Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Metalurgiei Park Residence

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
1256 replies to this topic

#19
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postmetalurgieiparkresidence, on 04 mai 2015 - 10:41, said:

Stimate Titi2015,

Cand am facut afirmatia :,, persoane care nu au nicio legatura cu acest proiect au lansat o campanie care contine foarte multe informatii false" ma refeream chiar la Id-ul/persoana dvs. Din cele 9 postari ale dvs. pe acest forum/topic toate se refera ,,intamplator" la acest subiect si anume Metalurgiei Park. Intelegem ca sunteti foarte interesat, dar interesul nu este legat de informare ci de dezinformare realizata cu rea credinta si cu interese vadite pentru toti cei care au citit sau citesc acest subiect.

Cred ca cel mai corect ar fi sa va aratati identitatea pentru a putea fi credibil, sau nu si pentru a arata ca nu sunteti un membru al unei campanii de anti-pr, asa cum reiese pana la acest moment.

Ati afirmat ca ati discutat cu locatarii din ansambluri ca Brown, Apollo, Viva, Covaris. Puteti sa numiti macar unul, care a fost problema si daca a fost rezolvata. Este adevarat si nici nu negam faptul ca, atunci cand se construiesc sute, chiar mii de apartamente pot aparea situatii care necesita o rezolvare, cum ar fi chestiunile legate de birocratia furnizorilor de utilitati sau interventii asupra finisajelor. Este imposibil sa nu apara astfel de situatii, cand discutam despre mii de oameni care doresc anumite finisaje sau anumite modificari ale apartamentelor. Pe de alta parte sute de apartamente au fost vandute de catre fiecare dintre acesti dezvoltatori. Credeti ca este posibil ca toate aceste sute/mii de persoane care un cumparat un imobil sa se fi inselat sau ceea ce spuneti dvs. sunt doar cazuri foarte izolate, care au fost deja remediate ?

Faceti anumite afirmatii, care de fapt sunt mai mult alegatii nefondate, legate de anumiti dezvoltatori fara insa a verifica. In concret, o parte dintre dezvoltatori au ales sa utilizeze companii de dezvoltare imobiliara, care atesta profesionalizarea antreprenorilor, in timp ce altii au ales sa-si continue activitatea in asociere ca persoane fizice. Proiectul nu a impus o forma de asociere sau de functionare si nu a solicitat informatii legate de background-ul actionarilor acestor companii, pentru ca investitorii se pot modifica oricand, ci a solicitat respectarea unor criterii legate de calitate in primul rand si de respectarea unor reguli si standarde care sunt absolut necesare intr-un astfel de proiect.

Draga Galeo,

Publicitatea este un lucru absolut necesar. Indiferent cat de bun este un produs, daca nu este promovat corespunzator, nu-si va atinge scopul si anume de a ajunge la client.

In final va amintesc ca ,,produsul" respectiv imobilele din Metalurgiei Park se doresc a fi locuinte accesibile cu un excelent pret/calitate si pentru ca ne plac similaritatile o sa-ti amintesc de produsul sau produsele Dacia care initial a fost criticat de forumurile germane ca nu este la fel de sigur sau de dotat precum masinile germane : VW, AUDI sau MERCEDES. In final pe segmentul sau, Dacia, a batut toate recordurile si topurile de vanzari si este un produs accesibil de foarte buna calitate.

Produsul, respectiv imobilele din Metalurgiei Park vor fi chiar mai mult, pentru ca finisajele, compartimentarile si designul vor fi cu siguranta de un grad superior, comparativ cu tot ce s-a construit pana acum in gama locuintelor accesibile.

Sper ca am raspuns intrebarilor, chiar si celor care doresc sa discrediteze proiectul !

Probabil va dati seama ca succesul acestui proiect mamut tine de calitatea primelor blocuri construite,ati devenit foarte vizibili si toata lumea e cu ochii pe voi, daca lumea va fi multumita veti vinde apoi in draci mii de apartamente fara prea multa publicitate platita. In acelasi timp exista si reversul medaliei, daca veti da buleala nu veti face decat sa le dati munitie carcptasilor. Eu va urez sa fie un proiect de succes care sa vanda apartamentele pe banda rulanta pentru ca aveti toate premizele pozitive la inceput de proiect. Preturile suny bune, zona e ok, calitatea lucrarilor urneaza sa o vedem.

View PostBebe_miezu, on 04 mai 2015 - 09:57, said:


Publicitatea nu are nici o treaba cu calitatea betonului...
Companii ca Cosmote Orange..Coca-cola etc... Baga milioane de euro in publicitate...si eu as vrea ca cei de la cosmote sa bage mai putin in publicitate si mai mult in retelele de net ca merge foarte prost pe tel.
E adevarat ca e cam agresiva reclama.....pe unde te uiti numai ei au reclame.....inclusiv aici pe site.






Cine cumpara isi asuma lipsurile.......nu iti place nu cumpara....

Sunt destule apartamente de cumparat in bucuresti

Cel mai bine este daca vrei sa cumperi...sa citesti tot ce scrie pe forumul ansamblului respectiv.
Daca la allegra sunt probleme mari si tu inca cumperi de la ei ca e vopsit blocul cu galben...iti asumi asta .

Banii aia care merg catre publicitate vor fi decontati tot din banii platiti de proprietari, e o chestiune legata de prioritati pana la urma.

Totusi nu pot sa nu ma intreb ca daca un apartament de 2 camere se invarte pe la 40.000 care o fi costul de constructie platit de dezvoltator, daca acesta dupa ce vine cu preturi foarte mici, trebuie sa scoata un profit destul de mare ca sa isi permita publicitate pe toate canalele media, cat si o armata de jurist, agenti   etc.

Edited by galeo, 04 May 2015 - 18:15.


#20
Piti2015

Piti2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2015
Costurile de constructie sunt relativ mici sunt sigur. Se construieste cu firme mici si oameni de o calitate mai slaba. La banii astia e clar ca se face rabat la ceva. Nu te poti astepta la minuni. Important e sa nu pice cu tine, ca rezistenta in timp nu o va egala pe cea a blocurilor comuniste. Acelea multe din ele inca mai au fatadele de acum 40 de ani pe cand la astea noi pica in 5-6 ani si trebuie refacute. E un compromis pe care trebuie sa il accepti.

Edited by Piti2015, 04 May 2015 - 21:29.


#21
Piti2015

Piti2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2015
Pot sa intreb ce s-a intamplat cu ansamblul Top House de a fost redus regimul de inaltime de la 6 la 5 etaje?

#22
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostPiti2015, on 07 mai 2015 - 15:31, said:

Pot sa intreb ce s-a intamplat cu ansamblul Top House de a fost redus regimul de inaltime de la 6 la 5 etaje?

Sunt curios de unde ai atatea informatii :)

#23
Piti2015

Piti2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2015

Quote

Sunt curios de unde ai atatea informatii :)
Sunt interesat de un apartament in ansamblul asta. Si am tot urmarit ce se prezenta pe site-ul sudrezidential, am verificat daca au aparut noutati, etc. Si pana de curand era trecut D+P+6 ca azi sa apara D+P+5.  Si eram curios cum de s-a schimbat la 5. Oricum puzul din zona nu permite momentan decat maxim 4 etaje. Este facut public puzul pe pagina primariei sectorului 4 si se poate verifica. Asa ca si pentru 5 etaje trebuie schimbat. Daca te uiti cu atentie pe site sunt trecute 123 de unitati locative iar la detalierea apartamentelor numarul maxim este 118. Semn ca au mai scos din ele. Au scos de fapt numerele ce erau la etajul 6 pe ambele scari.

#24
SirDust

SirDust

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 11.05.2015
Am rezervat un apartament in brown dar sunt putin dezamagit de lipsa de atitudine si responsabilitate, si a celor de la Sud Rezidential si a celor de la Brown, adica in afara scuzelor celor de la Brown... altceva...nimic. Imi inspira neseriozitate si sa va spun si de ce:
  Pe site-ul celor de la Sud apare, la sectiunea promotii, in sectiunea care se refera la Brown Residence, cum ca ar fi locul de parcare oferit gratuit pana la data de 1 Iunie 2015.  Cand le-am sesizat acest lucru, cei de la Brown mi-au spus ca este o greseala a celor de la Sud. Pe site-ul de la Sud este specificat ca informatiile le-au primit de la dezvoltator si nu isi asuma corectitudinea lor.  Ok, inteleg....este o greseala....dar nimeni nu si-o asuma??? strategie de marketing atragand clienti cu promotii false???  ASTA NU DA DOVADA DECAT DE NESERIOZITATE  stimata doamna de la juridic.

#25
metalurgieiparkresidence

metalurgieiparkresidence

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.04.2015
Buna ziua,

Va rugam sa verificati pe site-ul nostru daca aceste informatii nu se refera la un alt ansamblu Brown Residence, deoarece exista alte ansambluri rezidentiale dezvoltate de catre Brown, in alte zone (de ex. Popesti Leordeni), in care intr-adevar parcarea a fost oferita gratuit.

Nu este cazul in privinta locurilor de parcare vandute de catre Brown Residence Metalurigiei Park.

Pentru a nu exista dubii, va informam ca toate locurile de parcare din Metalurgiei Park Residence sunt vandute la pretul de 1500 euro + TVA, in cota prevazute de lege, asa cum am informat deja toti cumparatorii interesati prin toate canalele de comunicare.

Va multumim si va dorim o zi buna in continuare.

#26
SirDust

SirDust

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 11.05.2015
Da, a aparut si reactia, intradevar, mea culpa insotita cu scuzele de rigoare.  Am verificat inca o data pe Sud Rezidential si locurile de parcare sunt oferite la Brown 5. Totul e in regula, multumesc pentru clarificari.

#27
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Am auzit de la persoane care au semnat antecontracte in acest ansamblu ca pentru sumele date ca avans nu sunt trecute clauze de plata a dublului avansului platit in cazul in care dezvoltatorul refuza incheieerea contractului sau intarzie finalizarea. Poate reprezentantul dezvoltatorului ne poate lamuri si in aceasta problema.

#28
metalurgieiparkresidence

metalurgieiparkresidence

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.04.2015
Draga utilizator Galeo,

In derularea unui proiect, pot exista anumite intarzieri sau anumite situatii, care nu tin de vointa dezvoltatorului sau a cumparatorului. In acest caz, este absolut firesc, sa nu existe o astfel de penalitate, daca aceasta culpa nu apartine dezvoltatorului, ci unor elemente externe care sunt in afara controlului sau. Mai mult, chiar legislatia prevede ca, in aceasta situatia, partile sunt repuse in situatia anterioara, adica se restituie avansul platit/primit.

Pe de alta parte, reprezentantul dezvoltatorului, asa cum mentionezi, sau mai exact promotorul imobiliar al proiectului Metalurgiei Park Residence nu poate impune si nu a impus partilor o anumita forma de antecontract si partile au deplina libertate contractuala in privinta clauzelor pe care le insereaza in antecontracte.

Presupunand ca nu puteti furniza numele persoanelor, de la care ati auzit aceste informatii, va precizam ca nu va putem furniza o confirmare sau o infirmare a informatiilor relatate de dvs. pentru simplul fapt ca este necesara o verificare individuala a fiecarui antecontract care a fost semnat.

Chiar si asa, va rugam sa aveti in vedere cele de mai sus, legate de clauzele contractuale.

Va multumim

#29
DARR

DARR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.11.2007
balcoanele la top house residence vor fi inchise? se poate obtine autorizatie daca nu se pot inchide?

#30
cteodorab

cteodorab

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 30.06.2015
Poate raspunde cineva la intrebarea de mai sus? balcoanele vor fi inchise sau nu?

#31
SirDust

SirDust

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 11.05.2015

View Postcteodorab, on 30 iunie 2015 - 09:11, said:

Poate raspunde cineva la intrebarea de mai sus? balcoanele vor fi inchise sau nu?

View PostDARR, on 22 iunie 2015 - 17:21, said:

balcoanele la top house residence vor fi inchise? se poate obtine autorizatie daca nu se pot inchide?

Ce pot eu sa va spun este ca la Brown Residence Metalurgiei 2 nu se vor putea inchide balcoanele pana nu se vor vinde apartamentele pentru ca nu le pot vinde altfel decat sunt in proiect.
Dupa ce ati cumparat apartamentul puteti face ce modificari doriti la el dar trebuie sa stiti ca dpdv. legal trebuie sa obtineti o autorizatie de la primarie pentru orice modificare a apartamentului, inclusiv inchiderea balconului.

#32
pricop_t

pricop_t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.06.2008
Buna ziua,

Este cineva care a rezervat in Viva Metalurgiei?
Ce parere aveti de constructia diferita a structurii de rezistenta (cu grinda inversata si incorporata in planseu) de la Viva, fata de structura cu grinzi folosita la Brown si Top House metalurgiei?
Nu am mai vazut acest mod de constructie la celelalte blocuri noi care se ridica la momentul actual.

Edited by pricop_t, 09 July 2015 - 17:52.


#33
partikl

partikl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2015
Salut. sunt interesat sa rezerv In Viva. Ar fi o problema cu aceasta structura de rezistenta? de ce anume intrebati? Ma poate lamuri cineva cam la ce suma se ridica taxele notariale?

#34
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
De constructie nu stiu nimic dar pentru calcule notariale aproximative poti folosi urmatorul calculator:

http://notariat-tine...-taxe-notariale

#35
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014

View Postpricop_t, on 09 iulie 2015 - 17:52, said:

Buna ziua,

Este cineva care a rezervat in Viva Metalurgiei?
Ce parere aveti de constructia diferita a structurii de rezistenta (cu grinda inversata si incorporata in planseu) de la Viva, fata de structura cu grinzi folosita la Brown si Top House metalurgiei?
Nu am mai vazut acest mod de constructie la celelalte blocuri noi care se ridica la momentul actual.
Pune si tu o poza ceva......sau vrei sa ne ducem pana acolo :)))
Glumesc...arata-ne o poza ca sa ne dam cu parerea.

#36
partikl

partikl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2015
probabil la acestea se referea cineva mai sus. Mai este cineva in situatia de a contracta in Viva Metalurgiei?

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate