Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Metalurgiei Park Residence

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
1256 replies to this topic

#793
Kaymee

Kaymee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.04.2017
@ Bebe_miezu:
Ideea era alta. Ca aceste grupuri fb ii avantajeaza mai mult pe dezvoltatori decat pe locatari. Informatia ramane "inside". Odata format grupul fb, putini sunt cei care mai comunica problemele in exterior (pe forum). Iar locatarii apartinand respectivelor grupuri traiesc cu o falsa impresie de intimitate. In realitate grupul fiind populat cu tot felul de "intrusi".

#794
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
Este adevărat ce spui tu dar.....dacă faceČ›i voi un grup de fb voi sunteČ›i admini si nu mai cenzurati postările si gata...

Edited by Bebe_miezu, 22 June 2017 - 15:34.


#795
Kaymee

Kaymee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.04.2017
Tot n-ai inteles. Grupul fb, daca e inchis (!) tine informatia in interior (ce avantaj pt. dezvoltator!), spre deosebire de forum care lasa informatia la vedere oricui. O varianta fb a forumului ar fi grupul deschis. Dar pe fb lumea nu prea vrea grup deschis, ca te vede seful ce faci in orele de munca Posted Image

Sa nu uitam ca teama de controale si teama de reclama proasta sunt printre putinele noastre parghii de responsabilizare a dezvoltatorilor. Pt. ca DA, o chestiune expusa public poate atrage un control ISC, sa zicem. Sau poate alunga viitorii clienti. Daca vrem o piata mai buna peste 5-10 ani, cand poate ne vom gandi sa vindem aici si sa luam/ facem alta casa, ar fi bine sa renuntam la atitudinea "dupa mine potopul!"

#796
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 val18, on 09 iunie 2017 - 19:30, said:

Va rog postati cei care stati la 4 sau 5 daca aveti probleme cu apa sa se termine si cu acest mit
Un alt aspect ar fi ca timp de 6 luni primaria/apa nova schimba canalizarea/reteaua de apa pe strada binelui

Mit ?!
Debitul nu poate fi rezolvat prin pompe de bloc.
Oricum TOATE blocurile de acolo au pompe. Si pompe de canalizare.
Drumuri la comun, haos in reparatii, luminat, curatenie etc.
In secunda a doua de cand se termina ultimul bloc si mafiotii Sud Rezidential se cara, sunteti pe cont propriu.

#797
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 val18, on 16 iunie 2017 - 20:42, said:

Nu se compara statia de metrou Telcu cu Aparatorii patriei
Cine lucreaza in Pipera sau Aviatiei stie de ce
Este vorba de o ora zilnic din timpul tau
Ce este pe siturile web este vechi nu mai găsești mergi acolo și vezi ce mai e la vânzare
Concentrează te pe faptul că faci o afacere de 40k euro nu de trei sute de lei

Baietzel, spune-mi si mie, ce treaba are Aparatorii Patriei metrou cu Metalurgiei park ? Ca poate ma uit eu pe harta gresita :)

 Kaymee, on 22 iunie 2017 - 15:19, said:

@ Bebe_miezu:
Ideea era alta. Ca aceste grupuri fb ii avantajeaza mai mult pe dezvoltatori decat pe locatari. Informatia ramane "inside". Odata format grupul fb, putini sunt cei care mai comunica problemele in exterior (pe forum). Iar locatarii apartinand respectivelor grupuri traiesc cu o falsa impresie de intimitate. In realitate grupul fiind populat cu tot felul de "intrusi".

Dap, asta-i problema haosului de la Metalurgiei park, intrusii de pe grupurile de facebook.
LOL

#798
ghineabogdan07

ghineabogdan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 21.11.2007
Pana la aleea dintre joy si galaxy de la metrou pe drumul binelui sunt fix 1 km. De acolo pana la brown mai sunt fix 500 de metri. Nu zic ca sunt chiar la metrou blocurile ,dar faci maxim 20 de minute de la brown.

Edited by ghineabogdan07, 22 June 2017 - 16:51.


#799
Kaymee

Kaymee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.04.2017

 zavalita, on 22 iunie 2017 - 16:37, said:

Dap, asta-i problema haosului de la Metalurgiei park, intrusii de pe grupurile de facebook.
LOL


LOL, chiar nimeni nu intelege? Scrieti fratilor ce probleme aveti aici pe forum, nu in grupuri inchise pe fb. Sau nu DOAR acolo (ca sa nu se creada ca am ceva cu fb-ul). Ca sa vada si viitorii clienti, ai viitoarelor proiecte facute de acesti dezvoltatori, cam cum sta treaba de fapt. Ca in grupurile alea nu sunt primiti intotdeauna. Si oricum, nu stiu de ce preferati grupurile alea, de vreme ce sunt pline de intrusi. Asta era singura chestiune referitoare la intrusi. In rest e vorba de faptul ca facem fara sa vrem jocurile dezvoltatorilor, scriind doar acolo ce probleme sunt in interiorul unui rezidential.

Edited by Kaymee, 22 June 2017 - 17:34.


#800
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 zavalita, on 22 iunie 2017 - 16:12, said:

........
Debitul nu poate fi rezolvat prin pompe de bloc.
Oricum TOATE blocurile de acolo au pompe. Si pompe de canalizare.
.......
Debitul se rezolva prin vase tampon si hidrofoare . Daca aveti numai hidrofor , este gresit . daca aveti solutia intreaga , si mai nasol .
Cum nasol este daca aveti si pompa la canalizare .
Toate astea umfla pretul la intretinere nu numai prin functionare ci si pt mentenanta . E jale .

#801
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
De la Galaxy pana la statia de metrou Aparatorii patriei pe peron am facut 15 minute pe drum asfaltat si fara graba
Deci se acopera si recomandarea medicului de a face miscare minim 30 minute pe zi

#802
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
PUZ Metalurgiei

Attached Files


Edited by val18, 22 June 2017 - 22:50.


#803
Oneri

Oneri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.11.2009

 rina_munteanu, on 20 iunie 2017 - 17:13, said:



Foarte bine faci, viziteaza efectiv blocurile deja construite, când am rezervat eu in Metalurgiei era toata zona o groapa, santier, vazusem doar prin Popesti cateva blocuri dar mi-au zis ca in Metalurgiei vor fi un pic altfel ca si culoare ca si spatii verzi, etc. Acum insa daca vii sa cumperi in Metalurgiei sunt deja blocuri construite si poti efectiv sa intri sa vezi cum arata un bloc, poti sa intri si in apartamente, la Viva apartamentele cu 2 camere pe colt (ceea ce mi-am luat eu) sunt foarte bine compartimentate, nu am negat niciodata acest lucru, de aia am si optat pentru achizitia lui, numai ca e lung drumul pana sa te bucuri efectiv de el asa cum ti-am povestit anterior... Succes!

Am fost in ziua urmatoare si m-am intalnit cu un agent Sud Rezidential care m-a plimbat prin zona; problema e ca la bugetul meu de 40k nu prea mai sunt valabile ofertele afisate peste tot - cele cu 20 si ceva si 30 si ceva pt garsoniere si ap cu 2 camere. Nu prea mai e mare lucru disponibil, s-a cam dat tot ce e in finalizare anul asta. Mi-a aratat cateva optiuni de genul: Brown, parter, disponibil la jumatatea anului viitor; Top House, idem Brown; Prestige in Popesti drumul Fermei, iunie 2018 - acum este un camp cu floricele, nu au inceput lucrarile; Genesis in Popesti efectiv la mama naibii.
Singura optiune pt mine in zona ar fi Grand Urban pe Drumul Postalionului, care se incadreaza in pret si nu e la parter - pt ca nu vreau la parter - e la mansarda.
Problema e aici ca eu nu am masina si depind de metrou.. si mi se pare foarte departe Postalionului asta. O sa mai revin in zona sa fac o plimbare de la metrou, sa vad care ar fi variantele de ratb.. daca sunt.
Mai planuiesc o vizita la Militari Residence, desi am citit pareri foarte proaste despre multe lucruri de acolo.. si inca una in Rahova la Confort Urban, zona indoielnica si care sta foarte prost la capitolul transport in comun eficient.. dar sunt ansambluri in care ma incadrez cu bugetul.. si ce sa-i faci, daca asta e si n-ai de unde mai mult. Sa nu zic ca nu am vazut tot ce se putea vedea.
Multumesc tuturor pt sfaturi si pareri.. sper sa gasesc o varianta cat mai ok, ca deja sunt super stresata de cautari si vizite si pareri proaste de la locatari despre toate ansamblurile on budget :-D

#804
Kaymee

Kaymee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.04.2017
@ Oneri
Inainte sa mergi la vizionare:
1. Cere sa-ti trimita pe email schita de compartimentare cotata. Verifica daca bifeaza suficient din nevoile tale. Sa zicem: baie cu geam, bucatarie inchisa, spatiu de depozitare, etc.
2. Cere sa-ti trimita pe email un plan de etaj cu indicarea nordului. Verifica daca iti convine pozitia apartamentului si insorirea lui.
3. Cere sa-ti trimita pe email planul de amplasament, ca sa vezi ce se va construi in fata geamurilor tale si la ce distanta. Poate e prevazut un loc de joaca si tu nu vrei asta, de pilda.
4. Identifica pozitia blocului pe Google Map si verifica cat de cat imprejurimile. Imaginile de acolo nu sunt neaparat de actualitate, dar iti poti face o idee bunicica despre zona si/ sau trecutul ei (poate e o fosta groape de gunoi si tu nu vrei asta, sa zicem).
5. Foloseste Google Map pt. a verifica traseele tale obisnuite. Vezi cat faci de acolo la munca, de pilda, ce mijloace de transport ai, la ce interval de timp vin, distanta pana la metrou, pana la supermarket, etc.
6. Daca pana aici e totul ok, fa-ti o lista cu intrebari suplimentare (cat e avansul, care e termenul de livrare, etc.), suna-l pe agent si scote de la el tot ce poti.
7. Verifica pe net cine e constructorul, vezi daca are un portofoliu.
8. Verifica pe net cine e dezvoltatorul, vezi ce a mai facut inainte. Poate descoperi ca e inculpat in nu stiu ce proces... Posted Image
9. Verifica pe net (forum si fb) parerile fostilor clienti. Citeste pe diagonala daca ti se pare prea mult, dar nu uita ca vei plati cu munca ta de-o viata.
Sigur, daca esti dintre cei care castiga mai usor banii, poti sa nici nu iti mai bati capul cu toate astea de mai sus Posted Image

Edited by Kaymee, 23 June 2017 - 08:48.


#805
Oneri

Oneri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.11.2009

 Kaymee, on 23 iunie 2017 - 08:47, said:

@ Oneri
Inainte sa mergi la vizionare:
1. Cere sa-ti trimita pe email schita de compartimentare cotata. Verifica daca bifeaza suficient din nevoile tale. Sa zicem: baie cu geam, bucatarie inchisa, spatiu de depozitare, etc.
2. Cere sa-ti trimita pe email un plan de etaj cu indicarea nordului. Verifica daca iti convine pozitia apartamentului si insorirea lui.
3. Cere sa-ti trimita pe email planul de amplasament, ca sa vezi ce se va construi in fata geamurilor tale si la ce distanta. Poate e prevazut un loc de joaca si tu nu vrei asta, de pilda.
4. Identifica pozitia blocului pe Google Map si verifica cat de cat imprejurimile. Imaginile de acolo nu sunt neaparat de actualitate, dar iti poti face o idee bunicica despre zona si/ sau trecutul ei (poate e o fosta groape de gunoi si tu nu vrei asta, sa zicem).
5. Foloseste Google Map pt. a verifica traseele tale obisnuite. Vezi cat faci de acolo la munca, de pilda, ce mijloace de transport ai, la ce interval de timp vin, distanta pana la metrou, pana la supermarket, etc.
6. Daca pana aici e totul ok, fa-ti o lista cu intrebari suplimentare (cat e avansul, care e termenul de livrare, etc.), suna-l pe agent si scote de la el tot ce poti.
7. Verifica pe net cine e constructorul, vezi daca are un portofoliu.
8. Verifica pe net cine e dezvoltatorul, vezi ce a mai facut inainte. Poate descoperi ca e inculpat in nu stiu ce proces... Posted Image
9. Verifica pe net (forum si fb) parerile fostilor clienti. Citeste pe diagonala daca ti se pare prea mult, dar nu uita ca vei plati cu munca ta de-o viata.
Sigur, daca esti dintre cei care castiga mai usor banii, poti sa nici nu iti mai bati capul cu toate astea de mai sus Posted Image
Deja a intrat in obisnuinta sa fac toate astea, timp de mers pe jos, timp de mers cu ratb-ul calculat cu aplicatii, cautat pareri.. la pretentii gen geam la baie nu ma incadrez ca buget :) iar ca informare despre dezvoltator - aia o voi face dupa ce voi gasi ceva care sa imi atraga mai mult atentia. Multumesc mult pt sfaturi.
Nu mau pot sa dorm de stress, stau si rascolesc siteuri, forumuri, ma inscriu in grupuri ale locatarilor pe fb... :))))

#806
Kaymee

Kaymee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.04.2017
E bine ca te primesc in grupurile alea. In doua (doar doua!) am vrut si eu sa intru, dar nu am primit accept. Intr-unul mi s-a cerut sa declar blocul, etajul, apartamentul in care am luat (ceea ce mi s-a parut mai mult o indiscretie decat o utilitate), iar la celalalt nu am primit niciun fel de raspuns.

#807
client_nou

client_nou

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.06.2017
Salut,

eu mi-am luat in Venus. Chiar in blocul dinspre strada (cred ca ii spune Drumul Binelui). decembrie 2017 ar fi termenul de finalizare.

#808
doctoricescu

doctoricescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.04.2016
Eu cred ca alta este cauza. De exp noi avem grup pe fb, inchis, desi s-au strecurat, ca sa spun asa, si altii care nu au o treaba cu blocul in care o sa locuim noi. Asa apar informatii eronate, contradictorii.
Eu nu am nevoie sa citesc 100 mesaje pe zi si nici unul sa nu fie despre blocul in care ma voi muta.
De aceea, personal, consider util , grupul inchis.
Daca vreau sa citesc mai multe pareri, sa aflu mai multe informatii despre intreg complexul, vin pe softpedia pe metalurgiei parc sau direct pe forumul dedicat:viva, brown, top etc

#809
doctoricescu

doctoricescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.04.2016
Pentru cei care vor sa cumpere in metalurgiei park:
- evitati sa cumparati de la top house
De ce?
-ptr ca au mereu probleme cu actele. Initial semnezi un contract ptr un bloc p+4 etaje , dupa care , tu vezi ca apare si al 5 etaj. S-au schimbat functionarii si mai ales primarul sectorului 4, care sigur au fost mituiti ptr accelerarea avizelor. Plus cei de la Inspectoratul de Stat in Constructii.
- pentru ca sunt neseriosi, iar materialele folosite la constructia blocului nu corespund cu cele din precontract/antecontract;
-nu finalizeaza lucrarile la termen. Noi am luat un apartament prin prima casa in aprlie 2016. Aveam termen de finalizare in ianuarie 2017. Nu s-a intamplat. Stiam ca nu o sa fie gata, facand comparatie cu cei care s-au mutat inaintea noastra. La prelungirea antecontractului, aveam alt termen de finalizare:mai 2017. Nici in mai nu a fost gata. Acum avem alt contract aditional cu termen septembrie 2017. Iar noi aveam promisiunea de garantare pana la finele lui sept 2017. Deci o sa pierdem garantarea obtinuta cu multa greutate anul trecut;
-au evhipa de muncitori, acum, pe final, de 5-6 persoane, cred. Ni s-a spus ca muncitorii au plecat ptr ca s-au certat cu seful santier

De ce nu am renuntat in mai?
-pentru ca deja ne alesesem finisajele, obiectele sanitare. Si am cumparat ce am vrut noi si am platit peste pretul de mizerie pe care il de decontau ei.

- colac peste pupaza, am dat avans la locul de parcare 200 E. Asa ca ne-a prins la inghesuiala. Si suntem 98 viitori proprietari, dar de 48 stiu sigur ca au credit prima casa. Toata lumea disperata pe grup.
In grupul nostru pe Fb sunt foarte multi care o sa piarda garantarea in august. Si ei s-au acoperit dpd vedere legal.

Vor sa ne dea avansul inapoi....
-pai nu este asa. Am pierdut timp, am investit bani si s-a asteptat dupa ei. In martie s-ar incheia termenul legal care apare pe autorizatia constructie. Suntem hotarati sa asteptam si sa cerem in instanta dobanda la banii dati, timpul pierdut si ce o sa ne mai zica avocatul ca putem cere.


#810
doctoricescu

doctoricescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.04.2016
Cauta la joy. Am inteles ca sunt cei mai seriosi. Noua asa ni s-a recomandat, dar na, nu am avut rabdare sa scoata joy alte ap la vanzare....am avut ghinion ca am ales top house in aprilie 2016, noi si alte 97 familii. Si probabil nu ne mutam nici in septembrie 2017, cum au zis, dar nu au garantat. Au aruncat pisica in gradina inspectoratului de stat in constructii si a primariei sector 4.
Evita top house.
Trebuia sa il ascultam pe zavalita cand debita "prostii" pe site-ul asta. Asa le-am considerat: un om cu probleme care e din partea concurentei top house.
Multi nu mai scriu ptr ca le este lehamite de cati oameni naivi se fasesc sa cumpere, in orice conditii.


 Oneri, on 23 iunie 2017 - 02:11, said:



Am fost in ziua urmatoare si m-am intalnit cu un agent Sud Rezidential care m-a plimbat prin zona; problema e ca la bugetul meu de 40k nu prea mai sunt valabile ofertele afisate peste tot - cele cu 20 si ceva si 30 si ceva pt garsoniere si ap cu 2 camere. Nu prea mai e mare lucru disponibil, s-a cam dat tot ce e in finalizare anul asta. Mi-a aratat cateva optiuni de genul: Brown, parter, disponibil la jumatatea anului viitor; Top House, idem Brown; Prestige in Popesti drumul Fermei, iunie 2018 - acum este un camp cu floricele, nu au inceput lucrarile; Genesis in Popesti efectiv la mama naibii.
Singura optiune pt mine in zona ar fi Grand Urban pe Drumul Postalionului, care se incadreaza in pret si nu e la parter - pt ca nu vreau la parter - e la mansarda.
Problema e aici ca eu nu am masina si depind de metrou.. si mi se pare foarte departe Postalionului asta. O sa mai revin in zona sa fac o plimbare de la metrou, sa vad care ar fi variantele de ratb.. daca sunt.
Mai planuiesc o vizita la Militari Residence, desi am citit pareri foarte proaste despre multe lucruri de acolo.. si inca una in Rahova la Confort Urban, zona indoielnica si care sta foarte prost la capitolul transport in comun eficient.. dar sunt ansambluri in care ma incadrez cu bugetul.. si ce sa-i faci, daca asta e si n-ai de unde mai mult. Sa nu zic ca nu am vazut tot ce se putea vedea.
Multumesc tuturor pt sfaturi si pareri.. sper sa gasesc o varianta cat mai ok, ca deja sunt super stresata de cautari si vizite si pareri proaste de la locatari despre toate ansamblurile on budget :-D


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate