Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Repatriere de pensionari

- - - - -
  • Please log in to reply
1223 replies to this topic

#1045
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015

View Postavenirv, on 01 august 2017 - 12:57, said:

apropos, cei mai de success in prieteni in canada erau cei ce mai puneau pe langa gard niste leustean...
unii au facut si vin...

Ah, nu, chiar nu. Avem si aici bolta de struguri, doua soiuri, dar vin n-am facut niciodata. Nici n-apuca sa se coaca; ni-i mananca graurii prin plasa. Si nici bautori nu suntem. Arghiru daca bea o bere de cateva ori pe an, iar eu sunt fericita cu o Busuioaca de Bohotin din cand in cand. Facut de vin, carnati, conserve si chestii asemanatoare nu sunt printre obiceiurile noastre.

Edited by ArghiraMartie, 01 August 2017 - 21:45.


#1046
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016

View Postavenirv, on 01 august 2017 - 17:25, said:


TV nu inseamna numai cablu. inseamna de ex un aparat TV ce se poate conecta la Internet (prin cablu, wifi, satelit, etc).


Am zis asta pentru nu impotriva aparatului am eu ceva, ci impotriva cablului.
Oricum TV in bucatarie si dormitor ma indoiesc ca o sa am vreodata.... Nevasta-mea e inca mai "extremista" ca mine.

#1047
v23

v23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.06.2016
deci o sa aveti 2 ecrane mari fiecare cat un TV dar nici un aparat TV...interesant.
mai ales ca acum lumea se uita la TV cu capabilitati internet si vede ce este pe net, dar ala nu este TV.
bine, am inteles. cum se zice ? semantics.

Ati uitat Laundry Room, 1-2 Closet-uri, inca o baie si o camara decenta; sa incapa toate boarfele adunate in atatia ani si de care nu ne putem lipsi!! Posted Image
Si neaparat cel putin o tableta in bucatarie, pentru retete si demo-uri de pe youtube, ca doar avem timp sa gatim "sanatos"! Toate cunostintele mele gatesc dupa internet.
Proaspat pensionari, inca nu suntem destul de batrani ca sa ne restrangem intr-un dormitor si o bucatarie, si hai ca nu mergem "off grid" ci doar vrem sa ne pensionam comfortabil.
Plus o gradina de zarzavaturi pentru consum zilnic (patrunjel, leustean) si livada, ca doar ne-am saturat de viata la bloc, nu?

Noi am luat o casa la rosu pe langa Cluj acum doi ani; mai e de lucru la ea dar sper sa o terminam pana in vara.

Au fost cateva peripetii, dureaza pana te dezmeticesti cum decurg lucrurile, vorbesti cu unii si cu altii, afli ce merge si ce nu merge, inveti preturile si tehnologiile locale. E total diferit cand te muti de la o companie la alta, daramite in alta tara de unde ai plecat acum 20 de ani?! Una peste alta, nu e char asa de speriat (dupa spusele sotului, ca el a tras greul), dar cere timp.

#1048
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Există topic pe repartiere în România unde să nu apară sfătuitori de viață ca să zică oamenilor să nu se întoarcă în România?

View PostArghiraMartie, on 15 iunie 2017 - 03:43, said:

. Si apropo, sa-mi explice si mie cineva de ce barbatii romani poarta haine si pantofi cu cel putin un numar mai mic decat ar trebui. E vreo moda autohtona? Si bre, de ce nu se tund de le vezi ciufi lungi de par pe ceafa, pe dupa urechi si prin nas? I-a invatat comunismul asa, mai salbatici?

Păi mă miră că prin Canada și SUA nu vezi dinastea, tinerii români copiază ce văd la TV de prin State.
Fetele mai despuiate că au ce arăta, bărbații să se vadă mușchiul. Cât despre păr, nu știu la ce te referi, este aranjat sau nu? Dacă este aranjat, păi românii față de acuma 25 de ani, ascultă foarte multă muzică și diversă, aici festivalurile muzicale sunt în boom, tot tineretul e înnebunit ca vara să meargă la un festival ceva.

#1049
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Impresia mea fata de moda "tineretului" din Romania e ca e dominata de cocalari si caspunari care si-au cumparat haine ramase nevindute, la solduri (culori/desene suspecte, prost croite, mesaje prostesti pe tricouri, sau pur si simplu idei fara succes ca pantalonii aia strisi cu turul jos Posted Image ) din vest.
Fetele au ce arata numai unele, dar se dezbraca toate slaninoasele... e drept ca asta vad si aici.

#1050
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
In America, 80% din femeile de peste 40 de ani sunt niste butoaie de slanina. Deprimant. E comic sa vorbiti de femeile din Romania. Posted Image

Edited by mihaigerard, 31 January 2018 - 15:30.


#1051
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmihaigerard, on 31 ianuarie 2018 - 15:29, said:

In America, 80% din femeile de peste 40 de ani sunt niste butoaie de slanina.
In ce oras sau stat ai vazut asa ceva? :habarnam:

#1052
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Americancele imbatrinesc mult mai frumos ca romancele. Nu toate, evident, dar e plin de femei in "egari" in intervalul 45-60 care de la 10m in spate arata ca una de 20 care arata bine. E si o diferenta genetica dar si faptul ca se duc la sala si fug pe coclauri in loc sa care traiste cu mincare de la piata sau sa fumeze active sau pasiv in circiuma.
Acum ca sint si multe grase, mai ales prin sud si Midwest, e adevarat. La toate virstele.

#1053
v23

v23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.06.2016
La WallMart.
La teatru raportul e invers.

#1054
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postv23, on 02 februarie 2018 - 18:01, said:

La WallMart.
La teatru raportul e invers.

Walmart tanti, nu Wallmart.... sper ca nu ai stat in US astia 20 de ani....

#1055
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Imi zice si mie cineva de prin USA cum e cu sitemul de pensii pe acolo.Tot vad prin filme(artistice) ca cutarica si-a pierdut pensia.E obligatorie si acolo ca in Europa ma refer la stat sau e privata?Cum poti sa pierzi pensia daca ai platit la ea enspe mii de ani.
M-am abonat la cineva pe youtube pentru ca are un proiect interesant de construit.Tipul a fost inginer aeronautic la Boeing,Mc Donnell Douglas si se roaga de noi pentru donatii pe patreon.Cred ca daca a lucrat la firmele astea mari,ar trebui sa aiba macar 3-4000$ pensie.Acum e adevarat ca nu-i prost cine cere ci ala care da.Dar totusi sunt cumva in neclar.

Edited by Skyspy, 28 March 2018 - 17:38.


#1056
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostSkyspy, on 28 martie 2018 - 17:37, said:

Imi zice si mie cineva de prin USA cum e cu sitemul de pensii pe acolo.Tot vad prin filme(artistice) ca cutarica si-a pierdut pensia.E obligatorie si acolo ca in Europa ma refer la stat sau e privata?Cum poti sa pierzi pensia daca ai platit la ea enspe mii de ani.
M-am abonat la cineva pe youtube pentru ca are un proiect interesant de construit.Tipul a fost inginer aeronautic la Boeing,Mc Donnell Douglas si se roaga de noi pentru donatii pe patreon.Cred ca daca a lucrat la firmele astea mari,ar trebui sa aiba macar 3-4000$ pensie.Acum e adevarat ca nu-i prost cine cere ci ala care da.Dar totusi sunt cumva in neclar.

cauta pe goagl despre sistemul public de pensii american si apoi despre pensii private in state.

#1057
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postavenirv, on 29 martie 2018 - 14:10, said:


cauta pe goagl despre sistemul public de pensii american si apoi despre pensii private in state.

Ce sa caut bre ca ma-npulic in scrise guvernamentale.Unu care traieste acolo poa sa zica negru pe alb.

#1058
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostSkyspy, on 29 martie 2018 - 17:54, said:

Ce sa caut bre ca ma-npulic in scrise guvernamentale.Unu care traieste acolo poa sa zica negru pe alb.

bine, daca este atat de greu iti spun eu putin.
cea de stat o va avea.
dar ca sa ai pensie de firma trebuie sa lucrezi un nr de ani la acea firma.
daca, de ex, firma este politia orasului si conditia este sa lucrezi la ei 25 de ani si te da afara dupa 24 ani si 364 de zile pierzi pensia de la politie. cauta pe goagla, a fost un caz cu o persoana foarte importanta de la fbi sau dofj care a fost concediat cu 1-2 zile inainte de termen si a pierdut totul.
deci daca mai citesti mai poti afla ceva.
dar nu toti lucratorii au pensii de firma.
si pensia de firma poate sa fie defined benefits sau defined contribution. ghici care-i mai buna ?

ps
bineinteles totul este daca ai contribuit ceva.
daca nu ai contribuit vei primi la pensie niste ajutoare sociale care te ajuta sa locuiesti sub un pod unde sunt mai putini drogati.

Edited by avenirv, 29 March 2018 - 18:42.


#1059
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Eu nu inteleg de ce trebuie sa lucrezi neintrerupt la o firma ca sa iei pensie normala.Din moment ce din salariu platesti la stat oricum.Ca doar nu firma iti va plati pensia ci statul in functie de cati ani ai contribuit.

#1060
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostSkyspy, on 29 martie 2018 - 22:06, said:

Eu nu inteleg de ce trebuie sa lucrezi neintrerupt la o firma ca sa iei pensie normala.Din moment ce din salariu platesti la stat oricum.Ca doar nu firma iti va plati pensia ci statul in functie de cati ani ai contribuit.

cred ca ar fii bine sa citesti cu MAAAARE atentie. acolo scrie asta la pensie de firma.
te rog mai citeste o data.

#1061
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Pensia de firma nu e o obligatie ci un beneficiu ca sa promoveze stabilitatea... oricum e cam pe cale de disparitie.
Evident daca vorbim de stat, armata, politie etc e alta treaba. Astia dau pensii in continuare.

Dar pentru omul normal sint 2 chestii care se aduna:
- pesnia sociala, care e cam de mizerie, cit sa nu crapi
- pensia privata pe care ti-o faci tu din investitii proprii (bani scutiti de impozit pina la o suma)

#1062
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postavenirv, on 30 martie 2018 - 07:48, said:


cred ca ar fii bine sa citesti cu MAAAARE atentie. acolo scrie asta la pensie de firma.
te rog mai citeste o data.

Am citit cu maaaare atentie,dar tu mi-ai dat ca exemplu o institutie de stat in speta politia.Dar daca firma la care am lucrat da faliment la un an dupa ce ies la pensie? ce fac o pierd nu?(pensia)

View Postvrajitoruldinoz, on 30 martie 2018 - 08:06, said:

,
- pensia privata pe care ti-o faci tu din investitii proprii (bani scutiti de impozit pina la o suma)

Adica e pe piloane ca in Romania sau cumperi o casa sau apartament si dai in chirie?Am avut un coleg englez care la 63 de ani lucra de zor(la ei se iasa la 67 la pensie) ca sa cumpere impreuna cu fiu-so o casa veche de 300 de ani sa o transforme in Bad& Breakfast pe cand iese la pensie.Probabil la ei e ca si la americani.
Inseamna ca la mine in Austria e boierie.
Primesti 14 pensii pe an.Cu pensia adunata din Romania voi avea 1250€ pe luna.Daca voi sta cam 8 luni pe an in Romania (cum am de gand) banii astia ajung berechet si mai poti pune si deoparte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate