Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Hemoroizi

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#289
morrigan24

morrigan24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.09.2019
Revin cu un update foarte improtant si pozitiv. Este ultimul pe care-l voi scrie in aceasta sectiune, NU voi raspunde la niciun comentariu asa ca nu va obosititi. Daca aveti intrebari despre operatie adresati-mi-le in privat. La altceva decat referitor la operatie NU raspund.

Stim deja cu totii ca pe forumul asta umbla si 'renumitul' chirurg de la Medlife. Cel ce este foarte laudat pe aici, cel care are numai review-uri pozitive, toate scrise intr-un mod exterm de asemanator, iar acei useri stiu cumva ce am discutat noi 2 la consult. Ceea ce ma face sa cred ca el bantuie pe aici.

Dupa umila mea parere de muritor de rand, acele review-uri ori sunt fake ori omul intra aici pe forum pentru ca toate arata la fel, pana si felul cum sunt scrise. Aceeasi topica.
Nu mai are rost sa intru in detalii, individul avea alte interese (imi cerea CV-ul, datele mele de contact, voia sa imi plateasca transportul pana acasa, il interesa de familie/ce fac eu cu viata mea si voia sa ma 'angajeze' undeva), printre multe altele. Cand a vazut ca nu i-am raspuns la ce voia el sa ii raspund, s-a infuriat si mi-a zis "pleaca acasa". Omul are unele fixatii si probleme pshice. Au fost mai spuse mai multe lucruri pe care nu le pot spune aici. Sunt pe alte site-uri review-uri adevarate despre acest medic, review-uri reale in care si alti pacienti au fost umiliti si jigniti.
Acum ma bucur ca nu m-a operat.

Nu ma credeti ? Foarte bine, nu imi pasa, insa inainte de consult am zis sa iau masuri si dovezi concrete in cazul in care imi era lezata demnitatea ca pacient pentru ca stim cu totii ce se intampla in Romania unde unii medici se cred zei. Lucru care s-a si intamplat.
Dovezile nu sunt in scopul reproducerii in spatiului public, ci doar pentru a raspunde unor scopuri legitime, pentru simplul fapt ca vreau sa iau demersurile legale care chiar sunt necesare. Din nou, tipul trebuie sa-si rezolve problemele psihice. Nu te poti numi om sanatos la cap cand eu vin la tine sa ma ajuti cu o problema MEDICALA, la fund, si tu imi propui...unele lucruri, eu iti refuz si tu devii irascibil si ma faci cu ou si cu otet, printre multe altele. Nu ii voi da numele, sunt cativa medici (de la Medlife) mentionati aici. Despre unul dintre ei este vorba.

Asta e Romania. Nu am de ce sa mint, am fost tratat ca ultimul om. NU mi-am dat cu parerea si NU i-am propus nimic doctorului (nicio propunere dpdv medicala/sau de alta natura), NU i-am cerut nimic ci pur si simplu am stat acolo pe scaun in timp ce lui ii ieseau toate magariile pe gura. Singura modalitate prin care pot sa imi fac dreptate este sa imi scriu povestea aici si sa iau masuri specific legale. A doua oara cand m-am prezentat la el, avea alte interese legate de viata mea personala (!!!!!), nervos fiind, si nici macar sa ma consulte nu voia.

Am luat legatura si cu un avocat, i-am prezentat probleme si voi inainta demersurile legale necesare cand vin in tara. Macar atat lucru pot sa il fac. Ma bucur ca nu mai locuiesc in Romania si aici lucrurile nu sunt roz, insa macar nu sunt umilit pe unde ma duc si traiul este decent.

In fine, revenind :

Cine mi-a citit postarile ulterioare stie ca am fost la 2 proctologi 'renumiti' in Bucuresti si daca de la asta am primit o crema, celalalt (Regina Maria) nici atat lucru nu a vrut sa imi dea, ambii zicandu-mi ca este o operatie dificila pentru pacient, si ca mai bine ma invat sa traiesc cu durerea. Sa nu mai vorbesc de colonoscopia pe care am facut-o si doamna dr. nu a vazut nimic in neregula.


In fine, am avut norocul sa ma mut peste hotare (Tara Bascilor, Spania) unde am zis sa imi incerc norocul. Mi-am luat inima in dinti pentru ca, din nou, aveam urmatoarele simptome care s-au agravat :
-dureri si senzatia ca elimin cutite in timpul scaunului, senzatie de arsura, acei hemoroizi se umflau foarte tare dupa scaun, nu mai puteam sta jos in acea zi daca aveam scaun, dureri la atingere, mereu hemoroizii erau in afara, ajunsesem sa sangerez daca faceam miscare, daca ma asejam pe wc sa urinez se umflau, dupa scaun simteam hemoroizii cand mergeam (senzatie de parca ai ceva intre fese), dupa scaun aratau ca 2 prune la fundul meu, prurit, etc..

Diagnostic colonoscopie : Fisura anala cronica, 2 hemoroizi interni si 2 externi.
Merg frumos cu diagnosticul din nou la un coloproctolog (ceea ce la noi, din pacate, nu exista ca ramura de sine statatoare) unde acest diagnostic este confirmat. Am urmat un tratament pentru fisura cronica care a dat roade intr-o luna, insa hemoroizii au ramas. Un hemoroid a fost tratat prin scleroterapie (am avut nevoie de 4 injectii), insa celalalt din interior era prea mare pentru bandajare/scleroterapie.

A doua vizita la chirurg mi-a confirmat faptul ca aveam nevoie de operatie. Mi-a spus ca este necesara operatia in cazul meu insa sa ma gandesc foarte bine pentru ca desi dpdv tehnic este o operatie usor de executat de catre chirurg, pacientul se recupereaza greu si sunt dureri insuportabile. Daca acei hemoroizi nu erau simptomatici nu ma deranja sa ii las acolo, insa cautati pe google simptomele unei fisuri anale/hemoroid extern trombozat si veti vedea ca nu aveam de ales. Imi pare rau ca in Romania nu m-au operat sa scap odata de acesti ani plini de dureri.

In fine, programez operatia la o saptamana jumatate, fac analizele pre-operatorii (cele de sange, colonoscopia si consultul cu medicul anestezist) si ma prezint la internare.
Nu voi sta peste noapte deci mi se aloca un pat langa ceilalti pacienti (cu pereti de sticla intre si draperii). Mi se face un scurt instructaj (presupun ca asa cere protocolul anti-covid) si ma imbrac in hainele de spital.
Astept vreo 10 minute pana cand vine infirmierul sa ma ia. Ma duce intr-un scaun cu rotile pana la masa de operatie. Acolo imi pune cateva intrebari (sa vada ca esti ok si lucid) si dupa ma duce la reanimare. La reanimare unde astept 5 minute (pe masa de operatie) pana vine medicul anestezist. Medicul mi-a pus o branula (doare putin) si mi-a explicat care este protocolul si cum va decurge operatia.
Toate bine si frumoase, vine infirmierul si ma duce in sala de operatie. Te leaga de brau si ramai cu capul pe masa de operatie, tu vazand doar tavanul.
Ajung in sala de operatie, imi face anestezia in coloana; nu stiu exact cum ii spune, rahianestezie? anestezie epidurala?. In fine, a trebuit sa ma tina o asistenta pentru ca ma gadil exagerat de rau si m-am simtit penibil facandu-i munca anestezistului mai grea.

Imi explica ca voi simti o caldura in picioare si ca le voi simti foarte grele. Ei bine, lucrul acesta s-a intamplat foarte greu, eu mereu zicandu-i doctorului ca pur si simplu imi simt picioarele si le pot misca cu usurinta. Mai asteptam putin (cam vreo aproximativ 10 mintue) si in sfarsit nu le mai pot misca.

Operatia a durat 15 minute care au trecut repede, singurele dezavantaje au fost ca mi-a fost foarte frig si am putut mirosi carne arsa. Probabil m-a operat cu bisturiul electric. Ma duce spre reanimare unde chirurgul imi spune ca au fost taiati 3 hemoroizi (unul in interior si 2 in afara) si ca unul a fost foarte mare.

Stau la reanimare vreo ora unde imi este extrem de frig si sunt dus catre salon. Nu imi simt picioarele timp de 4-5 ore. Odata ce am inceput sa imi simt picioarele au inceput si durerile in fund, literalmente. Am fost periodic intrebat de asistenta cum sunt, daca am nevoie de calmante (da) si mi-a dat o sticla cu apa pe care sa o beau incet pentru a urina. Apropo, aveam un pansament in fund si unul in afara intre fese. Oribila senzatia.

Am fost internat la 2 dupa amiaza si am putut urina la 11 seara. La 11:50ish am plecat acasa.

Ziua 1 : Dureri groaznice, nu ma pot misca prea mult, am mancat o salata si niste biscuiti digestivi. Nu prea sangerez.

Mi s-a prescris metamizol si acetaminofen. Nu am putut sa dorm mai mult de 2 ore.

Ziua 2 : Am refuzat sa mananc, cu scopul de a amana scaunul pentru cateva zile. Beau foarte multa apa si am probleme (dureri) la urinat. Urinez foarte greu si ma doare in fund cand termin de urinat. Durerile sunt de nedescris. A elimina vant se simte ca si cand elimin cioburi. Nu prea pot dormi pentru ca am spasme (contractii?) foarte puternice si dureroase cand adorm.

Ziua 3 : Am inceput din nou sa mananc pentru ca pastilele imi dau stari de greata si voma. Sandwich plin de legume si putina sunca. Cateva fructe mai tarziu. Durerile sunt oribile, pe o scara de la 1 la 10 sunt 15. Nu isi fac efectul calmantele. (nu am primit opioide pentru ca acelea constipa). Statul cu fundul in apa calda (bideu) nu ajuta la ameliorarea durerilor.
M-am trezit la 3 dimineata din cauza durerilor si a spasmelor si nu am mai putut sa dorm prea mult. Am decis sa ma bag cu fundul in apa fierbinte si sa ma culc. (trebuie uscata zona cat de cat dupa sitz bath).

Ziua 4 : Ziua durerile au fost suportabile. Pot merge, pot sa rad, sa stranut si sa ma misc fara mari eforturi. Am mancat doar o masa pe zi (nu am avut pofta de mancare) care a constat intr-un castron mare de supa. Inca am dificultati in a urina.
M-am trezit la 2 dimineata din cauza durerilor si a spasmelor.
Ma duc la urgente pentru ca nimic nu atinge durerile/spasmele. Bine ca era 2 dimineata ca mergeam ca un pinguin pe strada. Mi-a dat Diazepam pentru spasme si pentru a facilita adormitul, mi-a marit doza de painkillers si mi-a dat ceva pentru a avea scaun moale.

Ziua 5 :  Nu prea am putut sa dorm, m-am trezit la 6. Sunt foarte stresat ca inca nu am defecat asa ca mananc niste pepene pe stomacul gol cu scopul de a ma duce la baie. Ma duc la baie, am scaun insa parca ma strange ceva si nu pot sa il elimin. Au fost cateva secunde de dureri insuportabile urmate de 2 ore da tipat si gemut in perna. Ma mir cum nu au chemat vecinii politia la cat am urlat.

Am secretii galbene si exagerat de scarboase care miros a mortaciune. Am sangerat enorm, sangerez cand elimin vant si am aruncat cativa chiloti patati de sange si excremente. Mi-am lasat demnitatea la usa baii pentru ca am umplut podeaua (si pe mine) de sange/excremente, fara intentie.
Nu doresc asta nimanui insa vreau sa vedeti ca operatia asta nu e atat de 'glamorous' pe cat unii au descris-o aici. Eu nu am avut de ales. Am incercat atatea creme si supozitoare, dieta mea fiind bogata in fibre alimentare, schimbarea facandu-se de 5 ani.

Vreti sa aveti scaun moale dupa operatie, sa nu dea sfantul sa capatati o fisura/non-healing wound.
Regret operatia? NU, insa simt ca nu ma voi face bine niciodata. Mersul la baie parca da reset la tot progresul pe care l-am facut pana acum. Fundul il simt mutilat si ravasit.
Pregatiti-va ca exista sansa sa urlati in pat de durere, zvarcolindu-va ore in sir.

Sa aveti pe cineva langa voi in caz ca aveti nevoie de mancare/medicamente/apa, etc.. Incercati pe tot posibilul sa NU va constipati dupa operatie.

Cand am fost la urgente mi s-a spus ca fundul meu arata normal si ca inciziile sunt inauntru si nu se vade nimic in afara.

Ziua 6 : Am diarree, ceea ce doare ENORM in timpul scaunului. Simt ca viata ma uraste si ca fundul meu a fost implicat intr-un accident rutier. Sitz baths ajuta, insa nu prea mult. Sangerarile s-au redus semnificativ, nu mai am dureri dupa scaun si am nevoie doar de 1 calmant pe zi.

Ziua 7 : Ma trezesc la 6 dimineata din caza durerilor, iau un calmant si imi trece. Sunt fara dureri toata ziua, in schimb imi simt fundul inflamat. In sfarsit pot urina fara dureri, insa cu mici eforturi. Simt o durere in vezica cand urinez. E mai bine comparativ cu celelalte zile.
Simt ca imi vreau viata inapoi. Nu vreau sa mananc mancare solida care constipa (mananc numai supe si fructe, fara carne).
Consider ca am avut un chirurg priceput, nu prea mai am sangerari si am secretii foarte putine (secretii care se simt ca si cand im curge lava din fund si trebuie sa ma spal urgent).

Ziua 8-9 : Imi fac curaj sa ma uit la fund (stand pe pat cu picioarele in sus si o oglinda intre picioare). Fundul imi arata impecabil, fara hemoroizi, fara urme ale inciziilor, fara nimic in neregula. In schimb, daca relaxez fundul si 'imping' vad inciziile si mai vad ca e foarte umflat (ca si cand mai am un hemoroid, insa e doar o umflatura). Inciziile sunt destul de mari insa se vede ca s-au vindecat cat de cat.
Nu imi mai amintesc cand am luat ultima oara un calmant.
PS: Nu am avut scaun zilele astea pentru ca am mancat numai supa strecurata, chiar daca dr mi-a zis sa mananc orice bogat in fibre, pur si simplu m-a traumatizat primul scaun :)).

Ziua 10 : M-am trezit cu chilotii patati de foarte multe secretii urat mirositoare si galbene, mancarimi si zona e foarte inflamata. Sper ca nu s-a infectat.
Ating sub dus inciziile si nu dor insa doare foarte tare umflatura de care am povestit mai sus.

Ziua 11 : Diaree, din nou. Nu doare insa imi simt fundul exagerat de inflamat.

Ziua 12 : Am scaun extrem de moale si apos. L-am eliminat greu si simt ca fundul mi s-a ingustat. Simt ca e ceva acolo care nu ma lasa sa evacuez. Imaginati-va ca atunci cand ati fost constipat in ultimul hal de vi s-a blocat scaunul jumatate afara si jumatate inauntru. Sper sa nu dau in stenoza anala (lucru care poate aparea si ani de la operatie). Doare, cam 8/10 insa dupa ce bag fundul in apa fierbinte e ok, durerile dispar.
Nu imi vine sa cred ca ma pot duce la baie fara sa am durerile crancene pe care le-am avut pre-operatie. Ma simt renascut. Mananc normal.

Ziua 13 : Am avut diaree de 2 ori. Dureri groaznice, ma simt blestemat, sincer...Durerile crancene dispar dupa 10 minute. Inainte de operatie daca aveam diarree, hemoroizii aratau ca 2 corcoduse mari la fundul meu si nu mai puteam sta jos toata ziua.

Ziua 14 : Primul scaun normal, a iesit cu putin sanage insa am avut niste dureri enorme (dar suportabile) in timp ce incercam sa elimin scaunul. Parca ma strange ceva, parca s-a ingustat fundul si am ceva inauntru care nu lasa sa treaca scaunul.

Ziua (?, in 4 zile fac o luna): Ma simt grozav, pot sa ma duc la baie fara acel sentiment de "ghiara" care ma tinea.
Durerile uneori sunt 5/10, alteori 7/10, inca nu s-a vindecat complet rana deschisa. Uneori nu am deloc dureri. Spre exemplu ieri am fost la baie fara niciun fel de efort/durere.

Pot sta in fund cand vreau, cand vreau, pe ce vreau (si dupa ce am scaun). Azi am avut scaun cu usurinta, fara nicio dificultate. Se simte putin inflamata zona insa trece dupa 5 minute.
Chirurgul mi-a spus ca am fost extrem de umflat (cand ma uitam in oglinda umflatura arata ca un gnocchi mai mic, scuzati-mi analogia) si sa nu ma sperii ca nu sunt alti hemoroizi. A avut dreptate, umflaturile au disparut cam in totalitate, rana s-a inchis in mare proportie (arata ca o julitura de marimea unui sambure de cireasa), nu am dureri dupa scaun, am scapat de frica fata de ce mananc/frica fata de toaleta si chiar daca RAREORI doare foarte tare, ma simt foarte bine si vindecat.

Mi s-a spus ca trebuie sa scaun moale pana cand rana/umflatura se duce definitiv. Asta si fac. Uneori ma bucur prea tare ca nu mai doare in timp ce am scaun si dupa incat mai mananc si lucruri mai tari.

Spre final, voi incheia spunand doula lucruri : primul este ca nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu (umilinte, hemoroizi, fisura anala si operatie), insa daca este necesar sa va operati, operati-va sa scapati. Riscul de stenoza anala/incontinenta/infectie este de 1% deci luati-va inima in dinti pentru ca o viata avem si nu trebuie traita in durere. V-am prezentat adevarul subiectiv al operatiei fara nicio fantasmagorie. Orice review in limba engleza al aceste operatii arata ca in primele 2 saptamani (pana la o luna-ish) sunt chinurile iadului, mai ales daca aveti si hemoroizi externi.

Costul operatiei a fost de aproximativ 1400 euro, platit integral de asigurarea mea medicala de aici din Tara Bascilor.

Al doilea lucru pe care o sa il spun este ca nu voi mai intra pe acest subthread asa ca nu imi dati quote pentru ca nu va raspund, nu va obosititi. Daca aveti intrebari referitoare la operatie/recuperare/etc., imi scrieti in privat ca mai intru din cand in cand pe softpedia.


Dovada operatiei :

[ https://i.imgur.com/ldxCEIb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#290
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Multumesc mult pentru efortul pe care l-ai depus sa ne impartasesti din experienta ta. Multa sanatate iti doresc.

#291
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007
Va las aici si povestea mea.

Totul a inceput in februarie, cind dupa un scaun tare am inceput sa am dureri. Am avut si inainte, dar dupa 2-3 zile au disparut de la sine. Crezind ca se va intimpla la fel nu prea m-a interesat, insa la citeva zile durerile au devenit din ce in ce mai mari. Interesant a fost ca durerea s-a accentuat dupa defecare si a durat cam o jumatate de zi pina trecea. Partea nasoala, ca daca aveam scaun dimineata nu mai puteam sta sa muncesc la calculator. Problema era ca la pipait nu simteam nimic, era totul in interior, doar daca-mi bagam degetul in fund puteam simti unde ma doare.

Dupa 4 luni de chinuri, citeodata ma simteam mai bine, alta data imi venea sa urlu cind stateam pe tron, m-am dus la medicul de familie. O fata de treaba, din Serbia (am uitat sa spun, locuiesc in Germania). Mi-a zis sa-mi dau jos pantalonii si sa stau in pozitia cum am vazut in filme cind sunt controlati puscariasii. Si-a pus o manusa si cind mi-a bagat degetul in fund m-a apucat instantaneu durerea, am transpirat de tot si gemeam de durere ca sclavii penetrati de dominatoare cu un strap-on urias. Dupa ce si-a invirtit de citeva ori degetul in fund mi-a spus ca am hemoroizi trombozati si mi-a facut trimitere la un chirurg proctolog.

Proctologul (un medic din fosta DDR, care a studiat la Sofia) s-a uitat la mine, mi-a spus ca din exterior nu se vede nimic si trebuie sa faca o consultatie ma amanuntita. Am primit un fel de solutie intr-o punga asemanatoare perfuziei, mi s-a spus sa revin peste o saptamina, iar inainte de  consultatie sa-mi fac acasa o clisma cu solutia data si sa-mi golesc colonul. M-am intors la medic la termenul stabilit, am rezolvat si cu clisma, m-am pus pe masa de consultatie. Cind mi-a bagat instrumentul acela in fund iar m-au dat lacrimile de durere si am transpirat instantaneu. Atunci a venit si diagnosticul: nu am hemoroizi, ci un polip rectal care imi obtureaza partial iesirea. Trebuie operat sub anestezie totala.

Am avut noroc si am fost programat pentru operatie in saptamina urmatoare. Asistenta mi-a facut instructajul si programul pentru saptamina urmatore: marti testare pt Corona si luare in evidenta, miercuri analize si o intrevedere cu medicul anestezist, joi operatie. Am primit concediu medical incepind cu marti, joi la ora 9 m-am prezentat pentru operatie. Mi s-a spus sa ma dezbrac complet, am primit acel sort pentru pacienti ce vedeti si in filme, o pastila sa ma relaxez (nu prea am simtit efectul acestuia), apoi peste vreo 30 de minute a aparut un brancardier si m-a impins cu pat cu tot in camera unde mi s-a introdus acel cateter in mina stinga prin care a curs perfuzia si anestezicul. Mi-au zis sa ma mut pe masa de operatie, am dat jos acel sort de spital, am fost acoperit cu o patura si mi sa pus pe figura masca. Imi amintesc ca am luat doua guri de aer, apoi urmatoarea amintire este ca anestezistul a pocnit din degete si-mi zicea zimbind trezirea, totul a decurs bine. Am fost impins inapoi in salon, unde mi-am gasit telefonul pe mobilierul de linga pat, am sunat nevasta sa-o comunic ca sunt okay si totul a decurs bine. Dupa ce s-a scurs perfuzia am apasat pe buton si am chemat asistenta, care m-a eliberat de perfuzie, mi-a adus pijamalele din dulap si am putut sa ma imbrac si sa ma duc la toaleta sa-mi fac treaba mica. La citeva ore a venit si medicul, mi-a zis ca totul e bine, sa nu ma sperii ca am un tampon in fund, daca totul e bine si n-am dureri mari miine pot pleca acasa. Asistenta de serviciu m-a vizitat din 2 in 2 ore, mi-a luat temperatura si tensiunea, seara dupa cina (era la nivelul unui restaurant mai bunicel) am primit o injectie, apoi a aparut medicul de garda, s-a uitat la pansament si a plecat. N-am dormit prea mult, deoarece colegul de camera sforaia ingrozitor iar afara mergea un generator. Dimineata am primit o pastila pentru dureri si una pentru stomac, a venit un mic dejun destul de consistent, insa inainte sa ma apuc de el a aparut si medicul. Mi-a scos acel tampon din fund, iar mi-a venit sa urlu de durere, apoi mi-a spus ca totul e okay, pot pleca acasa si sa trec samtamina viitora la cabinet pentru control. Din cauza durerii n-am mai apucat sa maninc micul dejun, in scurt a aparut asistenta, mi-a adus foile de concediu medical si vreo 10 pastile pentru durere. Am sunat nevasta ca poate veni dupa mine, am impachetat si am plecat.

Primele 10 zile dupa operatie au fost un chin total. Dureri imense la defecare. Din cauza durerii nici nu ma puteam aseza pe toaleta, practic ma lasam un pic si speram ca pica in vas si nu pe linga. Totodata durerea imensa nu ma lasa sa-mi termin treaba, ma duceam de 3-4 ori pe zi la toaleta, iar dupa fiecare scaun stateam vreo juma de ora pe burta in pat pina cind durerea s-a mai ameliorat un pic. Vineri am iesit din spital si chinurile au continuat pina la sfirsitul saptaminii urmatoare, apoi s-au ameliorat cit un pic in fiecare zi.

Am fost la control, iarasi treaba cu degetul, insa de data asta durere mai putina si peste o saptamina trebuia sa ma prezint din nou. La al doilea control deja ma simteam mai bine, scaun aproape fara dureri, insa inca nu puteam sa stau mai mult de 2-3 ore pe scaun, chiar daca foloseam acel colac pt. hemoroizi. Medicul mi-a spus ca am avut un polip de vreo 5 cm si am ramas cu o rana de vreo 2 cm, sa am rabdare, ca nu se vindeca de pe o zi pe alta. Vestea buna e ca analizele polipului au fost negative, nu a fost cancerigen. La doua saptamini de la operatie durerile aproape au incetat, la defecare simt ca inca e sensibil, insa ma pun pe toaleta cu un curaj din ce in ce mai mare. Mai am doua zile de medical apoi incep munca.

Concluzii:
- daca simti ca te doare mai mult de 2-3 zile mergi la doctor. Nu te rusina.
- sa ai scaun mai subtire incearca acest supliment alimentar. Eu ma aprovizionez de la DM. Nu stiu in romaneste cum se cheama, dar puteti cauta dupa denumirea in latina. Eu iau si acum de doua ori pe zi cite o lingurita de cafea diluat in apa. N-are niciun gust, insa scaunul va fi moale, ca un gem
- dupa operatie am folosit absorbantele igienice ale sotiei, astfel nu mi-am murdarit chilotii
- tot dupa operatie incercati sa faceti cit mai mult miscare, insa fara sa exagerati. Daca simti ca te doare te opresti
- costuri; mi-a venit o factura de 20 de euro de la spital (conform legii au dreptul sa ceara 10% pe zi din costul spitalizarii, insa nu mai mult de 10 euro/zi). In afara de asta intentionez sa fac spitalului si o donatie mai consistenta. In rest fara spaga sau cadouri ca in Romania.

Cine mai are intrebari le poate pune aici sau in privat.

#292
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 27.04.2008
Salut,
Sfat, daca a fost polip rectal iti recomand si o colonoscopie. Mama mea asa a avut, si pe rect si pe colon, o gramada si destul de mari.

Edited by crazyalex86, 12 July 2021 - 22:22.


#293
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007

View Postcrazyalex86, on 12 iulie 2021 - 22:22, said:

Sfat, daca a fost polip rectal iti recomand si o colonoscopie.
Am in vedere dupa ce revin la o viata normala, fara dureri. Cum a scris si colegul de mai sus, nu doresc la nimeni sa treaca prin aceste dureri. Practic daca ai o rana la mina sau picior poti menaja acea parte a corpului, insa nu poti face nimic cu scaunul zilnic. Vrei nu vrei tot trebuie sa te pui pe vas si atunci se dezlantuie iadul.

Edited by fezo, 13 July 2021 - 11:30.


#294
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Cu continenta cum stai?

#295
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007

View Postradu2014, on 15 iulie 2021 - 23:42, said:

Cu continenta cum stai?
Daca te referi la taria scaunului am scris mai inainte: diluez de doua ori pe zi una-doua lingurite de cafea din acest produs intr-un pahar de apa si scaunul devine moale ca o zacusca.
Daca vroiai sa intrebi altceva, te rog reformuleaza. Pentru cuvintul continenta am primit urmatoarele sinonime: reținere, abstinență, înfrânare; cumpătare.

#296
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 27.04.2008
Taratele de PSYLLIUM sunt bune pt tranzit. Si eu le folosesc si chiar ajuta mult. M-am apucat de ele cand am vazut ca erau ingrendientul principal in proportie de 51%  la nu stiu ce pastile de la herbalife. Pun o lingurita intr-o cana cu apa, le las cateva minute sa se umfle sau pana ce apa se transforma intr-un fel de gel si le dau pe gat, dimineata pe stomacul gol.

#297
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View Postfezo, on 16 iulie 2021 - 16:27, said:


Daca te referi la taria scaunului am scris mai inainte: diluez de doua ori pe zi una-doua lingurite de cafea din acest produs intr-un pahar de apa si scaunul devine moale ca o zacusca.
Daca vroiai sa intrebi altceva, te rog reformuleaza. Pentru cuvintul continenta am primit urmatoarele sinonime: reținere, abstinență, înfrânare; cumpătare.

Ma refeream la continenta anala gaze, scaune moi etc. Simti vroe diferenta dupa operatie? Intreb deoarece sunt destule cazuri de incontinenta ce rezulta in urma hemoroidectommilor clasice.

Multumesc. Scuze ca nu am fost destul de explicit.

#298
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007

 radu2014, on 18 iulie 2021 - 16:54, said:

Simti vroe diferenta dupa operatie?
Diferenta e ca ma simt mult mai bine. Nu mai mai doare, la defecare inca simt ca zona e sensibila, dar nimic grav. Ieri, la o luna dupa operatie, am facut deja 35 km pe bicicleta. Statul pe scaun la munca nu mai e o problema, pot iarasi sa ma concentrez pe ce am de facut si nu pe care parte sau cum sa stau ca sa ma doara mai putin.

#299
CroitoruF

CroitoruF

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.04.2019
Acum 3 zile mi-a aparut o umflatura la nivelul anusului,exterioara dar care se duce si la interior .Am folosit Anusol ,iar dupa doua zile durerea a disparut ,dar a doua seara, au aparut sangerari care au continuat si dimineata .Nu am fost constipat ,stilul de viata si alimentatia este aceeasi ,nu am facut o schimbare in alimentatie ,nu mananc condimentat . Astazi o sa primesc Hemosan ,din ce am citit ,este pe primul loc in tratarea hemoroizilor. Acum chiar nu stiu ce sa fac ,sa folosesc Hemosan ,sau sa astept sa treaca de la sine ,dureri nu mai am ,.doar aceste sangerari .

Acum 3 zile mi-a aparut o umflatura la nivelul anusului,exterioara dar care se duce si la interior .Am folosit Anusol ,iar dupa doua zile durerea a disparut ,dar a doua seara, au aparut sangerari care au continuat si dimineata .Nu am fost constipat ,stilul de viata si alimentatia este aceeasi ,nu am facut o schimbare in alimentatie ,nu mananc condimentat . Astazi o sa primesc Hemosan ,din ce am citit ,este pe primul loc in tratarea hemoroizilor. Acum chiar nu stiu ce sa fac ,sa folosesc Hemosan ,sau sa astept sa treaca de la sine ,dureri nu mai am ,.doar aceste sangerari .

#300
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Hemosan nu este "pe primul loc in tratarea hemoroizilor", nu exista un asemenea clasament facut de un juriu international, daca asta ar fi cel mai bun atunci doar el ar mai fi prin farmacii. Poti sa-l folosesti dar trebuie pe o perioada mai lunga, daca ai dureri obligatoriu Detralex cf prospect, este o schema specifica care incepe cu 6 tb/zi apoi se scade doza. Mare grija la constipatie, stai linistit ca situatia se va repeta in viitor.

#301
AbysNetSquad1

AbysNetSquad1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.11.2021
Buna ziua ca sa fac un rezumat, am hemoroizii de mai bine de 10 ani dar pana anul trecut nu m-au deranjat deloc. Primele sangerari le-am avut acum 3 ani, le rezolvam cu crema si nu mai apareau luni bune.

Acum 6 luni am vrut sa scap de ei, mentionez ca mi s-a zis ca sunt stadiul 3 spre 4, am mers si am facut 3 luni bandari elastice, timp in care nu mi-a curs nici macar o picatura de sange.

Acum o luna jumate a inceput sa imi curga sange si incepand de atunci am sange la fiecare scaun nu se mai opreste cu crema , detralex sau ginkor fort, Mentionez ca am facut o colonoscopie acum 2 ani, am 40 de ani, si mi-au iesit doar niste diverticuli.

Vreau sa ma documentez foarte bine pt ca sunt foarte stresa de operatie si recuperare, am inceput sa imi schimb stilul de viata, precize ca dureri nu am avut decat acum 2 ani demult in rest, efectiv nu mai suport sa vad sange la fiecare scaun.

Doresc sa stiu si parerea voastra despre medicul Adrian Ghenea deoarece am fost sfatuit sa il contactez, mentionez ca sunt din Timisoara, daca e cineva de aici si imi poate recomanda vreun proctolog/chirurg bun, sunt deschis la sugestii.

Multumesc o seara frumoasa va doresc.

#302
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
Revigorez putin discutia
Acum 15 ani am fost la proctolog pt o interventie cu ligaturi totul a decurs normal. În3 sedinte am rezolvat problema.
Timp de 15 ani nu am avut nici o problema, cu toate ca 10 ani am un avut un serviciu de 24 ore stat pe scaun.
Mâncat ardei iute(crud) aprope zilnic cam la orice fel de mâncare, consumat tărie cu moderatie fără nici o problemă.
Acum un an nu stiu în ce împrejurare acești nenorociți(hemoroizi) s-au reactivat.
La început moderat iar cu trecerea timpului sa agravat situația.
Disconfort dupa scaun și uneori urme fine de sânge.
Am început să recitesc forumuri, video, păreri despre remedii minune, schimbat radical dieta fara constipații....etc.
Timp de 1 an am încercat urmatoarele remedii minune
Carpicon S- supozitoare
Hermosan D95- supozitoare
Hermosan – Crema
Rectovenal Acut – crema
Prokto Clean- crema
FitoroiD – crema
Fărî nici un efect sau ameliorare a situației.
1 an de chin fără nici un rezultat doar o ameliorare temporară.
Dupa 1 an am luat hotărârea să merg la medic ....la aceelași medic de acum 15 ani.
Atunci era angajat la Proctomed Galati, acum are de ceva timp deține clinica dumnealui.
Diagnostic a fost hemoroizi grad 2-3.
Deja am făcut prima intervenție, urmatoarea dupa 2 saptămâni.
Situația s-a ameliorat semnificativ în procente cu 70% mai bine.
Pretul este în jur de 3100 ron . Care include tratamentul hemoroizilor cu ligaturi, câte sedințe sunt necesare(cred că minim 3 ședințe). După terminarea tratamentului pt hemoroizi în acest preț mai intră o ecografie abdominală și o colonoscopie fără anastezie.
Cine vrea sa mai testeze anumite creme enumerate mai sus am 2 tuburi sigilate de FitoroiD si Hermosan pe care le donez

#303
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
Salut,
cum este procedura aceasta cu ligaturi ?
nu doare mai tare dupa ce se pune un elastic pe un hemoroid care oricum este dureros ?
se face clisma inainte ? anestezie locala sau totala ?
daca un hemoroid este mic, ii poate pune acel elastic ?

#304
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
Nu doare absolut deloc o mica piscatura, simti dupa aceea un disconfort si ai senzatia ca trebuie sa mergi la WC. Dar este o senzatie falsa.
Nu faci nici o clisma, dupa ligatura este recomandat 24 ore sa nu iesi afara. Ar fi indicat sa maninci mai putin cu o zi inainte.
iti rezolva cite unul pe rand mici sau mari. La mine vineri este a 3 sendinta(cred ca si ultima).
Iar diferenta se simte deja

#305
Trineo

Trineo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 31.05.2006
Salutare. Intru și eu aici sa va povestesc ce a însemnat o operație de hemoroizi gradul IV.
Dar nu înainte sa nu remarc stilul exagerat al lui morrigan24.

Când scriu acest mesaj, sunt în ziua 5 de după operație.
Primele scaune au fost dureroase. Nu am putut sa evit sa nu fie tari.
Durerile din timpul mersului s-au redus simțitor din ziua 4. În schimb, durerile rămân ceva timp după scaun sau mai pe seara, când ma relaxez. Dar trec cu un Advil.
La baie continui sa merg cu frica de durere din timpul scaunului.
O soluție pentru momentele când simțiți ca nu puteți urina este sa țineți dusul în zona pelvisului. Relaxare garantata.
Momentan, mănânc fără carne și pâine.
Din moment ce recomandările medicului sunt pentru mișcare multa, în primele 4 zile post-operatorii am făcut cel puțin 8500 de pași/zi.

#306
morrigan24

morrigan24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.09.2019

 Trineo, on 16 mai 2022 - 05:48, said:

Salutare. Intru și eu aici sa va povestesc ce a însemnat o operație de hemoroizi gradul IV.
Dar nu înainte sa nu remarc stilul exagerat al lui morrigan24.

Când scriu acest mesaj, sunt în ziua 5 de după operație.
Primele scaune au fost dureroase. Nu am putut sa evit sa nu fie tari.
Durerile din timpul mersului s-au redus simțitor din ziua 4. În schimb, durerile rămân ceva timp după scaun sau mai pe seara, când ma relaxez. Dar trec cu un Advil.
La baie continui sa merg cu frica de durere din timpul scaunului.
O soluție pentru momentele când simțiți ca nu puteți urina este sa țineți dusul în zona pelvisului. Relaxare garantata.
Momentan, mănânc fără carne și pâine.
Din moment ce recomandările medicului sunt pentru mișcare multa, în primele 4 zile post-operatorii am făcut cel puțin 8500 de pași/zi.

Arata-mi unde te-am intrebat, de iti dai cu parerea fara sa stii despre ce vorbesti.
In cazul nostru au fost 2 doctori diferiti, tehnici diferite, tari diferite, hemoroizi diferiti si multe alte aspecte medicale legate de zona in care am fost operat care m-au facut sa am un stil 'exagerat' de a prezenta povestea mea post-op, aspecte pe care nu le-am mentionat in postarile anterioare.
Ca tot a venit vorba de post-op, am 1 an si 4 zile de la oepratie, si sunt 110% refacut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate