Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Repatriere de pensionari

- - - - -
  • Please log in to reply
1223 replies to this topic

#1081
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 KING_99, on 08 aprilie 2018 - 15:16, said:

,

ArghiraMartie, de ce nu te retragi la pensie in Franta sau Germania?

Ma,tu stai in vest sau bati apa-n piua din Romania.Noi astia plecati pe la 30 si ceva de ani nu mai facem stagiul complet de pensie de 40 si ceva de ani.Ca urmare pensia e diminuata.Si stand o parte din timp in Romania o ducem mai bine ca si cand am avea pensia intreaga.

#1082
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

 Skyspy, on 08 aprilie 2018 - 17:02, said:

Ma,tu stai in vest sau bati apa-n piua din Romania.Noi astia plecati pe la 30 si ceva de ani nu mai facem stagiul complet de pensie de 40 si ceva de ani.Ca urmare pensia e diminuata.Si stand o parte din timp in Romania o ducem mai bine ca si cand am avea pensia intreaga.

Pensia  de stat e bonus MA in orice tara, nu bani din care sa traiesti... Pune bani deoparte, fa o pensie privata, investeste... Stau in vest de 15 ani ca sa iti satisfac curiozitatea...

#1083
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 KING_99, on 08 aprilie 2018 - 15:16, said:

Multi vorbiti pe aici de mers inapoi in Ro la pensie... Nu aveti copii pe unde sunteti? Eu inteleg ca sentimental de familie si apropiere e putin diferit datorita emigrarii, dar o familie normala totusi sta in aceeasi zona, se viziteaza des, ajuta, etc... Ma refer la o familie din vest unde nu esti nevoit sa emigrezi/muti din motive politice sau economice..  Noi ne facem planul sa ne mutam unde v-a sta fata noastra daca nu vrea sa locuiasca unde stam acum dar nicidecum in Ro... In acelasi timp la ce varsta va ganditi voi la pensie? Credeti ca o sa mai stati pe drumuri la 65 de ani sa va vedeti copii si nepotii mai ales cei din NA?

ArghiraMartie, de ce nu te retragi la pensie in Franta sau Germania?

vise !
in statele unite este normala migrarea economica, chiar la familiile cu venituri FOARTE BUNE.
in anii 60-70 a fost o migratie enorma din nordul USA spre sudul USA.
deci in cel mai dezvoltat stat din lume, care face parte din statele din vest, migratia pe baze economice se practica current.

deci chiar stand 15 ani in vest nu inseamna ca esti bine informat sau nu ti se spala creierul.

Edited by avenirv, 08 April 2018 - 17:59.


#1084
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

 KING_99, on 08 aprilie 2018 - 15:16, said:

Multi vorbiti pe aici de mers inapoi in Ro la pensie... Nu aveti copii pe unde sunteti? Eu inteleg ca sentimental de familie si apropiere e putin diferit datorita emigrarii, dar o familie normala totusi sta in aceeasi zona, se viziteaza des, ajuta, etc... Ma refer la o familie din vest unde nu esti nevoit sa emigrezi/muti din motive politice sau economice..  Noi ne facem planul sa ne mutam unde v-a sta fata noastra daca nu vrea sa locuiasca unde stam acum dar nicidecum in Ro... In acelasi timp la ce varsta va ganditi voi la pensie? Credeti ca o sa mai stati pe drumuri la 65 de ani sa va vedeti copii si nepotii mai ales cei din NA?

ArghiraMartie, de ce nu te retragi la pensie in Franta sau Germania?


Premizele tale sint gresite:
1. Nu cred absolut deloc in ideea ca "o familie normala sta in aceeasi zona". Doamne fereste, eu am o multime de vazut si de vizitat, sper sa fiu foarte greu de gasit la "pensie".
2. Nici macar partea cu ajutatul nu o inteleg. Lasind la o parte ca dupa ce un "copil" isi termina studiile (sau la 18 ani dupa alte teorii) n-ar trebui ajutat daca nu vrei sa ai un loser (nu cunosc nici un exemplu de om ajutat de parinti dupa virsta aia care nu e un loser), sper ca nu te referi la ajutor "fizic"... adica sa-i ajuti la facut curat in casa, sa le faci mincare sau ce? Ajutir financiar se poate da de oriunde, desi repet, nu ar trebui.
3. Evident zburatul de pe o parte pe alta a globului in ziua de azi e relativ usor, ieftin si rapid, indiferent de virsta.

Quote

Noi ne facem planul sa ne mutam unde v-a sta fata noastra daca nu vrea sa locuiasca unde stam acum dar nicidecum in Ro...

Si ea vrea? DA barba'su? :D
Adica...de-adevaratelea, nu cu gura... De cind ma stiu eu in Romania s espune ca parintii distrug viata copiilor si am exemple direct observate.

Dar mai alea VOI... voi vreti? Oamenii se rup mai greu la virste inaintate, pentru majritatea sa ajunga la 60 de ani intr-o tara straina unde nu vorbesc nici limba e un dezastru. Adica sa lasi prieteni, retele sociale, clima potrivita, activitati si hobbiuri.
Voi nu aveti nici o ambitie de la viata (calatorit de exemplu) decit sa va urmati copiii si sa-i ajutati ca o greutate legata de picior?
E foarte proasta ideea sa-ti potrivesti viata la batrinete dupa oamenii tineri, ei o sa iba cu totul alte lucururi de facut, alte preocupari

Quote

Ma refer la o familie din vest unde nu esti nevoit sa emigrezi/muti din motive politice sau economice..

Eu stiu foarte putini vestici care au parintii mai aprroape de citeva ore de zbor (multe, si 15). Dar toti zboara intre o data si de citeva ori pe an la copiii lor si invers, copiii la parinti.

 Skyspy, on 08 aprilie 2018 - 17:02, said:

Ma,tu stai in vest sau bati apa-n piua din Romania.Noi astia plecati pe la 30 si ceva de ani nu mai facem stagiul complet de pensie de 40 si ceva de ani.Ca urmare pensia e diminuata.Si stand o parte din timp in Romania o ducem mai bine ca si cand am avea pensia intreaga.


Exact de asta cred eu ca o sa fie un val de repatrieri. DIn Romania s-a plecat tirziu. Multi au inceput munca in veste pe la 30-45 de ani, si le-a mai luat niste ani sa se dezmeticeasca, sa gaseasca un jo bun, sa intelegaga cu investitiile etc. Ca atare le trebbuie o tara ieftina de iesit la pensie, si ce candidat mai bun ca Romania, unde stiu deja limba, cultura etc?
Problmea e ca eu cred ca in urma avalasei de pensionari din vest si lipsei de tineret serviciile pentru pensionari in Romania se vor scumpi semnificativ.

#1085
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
KIng_99 ridica o problema importanta, care nu poate fi neglijata, aceea cu copiii. E f. greu sa-i lasi la mii de km distanta. Problema e acuta in cazul celor din AN, datorita distantelor si costurilor foarte mari ale deplasarilor. In Europa acum transportule ca pe gratis, costa mai purtn traversarea ei decat un taxiu de acasa la aeroport aici, nu mai zic de timpul de mers care in cazul celor de peste ocean insemana lejer 15-20 ore, cu riscul aferent. Este o problema serioasa. Noi nu avem aceeasi educatie si mod de comportare ca vesticii vechi, nu avem rude, relatii, cunostinte la nivelul lor de aici, comportamentul diferit in situatii care ar parea identice.

Alt aspect subliniat pe drept de colegul Skyspy este acela al pensiei diminuate, in ambele sau multiplele tari in care s-a lucrat. Depinde desigur de varsta la care s-a plecat, dar oricum, pensia din Ro este apa de ploaie si asa, iar injumatatita sau mai rau. Chiar daca in destule tari vestice pensiile sunt destul de modeste sau limitate, comparativ cu Ro chiar si o pensie de stat injumatatita luata de acolo insemana venit bun raportat la ce exista pensii la intoarcere in Ro  Din pacate reprezinta un minim periculos de mic daca se ramane la pensie in tarile respective.
Deci intrebarea pentru multi este daca e mai rentabil (financiar) intoarcerea in Ro, retragerea in vreo alta tara, ramanerea acolo unde sunt acum sau combinatii din acestea.
Cred ca e greu de gandit la astea in general pentru ca fiecare se raporteaza in primul rand la persoana lui, dar sunt destule situatii unde e foarte greu de luat o decizie.

Deci de ex: ptr 15-20 ani in Ro, pensia de stat ar fi 600-700 lei. Pentru acelasi timp lucrat dincolo n-ar depasi probabil 600-700 euro. Nu te poti descurca cu banii aceia, cumulati, intr-o tara vestica, dar poti fi decent -pentru un pensionar - in Ro.
Singurele variante raman ceva bani economisiti, in diverse forme sau ceva investitii imobiliare care sa dea ceva castig.

Din cate vad pe aci, foarte multi imigranti la prima generatie aleg reintoarcerea in tara de origine sau una apropiata.
Cat despre vesticii mai cu bani, retragerea in locuri mai linistite/exotice/cu climat mai bland este si ea frecventa dar nu stiu cat de mult se pastreaza legatura cu ce au lasat inapoi, cat de des revin in tara si daca nu cumva pana la urma, dupa 10 ani se reintorc definitiv (prea in varsta sa mai beneficieze de avantajele locului ales pentru pensionare, sau prea bolnavi si preferea avantajul sistemului de sanatate din tara lor, etc.)

Edited by Rosebud09, 08 April 2018 - 18:34.


#1086
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

 avenirv, on 08 aprilie 2018 - 17:58, said:

vise !
in statele unite este normala migrarea economica, chiar la familiile cu venituri FOARTE BUNE.
in anii 60-70 a fost o migratie enorma din nordul USA spre sudul USA.
deci in cel mai dezvoltat stat din lume, care face parte din statele din vest, migratia pe baze economice se practica current.

deci chiar stand 15 ani in vest nu inseamna ca esti bine informat sau nu ti se spala creierul.


As mai adauga, pe linga migrarea economica/profesionala si migrarea pensionarilor pe motive de clima, cost si viata sociala. Din UK in Spania, Franta din SUA/Canada in Tailanda, Mexic, Panama, Costa Rica din NY in Flodrida, din California in Texas sau Arizona etc.

#1087
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
vrajitoruldinoz, nu am pretins ca stiu tot nici pe departe ci m-am referit la ce prieteni, vecini am eu.... ca sa iti raspund la cateva chestii pe puncte:
1,Calatoresc destul de mult acum... nu stii ce boala te loveste la 55-60 de ani si nu o mai poti face asa ca prefer sa merg in 3-4 concedii pe an acum... la pensie, nu cred ca o sa calatoresc mai mult de 1-2 luni pe an si aia probabil pana pe la 68-70 de ani ca apoi nu prea mai ai chef sau intervin boli, etc...
2.La scoala unde este fata noastra vin bunicii si iau nepotii de la scoala de exemplu... asta at fi in exemplu de ajutor si nu am vazut nici in loser intre doctorii, avocatii sau inginerii astia... din contra veniturile sunt cu mult peste dublul mediei din zona.. .diferite situatii dar in general nu stiu de  ce loseri vorbesti tu... Avem niste amici care s-au mutat in alt oras unde s-a mutat baiatul lor... se vad odata la 2-3 saptamani dar stau la 20-30min de condus nu 5 -10 ore de zbor...
Cred ca totusi discutam de alta liga din pacate... Doua joburi profesionale in vest ar trebui sa asigure  o pensie/investitii de $100k/an dupa 25-30 de ani de munca in vest ceea ce e ok cand ai casa platita si nu mai ai copii acasa..... Daca nu esti acolo dupa 25-30 de ani de emigrare faci alegeri gresite dupa parerea mea...

Si vorbind de ultimul mesaj. eu zic ca tu confunzi o situatie temporara.. cine dracu sta in Mexic la 70 de ani sa se duca la spital acolo... Sau in USA daca e Canadian unde asigurarile la varsta aia sunt astronomice pentru straini? Da, merg in Arizona, Florida sau Mexic de la 55 la 65 de ani ca apoi nu nimeresc sa vina aproape de casa sa beneficieze de sistemul medical de aici...  Nu stiu de Europa asa ca nu comentez...

#1088
Neila

Neila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 25.02.2018
Copiii mei sunt la boarding school la 8,000 de kilometri distanță (au 15 ani) și suntem o familie foarte fericită.
Comunicăm des (mulțumită internetului), vin acasă în vacanțe (de iarnă, de primăvară și de iarnă) și îți pot spune că prețuiesc mult mai mult timpul petrecut împreună când sunt acasă.
Concluzie, nu trebuie să fiți la 10 kilometri distanță de copiii voștri ca să aveți o relație bună.

#1089
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015

 KING_99, on 08 aprilie 2018 - 15:16, said:

Multi vorbiti pe aici de mers inapoi in Ro la pensie... Nu aveti copii pe unde sunteti?

ArghiraMartie, de ce nu te retragi la pensie in Franta sau Germania?

Bine ai venit pe topic! Ai fi venit si mai bine pe topic daca citeai un pic, macar in diagonala datele problemei. Ai fi inteles atunci pe unde ne sunt copiii. In rest, te-au lamurit colegii mei de continent cum e cu pensiile p-aici.
Maine m-as duce sa traiesc in Franta, dar nu ne tin pensiile americane/canadiene daca moare unul din noi si cadem pe capul copiilor, ceea ce chiar nu vreau. Pentru mine iadul e sa ma trezesc dependenta financiar.

#1090
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

 ArghiraMartie, on 08 aprilie 2018 - 20:59, said:


Bine ai venit pe topic! Ai fi venit si mai bine pe topic daca citeai un pic, macar in diagonala datele problemei. Ai fi inteles atunci pe unde ne sunt copiii. In rest, te-au lamurit colegii mei de continent cum e cu pensiile p-aici.
Maine m-as duce sa traiesc in Franta, dar nu ne tin pensiile americane/canadiene daca moare unul din noi si cadem pe capul copiilor, ceea ce chiar nu vreau. Pentru mine iadul e sa ma trezesc dependenta financiar.

Bine v-am gasit pe topic! Si eu sunt coleg de tara nu numai continent asa ca stiu f. bine ce optiuni sunt... Cand poti sa pui 18% din venit in RRSP, $5500 pe an de persoana in TFSA unde nu platesti nici un impozit pe profit, cand casele au crescut de 2-5 ori in ultimii 10-12 ani cum poti sa imi zici ca nu ai bani de pensie dupa 30 de ani de Canada? Si asta fara sa consideram situatii particulare in care firma iti contribuie si ea cu ceva la pensie, sau ai noroc de un "defined benefit" sau esti doctor / contractor si poti amana o gramada de taxe, etc???  Cred ca eu stau in alta Canada...

#1091
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Cred ca stai in alta Canada, una teoretica sau cea din pliantele propagandei de stat.
Faptul ca poti pune up to 18% in Rrsp nu inseamna ca si poti sa o faci sistematic. La fel si acei 5000 ( nu mai sunt si 500 de cand cu idiotul). Casele or fi crescut in Canada ta de 2-3 ori - nu si in a mea si numai daca ai cumparat acum x ani.
Faptul ca aproape 40% din canadieni nu pun bani pentru pensie privata sau nu economisesc deloc spune ceva? Or fi toti astia niste prosti care nu-si cunosc interesul?
Realitatea este ca intr-adevar se poate face ce spui dumneata dar un numar relativ mic se apropie de asa ceva.
Ai fost cumva in CAN in 2008 sa vezi ce  s-a ales de economiile de pensie a nenumarati canadieni si americani ?

Usor de zis.

#1092
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 KING_99, on 08 aprilie 2018 - 17:30, said:

Pensia  de stat e bonus MA in orice tara, nu bani din care sa traiesti... ,

Ma uita ca la mine nu e bonus.Cu pensia din Romania voi avea cam 2000$CAN care-mi ajung pe deplin.Basca sunt numai la 800km distanta de Romania deci practic as putea face naveta.

#1093
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

 Rosebud09, on 09 aprilie 2018 - 01:12, said:

Cred ca stai in alta Canada, una teoretica sau cea din pliantele propagandei de stat.
Faptul ca poti pune up to 18% in Rrsp nu inseamna ca si poti sa o faci sistematic. La fel si acei 5000 ( nu mai sunt si 500 de cand cu idiotul). Casele or fi crescut in Canada ta de 2-3 ori - nu si in a mea si numai daca ai cumparat acum x ani.
Faptul ca aproape 40% din canadieni nu pun bani pentru pensie privata sau nu economisesc deloc spune ceva? Or fi toti astia niste prosti care nu-si cunosc interesul?
Realitatea este ca intr-adevar se poate face ce spui dumneata dar un numar relativ mic se apropie de asa ceva.
Ai fost cumva in CAN in 2008 sa vezi ce  s-a ales de economiile de pensie a nenumarati canadieni si americani ?

Usor de zis.

In Calgary o casa era $180-200k in 2003 si acum e $550k ( proportia se pastreaza la preturi mai mari)... Si in 2008-2009 erau pe la $350k, dar eu oricum nu as considera casa ca pe o investitie pentru ca trebuie sa stai si la pensie undeva... Da, daca ai prins trenul din Vancouver sau Toronto, vinzi si te muti in AB, e investitie.. altfel nu....

Am fost in Canada in 2008 si eu zic ca o oportunitate mai mare de investit nu cred ca o sa mai vad decat daca traiesc pana la 100 de ani.... Da, 40% , de fapt un procent mult mai mare din populatie nu are nici in fel de educatie financiara... Te impiedici de truckuri de $80-100k in Alberta si mie imi zici ca nu au bani? Un numar mic se apropie de ceea ce zic din cateva motive: alegerea profesiei, educatia financiara si alegerile pe care le fac de-a lungul vietii...  

Nu zic ca e usor dar oportunitatile exista si de aia am plecat din Ro ca sa avem aceste optiuni...

#1094
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

 KING_99, on 08 aprilie 2018 - 19:54, said:

vrajitoruldinoz, nu am pretins ca stiu tot nici pe departe ci m-am referit la ce prieteni, vecini am eu.... ca sa iti raspund la cateva chestii pe puncte:
1,Calatoresc destul de mult acum... nu stii ce boala te loveste la 55-60 de ani si nu o mai poti face asa ca prefer sa merg in 3-4 concedii pe an acum... la pensie, nu cred ca o sa calatoresc mai mult de 1-2 luni pe an si aia probabil pana pe la 68-70 de ani ca apoi nu prea mai ai chef sau intervin boli, etc...

Numai ca majoritatea oamenilor au copii care (sper ca) nu mai au nevoie de ajutor la 70 de ani... daca faci copil la 35 de ani, copilul o sa aiba 35 de ani atunci. Tu la 35 de ani primeai ajutor de la parinti?


Quote

2.La scoala unde este fata noastra vin bunicii si iau nepotii de la scoala de exemplu... asta at fi in exemplu de ajutor si nu am vazut nici in loser intre doctorii, avocatii sau inginerii astia... din contra veniturile sunt cu mult peste dublul mediei din zona.. .diferite situatii dar in general nu stiu de  ce loseri vorbesti tu... Avem niste amici care s-au mutat in alt oras unde s-a mutat baiatul lor... se vad odata la 2-3 saptamani dar stau la 20-30min de condus nu 5 -10 ore de zbor...

Chestiile astea sint mai degraba exceptia decit regula... adica daca esti doctor chiar ai nevoie sa iti ia parintii copiii de la scoala? Inteleg sa vrei sa-ti inglobezi parintii intr-un fel de familie extinsa, macar pentru binele lor, dar de multe ori nu merge.
Marea majoritate a oamenilor cu slujbe bune se duc acolo unde e cererea - de multe ori peste granita daca sint canadieni - si marea majoritate a pensionarilor au o viata a lor.


Quote

Cred ca totusi discutam de alta liga din pacate... Doua joburi profesionale in vest ar trebui sa asigure  o pensie/investitii de $100k/an dupa 25-30 de ani de munca in vest ceea ce e ok cand ai casa platita si nu mai ai copii acasa..... Daca nu esti acolo dupa 25-30 de ani de emigrare faci alegeri gresite dupa parerea mea...

Pierzi din vedere ca majoritatea celor plecati din Romania sint "capsunarii", unii chiar care muncesc la negru, multi care muncesc pe salarii sub 2000E daca nu sub 1500 si prind 20 de ani de munca. Ca doar nu crezi ca in constructii sau in agricultura muncesti la 65 de ani.

Ce spui tu cu doua salarii de "profesionisti" care au plecat devreme la joburi bune si achizitionat de casa nu se aplica nici in Canada la mai mult de 10%. Daca ma iau dupa statisticile americane vreo 40% din americani nu au nici o investitie in bursa iar jumatate din ei la 60 de ani nu au nici 20k pentru pensie! Adica de o masina. Ma indoiesc ca e foarte diferit in Canada.
Or sta romanii emigrati mai bine, dar cit mai bine? De 3 ori,de 10 ori? Ca 200k tot nu sint semnificativi. Pentru 100k de care spui tu trebuie sa iesi la pensie cu 2.5 milioane daca folosesti regula de 4%.

Sa nu uitam si categoria alora care nu vor sa se ingroape cu banii... ca daca la 70 de ani te consideri jumate mort, trebuie sa fii nebun sa muncesti pina la 65 doar ca sa ai pensie mare si bani lasati mostenire.







Quote

Si vorbind de ultimul mesaj. eu zic ca tu confunzi o situatie temporara.. cine dracu sta in Mexic la 70 de ani sa se duca la spital acolo... Sau in USA daca e Canadian unde asigurarile la varsta aia sunt astronomice pentru straini? Da, merg in Arizona, Florida sau Mexic de la 55 la 65 de ani ca apoi nu nimeresc sa vina aproape de casa sa beneficieze de sistemul medical de aici...  Nu stiu de Europa asa ca nu comentez...

Nu confund nici o situatie: e plin de comunitati de americani pensionari pina in Ecuador. In Panama John Hopkins are spital, Costa Rica are un sistem de sanatate considerat bun, Mexicul are o multime de doctori educati dincolo, se poate zbura inapoi in tara etc. Canadieni in Florida sint o multime, de obicei fac naveta.
Acum ca poate la 80 s-or intoarce in tara, e posibil pentru unii... dar multi nu au la ce. Si nici cu ce. Ca daca ai 2500$ pe luna nu ai nici o sansa la long term care in SUA ca e 5000$ pe an, casa e demult vinduta.

In orice caz ideea de a te tine dupa coada copiilor e asa de ... romaneasca si trista. Ironic, romaneasca decit ideea de a te muta in Romania la pensie.

#1095
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017
Discutii despre esecuri...

#1096
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
La virsta de peste 65 de ani repatriere? La ce, la inca vreo
20 de ani de trait batrineste
cu medicamente si dieta? Crezi ca
merita deranjul?
Cit spune ca e pensia la total?
Dar economiile? Sint vreo 250k usd?
Ca doar o casa in apropiere de un oras mai mare costa cel putin 200k usd.
Un apartyment de doua camere 100k.
Dar cheltuielile de repatriere?

#1097
MotoFozo

MotoFozo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.04.2018
Interesant topicul, l-am citit cu atentie aproape pe tot pt ca ma intereseaza si pe mine repatrierea intr-un orizont de 6-8 ani. Nu mai vine nimeni cu ceva nou ?

Edited by MotoFozo, 11 February 2019 - 05:32.


#1098
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005

 MotoFozo, on 11 februarie 2019 - 05:32, said:

Interesant topicul, l-am citit cu atentie aproape pe tot pt ca ma intereseaza si pe mine repatrierea intr-un orizont de 6-8 ani. Nu mai vine nimeni cu ceva nou ?
Si o sa devina din ce in ce mai interesant pe masura ce generatiia ''decreteilor''  va ajunge la varsta de pensionare. Multi vor intelege ca in vestul Europei nu au suficienti bani  pusi deoparte sa traiasca decent.
Eu traiesc  de 15 ani in Franta si vreo 20 de cand sunt plecat din Ro. Mi-am cumparat o casa in sud-vest (pe langa Pirinei)  copii mei sunt nascuti si educati in Franta (sau cel putin in sistemul lor educational prin tarile pe unde am mai fost cu slujba),  dar tot am asa o nostalgie sa ma intorc in Romania la pensie. Tot de aia am tinut o casa si un teren in zona colinara a Prahovei, 20 minute in masina de oras si ''beneficiile lui''.  Sa fiu eu tampit ca vreau sa ma re-intorc in Romania? Sau doar nostalgic dupa o imagine a unei Romanii care nu mai exista.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate