Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Tatal meu are diabet

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Stiam o poveste veche. Femeia suparata ca tot bea barbata-su, intr-o zi chiar l-a rugat, ba chiar mai avea putin si-i si turna pe gat.
Cand omu' s-a imbatat rau, s-a apucat sa-l bata. Cand s-a trezit din betie, se tot plangea ca-l dor toate.

Cica de atunci n-a mai baut, sau a lasat-o mai moale. Poate si bataia e o solutie uneori.

#20
sourcer*****

sourcer*****

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.08.2004
http://drlwilson.com.../alcoholism.htm

eu urmez un program dintr-asta de nutritional balancing si mi se pare f pertinent ce zice acest doctor.

colegii dinaintea mea care ziceau ca se transmite aceasta "boala" se pare ca aveau dreptate intr-un fel cel putin daca ne luam dupa ce spune Dr. Wilson, acesta sustine ca insuficientele si dezechilibrele parintilor se transmit copiilor si tot asa, de aici situatia agravanta a sanatatii fizice si mentale a tuturor.

sanatate

Edited by sourcer*****, 29 April 2015 - 10:42.


#21
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Pune piciorul in prag si opreste-l sa mai bea, e singura sansa de a-i salva viata.

Ce alegi sa moara tatal tau sau sa il lasi sa bea in continuare? Diabetul e o boala grava, care are nevoie de multa atentie, iar viciile precum alcoolul sunt excluse.

#22
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View Postproxtu, on 29 aprilie 2015 - 08:56, said:

Du-te și citește geologie și lasă sănătatea altora. No offence.
La ce comentarii "inteligente" ai lasat pe aici, nu ti-ar strica si tie sa mai pui mana pe o carte. Eventual mai multe.

On-topic: alcoolismul e cea mai urgenta problema a voastra, fara rezolvarea ei, omul se curata repede. Abuzul de alcool, in combinatie cu probleme cu inima si diabet, face ravagii - plus ca nu ai limpezimea necesara pentru a tine regimul necesar.
Sansele de reusita sunt insa mici - trebuie multa vointa sa lupti cu alcoolul, iar cu atatea probleme de sanatate pe cap, ma tem ca vointa e undeva jos, foarte jos. Sorry.

#23
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postaflorin27, on 29 aprilie 2015 - 11:10, said:


La ce comentarii "inteligente" ai lasat pe aici, nu ti-ar strica si tie sa mai pui mana pe o carte. Eventual mai multe.
Uneori țin și câte cinci odata într-o mână, dacă vine servită.

#24
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Postspeedhubro, on 29 aprilie 2015 - 08:02, said:

Tatal meu are diabet, face insulina, pe langa aceasta boala, mai are tensiune, probleme cu inima, ia o gramada de medicamente, va rog cine stie sa imi spuna, ce se va intampla daca nu tine dieta , pe langa toate astea a inceput sportul vechi "bautul" , la inceput mai pe ascuns, acum bea zilnic, noi ii vrem binele, am incercat cu el cu vorba buna, ne-am si certat cu el de nenumarate ori, dar tind sa cred ca alcoolul ia afectat creierul!

va rog ajutati-ma cu sfaturi!

Pai tu ce crezi ca se poate intampla? Din pacate. Acuma ori se simte in forma, de s-a reapucat de baut, ori e depresiv si-si ineaca amarul in bautura. Deznodamantul nu e fericit in nici unul din cazuri...

Dar cine stie? Poate revine la sentimente mai bune.

#25
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Postproxtu, on 29 aprilie 2015 - 08:56, said:

Du-te și citește geologie și lasă sănătatea altora. No offence.

Si genealogie nu? Posted Image

#26
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Nu, dar poate citi niște epigenetică, poate se mai luminează.

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postspeedhubro, on 29 aprilie 2015 - 08:02, said:

Tatal meu are diabet, face insulina, pe langa aceasta boala, mai are tensiune, probleme cu inima, ia o gramada de medicamente, va rog cine stie sa imi spuna, ce se va intampla daca nu tine dieta , pe langa toate astea a inceput sportul vechi "bautul" , la inceput mai pe ascuns, acum bea zilnic, noi ii vrem binele, am incercat cu el cu vorba buna, ne-am si certat cu el de nenumarate ori, dar tind sa cred ca alcoolul ia afectat creierul!

va rog ajutati-ma cu sfaturi!
Been there. Tata a făcut exact la fel. A fost diagnosticat cu diabet la 52 de ani, la inceput a fost cuminte, dar ușor ușor a ajuns sa trăiască exact cum povestești tu. A murit la 63 de ani, cu arterele pline de colesterol, cataracta la ambii ochi și circulația periferica varză. Din fericire nu a zăcut la pat, a fost activ pana în ultimul moment.
Din păcate, nu prea ai ce face. E alegerea lui și motivația lui. Cel mult îl puteți ajuta sa își găgăsească motivația necesară pentru a trai sănătos și probabil mai mult. Dar sa ții minte ca oamenii fac lucruri din motivele lor, nu ale voastre :). Poate nu mai are chef sa o ducă mult...

#28
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
multumesc mult tuturor!

Edited by speedhubro, 29 April 2015 - 20:20.


#29
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
fa un bine medicilor si lasa-l acasa dupa nu o sa se mai ridice din pat de la bautura

#30
scafandritza

scafandritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.06.2008
Alcoolul in cazuri de diabet duce la cangrena si automat la amputarea membrului cu probleme. Am avut un caz in familie exact de genul asta. Tatal meu are la fel, diabet cu un pumn de pastile dupa fiecare masa, nu bea alcool dar nu prea se tine de regim. Noroc ca viziteaza constant un nutritionist. Exista pastile anti-alcool, dar nu este bine sa i le administrezi bolnavului fara stirea lui, devine nebun de la aceste pastile daca le ia in timp ce bea. Arata-i tatalui tau poze cu membre cu cangrena si vezi cum reactioneaza. Mai vrea in continuare sa bea?

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Post11-9victor, on 29 aprilie 2015 - 08:19, said:

cam toate bolile "mari" au o latura genetica ! ... sunt sanse mari ca tu la randul tau sa fii diabetic si alcoolic ! ... no ofence!
alcolismul este un viciu al naibii de greu de lasat ! .... trebuie sa-i gasesti un hobby ptr a-l ajuta sa uite ! ...
eu la fel sunt alcoolic (adica beau zilnic) ! ... insa fara sa depasesc 100 ml de vodka ! (Finlandia sau Absolut,
triplu-distilate, bune, dar costa cca 15 EUR 700 ml )
daca tot trebuie sa bea, SA BEA RACHIU FACUT ACASA ! ... chimicalele din comert "l-au cocosit" !

Aberezi intr-o veselie. Rachiul facut in garaj e cam toxic, btw. Nu exista control, nu exista nimic ce sa opreasca patrunderea metalelor in licoare. ( testat analitic pe palinca de bihor si zalau )

In rest, ai aberat foarte mult, "no ofence".
Victoras, inca un post off-topic ( sau unul care sa deraieze discutia catre offtopic ) si primesti suspendare.

Edited by lex404, 30 April 2015 - 04:38.


#32
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Poate omului nu-i mai pasa, cine stie ce e in sufletul lui de nu tine regimul si bea, nu poti obliga un om sa se ingrijeasca daca el nu mai doreste probabil inconstient sa mai traiasca, ca alt motiv nu vad ptr care se autodistruge.
Mai stiu un caz asa dar fara diabet, bea in prostie ca omu de fapt vroia sa se duca din n suparari si motive, deci nu se stie ce si cum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate