Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

TV 4K în anul 2018. Ce trebuie să cunoaștem despre TV 4K, întrebări etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
314 replies to this topic

#199
_blue

_blue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.09.2010
Ce te face sa crezi ca mai cer sfaturi pe aici ?

#200
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Post_blue, on 15 iunie 2015 - 09:33, said:


Asa, si ce-i cu asta ?
Te-a intrebat cineva ce ai prefera ? :)
Aici se discuta despre 4k, nu despre 2560x1600 / 1440

Asta inseamna sa fi paysan...

#201
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Post_blue, on 15 iunie 2015 - 09:56, said:

Ce te face sa crezi ca mai cer sfaturi pe aici ?
Televizorul folosit pe post de monitor de editare, fara o calibrare individuala a display-ului, va fi o ''nulitate pastelata'', ...asta asa ca o remarca, daca tot nu accepti sfaturi

#202
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Post_blue, on 15 iunie 2015 - 09:33, said:

Asa, si ce-i cu asta ?
Te-a intrebat cineva ce ai prefera ? :)
Aici se discuta despre 4k, nu despre 2560x1600 / 1440

softpedia e un forum public! mai multe chiar nu merita sa mai zic.

Canon DP-V3010 ar fi un exemplu de monitor care sa corespunda (4K si 30inch).

eu sper sa-ti gasesti televizorul care sa te satisfaca! bafta.

Edited by carmenclara1, 15 June 2015 - 13:34.


#203
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Am o rugaminte la detinatori unor astfel de device-uri care au si tuner de satelit/dvb-s/s2
- Sa receptioneze prin sistemul lor de receptie satelitara prg. tv 4k actuale free
Si sa posteze aici daca le pot vizualiza sau nu , fiindca am citit pe alte forumuri ca exista prb. la vizualizarea unoe astfel de prg. tv 4k , chiar daca tv-ul stie/e 4k
M-ar interesa ce firme/modele de astfel de tv-uri 4k nu au prb. cu vizualizarea prg. tv 4k de pe satelit practic , fara teorie
E destul de ''naspa'' sa cumperi un astfel de tv 4k si sa ajungi in situatia de a nu putea sa beneficiezi de toate facilitatile oferite de produsul in cauza

Edited by lupull, 25 June 2015 - 10:19.


#204
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,841
  • Înscris: 07.07.2009
                Primul televizor 8K la vânzare: Sharp LV-85001

Propulsat cu un sistem proprietar LED backlight, ecranul televizorului Sharp LV-85001 acopera 78% din standardul de culoare BT.2020.  Televizorul ofera rezolutie 7680 × 4320 px ( de 16 ori mai multi pixeli decât oferă Full HD ).

Attached File  televizor 8K.jpg   42.29K   25 downloads

"Culorile sunt vii, dar in acelasi timp realiste", precizează Sharp, care explică si multitudinea de setari prestabilite pentru imagine : "SHV" ( "cea mai buna imagine, cu intensitatea video la maxim"), "AV" ( înaltă calitate, dar cu economisire de energie ), "Film" ( potrivit pentru vizionarea filmelor ), "SRGB", "PC1" (pentru imagine furnizata de dispozitive externe, de exemplu pentru ca televizorul sa fie utilizat ca monitor, pentru editare video sau alte aplicatii ).

Attached File  televizor 8K pretul.jpg   36.43K   28 downloads

Permite redarea fotografiilor 8K JPEG stocate pe unitati de memorie USB ( de exemplu stick USB ). Rezolutia maxima a imaginilor JPEG pe care le poate deschide este de 8192 × 8192 pixeli, dar fiind afisate la rezolutie maxima 8K.

Attached File  televizor 8K pret.jpg   77.16K   21 downloads

Are si tuner digital terestru si intrari HDMI pentru video 2K/4K, care pot sa fie scalate la 8K.

Attached File  televizoare 8K pret.jpg   41.62K   26 downloads

Poate sa fie instalat fie pe verticală, fie pe orizontală, cu suport VESA 600x400 mm.

Sunetul este pe 2.1 canale, fiind echipat cu un subwoofer, difuzoarele avand in total 65W (10W + 10W + 10W + 10W + 25W).

Alte caracteristici:  luminozitate maximă de 1000 cd / M2, raport de contrast de 100000:1, 12-bit echivalent, unghi de vizualizare stânga și dreapta de 176 °, dimensiunile ecranului de 1,884 × 1,060 metri, 4 intrari HDMI 2.2 (compatibile ARC), mini D-sub 15 pini, intrare AV RCA, 2 conectori USB ( pentru redare filme, muzica, fotografii ) si inca unul pentru alimentare Hard-disk extern, rezoluție maxima acceptata de 7680 x 4320 (24 Hz/30 Hz/60 Hz), un conector LAN (10BASE-T/100BASE-TX, iesire caști audio, iesire audio optică, modul pentru acces conditionat B-CAS, AC100V 20A; consumul de energie este de 1440W, intervalul de temperatură pentru funcționare este de 0 ~ 35 grade C, greutate e aproximativ 100 kg ( in ambalaj 119 kg ), dimensiuni 2094 × 1357 × 356 (mm).

Attached File  Sharp LV-85001.jpg   38.9K   27 downloads

Prețul este de aproximativ 117.000 euro.

Sursa: http://hdsatelit.blogspot.ro/2015/09/primul-televizor-8k-la-vanzare-sharp-lv.html

#205
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
Acum cateva luni am citit undeva ca nu este de ajuns un TV UHD cu DVB-S2 pentru a prinde transmisiile prin satelit, cica ar fi nevoie de un TV capabil sa proceseze imagini in 10 biti, pentru ca multe TV-uri mai vechi aveau procesare pe 8 biti. Sau ceva de genul. Ideea este ca nu gasesc nicaieri articolul, si nu gasesc nici articolul care vorbea despre compatibilitaea diverselor modele cu transmisiile UHD prin satelit. Ma poate sa jaute cineva? Eu nu imi amintesc bine sau chiar exista o limita care nu permite sa urmarim transmisiile UHD prin satelit? Va intreb pentru ca as vrea sa cumpar in perioada urmatoare un TV nou, si una dintre cerintele de baza ar fi sa am posibilitatea de a urmarii canale UHD de pe satelit.

#206
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Cred că era vorba despre compatibilitatea HEVC, unele modele nu au inclus acest codec.

#207
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
Dar unde as gasi o lista de compatibilitate? Exista la 3500 un Panasonic si un Samsung de 124cm si as fi curios daca sunt compatibile. Si nu gasesc nicio informatie. La Fransat era o lista cu TV-urile compatibile Samsung dar si asta a disparut intre timp ...

#208
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Păi numa' să cauți în specificațiile televizoarelor, altfel nu văd cum. Eventual, pentru a fi sigur, să iei informațiile din mai multe locuri, poate chiar vreun forum...

#209
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Top 3 la tv-uri 4k cu diagonale intre 50'' si 70'' - http://4k.com/top-3-...le-today-83722/ - unele probabil se gasesc si in comertul ''mioritic''
Si un top 10 la tv-uri 4k foarte recent ( 21.10.15 ) - http://4k.com/tv/

#210
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
salut,

poate cineva să spună ceva despre acest tv ?

- http://www.altex.ro/...nic-tx-55cx700e

sunt ok aceste tv panasonic ?

mulțumesc!

Edited by quarelin, 26 October 2015 - 11:25.


#211
overmont

overmont

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 04.02.2007

View Post_blue, on 13 iunie 2015 - 22:04, said:

Am cautat cateva detalii despre LG 43UF7727 , are inputlag cam mare, probleme cu glow, contrast slab.
Ar fi mai indicat asta? http://www.samsung.c.../UE40JU6440WXXH

#212
valyp67

valyp67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 31.07.2006
Eu dorind sa cumpar un tv 4k UHD care sa aiba Android am cumparat Philips 43PUS7100/12 4k UHD dar care l-am trimis retur...
Concluziile dupa cateva zile:

Pro:
1. Design subtire;
2. Imagine buna avand culori naturale;
3. Viteza de operare foarte buna avand processor quad core.
Contra:
1. Continutul video 4K UHD nu se poate viziona de pe usb stick indiferent ce player se instaleaza rareori mergand dar sacadeaza imaginea sau are sunet si nu se vede imaginea,si nici de pe Youtube nu se poate viziona decat full hd in playerul youtube aratand ca poti sa alegi maxim 1080p chiar daca continutul este 4K UHD. Continut video 4K UHD se poate viziona doar prin porturile HDMI pe acest model de televizor;
2. Nu se pot instala aplicatii de pe usb stick din surse necunoscute daca aplicatiile nu sunt in Google Play;
3. Sunetul este doar 2.0 cu difuzor de bass pe canalul dreapta,iar pe canalul stanga are difuzor de inalte.
4.Telecomanda este doar cu tastatura pe spate fara glisare si voce,deci nu se poate efectua o comanda vocala la televizor si nu ai nici sageata de mouse pe ecranul televizorului daca nu ai telecomanda full.

Philips 49PUS7150/12 4k UHD l-am testat intrun magazin de profil si la fel are aceleasi puncte 1 si 2 negative,iar la punctul 3 are sunet 2.1 adica 2 difuzoare laterale fata si subwoofer in spate,si la punctul 4 e aceeasi telecomanda doar cu tastatura pe spate.
Sony KD-49X8309C l-am testat intrun magazin de profil iar aceste puncte negative 1 si 2 si mergeau fara probleme,iar la punctul 3 are sunet 2.0 adica 2 difuzoare laterale fata si la punctul 4 are doar telecomanda simpla de televizor.
Din ce am inteles la Philips doar gamele 8000 si 9000 merg aspectele negative de la punctele 1 si 2...

Edited by valyp67, 01 November 2015 - 11:42.


#213
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
concluzia mea :

când vrei să cumperi ceva cască bine ochii...
aceeași discuție am avut cu cineva vis-a- vis de un smartphone...; eu ziceam că NU vreau să cumpăr până nu-l butonez, ei ( flanco) ziceau că ia-l dle așa ( online) și dacă nu-ți place - retur...
eu zic că mai degrabă îl butonez în magazin și plec cu el acasă ( sau nu ) ...
decât să-l comand, și după aceea ...retur (pierdere de timp...)
plus că ...pur și simplu produsul poate fi ok, dar mie să nu-mi placă ceva la el...Posted Image

oricum,

eu mă uitam la un Panasonic TX- 55CX700E...( online - căci în magazin nu l-am găsit)

dar are panel VA ( care cică are view angle mic)

și aici sunt păreri împărțite...așa că iar am rămas nedumerit...Posted Image ; să-l iau sau nu?

de aceea ziceam :

- vreau să văd ce cumpăr ( bineînțeles după ce cer sfaturi de la colegii de pe forum ...)
- deci vizionarea produsului ar cam fi obligatorie după părerea mea...

stimă!

Edited by quarelin, 01 November 2015 - 14:00.


#214
valyp67

valyp67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 31.07.2006

View Postquarelin, on 01 noiembrie 2015 - 13:59, said:

concluzia mea :

când vrei să cumperi ceva cască bine ochii...
aceeași discuție am avut cu cineva vis-a- vis de un smartphone...; eu ziceam că NU vreau să cumpăr până nu-l butonez, ei ( flanco) ziceau că ia-l dle așa ( online) și dacă nu-ți place - retur...
eu zic că mai degrabă îl butonez în magazin și plec cu el acasă ( sau nu ) ...
decât să-l comand, și după aceea ...retur (pierdere de timp...)
plus că ...pur și simplu produsul poate fi ok, dar mie să nu-mi placă ceva la el...Posted Image

oricum,

eu mă uitam la un Panasonic TX- 55CX700E...( online - căci în magazin nu l-am găsit)

dar are panel VA ( care cică are view angle mic)

și aici sunt păreri împărțite...așa că iar am rămas nedumerit...Posted Image ; să-l iau sau nu?

de aceea ziceam :

- vreau să văd ce cumpăr ( bineînțeles după ce cer sfaturi de la colegii de pe forum ...)
- deci vizionarea produsului ar cam fi obligatorie după părerea mea...

stimă!
Man,nus de cine zici tu ca sa caste bine ochii,dar cand ai de a face cu cei de teapa celor care au produs tv-ul pe care l-am returnat care dau pe site la ei ca merge codecul hevc pentru 4k si nu dau nici informatii clare referitor la sunet si altele precum ca nu poti instala aplicatii de pe usb din surse necunoscute ceea ce la orice android se poate activa si dezactiva din meniu,deci asta se cheama altceva...precum au facut astia cu masinile diesel la emisii. Si chiar daca am pierdut timpul cu returul produsului,chiar sincer nu am ce lua nici acum la domeniu android tv cu 4k intrucat nici Sony KD-49X8309C care are un pret cat de cat mai accesibil nu imi convine pentru ca este doar un dual core si nu este triluminos,iar cele precum Sony KD-55X8509C care are quad core si are cam tot ce trebuie este la un pret la ora actuala de te doare capul adica minim 6000 lei,asa ca am timp sa mai astept....nu m-am grabit si nici nu ma grabesc chiar deloc ca nu am ce lua.

Edited by valyp67, 01 November 2015 - 19:40.


#215
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Valy,

Imi cer scuze daca mesajul meu a parut ...tendentios, dar eu ma refeream la mine!
Adica eu m-am obisnuit sa casc ochii bine sau vorba romanului - sa masor de10 ori si sa tai odata!
Asta pt. ca eu nu sunt decat un nepriceput in aceste lucruri...
Si deci intai intreb si stresez forumistii ( si pentru asta le multumesc si le cer scuze)  si dupa ce sunt perfect lamurit iau o decizie...

Iar ceea ce ai postat aici nu poate decat sa ne ajute pe cei ca mine...

Inca odata scuze, dar repet, ma referam strict la mine, nepriceputul...Posted Image

Edited by quarelin, 01 November 2015 - 19:48.


#216
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Si eu am inceput sa caut un tv 4k si conform site-ului ''lcd compare'' am gasit modelele de mai jos care ar aveea panel pe 10bit  ( or mai fi si altele ) :

1 - SONY KD-43X8305C - http://www.lcd-compa...KD-43X8305C.htm
2 - SAMSUNG UE48JS8500 - http://www.lcd-compa...-UE48JS8500.htm
3 - SONY KD-49X8305C - http://www.lcd-compa...KD-49X8305C.htm
4 - SONY KD-55X8505C - http://www.lcd-compa...KD-55X8505C.htm

Cine are unul dintre cele patru modele de mai sus poate confirma sau infirma chestia cu panelul de 10biti

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate