Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Taxa pod Fetesti-Cernavoda

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
ce legatura au preturile
petrolul se cumpara la fel si-n america si-n luxembourg si-n india
asfaltul are acelasi pret
otelul, de asemenea

asta e suntem mai ghinionisti decat cei din monaco dar mai norocosi decat cei din india

austria, franta, ungaria, luxembourg, preturi sub cel din germania

#38
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Pana la urma s-a dovedit ca sistemul functioneaza. Am platit prin sms la 7577 cu nr masinii plus numarul de categorie, 1 pt autoturisme. A costat 2,7 euro + tva si am am evitat coada kilometrica de la pod sau benzinariile pline ochi.

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Trebuie sa mearga.

#40
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
dupa aprecierea ta... cam pe cati kilometri se intindea coada?!? (erau mai mult de 3 masini la coada?)

Edited by Nero-d, 04 May 2015 - 11:16.


#41
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Nero-d, on 04 mai 2015 - 11:16, said:

dupa aprecierea ta... cam pe cati kilometri se intindea coada?!? (erau mai mult de 3 masini la coada?)

Acuma, chiar si 3 masini, numai senzatia ca trece pe langa tine in timp ce tu bombani ca cei din fata nu au schimbat, trebuie ca este fantastica.
Cel putin pentru mine ar fi

#42
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
cel putin 30 de masini la coada - evident ca expresia "coada kilometrica" e doar metaforica, iar fiecare benzinarie de pe A1 era plina ochi, Am vrut sa opresc pentru o ciocolata dar afectiv nu aveam unde sa parchez si chiar nu era urgenta sa ma ingramadesc aiurea. nu era ca si cum trebuia sa platesc taxa de pod, de exemplu.

Edited by bbchip44, 04 May 2015 - 13:20.


#43
tony_bucuresti

tony_bucuresti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.12.2004
Desigur ca orice sistem, cel al CNADNR cu e-tarif a lasat si niste exceptii - de ex. pentru a achita la o masina cu numere rosii (autorizare provizorie de circulatie) taxa de pod Fetesti e o aventura - prin SMS nu merge (conform https://www.taxapod.com/) iar la benzinarii nu accepta plata taxei e-tarif. Asadar ori stai la coada la bariera ori treci pe benzile fara bariera si am auzit din mai multe parti ca nu se da amenda. Chiar si asa un sistem de taxare ar trebui sa se aplice uniform - de ce unii sa scape fara plata taxei?

#44
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Duminica trecuta sa trec din Canada in State, doar pentru a plati taxa la pod am pierdut 1 ora 45 minute.
Cu motocicleta la 32°C.

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Fa-le o propunere de schimb de experienta cu romanii.
Sau doar schimb de locuri. Vin eu in locul lor ;)

#46
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Nu ti-ai dori.
In Canada/State nu se poate merge pe langa masini pana in fata cu motocicleta
Daca te apuca ploaia la coada sau afara sunt 40°C + caldura de trucks-urile imense la care aerul conditionat le sufla soferilor parul pe spate, nu mai e nici o placere.
Am patit aceeasi chestie si in Italia si in Franta, si nu la un singur pod, sunt zeci
Dar romanului ii place sa se planga

#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Ma refeream la schimb cu cei de la taxare.

#48
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 dorin_2k, on 10 iulie 2015 - 19:42, said:

Ma refeream la schimb cu cei de la taxare.

A!
:)

#49
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Hai tsunammi,  mai taie dîn ele!
La cîte poduri ai stat tu în Franța şi Italia?
Cu nume şi prenume. Că în Franța îs 2 poduri cu plată (Honfleur şi de Normandie) şi viaductul Millau.

#50
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 petit_christian, on 11 iulie 2015 - 05:28, said:

Hai tsunammi,  mai taie dîn ele!
La cîte poduri ai stat tu în Franța şi Italia?
Cu nume şi prenume. Că în Franța îs 2 poduri cu plată (Honfleur şi de Normandie) şi viaductul Millau.

nu poduri neaparat, pe segmente de autostrada, la pay-tolls
la millau n-am avut nici o coada cand am trecut

un film de la millau:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fgCdTHznaSs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DcFRdvt1iJI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
victor444

victor444

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 04.04.2011
Încerc să plătest taxa prin sms însă îmi sunt retrași 3,1 euro. Ca să încarc 3,1 euro pe cartelă sunt nevoit să achit 17 lei către operator, nu 13 cît ar trebui să fie taxa pentru autoturismul meu!

La încărcarea cartelei de telefon nu plătesc 4,5lei pe euro ci se adaugă TVA și alte comisioane. În concluzie, ajung să plătesc TVA de 2 ori, odată la încărcarea catelei și încă odată la achitarea taxei. E corect? Ce se poate face?

Edited by victor444, 20 July 2015 - 18:41.


#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Se foloseste abonament, platesti un tva si aia e Posted Image Desi daca ma gandesc, uite de pe site cnadnr: Pentru cartelele preplatite nu se aplica TVA, achizitia fiind efectuata numai daca exista disponibil creditul necesar.
In mesajul de la sistem inainte de confirmare cu DA iti spune exact cat e tariful si costul complet.

Edited by andreic, 20 July 2015 - 19:38.


#53
victor444

victor444

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 04.04.2011
Concret, la dus am plătit cu banii în mînă 13 lei.
La întors am plătit prin sms. Am trimis sms la numărul respectiv și am primit replay "din creditul dvs vor fi retrasi 3.1euro".  Ca să încarc pe cartelă 3.1 euro am mers la ghișeul Telekom și am scos din buzunar 17 lei.

Concret, la dus m-a costat 13 lei, la întors 17 lei. Acum spune-mi de unde diferența?

//later edit
Adaug: pentru achitarea taxei e nevoie de trimiterea a 2 mesaje. Se taxeaza și primul mesaj cu 5 cenți, deci adăugăm 5 cenți.

Am găsit, excrocheria este explicată aici: http://www.capital.r...ari-tarife.html

Edited by victor444, 20 July 2015 - 22:34.


#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Nu e neaparat o excrocherie, este o comoditate platita. De ex la Orange abonament dupa calcule iese cam 15 lei, 2 lei in plus. Daca pentru 2 lei vrei sa stai la coada asta e...
Maine o sa bag si eu o plata sa vedem cat o sa iasa :)

Edited by andreic, 20 July 2015 - 22:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate