Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Hemoroizi

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#19
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011
imposibil

#20
zzzik

zzzik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.08.2012

 lucu_badea, on 3rd August 2012, 04:44, said:

Este postat pe internet un tratament cu o crema minune care te vindeca complet de hemoroizi la 59 lei. Adresa de net este tratamentul hemoroizilor în 48 de ore. Întrebarea mea este dacă a folosit cineva așa ceva și dacă este adevărat ce se publică în reclama respectivă?



HemoSan ! il gasesti in farmacii ( 7-8lei )

#21
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Din pacate, nu exista nimic care sa te vindece complet.
Cremele sunt bune in fazele acute - dar ele nu pot inlatura cauza.
Alimentatie sanatoasa si cat mai multa miscare - avand in vedere ca este o boala de circulatie.

#22
pascumircea

pascumircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.06.2011
gata am facut Operatia.

deja au trecut 4 zile ... si vad ca viata mea revine la normal
inca nu pot sa stau in fund ... inca mai am mici dureri in timpul scaunului, dar per total ma simt bine
dureri mai mari au fost dupa primele 24 de ore cand anestezicele din timpul operatiei si-au pierdut efectul, dar cu niste fiole de algocalmin le-am facut fata
acum dupa 4 zile ma am mici dureri doar cand am scaun .. in rest .. ma simt bine

pana la urma ... medicul nu a putut face procedura HAL-RAR .. deoarece hemoroiziii mei erau atat de mari incat a preferat sa taie ce era de taiat sau sa faca cusaturi acolo era nevoie ... deci a fost o operatie clasica ... ceva mai dureroasa pentru mine ... dar si cu sanse mai mici de recidiva

cat de mici ?? asta nimeni nu stie
depinde foarte mult de "materialul clientului" si de obiceiurile lui .. alcool, tigari, mancaruri picate, igiena etc

dat fiind faptul ca a fost o operatie clasica, costurile financiare au fost mult mai mici, ca am adus adeverinta de salariat si trimitere de la doctorul de familie si fiind asigurat .. cheltuielile finale au fost mai mici decat preconizasem eu;

si referitor la costuri ... daca cineva face operatia asta in urmatoarea perioada ... vreau sa anunt ca de la mine o sa ramana o gramada de pastile (antibiotice, anestezice, creme, etc) care au costat vreo 300 lei pana acum ... si ar fi pacat sa stea degeaba la mine si sa nu le dau altcuiva, sa le foloseasca !!
sunt proaspat cumparate de la farmaciile din oras .. deci sunt sigilate si cu termen de garantie inca 2 ani
binenteles nu am pretentii financiare!

referitor la doctor Feodor Toni si la echipa acestuia de la Centrul Medical C.M.D.T.A.M.P am numai cuvinte de lauda si respect! Este un medic "jos palaria", foarte cumsecade, foarte priceput si bine pregatit ... si fata de alti medici stie sa fie OM si nu doar o masina de taiat. Echipa acestuia este la fel de bine pregatita si foarte amabili, si mi-au furnizat orice informatie am avut nevoie chiar si prin telefon .. sambata si duminica
chiar si doctorul m-a sunat acasa, a doua zi dupa operatie, sa vada cum ma simt si sa-mi mai dea sfaturi in privinta alimentatiei si alte detalii
ar trebuie sa mai specific ca Dr. Feodor a lucrat ani de zile si la spitalul Floreasca, si acum mai poate fi gasit si la la alte clinici particulare .. deci .. omul este ocupat si are experienta

in final, ce sa spun, ma bucur ca am facut aceasta interventie!!

singurul regret este ca nu am facut-o mai din timp si ajung si eu la vorba medicului
"Cum ai stat D-le cu asemenea hemoroizi ??" :(

asadar Sanatate la toata lumea si sa auzim de bine

P.S. - alte detalii folositoare puteti gasi la postul colegului atmer mai exact postul #776 din 11th May 2011, Topicului Hemoroizi tot de aici de la Chirurgie generala
si el a trecut pe la acelasi doctor ...

Edited by adadoi, 08 August 2012 - 12:46.


#23
dfalfa

dfalfa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.01.2009
Salut,

Daca nu te deranjeaza, as prefera sa ne auzim la un telefon, legat de subiectul - operatie efectuata.
Sufar de aceeasi problema si ma pregatesc de operare.
Te pot suna.

Multumesc anticipat.

Dan.

#24
dfalfa

dfalfa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.01.2009
Primeste raspunsul unui om care sufera de hemoroizi grad IV / dupa folosirea celor mai renumite creme, geluri,ceaiuri,strans din c...r, ligaturari ( 4 sedinte), pastile (Detralex, fier,etc) :

Nu exista crema care sa rezolve aceasta problema ( depinde de organismul fiecaruia si de gradul de ocupare al hemoroizilor).
Poti sa utilizezi orice fel de crema doresti ( eu am chiar si Anusol procurat din Anglia si....surpriza, folosesc o banala crema de corp :))

De ce ? Deoarece mi-am dat seama pe propria piele, ca dupa scaun atunci cand hemoroizii se activeaza (ies si dor) trebuie unsi cu ceva ( la alegere) pentru a nu mai fi atat de iritati.

Despre povestile cu impinsul inapoi cu mana.....recomand o solutie mult mai simpla:

* dupa toaletare cu apa caldutza si sapun cat mai simplu ( de copii) veti unge circa 1/2 minut, cu grija, usor, fara sa apasati.
* chiar daca doare, plimbativa un minut prin casa, sau stati pur si simplu in picioare, dupa care ATENTIE, va asezati pe o suprafatza tare ( scaun sau capacul de la wc / eu asez mai intai 3 foi de hartie igienica, pt a nu sta direct pe suprafatza)
* si acum FINALUL...asezati cu grija, cand pe o parte , cand pe cealalta, efectuati f lent, miscari circulare, inainte si inapoi.
* REZULTATUL.. hemoroizii se vor aseza inapoi, singuri, cu mici exceptii.

Sper ca gasiti util acest sfat / personal ma pregatesc de operare.

Sanatate.

#25
mirela12

mirela12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.08.2012

 lucu_badea, on 03 august 2012 - 10:44, said:

Este postat pe internet un tratament cu o crema minune care te vindeca complet de hemoroizi la 59 lei. Adresa de net este tratamentul hemoroizilor în 48 de ore. Întrebarea mea este dacă a folosit cineva așa ceva și dacă este adevărat ce se publică în reclama respectivă?

Aceste creme vor rezolva pe moment problema, dar acum depinde si despre ce hemoroizi este vorba. Daca sunt externi acestia se pot inflama de la materiile fecale. Decat sa dai bani pe tot felul de tratamente minune, mai bine faci interventie.

#26
mirela12

mirela12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.08.2012

 pascumircea, on 20 iulie 2012 - 16:37, said:

tot eu revin cu ultimile noutati .. ca am zis ca ar trebui sa mai aflu ca posibilitati si solutii mai am

asa ca am fost la o consultatie la dr. Feodor Toni de la policlinica Washington (zona P-ta Victoriei) .. doctor pe care un alt coleg de aici de pe forum l-a laudat ca ar fi un doctor ok
am mai gasit si alte pareri pe internet despre activitatea acestui Doctor ... la fel pozitive si ... i-am facut o vizita la cabinet,,,  unde ... dupa vreo 2 ore de asteptat la usa cabinetului (aglomeratie mare) .. am reusit sa vorbesc cu el si sa ma programez pentru operatia prin metoda HAL-RAR
dansul a spus ca la cerere poate face operatie de hemoroizi si prin varianta de mai sus cu capsator si capse de titan ... dar pretul este acelasi ca si la alte clinici adica .. destul de mare ..

varianta de operatie HAL-RAR .. aici la aceasta clinica .. costa 1200 lei pentru materiale ... plus ceva bani pentru manopera (doctor + anestezist si probabil asistente) deci un total de 2000 lei un pret acceptabil
asa cum s-a mai spus cateva pagini inapoi aceasta metoda consta in legarea venelor si a hemoroizilor cu ata chirurgicala asa ca in acest filmulet

sanse de recidiva exista si aici ... probabil la fel de mici ca si in cazul metodei cu capsator, acum depinde si de "materialul clientului" si de obisnuintele acestuia de a manca si de a bea alcool Posted Image
perioada de recuperare cica ar fi de maxim 1 saptamana  Posted Image
si a mai specificat medicul ca exista posibilitatea ca peste ceva timp, sa mai fie nevoie de o mica interventie cu bisturiul in caz ca vreunul din hemoroizi scapa acum  Posted Image

asadar pe 3 august voi intra la operatie si probabil o sa revin cu ceva detalii pe 4 august incolo
sper sa fie totul bine si sa nu apara complicatii
sanatate la toata lumea

Eu am dat telefon si mi-au spus ca ma va ajunge undeva la 6000 lei, asadar despre ce vb tu?

#27
pascumircea

pascumircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.06.2011

 mirela12, on 31 august 2012 - 15:57, said:

Eu am dat telefon si mi-au spus ca ma va ajunge undeva la 6000 lei, asadar despre ce vb tu?
pai ai si asigurare ca salariat ? oricum la telefon si eu am primit informatii incomplete si chiar eronate de la o duduie de pe acolo care a pus si ea mana pe receptor din greseala
sfatul meu este sa-ti faci timp 2 - 3 ore si sa mergi pana acolo sa vorbesti direct cu medicul ca nu o sa-ti para rau !!

 dfalfa, on 22 august 2012 - 15:45, said:

Te pot suna.

da ma poti suna.. nici o problema

exact astazi implinesc 1 luna de zile de cand m-am operat si in general ma simt bine, dar rana nu s-a vindecat 100%, adica cand am "scaun" dimineata ... inca mai ustura putin si apoi cam vreo 2, 3 ore zona este putin sensibila si nu ma pot aseza pe scaune tari ca cele din metrou, dar ma pot aseza pe scaunul din autoturism chiar fara sa simt

oricum fata de perioada de dinainte de operatie:
- nu mai am sangerarile nasoale cum le aveam inainte ... adica nu mai are ce sa mai sangereze
- pot avea si eu un scaun aproape normal fara sa fiu nevoit neaparat sa ma spal cu apa si sapun (in caz ca sunt in alt loc decat acasa)
- si cel mai important lucru ....Posted Image  nu mai iese nimic pe afaraaa!

per total .. sunt multumit ca am facut acest pas si sunt tare bucuros!
ramane sa mai astept inca 1 luna de zile si sa uit total de acest capitol ... sper euPosted Image

Edited by pascumircea, 03 September 2012 - 21:24.


#28
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
Salutare tuturor,

de 3 ani aceasta problema imi da si mie batai de cap. Sigur ca boala a avut un parcurs progresiv unde la inceput aproape ca nu era deloc deranjanta. Pe parcurs a inceput sa fie tot mai prezenta in viata mea de zi cu zi si incet incet afectandu-mi calitatea vietii.

Prin urmare, undeva prin 2011, am efectuat primul control specializat unde mi s-a oferit doar tratament medicamentos (unguent si alte prostii). Bineinteles ca efectele pozitive au fost aproape inexistente. Mergand impreuna cu hemoroizii inainte si cu stadiul lor fara progrese sau regrese, cam din primavara lui 2012 am simtit o oarecare ameliorare a lor. Mai precis ieseau afara doar la scaune si atunci foarte putin, in rest nu ma mai deranjau deloc. Asta fara sa fac nimic d.p.d.v. medical, adica unguentul ala din 2011 atunci l-am folosit o perioada si am renuntat rapid la el.

De ce s-au ameliorat, nu stiu exact. As putea sa asociez asta cu schimbarea bicicletei, aparent mai confortabila cea din urma. Altceva nu am schimbat in stilul meu de viata.

Insa de 4-5 saptamani situatia este foarte critica, chiar fara precedent in cazul meu. H ies bine de tot la scaun, sunt durerosi, intra greu inapoi si durerea persista inca cateva ore dupa scaun.
Am fost la control si am fost diagnosticat cu H gradul 3. Solutia fiind doar operatie. Am fost putin socat pentru ca stiam ce inseamna operatia de H. Dar mi s-a spus ca nu o sa fiu operat clasic, ci prin metoda cu Stapler. Mi s-a insiruit toate avantajele fata de operatia clasica, in fine, sper sa fie si reale.
La sfarsitul lunii va fi operatia.

O sa revin cu detalii ulterior operatiei.

Sanatate la toata lumea!

#29
gargaritzaritza

gargaritzaritza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2013
nu stiu daca mai urmareste cineva topicul sau daca mai raspunde dar
si eu ma numar printre"fericitii" posesorii ai unor hemoroizi interni ,6 la numar -dr nu mi-a zis ce grad sunt ???(1,2..) eu presupun ca sunt gradul 2 ptr ca nu au iesit in afara anusului doar sangereaza (si atunci cand sangereaza o fac este foarte rar) dar ma inteapa f tare in crize si mi se contracta anusul,am scaun cu mucus ...am aflat de ei anul trecut in mai cand am avut primul scaun cu sange(mentionez ca am 26 de ani ,sunt o pers sedentara si nici nu consum lichide,fructe etc...deci sunt mai mereu constipata ,nu am scaun zilnic dar la 2 zile tot am..) din mai am luat detralex 4 past/zi ,tarosin 4 past/zi si un unguent preparat in farmacie...tratamentul l-am tinut 3 sapt apoi am avut ceva probl familiale si m-am lasat de tratament ,intre timp mi-au mai trecut si durerile ,scaune cu sange nu am mai avut pana in luna decembrie 2012 knd am avut din nou scaun cu sange intepaturi puternice in fund m-am dus la dr proctolog din nou si mi-a zis k hemoroizii mei s-au facut mai mari decat ii aveam a,am inceput acelasi tratam cu detralex,tarosin si crema timp de 1 luna si in ianuarie anul acesta mi-a facut prima ligatura ptr ca mi-a zis k sunt destul de mari si nu vor trece altfel ,iar daca raman insarcinata in timpul sarcinii imi cresc si mai mari....dupa prima ligatura 2 zile nu am avut scaun ,in noaptea dupa ligatura m-a durut destul de tare locul am luat 2 nurofene forte .....miercuri am fost la a2-a ligatura aceleasi dureri de dupa pe care le-am calmat cu nurofen forte ,iar nu ama vut scaun a2-a zi dupa ,iar urmatoarea zi am avut senzatia puternica de defecare si ma durea si burta ,nu puteam sa stau in fund ptr ca simteam bolul de materii fecale in fund si am ajuns la urgente unde mi-au facut o clisma si m-am mai linistit,azi am fost la dr (la 5 zile dupa ligatura) si nu prea m-a lamurit cu nimik mi-a zis k sunt eu constipata si sa iau ulei de masline si tartate si km atat....eu vreu sa va intreb pe voi cei care ati facut ligaturi e posibil k hemoroizii sa mai apara????oare am afcut bine k am inceput sa-i leg???????dupa ce am patit nici nu imi mai vine sa ma duk si sa continuii cu celelalte 4 ligaturiii...plus k nu stiu daca e normal sau nu dar ma doare fesa dreapata de atunci simt k ma tine ceva si inauntru si pe taoat fesa pana in spatele genunchiului ,iar azi knd am avut scaun si knd scaunul a trecut prin zona ligaturii m-au taiata toate "caldurile"....

#30
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Vor reapărea cu siguranţă dacă nu schimbi ceva: lichide, fructe, legume, mişcare.

#31
gargaritzaritza

gargaritzaritza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2013

 adadoi, on 30 ianuarie 2013 - 08:24, said:

Vor reapărea cu siguranţă dacă nu schimbi ceva: lichide, fructe, legume, mişcare.

Multumesc ptr rasp si ptr răbdare ca mi-ai citit postarea .... Sa știi k de 6-7 luni de knd am fost diagnosticată cu hemoroizi am început in fiecare dimineața sa mănânc un iaurt cu fulgi de porumb sau cereale si de o luna-doua dimineața mănânc si prune uscate inmuitate in apa de seara , am reușit asa sa-mi reglez scaunul, pap si ciorba , fructe , azi am început sa consum o linguritza de ulei de masline pe stomacul gol... Dar de miercurea trecută fix de o sapt de knd am avut a doua ligatura sunt in continuare constipata si knd ma duk la baie ma forțez sa ies....Posted Image oare o fi de la ligatura?? Nici nu mai imi vine sa continui cu ligatura....

#32
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Nu e de la ligatură. E fie de la stresul că te doare, fie de la regimul de viaţă.

Scrie te rog corect româneşte, fără k, şi încearcă să nu mai foloseşti prescurtări: dacă tu n-ai timp să scrii, poate că nici noi n-avem timp să răspundem.

#33
gargaritzaritza

gargaritzaritza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2013
Multumesc încă o data!! Scuza- ma pentru scris dar este de la obisnuinta....
Multă sănătate tuturor!!

#34
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
Dupa cum am scris cu ceva post-uri in urma, am ales sa ma operez.
Astazi sunt in a 4-a zi post OP si ma simt bine. OP a decurs fara probleme sau complicatii.
Pana acum sunt multumit de cum decurge recuperarea si sper sa continue tot asa :)
Ce bine e sa nu mai existe "mizeriile" alea acolo :)

Recomand tuturor sa recurga la o metoda chirurgicala, in special pentru hemoroizii de gradul 3 si 4. Medicina a evoluat mult si metodele actuale de eliminare a hemoroizilor sunt tot mai eficiente si cu un "impact" tot mai friendly pentru om si recuperarea lui.
Este evident ca totul costa in ziua de azi, dar pentru sanatate trebuie sa platim fara ezitare.

#35
gargaritzaritza

gargaritzaritza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2013
Te-ai operat clasic sau prin metoda Stapler? Mi-ai putea spune la ce spital sau doctor ai fost? Multumesc!!!
Multă sănătate îți doresc si insanatosire grabnica!!

#36
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
Prin metoda cu Stapler (sau Longo). Nu stiu daca are rost sa-ti spun numele doctorului pentru ca nu m-am operat in RO.

Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate