Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

TV 4K în anul 2018. Ce trebuie să cunoaștem despre TV 4K, întrebări etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
314 replies to this topic

#145
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostFC72, on 07 iunie 2015 - 15:17, said:

Exceptand faptul ca site-urile alea numai de incredere nu pot fi,  reviewsurile alea sunt facute la misto fara nici o baza tehnica, fara nici un benchmark sau masuratoare, suna a text de publicitate trimis de producator si inflorit de redactie.
Daca cei de la HDTV si FLATPANEL infirma ineptiile din materialul publicitar, in conditiile in care din publicitate traiesc, ce sa intelegem ca sunt mai fraieri si nu lauda ce ii hraneste?
Nu pot sa cred ca ca exista oameni care pun botul la laude si ignora criticile, tot ce se scrie de bine nu este gratuit sau corect, insa cea mai vaga critica trebuie considerata reala si foarte importanta.

:D Păi da, alea pe care le-am dat eu (inclusiv Home Cinema Choice) nu sunt bune, ăla pe care l-ai dat tu e bun. Nice thinking!
Poate îmi spui şi mie cum se măsoară upscalingul şi cum anume l-a măsurat autorul din review-ul tău (care by the way, vorbeşte de "bad content") de i-a dat prost.

#146
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View PostFC72, on 04 iunie 2015 - 15:14, said:

Intre timp s-a mai prabusit un TV-u 4k pe masa de test:
"Upcaling of HD content does not bring any noticeable improvements but looks good and is processed as intended. However, like most previous Samsung TV you should try to avoid bad-quality SD such as interlaced SD content. We saw more jaggies than necessary on interlaced content. JU7500 will not do anything to make your SD channels and DVDs look great. You need better source material first. As we have said before, an Ultra HD TV will not make bad content look great. Don’t believe the marketing material."
http://www.flatpanel...l&id=1432627018
Aceeasi concluzie repetata pana la plictiseala, 4k nu aduce nimic mai bun la sursele FHD indiferent de cat de savanta este procesarea.Ultima propozitie este mai relevanta decat orice test.
Nu stiu, ultima fraza se referea in context la upscaling de SD spre 4k pe acest model de Samsung care e oricum gama medie.
Link-urile lui Andi se refereau la upscaling la modele de varf de la 1080p la 4k.
Nici unul din site-urile citate nu aduce argumente tehnice pro sau contra upscaling.
Din experienta personala trecerea de la FHD la 4k (ca upscaling de posturi TV) e mult mai remarcabila/buna decat trecerea de la SD la FHD de la momentul respectiv (cand prin upscaling doar se amplificau erorile de content). E adevarat ca si content-ul a devenit mai bun...

#147
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Pai la FHD era foarte simplu de evidentiat upscalingul cu teste benchmark gen HQV, S&M, etc.
Trecerea de la SD la FHD era mult mai complexa, semnalele SD erau deobicei analogice sau MPEG2 cu probleme grave specifice formatelor.
La fel si la 4K se pot rula testele folosind disc bluray si nota rezultatele cu upscalarea, nu dupa considerente vizuale, vai ce detaliu, ce sharp....
Se poate determina cu usurinta noise, jaggies, artefacte, scala de gri si precizie culori, miscare, etc.
Aia din linkurile alea au cazut in admiratie si nu au masurat nivelul de negru (mai prost ca anul trecut), contrastul, uniformitatea panoului, unghiuri, miscare, nimic...nimic doar ca se vede:" stunning level of detail and sharpness" WTF!

#148
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Mda, iar sarim de la procesorul de upscaling la caracteristicile panoului. Ce au una cu alta, nu stiu...
Ai ocolit raspunsul la intrebarea: ce benchmarking, eventual test patternuri, a folosit pt upscaling  autorul review-ului pe care l-ai dat ca dovada irefutabila ca upscalingul nu conteaza.
Nu de alta, dar ai respins cele trei linkuri pe care ti le-am dat ca fiind neprofesioniste si ai dat flatpanelhd si hdtvtest ca fiind profi. Ce faci daca iti dau linkuri cu hdtvtest sau flatpanelhd in care autorii spun ca Samsung au cel mai bun upscaling 4k de pe piata?
Si daca tot suntem la 4k pot sa-ti dau review cu autorul tau de pe flatpanelhd in care acesta spune ca diferenta intre imaginile 4k si fhd e vizibila si la 55 inch, de la distanta nu chiar mica.

#149
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
Abia aparut ,  4k pierde teren , acum avem clipuri 8k : http://9to5google.co...ear-on-youtube/

#150
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Stai linistit ca pana la 8k mai e ''cale lunga''
Una e un videoclip upscalat in 8k si alta e transmisii tv in 8k

#151
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Intr-adevar, am inteles ca acel clip nu e filmat cu o camera 8k. Dar oricum, importante nu sunt transmisiile 8k, ci important e sa apara materiale (blu ray-uri) 8k. Din partea mea, canalele tv pot sa ramana la 720p, tv-ul sau receiverul sa faca upscalingul si cu asta basta.

#152
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai si cu ce te ''incanta'' materialele 8k ( chiar si blu ray masterizate ) daca rezolutia originala e de...
Asa si in prezent sunt materiale 4k masterizate , insa nu cred ca se compara intr-adevar cu o transmisie tv/material filmat cu camere 4k
Cred si sunt convins ca atata timp cat in prezent exista softuri care pot face ''masterizare'' 4k  , asa pot face ''masterizare'' 8k ca in exemplu videoclipului 8k
Nu zic ca 8k-ul nu va aparea , insa atata timp cat deocamdata 4k-ul inca nu sa ''stabilizat'' pana la 8k-uri ''adevarate'' mai avem de asteptat

#153
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Raman la FullHD, atunci! Treziti-ma cand apare 32k! Sa vezi probleme atunci... pentru actorii din filme! Tone de machiaj... sa nu se vada cosurile de pe fata sau firele de par din mustata lui Scarlett Johansson! :)

#154
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postlupull, on 09 iunie 2015 - 09:19, said:

Pai si cu ce te ''incanta'' materialele 8k ( chiar si blu ray masterizate ) daca rezolutia originala e de...
Asa si in prezent sunt materiale 4k masterizate , insa nu cred ca se compara intr-adevar cu o transmisie tv/material filmat cu camere 4k
Cred si sunt convins ca atata timp cat in prezent exista softuri care pot face ''masterizare'' 4k  , asa pot face ''masterizare'' 8k ca in exemplu videoclipului 8k
Nu zic ca 8k-ul nu va aparea , insa atata timp cat deocamdata 4k-ul inca nu sa ''stabilizat'' pana la 8k-uri ''adevarate'' mai avem de asteptat

Pai la filmari la rezolutie 8k ma refeream si eu.
Legat de filmarile 4k, sa stii ca majoritatea filmelor, chiar si cele vechi,  sunt filmate la o rezolutie de aproximativ 4k.

#155
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Filmele vechi dar si multe noi se filmeaza pe pelicula iar pelicula de 35mm ar echivala cu un 6k nu 4k!IMAX este de doua ori mai mare pe diagonala ceea ce duce rezolutia echivalenta la 18k.
http://www.alexdamia...x-earthday.html

#156
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Da si nu, depinde foarte mult de peliculele utilizate. Majoritatea peliculelor de 35 mm permiteau un echivalent de rezolutie intre 3,2k - 3,5k. Unele pelicule Kodak de 35 mm aparute in anii 90 permiteau un echivalent 6k. Bineinteles peliculele de 70 mm permiteau o rezolutie mult mai mare. Problema era ce ajungea la utilizatorul final, mai precis ce vedea omul in cinema, pt ca rezolutia se reducea mult in urma prelucrarii pt a putea fi rulate in salile de proiectie. La fel si pt transpunerile pe dvd.
Insa da, fata de filmarile pe pelicula de 70mm, 4k e fix pix.
Partea buna e ca pt transpunerile pe blu ray 4k de exemplu, sunt scanate, cel putin oficial, peliculele originale. De aceea, cu cat e mai mare rezolutia in digital, cu atat vei avea o transpunere mai fidela a rezolutiei peliiculei originale.

#157
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Partea buna este ca formatul 4k nu este superior peliculei adica transpunerile nu vor fi limitate de sursa.Mai mult pe pelicula granulatia la nivel de "pixel" nu este limitata de un numar de biti care sa definesca culoarea sau gradientul sau altfel spus nu exista compresii, algoritimi de stocare.
Acum daca se compara cu imaginea din cinematograf unde ruleaza pelicula pe proiector (unde or mai exista asa ceva) este greu de tras vreo concluzie.Copiile de proiectie si aparatura de proiectie nu sunt nici de departe perfecte dar personal imi plac mai mult decat sistemele digitale cinema, incluzand aici si mizeria digitala IMAX din Cotroceni.

#158
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostFC72, on 09 iunie 2015 - 14:40, said:

Partea buna este ca formatul 4k nu este superior peliculei adica transpunerile nu vor fi limitate de sursa.

Exact! Sursa a fost si (pt unele filme) ramane inca  superioara transpunerii care ajunge la utilizatorul final.
Alta parte buna cu 4k e tocmai asta, ca vom putea vedea multe filme la o rezolutie aproximativ echivalenta cu cea la care au fost filmate original. Poate aici vor intelege unii si limitarile FHD-ului.

#159
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Parerea mea e ca din nou (ca la camerele foto sau telefoane) cumulul de factori tehnici la inregistrarea/redarea content va fi din nou simplificat doar la rezolutie. Optica (lentilele), codecul, modul de redare (procesarea pentru sample_and_hold) pot face sa ai 4k...8k doar ca un parametru fara legatura cu situatia reala. Mai mult, JeanLuc mentiona pe alt forum (si m-am gandit si eu la aspectul asta) ca la 8k distanta necesara pentru a discerne detaliile poate conduce la un FOV mai mare decat ar putea fi posibil sa cuprinzi toata imaginea (te-ai uita la TV ca la un meci de tenis).
Pe de alta parte formatul 4k profesional nu este mai slab decat pelicula de 35, cel putin ce am citit eu.
O comparatie intre camere foto/film: http://www.clarkvisi....summary1.html/
Alti profesionisti mentioneaza ca un framerate superior 24 ar aduce mai multe beneficii decat cresterea rezolutiei https://library.crea..._About_Pixels/1
Da, este o problema cu adancimea de culoare/gradientul care e mai bun la unele camere decat la altele. Teste comparative destul de bune sunt la http://www.cinematog.../Skin/skin.html

#160
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Numai putin, noi nu vorbeam aici de 4k digital versus 35 mm (referitor la asta, eu am spus doar ca 4k dpdv rezolutie e inferior unei pelicule de 70 mm). Vorbim strict de rezolutii acum. Nu vad unde a spus cineva ca 4k e inferior peliculei de 35 mm. Oricum, conteaza enorm pelicula plus alte variabile. Discutam modul in care se faceau pana acum transpunerile de pe pelicula.
Referitor la 8k, tocmai am citit ca mai multe firme au facut o demonstratie 8k pe leduri 8k si toti expertii prezenti au spus ca a fost ceva incredibil, deci nu vad ce probleme ar putea fi legate de fov.

#161
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Demonstratiile facute de firme sunt bullshit cat timp nu sunt toti factorii prezentati. Destul de des sunt puse clipuri la distante nerealiste si pe mine nu ma incalzeste cu nimic ca vad o zona din ecran la ultradetaliu si pentru alta zona trebuie sa intorc capul...
Am mai pus si altadata un link foarte bun cu calcule http://www.tftcentra...sual_acuity.htm
The fun really starts with the Ultra High Definition viewing distance recommendations. The previous part already showed that the SMPTE and THX recommendations have a wide field of view, which results in very large TV’s for what most people consider a comfortable viewing distance. But those are still quite narrow though when you compare them with the 60° HFOV of 4K and the insanely wide 100° HFOV of 8K. Using the 250 cm viewing distance example the previous section ended with results in a 130.4” (331.2 cm) screen diagonal for 4K and a 269.2” (683.7 cm) screen diagonal for 8K
If you think about that you only have maximum visual acuity in the foveola, 8K seems quite a waste; you can only see a circle with a 69 pixel diameter with maximum accuracy at the time out of 7680x4320.
Si concluzia:
And 8K is just plain ridiculous. For a 250 cm viewing distance you’d need a 595 x 335 cm screen. There aren’t that many people with a wall that big in their house and even if you had, you’d need a pretty impressive beamer and a very large projection screen (they obviously don’t make TV’s that big).

Edited by Hansolo, 09 June 2015 - 17:22.


#162
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Pentru cei pasionați, iata cateva amanunte din culisele tehnice ale transmisiilor 4K de la Roland Garros, de anul acesta:

France TV - Televiziunea publica franceză, a folosit si anul acesta camere 4K Sony F55 dar si cateva camere Grass Valley LDX86 cu captor de 2/3 inch - standardul actual in transmisiile TV.

Printre standurile expozantilor din domeniul tehnicii TV, standul France TV. Acesta a fost situat ca in fiecare an la subsol. Alti expozanti prezenti: Babolat si Engie.

Ce noutati in domeniul 4K? Pentru al treilea an consecutiv deci, meciurile au fost transmise in 4K.

In 2013 partea tehnica a fost asigurata de AMP Visual. Camere Canon 500. Semnalul era difuzat prin EutelSat. Encodare MPEG4/H264 efectuată de ATEME.

In 2014 imaginile 4K au fost transmise atat prin satelit cat si prin DVB-T2 la Paris - Turnul Eiffel. Compresia a fost alta: HEVC/H265 facută prin encoderele ATEME, BBright și Envivio. Captarea imaginilor a fost făcută cu camere Sony F55 furnizate de Euromedia France.

Dar care au fost noutatile lunii Iunie 2015: imaginile au fost captate cu mijloace tehnice proprii France TV - primul car mobil 4K cu care s-a dotat recent Televiziunea Franceza.

Canalul privat TF 1 are cateva capacitati tehnice de captare si inregistrare Sony, in 4K, dar neadaptate transmisiunilor in direct. Sunt realizate mai degraba documentare si emisiuni de divertisment gen The Voice. M6 și Canal + nu au furnizat nicio informație in acest sens.

O alta noutate tehnica la Roland Garros anul acesta a fost difuzarea imaginilor in 50 de cadre pe secundă, progresiv, (fata de 25 de cadre pe secunda, intrețesut, anii trecuti), o difuzare decalată a meciurilor pe YouTube 4K și o tentativă reusita de post-procesare in HDR (High Dynamic Range - Gama cu dinamică ridicată)

Carul 4K al televizinii publice din Franta are deocamdată o conectică SDI 3 gbits/secundă adaptabilă in acelasi timp atat la HD cat si la 4K. Le ramane așadar sa inlocuiască cablurile cu fibra optică.

Pentru transmisiile prin DVB-T2 in principalele mari orașe franceze, encodarea a fost făcută progresiv, cu 50 de cadre pe secundă, la 22 mbits/s și sunet Dolby AC4 - 5.1 canale, cu dispozitive Envivio.

Receptia a fost facuta pe un televizor Samsung 4K si un set-top-box cu un chipset ST Microelectronics. Actualmente in Franța, canalele HD sunt difuzate prin DVB-T1 la doar 8 mbits/s in MPEG4 - 3 canale pe o frecvență UHF.

Difuzarea via satelit prin EutelSat a fost facuta direct in regim comercial, in buchetul FranSat receptionat in prezent de catre 2 milioane de telespectatori francezi, care locuiesc in zonele neacoperite de semnalul terrestru. Bineinteles ca aceștia trebuia sa fie echipați de un televizor corespunzător cu tuner DVB-S2.

Captatea sunetului a fost facuta bin-aural, cu encodare Frunhoffer de la ATEME și Thomson VN, care permite perceptia spatiala a zgomotelor.

Difuzarea prin IP a fost făcută atat intra-arenă și in retelele externe.

Intra-arenă, receptia s-a făcut printr-un STB Technicolor cu un chipset UHD STiH418 marca STMicroelectronics care decodează in acelasi timp semnalul 4K in formatele HEVC și VP9.

Difuzarea in retelele exterioare s-a facut prin encodere BBright de 16 mbits/s, respectiv 10 bits/s (contra 8 bits/s in 2014).

Acelasi semnal a fost de asemenea transmis la cerere si prin YouTube in format VP9. Receptia a fost testată  pe televizoare Samsung 4K. Imaginea de pe YouTube a fost perfectă. Păcat de interfața neadaptata, care propunea in continuare maximum 720p.

Testele gamei de culori cu dinamică ridicată HDR au fost facute in principal pentru a ameliora spectrul luminos de la alb la negru. Captarea imaginii a fost făcută cum am mai spus cu camere Sony F55, in post producție fiind utilizate direct fisierele .raw furnizate de camere, pe calculatoare cu Windows. Montajul s-a făcut pe stații DaVinci Resolve.

O alta demonstrație tehnica a fost cuplajul DVB-T + Internet folosindu-se versiunea 2 de HbbTV (mult mai rapida si cu o capacitate crescută). Aceasta permite anexarea la emisia TV tradițională a unui conținut informativ audio-video complementar furnizat de rețeaua de internet (succesorul teletextului).

Ideea era de a recupera transmisia 4K de pe internet atunci cand emisia terestra nu e făcută decat in HD (valabil deocamdata doar pentru inregistrari nu si pentru direct). Versiunea 4K e descarcata in timp real de pe internet si stocata pe un stick USB extern (in cazul televizoarelor inteligente conectate la internet).

Se estimează ca in Franța in acest moment exista un milion juma'te de televizoare 4K iar numărul lor va continua sa crească.

Furnizorul francez de internet, telefonie si IPTV Free si-a lansat deja in martie anul acesta noul box TV mini 4K. Orange IPTV va face același lucru in 2016. Canalele TV au inceput deja sa turneze documentare in 4K. In fine, primele playere bluray 4K vor fi prezentate publicului in 2016.

Dar tehnologia 4K n-a fost singura tema a demonstratiilor facute la Roland Garros. Difuzarea imaginilor stereoscopice - in 360 de grade a fost o alta interesantă demonstrație.

De asemenea un alt start-up parizian (Mojjo) a prezentat o tehnologie de analiza electronica a miscarilor mingii de tenis. La ce ar folosi? La analizarea datelor din punct de vedere statistic si la editarea unui time-line al meciului pentru vizionarea ulterioară in replay. Acest time-line putĂąnd genera si comentarii automate, ulterior. (Aviz comentatorilor de fotbal actuali!).

Au fost de asemenea folosite rachete de tenis cu circuit integrat incorporat (Rafael Nadal avea una) care furnizează  pana la 13 parametri de joc, parametri exploatati in transmisiile TV de către un program informatic dezvoltat de start-upul Push-Pull TV.

Deasupra arenei de la Roland Garros a circulat o dronă ACS France cu o camera Shotover F1 (care a mai servit si la turnatea filmului James Bond Spectre (urmaririle din masina).

Edited by RMC Info, 09 June 2015 - 19:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate