Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

TV 4K în anul 2018. Ce trebuie să cunoaștem despre TV 4K, întrebări etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
314 replies to this topic

#37
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
dumnezeule, 640 de milioane si 1 miliard jumate'. Mai bine imi iau o casa.Posted Image

#38
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Primul cumparator de Samsung UltraHD 85 inch, in Romania:

http://adevarul.ro/t...d508/index.html

Edited by Socrate1970, 05 August 2013 - 16:56.


#39
avoided

avoided

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.08.2013
Pai poate il vedem pe forum sa spuna ca nu ii merg mp3-uri cu manele :)

#40
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Un TV LCD LED FullHD 1080p e suficient. In Romania inca nu e post tv care ofera semnal video 4K.

#41
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
UHD-urile au spart bariera de 20.000 lei, in ritmul acesta intr-un an ajung sub 10.000 lei si daca ai bani si intr-adevar se vede upscaling-ul de la 1080p la 4K ar fi de incercat.

http://www.avstore.r...ny-kd-65x9005a/ 65 inch (164 cm) - 21.799 lei http://www.sony.ro/p...lcd/kd-65x9005a

http://www.plasme-lc...-kdl55x9005-744 55 inch (139 cm) - 15.999 lei http://www.sony.ro/p...lcd/kd-55x9005a

Edited by megafanro, 03 November 2018 - 19:42.


#42
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,527
  • Înscris: 30.04.2006
Price remains most critical factor for 4K

Price remains the most critical factor for 4K (or Ultra HD) TV adoption, according to ABI Research.
However, OTT services such as Sony’s Video Unlimited 4K service and display features such upscaling will help early adopters bridge the content gap and raise consumers’ valuation of 4K as a TV feature.
Consumers are conditioned from the mobile market to perceive value in higher resolution screens, with marketing such as Apple’s Retina Display branding the experience.
This halo should carry over to 4K TVs. In addition, as new products that support 4K hit the market, like the upcoming next generation consoles from Microsoft and Sony or select Qualcomm Snapdragon 800 based mobile devices, consumer awareness will continue to expand.
Asia-Pacific, notably, China, is expected to lead 4K (or Ultra HD) TV unit shipments. However, the North American market is anticipated to be the first region to eclipse 5% (in 2017) and 10% (by end of 2018) of TV households.
Despite limited 4K content, declining 4K TV prices will facilitate the expansion of the installed base through normal upgrade cycles.
Senior analyst Michael Inouye commented, “Despite a very limited installed base there have already been a number of 4K trials from broadcasters, pay-TV operators, and satellite operators.
While many point to the 2014 FIFA World Cup in Brazil and Sochi Winter Olympics as highlights for 4K, these events will have a minimal impact on 4K adoption – it’s simply too early.”
Practice Director Sam Rosen added, “Unlike 3D, which required awkward glasses, 4K has the legs to become an industry norm.
This isn’t a sprint, however, and it will take time for the necessary infrastructure, installed base of devices, and content to come together before 4K becomes an integral part of how the typical TV household consumes video content.
We expect this could start to happen as early as 2018 in some regions. In the meantime, many consumers will have 4K panels without 4K content, or 4K game consoles without a 4K display, and will claim a superior 4K experience even though the technical merits are not quantifiable.”

http://www.broadband...-factor-for-4k/

#43
valynew

valynew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012
Vad ca au mai scazut preturile la tv-uri UHD , si oferta este mai diversificata :

http://www.emag.ro/t...h/pd/DSKHCBBBM/

http://www.pcgarage....argintiu-4k-3d/

#44
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Deja un tv 4k a ajuns la 3.500,ce abereaza unii de 2020 sau 2025

#45
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 11.11.2004
Lumea isi cumpara aiurea si full hd-uri, la fel va face si cu uhd-ul :) In sensul ca isi iau tv full hd de 81 cm si se uita la el de la 3 - 4 m, detaliile nefiind vizibile de la acea distanta... La 4k e mai "rau". Pe un ecran de 55" ca sa te bucuri de imaginea intreaga cu detaliile 4k trebuie sa stai cam la un metru si-un pic. Pentru 3 m cred ca e nevoie de un tv de vreo 110" :) iar unu d'asta nu cred ca va fi 3500 prea curand...

#46
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
UHD LG 106 cm la 2499 lei... interesanta oferta...

http://www.domo.ro/T..._UHD_LG_42UB820

#47
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013

View PostSocrate1970, on 05 august 2013 - 16:54, said:

Primul cumparator de Samsung UltraHD 85 inch, in Romania:

http://adevarul.ro/t...d508/index.html
Sic transit gloria mundi...in vara lui 1990 au aparut la "Gepa Electrocenter" si la "1001 articole" din Unirii TV-urile Sony Trinitron cu diagonala de 81 cm, apoi "Panasonic" de 84 cm(atentie centimetrii, nu inch!) costau ~10.000 $ SUA bucata, primul roman care si-a cumparat acel Sony monstruos a fost un neurochirurg. Astazi n-ar mai da aproape nimeni nici 100 lei pe namila aia de 120 kg. In anul 2034 acest U-HD va fi o ridicola oglinda neagra, iar de blue-ray nu-si mai aduce aminte nimeni...Posted Image
Nu cheltuiti o palarie de bani pe aparate perisabile "de top"(in prezent), traiti-va viata, faceti-va concedii frumoase, cumparati lucruri durabile, care nu sunt atinse de timp.

#48
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Exista vreun post TV pe glob care sa transmitã la rezoluție 4k?

#49
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004

View Postderutatu667, on 24 septembrie 2014 - 12:46, said:

Exista vreun post TV pe glob care sa transmită la rezoluție 4k?

Probabil exista posturi experimentale, care transmit in loop un anumit numar de programe filmate in 4K.
Oricum, ritmul actual de "marire" a rezolutiei receptoarelor TV, monitoarelor si display-urilor in general se accelereaza din ce in ce mai mult, providerii de content nu pot face fata. Se poate spune ca exista content suficient numai pentru banala deja rezolutie full HD, 1920x1080. In rest, content 3D nu cred ca exista suficient, iar 4K numai daca iti filmezi tu propriile "emisiuni", tinand cont ca deja sunt disponibile chiar si telefoane care filmeaza 4K.

#50
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
A existat in oferta Altex de ieri ( celebrele nopti ale devoratorilor de preturi) un tv UHD Philips 3D si Smart la 2499, era de 40 in... Nu stiu cat de bun este ( am avut o parere excelenta despre Philips - acum e execrabila de cand sunt "frati" cu AOC) dar oferta vad ca se repeta la un anumit interval.

#51
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Nu stiu ce sa zic de Philips, dar eu nu sunt foarte incantat de ei. Si-a luat maica-mea un TV Philips, acum 2 ani, full HD, bla bla etc. De vazut se vede bine, se aude bine, dar mai face niste figuri, se restarteaza de nebun cateodata, in timpul functionarii. Nici meniul nu e foarte "destept", ma rog, nu si-a luat cel mai scump, dar oricum.
Eu am acasa numai Samsung-uri, 2 TV-uri si un monitor, merg impecabil din prima secunda, fara nici un fel de probleme.

#52
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Nici pe mine nu ma mai incanta Philips, din pacate... Nu stiu cei de la Toshiba si de la Panasonic cum mai stau cu calitatea dar e clar ca firmele cele mai vandute (Samsung, Sony, LG) isi mai permit anumite "derapaje" (ecrane diferite ca performanta/ calitate de la serie la serie pentru acelasi model)
Eu am un Samsung (care desi este din seria Plano 16/9, deci CRT, a fost cel mai scump :(( ) si 3LG-uri (unul e 3D) toate cu IPS si toate functionand impecabil. Cel mai batran este un 32LG3000 (asta are peste 5 ani)

#53
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,527
  • Înscris: 30.04.2006
Sky PerfecTV to launch 4K channels in March 2015

Japanese direct-to-home (DTH) satellite TV operator Sky Perfect JSAT Corporation will launch two 4K ultra high definition (UHD) television channels on 1 March 2015.
Sky Perfect, which launched the world's first test 4K broadcasts in June 2014, says the channels will be available via the Sky PerfecTV premium service.
The dedicated 4K channels will feature J-League football matches, along with other sporting events, films, live concerts, and other content yet to be determined.
Subscription costs and channel names will follow in due course.
The news follows the recent announcement by the Japanese Government that it plans to start 4K and 8K UHD broadcasting on BS channels by 2018 in preparation for the 2020 Tokyo Olympics.
Test broadcasts will begin in 2016 during the Rio de Janeiro Olympics, with full broadcasting beginning two years later, in time for the FIFA World Cup in Russia.

#54
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Pana la posturi TV, exista filme vandute in 4K? Incap pe Bluray?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate