Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Metalurgiei Park Residence

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
1256 replies to this topic

#1099
radian8905

radian8905

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.03.2018
buna dimineata,

daca am vecini pe aici la Monaco Residence (drumul jilavei)?
stiti detalii despre proiect ?
data de ales finisaje?data de predare lucrare ?

multumesc anticipat !

#1100
stelianmarius

stelianmarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.03.2018
Buna. Cu cateva luni in urma am semnat un antecontract pentru un apartament in Metalurgiei Park si am platit in avans cu bani cash tot apartamentul. S-a calculat contravaloarea in lei din euro. In antecontract scrie ca este suma promisa cumpararii apartamentului si este trecuta in lei, nu se spune nimic de euro sau de vreo alta recalculare. Acum a venit ziua sa expire antecontractul pt ca blocul nu este gata si trebuie sa merg la prelungirea lui cu 5 luni. Dar surpriza, pentru ca 1 euro a crescut cu 0,15 lei  si dezvoltatorul vrea mai multi bani de la noi, adica vrea sa se scrie pe noul antecontract ca pretul final va fi la cursul din ziua semnarii contractului de vanzare cumparare adica de prin luna noiembrie 2018 care probabil va fi mult mai mare, pe langa cresterea deja de la 4,52 la 4,66. Atunci mi s-a dat o asigurare verbala ca chiar daca euro va fi 4,7 sau 4,3 lei, pretul final va ramane acelasi. Acum se pare ca s-au razgandit.
   La un calcul simplu daca valoarea euro va mai creste doar foarte putin, cu 0,20 lei crestere la 1 euro, la un pret al apartamentului de de 50.000 de euro, diferenta ceruta de dezvoltator este de 10.000 de lei. Mi s-a spus ca daca nu prelungesc mi se vor da toti banii inapoi, dar pierderi notariale oricum vor fi.
Este normal sa ceara bani in plus daca pretul promis a fost cel de la antecontract? S-a mai intalnit cineva cu problema aceasta?

Edited by stelianmarius, 26 March 2018 - 20:30.


#1101
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Ai putea sa ne spui numele dezvoltatorului numele ansamblului
In instanta castigi dublul sumei daca asa scrie
Plateste un avocat si mai presus de toate dovedeste ca nu minti cu copia dupa antecontract

#1102
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Mai exista o varianta in care faci cum zice el pt ca esti cumparator de buna credinta si apoi iti recuperezi aceasta suma si alte daune pricinuite pentru inselatorie in instanta

#1103
stelianmarius

stelianmarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.03.2018
Numele dezvoltatorului nu scrie pe nicaieri si posibil nimeni nu l-a vazut vreodata.
Ansamblul este Athos Residence. dar si la Monaco Residence tocmai s-a schimbat dezvoltatorul pentru ca intrasera in faliment cei vechi si dupa ce s-a stat 2 luni acum un alt dezvoltator i-a preluat si au pus aceleasi clauze surprinzatoare : Cursul euro Bnr din ziua identificarii apartamentului, adica la final. SI posibil si umatoarele blocuri deja incepute adica Modern Residence si Next residence, care deja au intarzieri, sa impuna aceleasi reguli.

Ce scrie in antecontractul realizat la notar acum aproape un an.

,,Pretul la care se promite aceasta vanzare este xxxxxx lei, pret ce include tva 5 %, suma din care din care subscrisa promitent vanzatoare, am primit de la promitent cumparator, cu titlu de avans suma de 2260 de lei, anterior autentificarii prezentei promisiuni, de asemenea, urmeaza sa primesc de la promitent cumparator, cu titlu de avans, in termen de 3 zile, incepand de azi, data autentificarii prezentei promisiuni, suma de 200.000 de lei, din contul cumparatorului, iar diferenta de pret xxxxx lei, urmeaza sa imi fie platita din sursele proprii ale promitent cumparatorului, la data incheierii contractului de vanzare- cumparare in forma autentica"

Cu alte cuvinte am dat o suma in lei, echivalentul a 500 de euro (rezervarea), apoi avans 200.000 de lei si la final diferenta care scrie exact cat. Nu scrie nimic de cursul euro sau alta conversie, iar acum cer Cursul euro Bnr din ziua identificarii apartamentului.

#1104
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Daca nu prelungesti o sa ti returneze suma initiala si gata asa scrie si la mine.
Deci esti obligat sa prelungesti
Problema este ca se aduce pomenire de euro care in promisiunea de vanzare nu exista.Deci in complicitate cu notarul executa INSELATORIA
Dupa mine poti sa-ti recuperezi ulterior aceasta paguba de la administratorul firmei Athos care zavalita zicea ca e acelasi cu cei de la TopHouse

In concuzie au dat o promisiune de vanzare autentificata la notar care nu o mai respecta. E un caz simplu pt un avocat
Daca vrei pot sa-ti recomand o avocata specializata in imobiliare

Edited by val18, 26 March 2018 - 23:32.


#1105
stelianmarius

stelianmarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.03.2018
In tot antecontractul nu scrie cuvantul euro deci nu aduce pomenire.

Ce mai scrie in antecontract .

,,Eu, numele...., in calitate de promitent cumparator, promit sa cumpar pana la data de...., de la societatea ....., apartamentul ce formeaza obiectul prezentei promisiuni,  la pretul si in condittile mai sus stabilite".

Adica scrie clar ca la pretul promis.

Da te rog, un avocat.

Edited by stelianmarius, 26 March 2018 - 23:42.


#1106
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Contractul tau e la fel ca al meu
Site: avocatcusucces . ro
Sa nu cumva sa anulezi promisiunea de vanzare ea doar trebuie prelungita pana la intabulare/faza finala

Edited by val18, 27 March 2018 - 10:01.


#1107
haurar

haurar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.04.2017
Tot felul de mismasuri gasesc astia...Eu am semnat antecontractul , in alt cartier rezidential, in martie 2017 la cursul de atunci, cu valoarea totala in lei trecuta pe antecontract, iar semnarea finala s a facut in august 2017, fara nici o plata in plus, cu achitarea diferentei aferente....ATENTIE la ce semnati!!!  Eventual mergeti cu un avocat, ca nu costa mult....Si nici ei nu vor face alte manarii daca se duce lumea cu un avocat!

#1108
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

 stelianmarius, on 26 martie 2018 - 21:46, said:

Atunci mi s-a dat o asigurare verbala ca chiar daca euro va fi 4,7 sau 4,3 lei, pretul final va ramane acelasi. Acum se pare ca s-au razgandit

Se pare ca romanii sunt asa de creduli cand e vorba de promisiuni pe banii lor :)

Intereseaza-te la un avocat  printre prieteni sau cunoscuti, iar daca nu gasesti, consulta unul cu plata. Du-te cu antecontractul si iti va zice el ce sa faci.

Succes!

#1109
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Daca iti promite ceva un dezvoltator din Romania poti sa consideri ca te-a mintit direct. :) Sa stii ca dezvoltatorii se kk pe ei sa semneze pentru o priza pe care nu o platesti, la 10.000 de lei pierduti din curs iti garantez ca nu semneaza decat daca vede ca esti dispus sa ii faci viata grea si te prezinti cu avocat tupeist la notar. In conditiile de fata in cazul tau, el are toate motivele sa intarzie pana in panzele albe. De ce sa dea spaga unuia in primarie sa vina un aviz mai repede cand ia bani de la fiecare client doar pentru ca intarzie.

#1110
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Galaxy ultimul bloc e aproape gata -se pare ca acest complex si-a respectat termenele de predare /poza 1
Modern -vor sa termine /poza2
Next residence -s-au apucat de lucru /poza3
Viva residence a ajuns la 50% deci mai au doi ani de lucru
Athos si Top nu au inceput sa lucreze langa Joy deci cel putin inca doi ani de santier
Brown si Venus au terminat vanzarile dar au mai pastrat ceva pentru cei cu cash
Kristal nu s-au apucat inca
Dupa mine as zice ca pe podium Metalurgiei avem asa
1.Kristal
2.Joy
3.Galaxy
-au vandut apartamentele imediat, au nr mic de apartamente per bloc etc

Attached Files


Edited by val18, 02 April 2018 - 22:00.


#1111
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Au pus la vanzare apartamente in viitorul Kristal Residence Metalurgiei Park de la 55 000 euro
Ofertele sunt pe anuntul.ro.
Sunt 2 blocuri cu 8 etaje
Deci dupa aventura din Ghencea a celor de la Kristal acum au revenit pe drumul jilavei
Succes la vanzari

Attached Files

  • Attached File  Park.png   1.62MB   92 downloads


#1112
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

 val18, on 14 mai 2018 - 21:31, said:

Au pus la vanzare apartamente in viitorul Kristal Residence Metalurgiei Park de la 55 000 euro
Ofertele sunt pe anuntul.ro.
Sunt 2 blocuri cu 8 etaje
Deci dupa aventura din Ghencea a celor de la Kristal acum au revenit pe drumul jilavei
Succes la vanzari

blocuri de 8 etaje? pana acum aveau voie maxim P+5.... dupa ce ca blocurile deja construite sunt mult prea inghesuite, precum si stradutele din imprejurul acestui mare "park", care mai degraba incepe sa semene cu un parc industrial decat cu un mic cartier cochet cum era promovat in faza de proiect.
Din pacate lacomia dezvoltatorilor, infrastructura subdimensionata si naivitatea celor care cumpara fara sa se gandeasca oare cum va arata acest mini cartier cand toate cele aprox. 15.000 de apartamente din ambele faze vor fi gata vor crea o mare dezamagire viitorilor proprietari...

#1113
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
1.Nu este vorba de nici un cartier mic aici ba din contra este unul dintre cele mai mari cartiere din tara 50 ha + alte vreo 50 ha din vecinatate tot cu blocuri noi..este un mic oras as zice daca includ si RATB, SPA uri, centre comerciale si metrou (la 1Km)
2.Ca sa terminam si cu povestea  distantelor intre blocuri am atasat doua poze reale din zona si una  -ultima din Larnaka Cipru pt comparatie.
3.Pe blvd Metalurgiei de la LIDL pana la Monaco Towers care au 24 de etaje s-au dat avize pt blocuri de 8 etaje chiar si peste (explicatie pt Kristal si urmatorii)
-magistralele la utilitati au fost deja schimbate

Attached Files


Edited by val18, 15 May 2018 - 16:36.


#1114
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

 val18, on 15 mai 2018 - 16:32, said:

1.Nu este vorba de nici un cartier mic aici ba din contra este unul dintre cele mai mari cartiere din tara 50 ha + alte vreo 50 ha din vecinatate tot cu blocuri noi..este un mic oras as zice daca includ si RATB, SPA uri, centre comerciale si metrou (la 1Km)
2.Ca sa terminam si cu povestea  distantelor intre blocuri am atasat doua poze reale din zona si una  -ultima din Larnaka Cipru pt comparatie.
3.Pe blvd Metalurgiei de la LIDL pana la Monaco Towers care au 24 de etaje s-au dat avize pt blocuri de 8 etaje chiar si peste (explicatie pt Kristal si urmatorii)
-magistralele la utilitati au fost deja schimbate

1. tocmai ca este vorba de un viitor mini oras, poate chiar un municipiu daca ne uitam un pic prin tara:
- Municipiul MANGALIA 42208
- MUNICIPIUL TECUCI 45432
- MUNICIPIUL PETROSANI 43190 plus multe alte exemple....
Ce exista in viitorul mini oras?
- o sosea pe 2 benzi pe sens de circa 1 km intre metro si strada turnu magurele, o adevarata placere sa prinzi doar 2-3 semafoare la grand arena....
- 1.5 km cu o banda pe sens intre metro si sos berceni, iarasi o adevarata placere acea intersectie de la monaco towers..
- exista destule centre comerciale ceea ce este un adevarat plus fara sa fiu ironic :D
- cateva stradute cu trotuare aproape inexistente din cauza masinilor parcate
- metroul este la o distanta de min 1,4 km si max undeva la max 3 km pt faza a doua a proiectului

Ce nu exista in viitorul mini oras?
- nu exista nici un parc, doar beton si asfalt
-  fara locuri de joaca pentru copii
- ce se va intampla cand vei avea nevoie de o cresa ca sa poti merge la munca? ( sau mult mai multe tinand cont ca majoritatea care se muta sunt tineri)
- ce vei face atunci cand vei avea nevoie de o gradinita? sau mai degraba de minim 15 fiind vorba de un mini oras?
- unde vei duce copii la scoala? se vor inghesui toti in zona berceni alaturi de cei din popesti?
- cum vor face fata serviciile medicale pentru acest mini oras?
- medici de familie in zona?
plus multe altele pe care le vei regasi pe parcurs

2. in primul rand cine este interesat o sa mearga sa vada la fata locului cum am fost si eu, maxim 12 m intre blocuri si minm 5m cum se poate vedea la fata locului sunt "rezonabile" pentru cine nu are probleme cu intimitatea

Ce se intampla la malul marii in larnaca sincer nu ma intereseaza ca nu intentionez sa ma mut acolo si sa platesc 25 de ani rate, cel mult merg in vacanta o sapt pe an si folosesc apartamentul doar ca sa dorm......

3. ideea nu era ca s-a dat autorizatie pe bune sau nu, ideea e ca in prima faza era vorba de blocuri de p+5 si o parte a proiectului includea si terenuri pentru vile si intre timp blocurile au ajuns la 8 etaje si terenurile pentru vile ce sa vezi, vor fi construite tot blocuri......
    referitor la infrastructura utilitatilor nu te contrazic pentru ca nu am gasit date nici pro si nici contra, asta ramane de vazut cand acest mega proiect si restul din jurul lui vor fi gata....

Concluziile le trage fiecare singur, pentru mine aglomeratia de astazi ma face sa cred ca in max 3 ani va fi un haos total precum e in popesti acum ( iar problema e ca in popesti se tot construieste...) eu unul am fost in prima faza interesat de un apartament de 3 cam, dar am ramas dezamagit de viitorul acestui mini oras si am ales 2 camere intr-o zona mai centrala un pic si cu tot ce am nevoie acum si pe viitor in apropriere....

#1115
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Nu inteleg ce treaba are o poza din Cipru. Alta tara, alte reguli plus ca e statiune turistica, strazile sunt inguste in zonele respective.
Prima poza nu e concludenta. Ar fi fost mai buna o poza cu distanta dntre cele doua blocuri din stanga, spre exemplu.

#1116
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 val18, on 02 aprilie 2018 - 21:59, said:

Viva residence a ajuns la 50% deci mai au doi ani de lucru
Viva are 8 blocuri în faza 1, vândute TOATE și construite TOATE cu excepția ultimului, deci...
Brown și Top House, anul trecut în vară, nu mai aveau decât 2 ap. la mansardă, per total, plată cash etc.

 val18, on 15 mai 2018 - 16:32, said:

1.Nu este vorba de nici un cartier mic aici ba din contra este unul dintre cele mai mari cartiere din tara 50 ha + alte vreo 50 ha din vecinatate tot cu blocuri noi..este un mic oras as zice daca includ si RATB, SPA uri, centre comerciale si metrou (la 1Km)
-magistralele la utilitati au fost deja schimbate

RATBul e simbolic (nu mai trebuie argumentat), aglomerația cu mașina personală e ca la Militari Residence (dap, ăsta reper !), metroul e la 1.5 km de intersecția Binelui cu Metalurgiei deci 1. nu este convenabil pentru oricare locuitor din faza 1 și 2. nu este real pt. locuitori fazei 2. Iar cu RATBul ajungi la metrou în 15-20 min dimineața.

Magistralele de utilități sunt atât de modernizate încât pompele de apă curentă și cele de canalizare lucrează mai vârtos ca oricând.

 Afroditu, on 16 mai 2018 - 08:17, said:

Nu inteleg ce treaba are o poza din Cipru. Alta tara, alte reguli plus ca e statiune turistica, strazile sunt inguste in zonele respective.
Prima poza nu e concludenta. Ar fi fost mai buna o poza cu distanta dntre cele doua blocuri din stanga, spre exemplu.

Cipru este oricum o țară din lumea a... doua, un paradis fiscal special creat de Uniunea Europeană unde legile și regulile de viață sunt la cheremul potentaților zilei, fie ei ruși sau elvețieni, iar dl. Vali ni-l dă drept reper de normalitate.

Evident, ar putea să se uite la niscaiva... exemple scandinave.... dar cred că usturimea în anumite părți (mă refer desigur la creer, organu rațiunii) l-ar împiedica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate