Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Taxa pod Fetesti-Cernavoda

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsammydo, on 01 mai 2015 - 09:30, said:

O intrebare tampita, dar care trebuie pusa: De ce se plateste pentru a trece acest pod? Este o chestie de importanta nationala?
Intretinerea lui.

View Postsammydo, on 01 mai 2015 - 09:30, said:

Pe cand taxe pe toate podurile? Pe cand taxe pe toate strazile? Strada si taxa ?
O sa fie odata si la noi, in SUA pe coasta de est in apropierea NJ/NYC toate tunelurile si podurile se platesc.

Edited by andreic, 01 May 2015 - 09:34.


#20
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postandreic, on 01 mai 2015 - 09:33, said:

Intretinerea lui.


O sa fie odata si la noi, in SUA pe coasta de est in apropierea NJ/NYC toate tunelurile si podurile se platesc.

Pai stai asa prietene, intretinerile astea nu sunt in taxa de drum? in rovigneta, in benzina, in taxe si accize? Sau asta este podul fermecat? si de ce trebuie sa mancam si noi cacat daca americanii il mananca?

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

View Postgeorge_eu25, on 01 mai 2015 - 08:40, said:

O sa aiba mare vanzare asta...
Numarul din fata e scanat la auto.
De ce crezi ca merg TIR-istii fara numar in fata cand trec prin dreptul camerelor fixe de rovinieta? De ce nu merg pe principiul ca nu e semnat cu pixu'?

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsammydo, on 01 mai 2015 - 09:38, said:

Pai stai asa prietene, intretinerile astea nu sunt in taxa de drum?
Nu, alea abia ajung pentru cateva drumuri si poduri mici. Stai sa vezi ca inca nu incep sa taxeze bucatile de autostrazi, dar de la anu' cred ca o vor face :)

Edited by andreic, 01 May 2015 - 10:14.


#23
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,827
  • Înscris: 15.08.2014
Andreic, sa le taxeze daca vor. Cu o sg conditie: sa scoata rovignieta si taxa de drum din benzina. O tii langa cu Sua.
Cat e vigneta acolo, cat e TVA, cat e impozitul?
Si in UE se platesc autostrazile in F, I,E,P. In B e un sg tunel cu plata. Inutil sa zic ca trece pe sub 2 canale navigabile.
In Anglia se plateste un sg pod, Podul Reginei.
Sa ti amintesc ca vigneta in Elvetia e de 40 de euro.Ca cea romaneasca, dar drumurile nu s la fel
Sa mai mentionrz ca Ro e sg tara din UE, care pretinde vigneta pt drumurile nationale?

Despre ce vb si ce comparam?nu mai departe de Ungaria, autostrazi cu vigneta, nationale gratis. si ce autostrazi.

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsammydo, on 01 mai 2015 - 09:30, said:

O intrebare tampita, dar care trebuie pusa: De ce se plateste pentru a trece acest pod? Este o chestie de importanta nationala? Primesti o felatie cand il treci? O cafea? Care e smecheria? Pe cand taxe pe toate podurile? Pe cand taxe pe toate strazile? Strada si taxa ? Care e smecheria cu podul asta? Nu se poate cumva ocoli?
De ce sa nu punem o taxa si pentru cei ce merg cu trenul? Aia sunt mai smecheri? Sau trenul nu trece peste pod?

Macar abtine-te si nu le mai da idei.
Ceea ce ai amintit mai sus,urmeaza,stai linistit.
Vom plati si pentru viata taxe,

#25
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@andreic in special

in SUA, drumurile nu-s construite probabil cu bani de la stat... sunt in parteneriat public-privat

ai idee cam ce bani se incaseaza la fetesti? 3-400.000 lei/zi ( aprox 1.000.000€/lunar) tie ti se pare intretinut podul ala de banii astia?!? pentru ce mai platesc impozite la stat? din ce bani se construiesc drumurile???

Edited by Nero-d, 01 May 2015 - 17:10.


#26
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostNero-d, on 01 mai 2015 - 17:08, said:

@andreic in special

in SUA, drumurile nu-s construite probabil cu bani de la stat... sunt in parteneriat public-privat


unele, nu cele mai multe, cele mai multe sunt construite de stat

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai pe cele mai multe, pe alea construite de stat, nu cred ca se platesc taxe suplimentare (poate ma insel)
exista si posibilitatea unor trasee alternative, fara taxa? (cum sunt in spania spre exemplu)

Edited by Nero-d, 01 May 2015 - 19:34.


#28
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postpetit_christian, on 01 mai 2015 - 10:53, said:

Andreic, sa le taxeze daca vor. Cu o sg conditie: sa scoata rovignieta si taxa de drum din benzina. O tii langa cu Sua.
Cat e vigneta acolo, cat e TVA, cat e impozitul?

ce e drept, daca ai vignetta ar trebui introdusa in vignetta taxa de autostrada
nu am vazut altfel nicaieri in europa

taxa de drum in combustibil e peste tot
in sua vignetta e vreo $125 pe an, parca

View PostNero-d, on 01 mai 2015 - 19:33, said:

pai pe cele mai multe, pe alea construite de stat, nu cred ca se platesc taxe suplimentare (poate ma insel)
exista si posibilitatea unor trasee alternative, fara taxa? (cum sunt in spania spre exemplu)

da, dar nu te gandi ca-s taxe ca-n europa...

detroit - new york, nu cred ca am platit mai mult de $10

acum nu stiu daca-s de stat sau nu, ce e drept ca in unele state nu platesti nimic
in altele putin, dar poti ocoli, insa nu merita
si-asa viteza e foarte mica in state chiar pe autostrada, 70 max

#29
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,827
  • Înscris: 15.08.2014
70 de mile? Sau 70 de km/h, ca nu e tot aia.
Pai cat e litru de benzina in SUA, cat e venitul mediu/minin si dupa mai vb.
Dar Ro e in UE, in care UE, in unele tari drumurile sunt gratis:Benelux, Suedia, Germania, si care or mai fi.
Doar tu te incapatanezi sa compari mere cu pere,SUA cu UE, si cu Ro.
Taxa se platesc si in Ro, proportional la fel ca in celelalte tari UE, si iarasi uiti ca la noi un muncitor calificat in sectorul constructiilor de drumuri ia aprox 2000 de lei/400 de euro, iar in tarile mentionate de mine, minim 2000 de euro. Ce comparatii abracadabrante faci?!
Ro nu e SUA, nici Germania, nici macar Hu.
Acciza, cate acciza la cumbustibil in State?Cat e TVa, cate e impozitul auto (in Franta nu exista,in Germania 200 de euro/an), taxa de drum in combustibil?
Plm, in Ro la 3000 cmc, e peste 2000 de euro impozitul.
Asa ca, nu tine cu ursul, ca nu ne duci..

#30
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postpetit_christian, on 01 mai 2015 - 20:50, said:

70 de mile? Sau 70 de km/h, ca nu e tot aia.
Pai cat e litru de benzina in SUA, cat e venitul mediu/minin si dupa mai vb.
Dar Ro e in UE, in care UE, in unele tari drumurile sunt gratis:Benelux, Suedia, Germania, si care or mai fi.
Doar tu te incapatanezi sa compari mere cu pere,SUA cu UE, si cu Ro.
Taxa se platesc si in Ro, proportional la fel ca in celelalte tari UE, si iarasi uiti ca la noi un muncitor calificat in sectorul constructiilor de drumuri ia aprox 2000 de lei/400 de euro, iar in tarile mentionate de mine, minim 2000 de euro. Ce comparatii abracadabrante faci?!
Ro nu e SUA, nici Germania, nici macar Hu.
Acciza, cate acciza la cumbustibil in State?Cat e TVa, cate e impozitul auto (in Franta nu exista,in Germania 200 de euro/an), taxa de drum in combustibil?
Plm, in Ro la 3000 cmc, e peste 2000 de euro impozitul.
Asa ca, nu tine cu ursul, ca nu ne duci..

neah, mile...

aici e mult mai ieftin
benzina e pe la 2 lei litrul, daca vrei o analogie cu banii romanesti
motorina e mai scumpa pe la 3 RON / litru

la impozitul auto platesc odata cu rovigneta si e in jur de $100 - $110/an
TVA am doar 6%, dar sunt state unde ajunge cred ca pe la 18 (verifica si tu, california e de baza acolo e maximul)

Aici lumea a inebunit, viseaza numai SUV-uri
La banii astia...
Adevarul ca soselele sunt varza, Romania e parfum fata de ce e p=aici
.
Dar are si societatea asta downsize-ul ei.
Nu tin cu ursul

#31
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostNero-d, on 01 mai 2015 - 17:08, said:

@andreic in special

in SUA, drumurile nu-s construite probabil cu bani de la stat... sunt in parteneriat public-privat

ai idee cam ce bani se incaseaza la fetesti? 3-400.000 lei/zi ( aprox 1.000.000€/lunar) tie ti se pare intretinut podul ala de banii astia?!? pentru ce mai platesc impozite la stat? din ce bani se construiesc drumurile???

Cam asta i-am spus si eu mai mult sau mai putin voalat, si eram curios daca se prinde......eu i-as spune la taxa aia, japca pe fata, prosteala, apropo, cand e construit podul ala?

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNero-d, on 01 mai 2015 - 17:08, said:

sunt in parteneriat public-privat
La noi intretinerea este in parteneriat. Dar nu asta e smenul ci faptul ca podurile nu pare a fi parte integranta din sistemul de autostrazi de aceea iau taxa separata. Sa nu uitam si ceva din 2009:

"Taxa pentru podul de la Feteşti a fost introdusă cu acordul UE, care nu a acceptat, însă, varianta emiterii unor abonamente pentru localnici, a declarat, ieri, directorul general al CNADNR, Dorina Tiron. „Despre această taxă s-a discutat şi la UE, care şi-a dat acordul." - 2009.
"Directorul general al CNADNR a mai explicat că taxa de trecere a podului peste Dunăre, Feteşti-Cernavodă, este în conformitate cu normele UE şi nu s-a făcut nimic ilegal. “Taxa nu are legătură cu rovinieta. Rovinieta este rovinieta, iar taxa este, de fapt, un tarif de trecere peste Dunăre. Toate ţările percep acest tarif peste podurile mari care necesită întreţinere”, a declarat Tiron. Aceasta a menţionat că tronsonul de autostradă la podul peste Dunăre, Feteşti-Cernavodă, şi staţia de taxare au fost construite din bani de la ISPA şi UE a solicitat introducerea acestui tarif. În plus, Tiron a subliniat faptul că dacă CNADNR este administratorul drumului, utilizatorul este obligat să plătească." - 2009.
http://www.telegrafo...vinieta-p2.html

Deci conform oficialilor taxa poate fi considerata si o taza de trecere peste Dunare nu pentru pod neaparat Posted Image Numai ca in acest caz ar trebui implementata si la trecerea cu bacul...
Deci treaba asta cu taxarea podurilor e mai veche, trebuie vazut atunci ce s-a justificat cu ea si daca e pe o perioada sau permanenta...

Edited by andreic, 01 May 2015 - 21:20.


#33
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,827
  • Înscris: 15.08.2014
Sa fie cum vor americanii.
Pe noi ne intereseaza ca se taxeaza de cateva ori acelasi serviciu si rezultate zero.
Am scris de n ori pe n topice, ca Ro e sg tara din UE unde se plateste vigneta/taxe pe nationale.
In reste care gratis, care peage(doar pe autostrada), care vigneta, dar numai pe autostrazi.

#34
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Pai pe langa pod trebuie "intretinute" si ceva persoane alese altfel la cati bani pompam noi la drumuri ar fi trebuit sa avem o intreaga retea de autostrazi nu cateva bucati ici colo.

#35
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postpetit_christian, on 01 mai 2015 - 21:14, said:

Sa fie cum vor americanii.
Pe noi ne intereseaza ca se taxeaza de cateva ori acelasi serviciu si rezultate zero.
Am scris de n ori pe n topice, ca Ro e sg tara din UE unde se plateste vigneta/taxe pe nationale.
In reste care gratis, care peage(doar pe autostrada), care vigneta, dar numai pe autostrazi.

Acu depinde si de suma
Franta de ex. te ucide cu taxele pe autostrada
Plateam din Luxembourg in nantes vreo €60 motorina si €65 taxe de autostrada, iar de multe ori in weekend se faceau cozi si nu exista alta cale, alaturi ca dadeai o caruta de bani stateai si ca prostu'

In Germania te ucide pretul la combustibil

Nu mi se pare mare branza taxa de pod, si cred ca nimeni nu se planga atat de taxa cat o face ca trebuie sa opreasca si sa astepte la coada.

View PostCGDBZ, on 01 mai 2015 - 21:44, said:

Pai pe langa pod trebuie "intretinute" si ceva persoane alese altfel la cati bani pompam noi la drumuri ar fi trebuit sa avem o intreaga retea de autostrazi nu cateva bucati ici colo.

S-a furat enrom
Nu-i nimci ca DNA-ul are material pentru inca 10 ani de acum incolo
Abia astept sa ma delectez cu cei care or sa urmeze.
Ma mir ca inca nu s-au luat de base, si il astept si pe ponta la spectacolul asta

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View Posttsunnami, on 01 mai 2015 - 21:55, said:


In Germania te ucide pretul la combustibil

Posted Image
e, nu poti lasa si tu un topic fara sa bagi dume...
or fi avand nemtii salariile mai mici ca in romania, sau cum?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate