Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Sudoku-very hard, rezolvari

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,656
  • Înscris: 21.08.2008
L-am rezolvat acum 5 minute, am prins o schema dar nu mai retin care a fost cifra de la care am plecat.
Attached File  Fără titlu.png   153.09K   10 downloads

Edited by danghetau, 30 April 2015 - 22:19.


#38
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013

 danghetau, on 30 aprilie 2015 - 21:42, said:

Da, eu am situatie in care am doar doua cifre lipsa dar pur si simplu nu vad continuarea.
De exemplu in careul precedent, spune o cifra pe care o gasesti ca urmare si lasa-ma sa vad daca inteleg unde/de ce ma poticnesc.
Ți-am pus următoarea cifră.

Sper că n-am explicat prea neclar.
Attached File  Fără titlu.png   166.85K   19 downloads

#39
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,656
  • Înscris: 21.08.2008
Marcajele sunt facute in Paint sau alt program, nu in fereastra unde ruleaza Sudoku? Ce ar fi ajutat...

#40
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
În paint, în paint. :D

#41
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,656
  • Înscris: 21.08.2008
Iar m-am blocat, in centru pot fi 3 si 5, am mers in careul din dreapta lui, pe acea linie si tot nu am gasit continuarea. Am incercat cu 1, 4 si 8.

Attached File  Fără titlu.png   72.31K   10 downloads

#42
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Scriu acuma soluția, sper să nu-l termini iar între timp. :))

Attached File  Fără titlu.png   89.45K   13 downloads

#43
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,656
  • Înscris: 21.08.2008
De ce ai inceput de la acel careu mic? Ce anume te-a atras inceperea de acolo?
2,5 si 8 e clar ca sunt puse corect, asa imi ies si mie dar de ce nu poate fi 3 in dreapta jos sau 6 langa 2,5,8 in dreapta sus? (asta pentru careul din dreapta sus, cel mentionat).

Am incercat altfel: am vazut ca 1 si 4 sunt pe coloana G si am vazut ca pe linia 5 nu merge pus decat 1. Cred ca de aici am continuare.

Posibil aici sa nu fiu atent, urmaresc doar coloaneleliniile) care au cate doua cifre lipsa (nu 3 sau mai multe).

Edited by danghetau, 01 May 2015 - 10:23.


#44
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Nu m-am dus direct la ăla gol, ci le-am verificat pe alea aproape pline înainte. Văzând că nu iese nimic, le-am luat în ordine.

Nu poate fi 3 sau 6 dincolo pentru că deja 3 cifre mi-au umplut 3 căsuțe. Nu știu în ordine, dar ele sigur sunt acolo. Chiar dacă și 3 sau 6 sunt eligibile pentru poziție, asta ar însemna ca fie 2, 5 sau 8 ar trebui să dispara din cele 3 căsuțe, dar asta e imposibil. Așa că 3 și 6 sunt dincolo. :)

#45
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,656
  • Înscris: 21.08.2008
L-am terminat rapid dupa ce am tinut cont doar ca 1 si 4 sunt pe coloana G si am pus 1 pe linia 5.
Nu am tinut cont ca 2,5,8 au umplut 3 casute, putea foarte bine sa fie 3 in casuta de jos si chiar ca nu mai inteleg. Daca ar fi fost in cele 3 casute doar 2,5 si 8 atunci era clar dar asa...

#46
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Intelege ca 3 nu avea cum sa fie acolo ca daca ar fi fost, ar fi insemnat ca 3, 5 sau 8 ar in in alta parte si asta e imposibil. Le iei prin eliminare.

 -same-, on 01 mai 2015 - 11:05, said:

Intelege ca 3 nu avea cum sa fie acolo ca daca ar fi fost, ar fi insemnat ca 2, 5 sau 8 ar in in alta parte si asta e imposibil. Le iei prin eliminare.


#47
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,656
  • Înscris: 21.08.2008
Ma rezum sa joc pana la nivel mediu, mai departe sunt neputincios, sorry.

#48
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
:)))

#49
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,656
  • Înscris: 21.08.2008
As vrea un link unde pot rezolva sudoku dar sa pot pune cifrele candidate in casute; nu reusesc deloc sa rezolv nivelele grele.

#50
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,656
  • Înscris: 21.08.2008
In sfarsit, am bagat pe sistem turbo... Nu promit ca ma tin de performanta asta dar mi-a iesit pana la urma.
Attached File  Fără titlu.png   152.53K   8 downloads

#51
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,656
  • Înscris: 21.08.2008
Am trecut pe telefon unde am posibilitatea de a inscrie cifrele candidate si am reusit rezolvarea celui mai greu nivel (extreme) care ar fi echivalentul very hard pe pe sudokukingdom.
Timpul a fost enorm dar si ecranul de doar 4" si lipsa evidentierii cifrelor au ingreunat. Acum pe hard e floare la ureche, asa cum era in iarna, se pare ca mi-am revenit. Totusi, nivelele extreme imi iau ceva timp pentru ca nu ma folosesc de full pencil, incerc sa nu folosesc deloc.

#52
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce aplicatii de iPhone folositi pentru sudoku?

Edited by don_dannielo, 02 May 2015 - 13:48.


#53
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,656
  • Înscris: 21.08.2008
Desi eu am Symbian (fetele au iPhone) consider ca http://www.ludimate....esudoku/ios.php este foarte bun.
Eu pe acesta il folosesc. Vezi ca sunt si semnate digital (cauti pe net), asta ca sa fie jocul full (inregistrat).

#54
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,656
  • Înscris: 21.08.2008
La cateva zile mai intru pe site si mai bag un sudoku, azi am depasit vechiul record de timp...
Attached File  Fără titlu.png   155.77K   12 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate