Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Hemoroizi

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#1
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010
Salutare si de la mine tuturor suferinzilor de hemoroizi de pe acest forum  :thumbup:


Pana acum am tot citit de pe celalalt topic despre Hemoroizi, si cand sa postez, surpriza, topicul fusese inchis, pacat; acum sper ca nu deranjez pe cineva daca deschid un nou topic, eu una il consider foarte util :)

Short story:  acum aproape doi ani m-am pricopsit cu frumusete de colon iritabil (colonoscopie facuta) la care nu prea m-am constipat, doar ff rar, in schimb extrem de des aveam si inca am scaune diareice, in urma carora, de curand m-am pricopsit cu frumusete de hemoroizi si fisuri anale  :D


Sincer ma cam sperie, sper sa tin in frau cumva aceasta afectiune, insa ma dispera ca am si mancarimi - si daca dureri si usturimi mai suport cumva, mancarimile insa ma innebunesc :(


Am fost la un medic (chirurg) care mi-a pus diagnosticul si mi-a dat urmatorul tratament: sa nu ma mai sterg cu hartie igienica, ci direct la dus, iar apoi aplicatii locale cu Troxevasin gel (un tonic pentru vene, circulatie venoasa) si Doxiproct Plus  x 2 ori/zi, plus bai de sezut cu fiertura de tarate de grau - timp de o luna.


Baile de sezut inca nu le-am facut ca a trebuit sa gasesc si sa cumpar un alt lighean pretabil pentru astfel de operatiuni, abia de acum incolo incerc sa le fac.


Asadar am la voi cateva intrebari, poate are careva dintre voi inima buna si ma sfatuieste si pe mine  :)   :thumbup: :

1. Am facut 3 saptamani de tratament, e mai bine, dar nu de tot, tot simt niste umflaturi, ma mai doare putin (suportabil) si din nou am niste mici mancarimi de care as vrea sa scap.
Voi cum va calmati mancarimile, ce ati facut si folosit pentru mancarimi? E normal sa simt mancarimile astea?

2. Baile de sezut - voua cu ce v-a mers bine? Cat timp se sta cu funduletul in lighean, si cat trebuie sa fie apa de calda, sau de rece?
Am citit pe net ca cica ceaiul de scoarta de stejar ar fi grozav, a facut cineva bai de sezut cu scoarta de stejar?

Edited by hot_tequila, 03 June 2012 - 09:39.


#2
pascumircea

pascumircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.06.2011
Salutare dragi colegi,
m-am hotarat si eu sa scriu cateva randuri dupa atatia ani de cand citesc acest forum

Si eu ca multi altii,,, sufar de 10 ani din cauza acestor hemoroizi, si acum se pare ca s-a agravat problema si in curand trebuie sa fac ceva intr-un mod radical!
Trebuie sa specific ca am 35 de ani si munca mea zilnica implica folosirea unui calculator pentru cel putin 9 ore/zi ....

In toti acesti 10 ani de suferinte, am trecut prin toate etapele de la hemoroizi de grad 1, la fisuri anale si sangerari pe vasul de WC, pana la renumitele dureri date de trombozarea unui hemoroid cand nu mai puteam sa stau nici pe scaun.
Aproape intotdeauna tratamentul relativ pentru aceste dureri a fost:  supozitoarele Hemorzon si Procto Glivenol, alaturi de creme preparate in farmaciile locale din Bucuresti.
Intotdeauna am avut grija ca mancarea pe care o mananc sa nu fie prea condimentata, nu am facut exces de alcool, cafea nu beau deloc, iar de 1 an de zile m-am lasat si de fumat, din cand in cand mai fac si putin sport adica niste alergari in parcurile din jurul cartierului.

Cu toate acestea am ajuns intr-un punct in care m-am saturat sa fiu sclavul acestor hemoroizi si tot timpul sa stau cu frica ca trebuie sa gasesc o toaleta unde sa ma pot spala cu apa calduta si sapun. Aproape in toate concediile unde plec, plec cu sapun lichid de copii pentru spalaturi dupa scaun, cu supozitoare, cu creme si foarte atent sa nu ma apuce vreo diaree si sa fiu nevoit sa apelez la wc-ul vreunui restaurant care nu are si chiuveta in aceeasi camera cu vasul de wc.
De multe ori, cand plec la drumuri lungi cu masina, iau cate o pastila de furalizadon sau imodium sa ma asigur ca nu o sa fie nevoie sa folosesc wc-ul in aceste ore.
in fine .. ce s-a ma zic .. acesti hemoroizi tampiti .. mi-au schimbat modul de viata, iar in ultimul an parca supozitoarele nu isi mai fac efectul de alta data.

In urma cu 2 ani am facut si o colonoscopie la clinica Medlife unde am o asigurare privata. Rezultatul a fost partial bun, in sensul ca nu am alte probleme pe colon inafara acestor hemoroizi de grad 2 si chiar 3. Fac si precizarea ca la fiecare scaun pe care il am, hemoiroizii mei ies afara, si nu vor sa mai intre inapoi decat daca ii bag eu inauntru cu mana, si folosind si apa calduta si sapun. Cu scuzele de rigoare atasez si o poza facuta de mine in urma cu 1 an sa puteti intelege in ce stadiu am ajuns cu acesti hemoroizi.

Mai nou de vreo 3 saptamani, aproape toate scaunele mele sunt cu sange ,,, si nu mai stiu ce sa fac.

Ieri, dupa un scaun desta cu sangerare abundenta ,,, am zic ca este timpul sa consult un alt medic!

Asadar avand asigure privata, am fost la un control la policlinica Medlife ,,, la medicul proctolog Dr. Ghenea Adrian, unde in urma unei investigatii locale cu o camera video speciala, mi-a dat verdictul: trebuie OPERATIE CHIRURGICALA.
Metodele alternative cu ligamente, HAL-RAR, etc .. la mine deja nu vor mai fi suficiente.

Costul unei astfel de interventii este de aproape 3000 lei cu tot cu medicamentatie si vreo 2 zile de spitalizare. Respectivul doctor a mai facut specificatia ca sansele de recidiva dupa o astfel de interventie este sub 10% in urmatorii 10-15 ani, binenteles cu respectarea unor reguli ,,, legate de efortul fizic si de alimentatie. De asemeni a mai facut specificatia ca dupa operatie voi avea dureri destul de mari si categoric am nevoie de concediu medical de vreo luna de zile de la firma de unde lucrez.

De aceea am nevoie de sfatul vostru, in caz ca cineva a mai apelat la aceasta metoda si stie cat de mari sunt aceste dureri post operatie ... si daca intradevar sansele de recidiva sunt asa mici.
MERITA SA FAC ACESTA OPERATIE?

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   193.57K   355 downloads


#3
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009

View Postpascumircea, on 1st July 2012, 11:00, said:

MERITA SA FAC ACESTA OPERATIE?

Nu numai ca merita, dar nu ai incotro ! Totusi, 3000 ? Nu ai asigurare la stat ?


View Posthot_tequila, on 3rd June 2012, 10:37, said:

Asadar am la voi cateva intrebari, poate are careva dintre voi inima buna si ma sfatuieste si pe mine  :)   :thumbup: :

1. Am facut 3 saptamani de tratament, e mai bine, dar nu de tot, tot simt niste umflaturi, ma mai doare putin (suportabil) si din nou am niste mici mancarimi de care as vrea sa scap.
Voi cum va calmati mancarimile, ce ati facut si folosit pentru mancarimi? E normal sa simt mancarimile astea?

2. Baile de sezut - voua cu ce v-a mers bine? Cat timp se sta cu funduletul in lighean, si cat trebuie sa fie apa de calda, sau de rece?
Am citit pe net ca cica ceaiul de scoarta de stejar ar fi grozav, a facut cineva bai de sezut cu scoarta de stejar?

As putea sa ma interesez. da-mi PM

#4
pascumircea

pascumircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.06.2011

View Postgniros, on 2nd July 2012, 12:15, said:

Nu numai ca merita, dar nu ai incotro ! Totusi, 3000 ? Nu ai asigurare la stat ?

preturile la Policlinica Privata sunt asa: 2500 lei pentru operatie
daca vin cu trimitere de la medicul de familie, Casa de Sanatate plateste si ea ~ 800 lei deci mai raman de dat 1700 lei
fiecare zi de spitalizare dupa operatie costa 450 lei in care este inclusa mancarea (de regim) si medicamentatia ... deci eu am pus vreo 2 zile (poate chiar 3 zile) x 450 lei = 900 - 1350 lei

deci toata distractia ar putea costa aproximativ minim 2500 lei si maxim 3000 lei

daca m-as duce la Stat trebuie sa dau spaga la doctor, la anestezist, la asistente si toate astea ajung la 1000 lei poate si mai mult ,,, dar nu stiu cat de performanta este aparatura pe care o au cei de la Stat

deci .. prefer sa platesc dublu ... dar sa stiu ca voi avea parte de atentie in timpul operatiei si nu numai ...
iar la acest capitol stim cu totii ca la clinicile astea private, platesti mai multi bani dar primesti atentie si chiar si chitanta  :rolleyes:


P.S. - iar daca fac calculul cati bani am bagat pana acum in ceaiuri, supozitoare, creme, pastile (detralex, eurocarbon, etc) si vizite pe la medic ... cred ca depasc 1000 lei ... deci .. nici asta nu este o solutie mult mai ieftina

Edited by pascumircea, 02 July 2012 - 12:40.


#5
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010
@gniros, ti-am trimis PM :)

@pascumircea te-as ruga mult sa-mi raspunzi si mie la niste intrebari :) : tu ai si mancarimi? si daca da, cum/cu ce calmezi mancarimile?

In alta ordine de idei, tie ti s-a spus ca vei face operatie pe cale chirurgicala, si banuiesc insa ca nu este prea mare diferenta fata de spitalele de stat, care si ele au deja dotari in privinta asta, bune (cel putin in Bucuresti)  :)

Edited by hot_tequila, 02 July 2012 - 14:31.


#6
pascumircea

pascumircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.06.2011
nu, eu nu am mancarimi.
nu-mi aduc aminte sa fi avut vreodata ... cel putin nu incat sa ma deranjeze

#7
pascumircea

pascumircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.06.2011
problema mea este faptul ca mai iese cate unul "afara".. chiar si dupa o plimbare scurta de 15-20 de minute pe jos .. deci fara eforturi
evident ca il bag inauntru cu degetul .. dupa 5 minute iar iese ...
sunt curiosi sa vada ce-i afara .. astia "mici" ai mei :)

asadar nimeni nu a mai facut operatie chirurgicala clasica pana acum ?

Edited by pascumircea, 04 July 2012 - 23:17.


#8
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
De 4-5 zile in urma unei constipatii mi-au iesit hemoroizi. Doua bilute. Nasoala treaba ! :) Am luat o crema, m-am dat cu ea seara iar dimineata bilele s-au ascuns. Fericit, n-am ce zice, asta vreo doua ore pana la scaunul urmator. De atunci: usoare sangerari dupa scaun, durere in fund mai acuta dupa scaun, iar de retras nu dau semne ca ar vrea, desi tot am dat cu cremaa minune. Am programat pentru luni un control la o clinica din Iasi. 120 lei cu rectoscopie. Sper sa fie profesionisti cei de la Proctosanis.
Astia/astea de "se sparg in dos" nu au nimic, fac parade.

#9
KmyKZ

KmyKZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 29.09.2009
Am avut si eu hemoroizi de ceva vreme si revin periodic. Insa acum chiar e nasol... Dupa defecatie acum 2 zile cred ca s-a spart si a sangerat. Ce ma mira e ca sangerarile nu s-au oprit nici pana acum si am dureri PERMANENTE. Abia pot sa stau pe scaun. Asta ce inseamna? E fisura anala? ... Gata, cred ca a venit timpul sa ma vada un doctor ca nu mai e de glumit. Ma chinuie in ultimul hal...

#10
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
si revin si eu din nou cu informatii:
sangerarile mari pe care le-am avut timp de 3, 4  saptamani la absolut toate "scaunele" s-au oprit intr-un final si sunt bucuros
banuiesc ca un aport important la acest lucru a fost faptul ca am luat vreo 20 de pastilele Devaricid care din cate scrie pe cutie ,,, ingroasa si vindeca peretii venelor de sange si regleaza circuit sangvin al sangelui ... deci sunt bune aceste pastile, poate la fl de bune ca si Detralexul atat de laudat
in tot acest timp am folosit si vreo 30 de supozitoare Procto-Glivenol (si putina crema preparata la farmacie) ... dar numai asociate cu Devaricid .. s-a vazut un rezultat si sangerarile mele s-au oprit si sunt cat de cat la un nivel acceptabil

dupa cum spuneam cateva posturi mai sus, problema mea este faptul ca acesti hemoroizi ies afara cand mie lumea mai draga sau cand fac putin efort chiar si la 10 genoflexiuni ... si ies afara foarteee mult cand stau "pe tron" si nu intra inapoi decat cu apa calduta, sapun lichid si introdusi manual

asadar ... dupa controlul de la Medlife unde doctorul Ghenea mi-a recomandat sa-i operez cu bisturiul ... am zis sa mai cer o parere
asadar am tras o fuga pana la spitalul Sf. Ioan din sectorul 3, unde l-am cautat pe medicul Turcu Florin .. medic bun din recomandarile unor prieteni
ajuns acolo, am intrebat de dansul, nimeni nu stia unde exact se afla, am stat juma de ora, am apuc sa-l vad 2 minute, i-am exlicat pe scurt problema.. a zis vin-o maine ca azi sunt ocupat
a doua zi .. iar invoire de la servici, iar fuga la spital .. aceeasi chestie ,,, te lupti cu alti oameni de pe acolo sa prinzi 2 minute sa vorbesti civilizat cu Doctorul
nu s-a putut .. am intrebat daca mai lucreza si la alt spital desta Privat .. sa platesc o consultatie si sa ma vada si pe mine .. si sa putem sta de vorba ca 2 oameni civilizati
binenteles ca lucreza si la o clinica particulara, Delta Hospital, au site pe internet, clinica infiintata de curand ... unde actionari sunt mai multi medici mai bogati si mai intreprinzatori de la Sf. Ioan ..

ok .. am ajuns la clinica particulara .. toate bune si frumoase aici, curatenie impecabila, muzica in salile de asteptare, aer conditionat de mi-au inghetat picioarele (si afara erau 38 grade), 5 persoane in toata policlinica pe acel etaj ... mi-am facut programare si am intrat la consultatie (120 lei) la dr. Turcu si dupa un tuseu anal (cu degetul) si o rectoscopie locala (+80 lei) ... diagnosticul a fost exact ce stiam: hemoroizi grad 2 si 3

Eu: - ok asta stiam ... dar care-i solutia Domn' Doctor ?  :D

pai mi-a zis asa:
varianta 1 - ligaturarea cu inele de cauciuc .. cu sanse de recidiva destul de maricele in functie de starea hemoroizilor si procentul aceste difera de la persoana la persoana
varianta 2 - extirparea lor cu bisturiu si foarfeca .. operatie care o sa doara foarte tare .. pentru cateva saptamani .. cu sanse mici de recidiva pentru cei care pot suporta durerile acestea
varianta 3 - folosirea unei alte metode mai moderna,,  cu sanse mici de recidiva si dureri acceptabile in perioada post operatorie, dar putin mai scumpa

Eu: - wauu am zis!! cum se numeste metoda ??

pai .. chirurgie ProctoAnala cu STAPLER !! imi zice ... sau Hemoroctomie se mai numeste

Eu: - cei aia Domn' Doctor ?
pai stapler este un capsator care foloseste capse de titan, facem anestezie (rahie in coloana) largim funduletul si capsam vasele de sange undeva deasupra hemoroizilor, oprim circulatia spre acestia, ulterior dupa o perioada hemoroizii se atrofiaza si se resorb, dispar

Eu: wouuuu am zis ... suna promitator !! dar cu capsele alea de titan ce facem ? imi raman acolo in funduletz ?

No no .. ca cica .. alea pica singure cand se vindeca locul unde au fost amplasate ..

Eu: hmmm si ce sanse de recidiva sunt ?

aaa pai cica sunt mici .. aproape ca la operatia clasica .. doar ca asta nu doare .. fizic

Eu: - pai daca nu doare fizic, sigur "doare" la buzunar nu?!

el ... nu stiu exact preturile dar asistenta mea va poate da aceste informatii

OK ... vorbesc cu d-soara asistenta si asta incepe sa faca calculele: 2700 lei operatia (manopera) + 1350 lei capsatorul (unica folosinta) = 4050 lei
asta in cazul in care aveti si asigurare de stat si veniti cu adeverinta de salariat si trimitere de la medicul de familie
daca nu aveti asigurare la stat se mai adauga inca 1450 lei pentru capsator

ok si cu spitalizarea dupa operatie ... am intrebat eu ?

pai este nevoie de o singura zi de spitalizare ... care este inclusa in acesti 4050 lei!

acum trebuie sa iau o alta decizie ... si nu stiu ce sa fac ?

deci din nou apelez la voi si intreb: stie cineva detalii despre acestea metoda ?

#11
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010

View Postzstefc, on 12th July 2012, 18:03, said:

si revin si eu din nou cu informatii:

Eu: - ok asta stiam ... dar care-i solutia Domn' Doctor ?  :D

pai mi-a zis asa:
varianta 1 - ligaturarea cu inele de cauciuc .. cu sanse de recidiva destul de maricele in functie de starea hemoroizilor si procentul aceste difera de la persoana la persoana
varianta 2 - extirparea lor cu bisturiu si foarfeca .. operatie care o sa doara foarte tare .. pentru cateva saptamani .. cu sanse mici de recidiva pentru cei care pot suporta durerile acestea
varianta 3 - folosirea unei alte metode mai moderna,,  cu sanse mici de recidiva si dureri acceptabile in perioada post operatorie, dar putin mai scumpa

Eu: - wauu am zis!! cum se numeste metoda ??

@Zstefc, tu esti acelasi cu pascumircea? Pentru ca ai spus ca ai scris mai sus de problema ta.

Iar din ceea ce ai descris cu "capsatorul" mie mi se pare ca seamana foarte mult varianta 3 cu varianta 1, numai ca in loc de inele de cauciuc se folosesc capse de titan.... oare sansele de recidiva chiar sunt mai mici?  :rolleyes:

#12
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
mda cam asa

Edited by zstefc, 13 July 2012 - 08:52.


#13
pascumircea

pascumircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.06.2011
legat de metoda asta cu capsatorul .. din ce mi-a explicat medicul .. a zis ca aceste capse se vor aplica undeva mai sus pe colon deasupra hemoroizilor si aceste capse de titan se prind mult mai bine in tesut
iar daca am citit bine pe undeva pe net .. sunt capsatoare care pun 2 capse pe fiecare vena de sange care alimenteaza hemoroizii ... deci .. mie imi pare a fi o metoda destul de buna
singura problema pe care o vad eu momentan este pretul nu tocmai mic
stiu ca sanatatea este cea mai importanta ... dar stau si ma intreb ce sa aleg intre varianta low cost = operatia clasica cu bisturiu si varianta high cost = aceste capse din titan
:(

pe youtube.com sunt o gramada de filmulete care prezinta aceasta interventie ..  ca de exemplu acest filmulet de prezentare

Edited by pascumircea, 13 July 2012 - 09:10.


#14
pascumircea

pascumircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.06.2011
tot eu revin cu ultimile noutati .. ca am zis ca ar trebui sa mai aflu ca posibilitati si solutii mai am

asa ca am fost la o consultatie la dr. Feodor Toni de la policlinica Washington (zona P-ta Victoriei) .. doctor pe care un alt coleg de aici de pe forum l-a laudat ca ar fi un doctor ok
am mai gasit si alte pareri pe internet despre activitatea acestui Doctor ... la fel pozitive si ... i-am facut o vizita la cabinet,,,  unde ... dupa vreo 2 ore de asteptat la usa cabinetului (aglomeratie mare) .. am reusit sa vorbesc cu el si sa ma programez pentru operatia prin metoda HAL-RAR
dansul a spus ca la cerere poate face operatie de hemoroizi si prin varianta de mai sus cu capsator si capse de titan ... dar pretul este acelasi ca si la alte clinici adica .. destul de mare ..

varianta de operatie HAL-RAR .. aici la aceasta clinica .. costa 1200 lei pentru materiale ... plus ceva bani pentru manopera (doctor + anestezist si probabil asistente) deci un total de 2000 lei un pret acceptabil
asa cum s-a mai spus cateva pagini inapoi aceasta metoda consta in legarea venelor si a hemoroizilor cu ata chirurgicala asa ca in acest filmulet

sanse de recidiva exista si aici ... probabil la fel de mici ca si in cazul metodei cu capsator, acum depinde si de "materialul clientului" si de obisnuintele acestuia de a manca si de a bea alcool :)
perioada de recuperare cica ar fi de maxim 1 saptamana  :D
si a mai specificat medicul ca exista posibilitatea ca peste ceva timp, sa mai fie nevoie de o mica interventie cu bisturiul in caz ca vreunul din hemoroizi scapa acum  :(

asadar pe 3 august voi intra la operatie si probabil o sa revin cu ceva detalii pe 4 august incolo
sper sa fie totul bine si sa nu apara complicatii
sanatate la toata lumea

Edited by pascumircea, 20 July 2012 - 16:43.


#15
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010

View Postpascumircea, on 20th July 2012, 17:37, said:

tot eu revin cu ultimile noutati .. ca am zis ca ar trebui sa mai aflu ca posibilitati si solutii mai am


asadar pe 3 august voi intra la operatie si probabil o sa revin cu ceva detalii pe 4 august incolo
sper sa fie totul bine si sa nu apara complicatii
sanatate la toata lumea


Sanatate multa @pascumircea, iti tin pumnii, sa dea Domnul sa fie totul bine si sa te faci sanatos :)  :thumbup:

....si sa revii, te rog, sa ne mai dai detalii, sa ne povestesti cum a fost, multe amanunte sunt importante pentru noi, cei cu aceeasi suferinta :)

#16
pascumircea

pascumircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.06.2011

View Posthot_tequila, on 29th July 2012, 18:39, said:

Sanatate multa @pascumircea, iti tin pumnii, sa dea Domnul sa fie totul bine si sa te faci sanatos :)  :thumbup:

....si sa revii, te rog, sa ne mai dai detalii, sa ne povestesti cum a fost, multe amanunte sunt importante pentru noi, cei cu aceeasi suferinta :)

azi am facut analizele de sange si ekg si apoi cu analizele am fost si am vorbit cu doctorita anestezista si mi-a zis ca ma va adormi in timpul operatiei si nu imi va face rahie in coloana pentru anestezie; ea persoal prefera metoda adormitului ... astfel pacientul sa nu se sperie

am mai vorbit si cu doctorul si .. voi folosi Lactuloza in loc de Fortrans-ul ala naspa la gust ... pentru a goli intestinele :)
cine a facut colonoscopie stie la ce ma refer cu Fortrans-ul si ce gust naspa are

am primit astazi si niste vesti bune .. ca daca am asigurare la stat si aduc adeverinta de la medicul de familie si adeverinta de salariat de la firma unde lucrez, costul operatiei scade de la 1200 lei la 500 lei, costuri pentru materiale ... ata chirurgicala si alte chestii
nu prea inteleg cum de costa astea asa mult .. dar in fine .. oricum este mult mai ieftin decat la o clinica particulara
probabil o sa mai fie nevoie de ceva "atentii" pentru intreg personalul medical adica doctor, anestezist, asistente .. aproximez eu inca vreo 700- 800 lei
deci toate "distractia" o sa costa cam 1300 lei ..
nu e mult, nu este nici putin .. sper doar sa fie totul OK .. si sa termin acest capitol si sa scap de supozitoare, creme, pastile, ceaiuri, leacuri babesti, etc .. ca sunt satul pana peste cap

asadar A.M.R. .. 4 zile

Edited by pascumircea, 30 July 2012 - 23:03.


#17
lucu_badea

lucu_badea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.07.2012
Este postat pe internet un tratament cu o crema minune care te vindeca complet de hemoroizi la 59 lei. Adresa de net este tratamentul hemoroizilor în 48 de ore. Întrebarea mea este dacă a folosit cineva așa ceva și dacă este adevărat ce se publică în reclama respectivă?

#18
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
eu nu cred. E ca si cu pastilele minune de slabit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate