi. Insa apare problema: bai nene cand ma eliberez de materiile fecale? Poate ca nu am mancat suficient…. Poate nu am mancat ce trebuie. Sotie treci la Mega si cumpara mere, pere, prune uscate, branza de vaci, legume (Morcov, ardei, telina, pastranac). Vine nevasta-mea de la mega pun la cuptor taiate fasii legumele … le ud putin cu ulei de masile si le las sa se rumeneasca bine pana se calesc ( RECOMAND SUNT SUPER OK).
Seara de iar dureri de 6-7/10.

11 ianuarie dureri 4/10  incep sa se diminueze dar tot nu ies afara. Incep sa am dorinte de a iesi afara. Fundul meu da semnale ca el vrea sa evacueze… ma duc la baie si oha nimic. Dureri cand te duci la baie… ceva de ordinul 31231231/10. Iti vine sa rupi faianta si chiuveta si tot ce iti sta in cale. Nu iese nimic doar sezantie. Ma reintorc la cautarea pe net sa vad ce se intampla. Aflu ca se numeste “diaree paradoxala”. Adica terminatiunile nervoase din zona anusului (care au fost irritate la operatie) reintra in functiune si ele vor sa scoata ceva insa nu iese nimic.
O sa aveti senzatia ca ceva curge insa sunt numai cateva picaturi de zeama. Durerile pentru aceste picaturi este incontrolabila.
Descopar ca ceea ce ma relaxeaza este sa ma pun pe marginea cazii si sa pun dusul cu apa calda pe zona anusului. Totul se relaxeaza si incepe sa treaca durerea.
Asta am facut cam de 15-20 de ori pe zi.

11- 13 ianuarie durerea peste zi este cam de 4/10 iar seara urca la 7/10 insa daca bagati un ketonal sau aulin scade in intensitate.
Ajung pe 14 ianuarie la 9 zile de la interventie si eu nu defecasem nimic…. Intru in panica panica panica. Sun la Dr. Ghenea… imi zice sa iau Forlax dar sa beau minim 3-4 litri de apa pe zi. Bag forlax … prima zi nimic. Continua dorinta de a scoate afara dar fara success.
Mentionez ca am facut bai in cada cu apa calda cel putin de 4-5 ori pe zi incepand cu ziua 4 de la operatie, pentru relaxare (este singurul remediu care a functionat la mine).
Mancarea a fost si nu prea .. insa totul a fost din ceva usor … supa de pui, paste cu lapte, supa cu galusti, legume coapte, pere, prune uscate, banane.
Data de 15 ianuarie iau al doilea plic de forlax….. simt deja cum in burta mea si in intestine este o adevarata rascoala. Bolboresc mai ceva ca la un concert heavy metal.
Ma apuc sa fac iar cada cu apa cat mai calda cu putinta. Simt cu toata zona de jos incepe sa se relaxeze si parca incep sa elimin gaze usor usor. (boldorosea apa de ziceai ca am un scafandru cu butelie de oxygen sub curul meu).

16 ianuarie ora 5.30 dimineata dureri 8/10 …. De data asta nu de la operatie ci de la stomac … am zis ca daca nu fac ma duc la spital si trec direct pe clisma. Ma duc la baie si ma screm fara sa mai tin cont de durere (ori o fac eu ori ma face ea) …. Si…. VITORIE … elimin 3 bucati de polonezi cum erau pe vremea lui Ceausescu.
Durerea cand au iesit a fost crunta … si cand zic crunta ….. nu va puteti imagina. Insa… dupa aceea la 10 minute … parca cineva imi luase toata durerea de la fund. Nu mai simteam nimic … nu ma mai durea nimic.
Seara…. Iar o defecare … tot cu dureri dar am mai avut una.

Azi 17 ianuarie m-am trezit cu durere 2/10  si dupa prima gura de cafea (ceea ce se intampla si inainte de operatie) am fost la baie si am defecat (durere 4/10).


Acum sa concluzionam:
1. Doctor Adrian Ghenea… am vorbit cu el intre aproape zilnic in perioada asta… mi-a dat sfaturi, m-a incurajat a fost un super om. Jos palaria in fata lui.
Cred ca ceea ce am apreciat cel mai mult la el a fost faptul ca nu l-a interesat banul. A zis clar ca el nu se baga la mine si m-a trimis la cel mai bun de pe piata.
Are un stil de a vorbi cu pacientul de mai ca zici ca te cunosti cu el de ani de zile si ca stai de vorba cu un prieten nu cu un chirurg.
2. Doctor Gabriel Mitulescu… este o somitate in domeniul sau, dar nu empatizeaza cu pacientul. Insa ceea ce face este de nota 10. Daca nu aveti problema cu asa ceva il recomand cu caldura.
3. Pentru dureri: dupa operatie ketonal (dar sa nu il luati pe stomacul gol … mancati ceva) si bai in cada cu apa calda (cat de calda puteti).
4. Pentru ameliorare dureri dupa ce mergeti la baie: faceti dush cu apa calda la fund
5. Alimentatie: BETI MULTA APA. Legume coapte la cuptor (ardei, telina, pastarnac … toate taiate felii si coapte in cuptor). Supa de taieti cu pui, supa de galusti.

Cam asta a fost experienta mea.
Sper ca va este de folos si va doresc multa sanatate.

#355
nicdp80

nicdp80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2024
Felicitari pentru amabilitatea de a impartasi experienta traita . Ce ne poti spune din cele aflate despre pericolul de recidiva ?                                                                                                                                        Sanatate deplina tuturor ! ( sa nu mai treaca nimeni prin asa ceva )

#356
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010
Iti dorim sa ai parte de multa sanatate si fara recidive. Posted Image

#357
Shaquille

Shaquille

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2024

View Postnicdp80, on 18 ianuarie 2024 - 11:29, said:

Felicitari pentru amabilitatea de a impartasi experienta traita . Ce ne poti spune din cele aflate despre pericolul de recidiva ? Sanatate deplina tuturor ! ( sa nu mai treaca nimeni prin asa ceva )

Recidiva tine de la organism la organism si de la felul in care mananci, bei, faci miscare and shit.
Ideea este ca toti zic ca inafara de componenta dietei zilnicei exista si o componenta genetica (la asta nu ai ce sa faci).

deci nu este o regula sa ai recidiva. Sunt oameni pe net care zic ca dupa 10 ani nu au nimic ... altii care dupa 6 luni o iau de la capat.

Opinia mea este ca daca ai grija de curul tau prin alimentatie, hidratare sansele scad semnificativ. Asta nu inseamna ca toti suntem la fel.

#358
nicdp80

nicdp80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2024

Vizualizare mesajShaquille, pe 17 ianuarie 2024 - 17:00, a scris:

Pe 4 ianuarie la ora 20.30 eram la el. Erau oameni acolo ca la Mecca.
Asa multi ? Curios e ca , desi sufera mult , acesti bolnavi nu fac nimic pentru vindecare . Fiind o boala rusinoasa , nici nu discuta unii cu altii , iar daca le zici ca se poate obtine vindecarea deplina , intr-un mod simplu si necostisitor , nici nu vor sa auda . Chiar aici pe forum este mentioinata metoda de vindecare " Interventia imediata , precisa si energica " , dar nimeni nu doreste sa vada despre ce zice si poate . Asta e ...

#359
nicdp80

nicdp80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2024

View PostShaquille, on 17 ianuarie 2024 - 17:00, said:


4. Pentru ameliorare dureri dupa ce mergeti la baie: faceti dush cu apa calda la fund

Intre cele mai mari greseli , daca nu cea mai mare . Doar spalare cu dusul cu apa rece , unii zic chiar gheata ( e mai greu ) . Apa calda sa ajunga la hemoroizi doar in timp ce faci baie ( dus )  , dar la sfarsit te speli cu apa rece  .

#360
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Deci azi de dimineata m-am trezit cu niste dureri in fund. Destul de mari, dar suportabile. Pe la ora 13 au explodat. La propriu. Am fugit la urgenta, am ajuns acolo pe la 13-40. Desi imi venea sa ma urc pe pereti de durere, mi s-a spus sa astept, Pe la ora 16-30 in sfarsit ma vede o doctorita chirurg. Primul lucru i-am dat un plic, si nu a schitat nici un gest sa il refuze (de Romania)! Apoi se uita la fundul meu - tromboza hemoroidala! Imi zice ca imi face o injectie. Faceti orice, nummai sa scap de durere. Imi baga un ac in zona dureroasa si credeti-ma am simtit o durere crancena. De acolo a curs un pic de sange, l-am simtit cum se prelinge pe fund. Apoi ... liniste. Durerea a disparut. Doctorita ma intreaba daca ma mai doare. Ii spun ca nu. Puteti pleca acasa. Doamna ce mi-ati facut? E treaba mea. Dute acasa.
Intrebare pentru cei cu hemoroizi, ce injectie a facut? Si oare a rezolvat problema? Acum sunt acasa, au trecut mai bine de 2 ore de la injectie si nu mai am dureri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate