Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Procura iesire din tara minor ?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Rog  cine  stie sigur daca la o vacanta in strainatate , Grecia mai exact este necesara si o procura de la celalalt parinte  pe langa pasaport ?
   In speta vorbim de  un minor al carui parinti sunt divortati  .Mama urmeaza sa faca aceasta calatorie , tatal e de acord , dar se afirma ca ar fi nevoie de semnatura tatalui pe un asemenea act . pe langa pasaportul minorului . Va multumesc pentru raspuns , rog cine stie exact .

Edited by gingisKHAN2015, 29 April 2015 - 20:17.


#2
Gyselle

Gyselle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.03.2014
Da, este nevoie de procura.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
da, conform legii 248/2005 (art. 30, litera b si litera d).
http://www.pasapoart...actualizata.pdf

#4
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Multam fain gysele , o seara faina iti doresc . la fel si tie smiley .

Edited by gingisKHAN2015, 29 April 2015 - 20:21.


#5
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
http://www.politiade...2008/minori.php

Chiar ar fi bine dacă cineva ar povesti propria experienţă...

Din câte înţeleg eu, acordul părintelui este necesar doar la ieşirea din ţară, nu şi la intrare... Evident, acordul trebuie dat la notar, să mai ia şi ăia nişte bani...

Plus că nu înţeleg exact perioada specificată în acord... trebuie să fie exactă? aproximativă?

Edited by afh, 29 April 2015 - 20:25.


#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
@ afh  , notar ,nenotar , trebuie sa facem cum trebuie  .Iti inchipui cam ce -ar fi odata ajuns la Nadlac sa nu poata iesi copilul din tara si sa te intorci la Piatra Neamt dupa ce ai luat biletele de asta iarna cand e mai ieftin pe relatia Grecia .Te plange saracul tot drumul si cateva luni dupa .

#7
Gyselle

Gyselle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.03.2014
In procura se specifica perioada si locatia unde va sta minorul. Este obligatoriu sa ai aceasta procura la iesirea din tara si pastrata in eventualitatea in care este un vames mai zelos la intoarcere.

 afh, on 29 aprilie 2015 - 20:23, said:

http://www.politiade...2008/minori.php

Chiar ar fi bine dacă cineva ar povesti propria experienţă...

Din câte înţeleg eu, acordul părintelui este necesar doar la ieşirea din ţară, nu şi la intrare... Evident, acordul trebuie dat la notar, să mai ia şi ăia nişte bani...

Plus că nu înţeleg exact perioada specificată în acord... trebuie să fie exactă? aproximativă?
Trebuie sa fie cat mai exacta. Daca se depaseste data in care minorul ar fi trebuit sa fie deja in tara, celalalt parinte se poate adresa politiei

#8
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Si in grija cui e.

#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
e- bulu , e cu mamica lui .

#10
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
in cazul in care unul dintre parinti doreste sa iasa din tara cu copilul minor, are nevoie de pasaport + o declaratie data in fata notarului, de catre celalalt parinte, cum ca este de acord ca minorul sa paraseasca tara cu parintele. declaratie este valabila, de regula, pana la finele anului in curs si costa aproximativ 35 de lei, in functie de notar.
in declaratie se va mentiona destinatia precum si ruta aproximativa .... *asa mi-a facut si mie notarul pentru nepoti.
in cazul in care minorul iese din tara cu bunicul (sau orice alta persoana) este nevoie de declaratie data de ambii parinti + certificat de cazier judiciar pentru insotitor - se va inscrie ca s-a eliberat pentru insotit minori, eliberat recent , dar nu mai mult de 6 luni inainte de a pleca din tara.

Edited by urbanreality, 29 April 2015 - 20:42.


#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Asa am facut si eu, am pregatit toate actele necesare, (pasaport copil si procura cu mentionare destinatie), si le-am prezentat la imbarcare la aeroport. Nu au fost probleme.

Edited by keta, 29 April 2015 - 21:06.


#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Super colegi , tuturor multumesc . Ca o micuta curiozitate , ca nu deschideam topic  degeaba , sa stiti ca mai sunt angajati care nu stiu bine cu ce se ocupa . Exemplu , s-a intrebat cand s-a depus actele de pasaport la baietel , si facut pozele , raspuns : nu cred ca trebuie , ca e incredintat prin acord dvs , divortul e la notar facut  cu intelegere amiabila , insa e posibil sa va loviti de un acces subit de exces de  zel la granita . Ciudata exprimare  !

#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Tocmai pentru asta mai faci o procura prin care fosta sotie permite iesirea din tara a copilului (deja incredintat tie) in mod legal. Asta e legea, trebuie sa ceri permisiunea !!?? pentru nustiu ce ....

Edited by keta, 29 April 2015 - 21:16.


#14
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
toti cei care ti-au raspuns ca e necesar acordul celuilalt parinte cred ca nu au sesizat faptul ca parintii sunt DIVORTATI. Ganditi-va ca de multe ori acestia nu tin legatura sau raman in relatii foarte reci, uneori traind in tari diferite. Eu presupun ca e de ajuns hotarea definitiva de incredintare a minorului parintelui care il insoteste in calatorie, dar poate ne lamureste totusi cineva


PS In cazul unui parinte decedat ce facem?

Edited by virgil67, 29 April 2015 - 21:20.


#15
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ok , vom face exact  asa sa nu fie probleme acolo la control .Cred ca si notarii cunosc , fac doar mii de asemenea procuri pe an , Vedem dimineata la notariat care este  procedura si rezolvam . virgil a  sesizat  corect nuanta , copilul  iese de  comun acord  in afara insotit de mama si "actualul" .

Edited by gingisKHAN2015, 29 April 2015 - 21:24.


#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Faptul ca esti divortat si ai un copil de intretinut in urma divortului, chiar daca acest copil ramane la celalalt parinte asta nu inseamna ca esti deja "sters de pe lista"
Am fost in aceasta situatie si a trebuit procura de la celalalt parinte.

#17
Gyselle

Gyselle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.03.2014

 virgil67, on 29 aprilie 2015 - 21:18, said:

toti cei care ti-au raspuns ca e necesar acordul celuilalt parinte cred ca nu au sesizat faptul ca parintii sunt DIVORTATI.


Chiar si  in cazul in care parintii NU sunt divortati si unul din ei iese cu minorul din tara, tot TREBUIE procura din partea celuilalt parinte.

S-a sesizat ca in acest caz ca parintii sunt divortatiPosted Image

Edited by Gyselle, 29 April 2015 - 21:27.


#18
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
am inteles, e bine ca exista acord din partea tatalui.

Eu spun totusi ca mama sa aiba la ea si o copie dupa hotararea de divort

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate